Efter dommerfejl og VAR: Det er frustrerende!

Rasmus Thomsen er AGF- og fodboldfan, og han er godt og grundigt træt af, at der uge efter uge skal tales om videodommersystemet i Superligaen.



TBF_Primary_AGF_250x257Endnu engang kom VAR i fokus på Ceres Park. Det har vi efterhånden oplevet mange gange nu – både på godt og ondt.

Bare i dette forår har der været adskillige VAR-kendelser i AGF's kampe, som efterfølgende kommer til at fylde for meget. For VAR fylder for meget. Det tager alt for meget fokus, og hvis VAR er skabt for at komme tvivl til livs, så virker det ikke.

Jeg synes, det er frustrerende som AGF- og fodboldfan, at dommerkendelser og VAR uge efter uge skal fylde så meget i fodbolddebatten.

Uanset om VAR går med eller mod AGF, så frustrerer det mig, at man sjældent kan juble ordentligt over en scoring med fare for, at den bliver annulleret efterfølgende. Eller at man skal sidde og vente flere minutter på, om der mon var offside med få millimeter.

I AGFs seneste kamp mod FCM følte jeg, at AGF blev voldsomt bortdømt i et par situationer. Isoleret set så accepterer jeg det, for så kan det være, at det går AGFs vej næste gang.

Men, det der irriterer mig, er den totalt manglende linje i brugen af VAR. For mig virker det lidt som et lotteri. Bliver en situation tjekket af VAR eller slipper den udenom?

Desværre for Tobias Anker så får han rødt kort, fordi VAR-vognen synes det. Ingen spillere, tilskuere, trænere eller andet reagerer på situationen, da den sker – ikke som jeg ser det i hvert fald. Hånd på, frispark, videre. Men nej… flere minutters VAR-gennemgang. Ingen forstår hvorfor. Og pludselig rødt kort.

Det samme kan siges om straffesparket begået af Mads Emil Madsen. De fleste tænker frispark til AGF, hvis der overhovedet skal fløjtes for noget. Dommeren dømmer straffespark, ingen forstår hvorfor. De fleste tænker, at VAR nok skal trække den tilbage. Men VAR ser den slet ikke igennem.

Jeg forstår det ikke. Var det gået AGFs vej, havde sejren føltes lidt mindre god.

Jeg er ikke dommer og har ikke dommerkort. Men jeg er fodboldfan og ser fodbold hver uge. Jeg forstår det ikke. Og måske følges reglerne for brugen af VAR korrekt. Men jeg synes, de er for utydelige. Jeg synes ikke, de gavner. Og jeg drømmer mig tilbage til tiden før VAR.

TBF_Primary_AGF_250x257





LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

Kasper Dolberg i choktransfer?

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Simeone fatter det ikke

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Jakob Poulsen med dyster melding



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Roser Superliga-træners søn

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Blandt dette årtusindes bedste

FC Nordsjælland – Brøndby IF



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

OB – FC Fredericia

Langer ud efter Superliga-stjerne

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Højlund stjæler overskrifter



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Viborg FF – AGF

Vejle Boldklub – Randers FC

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Hvad f….. sker der Tullberg?

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

FC København – Silkeborg IF

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

– Han fik et lortetilbud fra OB

Romere spiser skinkeklub til aftensmad