AGF kastede noget af en bombe tidligere i dag.
Og ligesom mange andre AGF fans så var jeg også ved at få morgenkaffen galt i halsen, da jeg læste nyheden.
Carsten V. Jensen ansat i en nyoprettet stilling som Fodboldirektør i AGF. Og… Stig Inge Bjørnebye færdig som sportschef, senest ved kontraktudløb om nogle måneder.
Det var noget af en nyhed fra morgenstunden.
Mest fordi der ikke har været optræk til dét eller noget lignende. Vandrørerene er helt tætte på Fredensvang, i modsætning til for år tilbage.
Efter kaffen gled normalt i halsen igen, og de første refleksioner er gjort, så er jeg meget positiv omkring nyheden. Carsten V. Jensen er, i mine øjne, en kæmpe kapacitet i dansk fodbold. “CV” kommer med kæmpe erfaring i bagagen, og han kan være med til at videreudvikle AGF yderligt.
“
Jeg synes, Stig Inges eftermæle i AGF er overvejende positivt. Han har bygget videre på det arbejde, som først Jens Andersson og senere Peter Christiansen udførte efter den seneste nedrykning i 2014.
Rasmus Thomsen, AGF-fan
Ansættelsen af en fodbolddirektør ser jeg også som en videreudvikling af AGF. Det er endnu et skridt på vejen mod at drive en større klub med større ambitioner. Klubber som FCK, FCM, FCN og Brøndby har større erfaring end AGF, både med store spillersalg, topresultater og europæiske kampe. Det ser jeg denne ansættelse og omstrukturering i AGF som et forsøg på at arbejde sig mere hen imod.
Og der er “CV” om nogen et meget kvalificeret bud til den rolle og opgave.
Det er samtidig et farvel til Stig Inge Bjørnebye. Jeg synes, Stig Inges eftermæle i AGF er overvejende positivt. Han har bygget videre på det arbejde, som først Jens Andersson og senere Peter Christiansen udførte efter den seneste nedrykning i 2014.
Der har selvfølgelig været bump på vejen. Bl.a. nogle fejlkøb og udfordringer med at hente en god angriber som konkurrent til Patrick Mortensen.
Er ansættelsen af CV en god beslutning af AGF?
0 Votes
Og på negativ-siden vil jeg nok huske Bjørnebye mest for “Thorsteinsson-Gate”, hvor den islandske profil blev sat af holdet p.g.a. en manglende kontraktforlængelse, for senere at blive taget til nåde igen, da det sportslige lokum gik i brand. Det var også i denne tid, hvor Bjørnebyes forhold til David Nielsen blev sat på prøve.
Men jeg vil sige tak for indsatsen til Stig Inge Bjørnebye, og jeg vil huske ham for flere opture end nedture. Og så glæder jeg mig til at se, hvad fremtiden med en fodbolddirektør kan.
Velkommen til Aarhus, Carsten V. Jensen!
LIVE
TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret
NYHEDER
19-årigt nyindkøb bliver Brøndbys helt
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
LIVE
Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
NYHEDER
FCN sikrer sejren i de døende sekunder
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
NYHEDER