Jubler over “CV”: En kæmpe kapacitet

AGF-fan Rasmus Thomsen er meget positiv over AGF's ansættelse af Carsten V. Jensen. Han takker samtidig Stig Inge Bjørnebye, der senest til sommer stopper i AGF.



FCN_250x257AGF kastede noget af en bombe tidligere i dag.
Og ligesom mange andre AGF fans så var jeg også ved at få morgenkaffen galt i halsen, da jeg læste nyheden. 
Carsten V. Jensen ansat i en nyoprettet stilling som Fodboldirektør i AGF. Og… Stig Inge Bjørnebye færdig som sportschef, senest ved kontraktudløb om nogle måneder. 
Det var noget af en nyhed fra morgenstunden.
Mest fordi der ikke har været optræk til dét eller noget lignende. Vandrørerene er helt tætte på Fredensvang, i modsætning til for år tilbage.
Efter kaffen gled normalt i halsen igen, og de første refleksioner er gjort, så er jeg meget positiv omkring nyheden. Carsten V. Jensen er, i mine øjne, en kæmpe kapacitet i dansk fodbold. “CV” kommer med kæmpe erfaring i bagagen, og han kan være med til at videreudvikle AGF yderligt.

Jeg synes, Stig Inges eftermæle i AGF er overvejende positivt. Han har bygget videre på det arbejde, som først Jens Andersson og senere Peter Christiansen udførte efter den seneste nedrykning i 2014.

Rasmus Thomsen, AGF-fan

Ansættelsen af en fodbolddirektør ser jeg også som en videreudvikling af AGF. Det er endnu et skridt på vejen mod at drive en større klub med større ambitioner. Klubber som FCK, FCM, FCN og Brøndby har større erfaring end AGF, både med store spillersalg, topresultater og europæiske kampe. Det ser jeg denne ansættelse og omstrukturering i AGF som et forsøg på at arbejde sig mere hen imod.

Og der er “CV” om nogen et meget kvalificeret bud til den rolle og opgave.

Det er samtidig et farvel til Stig Inge Bjørnebye. Jeg synes, Stig Inges eftermæle i AGF er overvejende positivt. Han har bygget videre på det arbejde, som først Jens Andersson og senere Peter Christiansen udførte efter den seneste nedrykning i 2014.

Der har selvfølgelig været bump på vejen. Bl.a. nogle fejlkøb og udfordringer med at hente en god angriber som konkurrent til Patrick Mortensen.

Er ansættelsen af CV en god beslutning af AGF?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Og på negativ-siden vil jeg nok huske Bjørnebye mest for “Thorsteinsson-Gate”, hvor den islandske profil blev sat af holdet p.g.a. en manglende kontraktforlængelse, for senere at blive taget til nåde igen, da det sportslige lokum gik i brand. Det var også i denne tid, hvor Bjørnebyes forhold til David Nielsen blev sat på prøve.

Men jeg vil sige tak for indsatsen til Stig Inge Bjørnebye, og jeg vil huske ham for flere opture end nedture. Og så glæder jeg mig til at se, hvad fremtiden med en fodbolddirektør kan.

Velkommen til Aarhus, Carsten V. Jensen!







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Manchester United – Liverpool

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Martin Jørgensen lander nyt job

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Raser over Brian Riemer-interview

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Horsens kommer tættere på oprykning

Delaney afslører dialog

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tottenham jagter choktransfer

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Chok i Wolfsburg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde