Jubler over “CV”: En kæmpe kapacitet

AGF-fan Rasmus Thomsen er meget positiv over AGF's ansættelse af Carsten V. Jensen. Han takker samtidig Stig Inge Bjørnebye, der senest til sommer stopper i AGF.



FCN_250x257AGF kastede noget af en bombe tidligere i dag.
Og ligesom mange andre AGF fans så var jeg også ved at få morgenkaffen galt i halsen, da jeg læste nyheden. 
Carsten V. Jensen ansat i en nyoprettet stilling som Fodboldirektør i AGF. Og… Stig Inge Bjørnebye færdig som sportschef, senest ved kontraktudløb om nogle måneder. 
Det var noget af en nyhed fra morgenstunden.
Mest fordi der ikke har været optræk til dét eller noget lignende. Vandrørerene er helt tætte på Fredensvang, i modsætning til for år tilbage.
Efter kaffen gled normalt i halsen igen, og de første refleksioner er gjort, så er jeg meget positiv omkring nyheden. Carsten V. Jensen er, i mine øjne, en kæmpe kapacitet i dansk fodbold. “CV” kommer med kæmpe erfaring i bagagen, og han kan være med til at videreudvikle AGF yderligt.

Jeg synes, Stig Inges eftermæle i AGF er overvejende positivt. Han har bygget videre på det arbejde, som først Jens Andersson og senere Peter Christiansen udførte efter den seneste nedrykning i 2014.

Rasmus Thomsen, AGF-fan

Ansættelsen af en fodbolddirektør ser jeg også som en videreudvikling af AGF. Det er endnu et skridt på vejen mod at drive en større klub med større ambitioner. Klubber som FCK, FCM, FCN og Brøndby har større erfaring end AGF, både med store spillersalg, topresultater og europæiske kampe. Det ser jeg denne ansættelse og omstrukturering i AGF som et forsøg på at arbejde sig mere hen imod.

Og der er “CV” om nogen et meget kvalificeret bud til den rolle og opgave.

Det er samtidig et farvel til Stig Inge Bjørnebye. Jeg synes, Stig Inges eftermæle i AGF er overvejende positivt. Han har bygget videre på det arbejde, som først Jens Andersson og senere Peter Christiansen udførte efter den seneste nedrykning i 2014.

Der har selvfølgelig været bump på vejen. Bl.a. nogle fejlkøb og udfordringer med at hente en god angriber som konkurrent til Patrick Mortensen.

Er ansættelsen af CV en god beslutning af AGF?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Og på negativ-siden vil jeg nok huske Bjørnebye mest for “Thorsteinsson-Gate”, hvor den islandske profil blev sat af holdet p.g.a. en manglende kontraktforlængelse, for senere at blive taget til nåde igen, da det sportslige lokum gik i brand. Det var også i denne tid, hvor Bjørnebyes forhold til David Nielsen blev sat på prøve.

Men jeg vil sige tak for indsatsen til Stig Inge Bjørnebye, og jeg vil huske ham for flere opture end nedture. Og så glæder jeg mig til at se, hvad fremtiden med en fodbolddirektør kan.

Velkommen til Aarhus, Carsten V. Jensen!







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg

AaB-angriber på vej til Serie A

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Henter Kamil Wilczek



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Gravesen med vild Neestrup-melding



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Transferudmelding fra Vallys

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Storklub har taget kontakt

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Choktransfer på vej? 

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Dansk toptræner stifter agentfirma

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’