Efter dommerfejl og VAR: Det er frustrerende!

Rasmus Thomsen er AGF- og fodboldfan, og han er godt og grundigt træt af, at der uge efter uge skal tales om videodommersystemet i Superligaen.



TBF_Primary_AGF_250x257Endnu engang kom VAR i fokus på Ceres Park. Det har vi efterhånden oplevet mange gange nu – både på godt og ondt.

Bare i dette forår har der været adskillige VAR-kendelser i AGF's kampe, som efterfølgende kommer til at fylde for meget. For VAR fylder for meget. Det tager alt for meget fokus, og hvis VAR er skabt for at komme tvivl til livs, så virker det ikke.

Jeg synes, det er frustrerende som AGF- og fodboldfan, at dommerkendelser og VAR uge efter uge skal fylde sĂĄ meget i fodbolddebatten.

Uanset om VAR går med eller mod AGF, så frustrerer det mig, at man sjældent kan juble ordentligt over en scoring med fare for, at den bliver annulleret efterfølgende. Eller at man skal sidde og vente flere minutter på, om der mon var offside med få millimeter.

I AGFs seneste kamp mod FCM følte jeg, at AGF blev voldsomt bortdømt i et par situationer. Isoleret set så accepterer jeg det, for så kan det være, at det går AGFs vej næste gang.

Men, det der irriterer mig, er den totalt manglende linje i brugen af VAR. For mig virker det lidt som et lotteri. Bliver en situation tjekket af VAR eller slipper den udenom?

Desværre for Tobias Anker så får han rødt kort, fordi VAR-vognen synes det. Ingen spillere, tilskuere, trænere eller andet reagerer på situationen, da den sker – ikke som jeg ser det i hvert fald. Hånd på, frispark, videre. Men nej… flere minutters VAR-gennemgang. Ingen forstår hvorfor. Og pludselig rødt kort.

Det samme kan siges om straffesparket begået af Mads Emil Madsen. De fleste tænker frispark til AGF, hvis der overhovedet skal fløjtes for noget. Dommeren dømmer straffespark, ingen forstår hvorfor. De fleste tænker, at VAR nok skal trække den tilbage. Men VAR ser den slet ikke igennem.

Jeg forstår det ikke. Var det gået AGFs vej, havde sejren føltes lidt mindre god.

Jeg er ikke dommer og har ikke dommerkort. Men jeg er fodboldfan og ser fodbold hver uge. Jeg forstår det ikke. Og måske følges reglerne for brugen af VAR korrekt. Men jeg synes, de er for utydelige. Jeg synes ikke, de gavner. Og jeg drømmer mig tilbage til tiden før VAR.

TBF_Primary_AGF_250x257





LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

PĂĄ vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Norge holder vejret: MĂĄ han ikke spille til VM?



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Barcelona – Real Madrid

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

– DĂ©t de gjorde med Højlund var helt forkert!

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

1.500 kr. om mĂĄneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Husker du? Xabi Alonsos benhĂĄrde Real Madrid-dom



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart rĂĄd til FCM

Viborg FF – Sønderjyske

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

FCK lĂĄ til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

‘Sæsonens dĂĄrligste kendelse’ – nu svarer dommer

Manchester City – Brentford

Køber snart Brøndby-angriber

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite