Endnu engang kom VAR i fokus på Ceres Park. Det har vi efterhånden oplevet mange gange nu – både på godt og ondt.
Bare i dette forår har der været adskillige VAR-kendelser i AGF's kampe, som efterfølgende kommer til at fylde for meget. For VAR fylder for meget. Det tager alt for meget fokus, og hvis VAR er skabt for at komme tvivl til livs, så virker det ikke.
Jeg synes, det er frustrerende som AGF- og fodboldfan, at dommerkendelser og VAR uge efter uge skal fylde så meget i fodbolddebatten.
Uanset om VAR går med eller mod AGF, så frustrerer det mig, at man sjældent kan juble ordentligt over en scoring med fare for, at den bliver annulleret efterfølgende. Eller at man skal sidde og vente flere minutter på, om der mon var offside med få millimeter.
I AGFs seneste kamp mod FCM følte jeg, at AGF blev voldsomt bortdømt i et par situationer. Isoleret set så accepterer jeg det, for så kan det være, at det går AGFs vej næste gang.
Men, det der irriterer mig, er den totalt manglende linje i brugen af VAR. For mig virker det lidt som et lotteri. Bliver en situation tjekket af VAR eller slipper den udenom?
Desværre for Tobias Anker så får han rødt kort, fordi VAR-vognen synes det. Ingen spillere, tilskuere, trænere eller andet reagerer på situationen, da den sker – ikke som jeg ser det i hvert fald. Hånd på, frispark, videre. Men nej… flere minutters VAR-gennemgang. Ingen forstår hvorfor. Og pludselig rødt kort.
Det samme kan siges om straffesparket begået af Mads Emil Madsen. De fleste tænker frispark til AGF, hvis der overhovedet skal fløjtes for noget. Dommeren dømmer straffespark, ingen forstår hvorfor. De fleste tænker, at VAR nok skal trække den tilbage. Men VAR ser den slet ikke igennem.
Jeg forstår det ikke. Var det gået AGFs vej, havde sejren føltes lidt mindre god.
Jeg er ikke dommer og har ikke dommerkort. Men jeg er fodboldfan og ser fodbold hver uge. Jeg forstår det ikke. Og måske følges reglerne for brugen af VAR korrekt. Men jeg synes, de er for utydelige. Jeg synes ikke, de gavner. Og jeg drømmer mig tilbage til tiden før VAR.

LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
BIZART