Endnu engang kom VAR i fokus på Ceres Park. Det har vi efterhånden oplevet mange gange nu – både på godt og ondt.
Bare i dette forår har der været adskillige VAR-kendelser i AGF's kampe, som efterfølgende kommer til at fylde for meget. For VAR fylder for meget. Det tager alt for meget fokus, og hvis VAR er skabt for at komme tvivl til livs, så virker det ikke.
Jeg synes, det er frustrerende som AGF- og fodboldfan, at dommerkendelser og VAR uge efter uge skal fylde så meget i fodbolddebatten.
Uanset om VAR går med eller mod AGF, så frustrerer det mig, at man sjældent kan juble ordentligt over en scoring med fare for, at den bliver annulleret efterfølgende. Eller at man skal sidde og vente flere minutter på, om der mon var offside med få millimeter.
I AGFs seneste kamp mod FCM følte jeg, at AGF blev voldsomt bortdømt i et par situationer. Isoleret set så accepterer jeg det, for så kan det være, at det går AGFs vej næste gang.
Men, det der irriterer mig, er den totalt manglende linje i brugen af VAR. For mig virker det lidt som et lotteri. Bliver en situation tjekket af VAR eller slipper den udenom?
Desværre for Tobias Anker så får han rødt kort, fordi VAR-vognen synes det. Ingen spillere, tilskuere, trænere eller andet reagerer på situationen, da den sker – ikke som jeg ser det i hvert fald. Hånd på, frispark, videre. Men nej… flere minutters VAR-gennemgang. Ingen forstår hvorfor. Og pludselig rødt kort.
Det samme kan siges om straffesparket begået af Mads Emil Madsen. De fleste tænker frispark til AGF, hvis der overhovedet skal fløjtes for noget. Dommeren dømmer straffespark, ingen forstår hvorfor. De fleste tænker, at VAR nok skal trække den tilbage. Men VAR ser den slet ikke igennem.
Jeg forstår det ikke. Var det gået AGFs vej, havde sejren føltes lidt mindre god.
Jeg er ikke dommer og har ikke dommerkort. Men jeg er fodboldfan og ser fodbold hver uge. Jeg forstår det ikke. Og måske følges reglerne for brugen af VAR korrekt. Men jeg synes, de er for utydelige. Jeg synes ikke, de gavner. Og jeg drømmer mig tilbage til tiden før VAR.

LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Klar transfermelding
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
AGF køber ham
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
OPTAKT
Østrig – Jordan
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
OPTAKT
Iran – New Zealand
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
MEDIE