AGF kastede noget af en bombe tidligere i dag.
Og ligesom mange andre AGF fans så var jeg også ved at få morgenkaffen galt i halsen, da jeg læste nyheden.
Carsten V. Jensen ansat i en nyoprettet stilling som Fodboldirektør i AGF. Og… Stig Inge Bjørnebye færdig som sportschef, senest ved kontraktudløb om nogle måneder.
Det var noget af en nyhed fra morgenstunden.
Mest fordi der ikke har været optræk til dét eller noget lignende. Vandrørerene er helt tætte på Fredensvang, i modsætning til for år tilbage.
Efter kaffen gled normalt i halsen igen, og de første refleksioner er gjort, så er jeg meget positiv omkring nyheden. Carsten V. Jensen er, i mine øjne, en kæmpe kapacitet i dansk fodbold. “CV” kommer med kæmpe erfaring i bagagen, og han kan være med til at videreudvikle AGF yderligt.
“
Jeg synes, Stig Inges eftermæle i AGF er overvejende positivt. Han har bygget videre på det arbejde, som først Jens Andersson og senere Peter Christiansen udførte efter den seneste nedrykning i 2014.
Rasmus Thomsen, AGF-fan
Ansættelsen af en fodbolddirektør ser jeg også som en videreudvikling af AGF. Det er endnu et skridt på vejen mod at drive en større klub med større ambitioner. Klubber som FCK, FCM, FCN og Brøndby har større erfaring end AGF, både med store spillersalg, topresultater og europæiske kampe. Det ser jeg denne ansættelse og omstrukturering i AGF som et forsøg på at arbejde sig mere hen imod.
Og der er “CV” om nogen et meget kvalificeret bud til den rolle og opgave.
Det er samtidig et farvel til Stig Inge Bjørnebye. Jeg synes, Stig Inges eftermæle i AGF er overvejende positivt. Han har bygget videre på det arbejde, som først Jens Andersson og senere Peter Christiansen udførte efter den seneste nedrykning i 2014.
Der har selvfølgelig været bump på vejen. Bl.a. nogle fejlkøb og udfordringer med at hente en god angriber som konkurrent til Patrick Mortensen.
Er ansættelsen af CV en god beslutning af AGF?
0 Votes
Og på negativ-siden vil jeg nok huske Bjørnebye mest for “Thorsteinsson-Gate”, hvor den islandske profil blev sat af holdet p.g.a. en manglende kontraktforlængelse, for senere at blive taget til nåde igen, da det sportslige lokum gik i brand. Det var også i denne tid, hvor Bjørnebyes forhold til David Nielsen blev sat på prøve.
Men jeg vil sige tak for indsatsen til Stig Inge Bjørnebye, og jeg vil huske ham for flere opture end nedture. Og så glæder jeg mig til at se, hvad fremtiden med en fodbolddirektør kan.
Velkommen til Aarhus, Carsten V. Jensen!
LIVE
VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
City med vildt rekordbud
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
EKSKLUSIVT