Kan I huske Kasper Dolbergs allerførste seniormål?
Fraregnet tre korte Superliga-indhop for Silkeborg IF var det også hans allerførste seniorkamp. Angriberen fra Voel var 18 år gammel og netop rykkede op i førsteholdstruppen i Ajax, da han startede inde i en Champions League-kvalifikationskamp mod PAOK. Dolberg spillede, som om han aldrig havde bestilt andet og dundrede Ajax’ 1-0-mål over stregen efter at have taget et par træk ind i banen.
Dér begyndte en hype, hvis lige vi ikke havde set i Danmark meget længe. Danskerne elskede deres nye stortalent, der fulgte det første mål op med en fremragende sæson i Holland og også fik landsholdsdebut. Dolberg scorede mål, mange af dem virkelig flotte, han havde strålende fysik og teknik, og han virkede fuldstændig upåvirket af sin succes. Han var iskold – og vi elskede ham. Med til historien hører det også, at der måske ikke var så meget andet at glæde sig over i dansk fodbold dengang i Åge Hareides første år som landstræner og oven på Morten Olsens skuffende sidste tid. Danmark havde brug for Dolberg; brug for noget at glæde sig over og håbe på.
Siden gik det, som det er gået med så mange andre fodboldtalenter, danske såvel som udenlandske. Dolberg dykkede. Han blev ikke den nye Elkjær, Zlatan eller Van Basten, som han ellers var blevet sammenlignet med i den første tid. Den første sæson i Ajax var den bedste, han blev ikke købt af en storklub, men skiftede i stedet til Nice, hvor han har gjort det hæderligt, men ikke mere. Og så dalede hypen. Andre talenter kom til og begejstrede – var Jonas Wind måske egentlig ikke et større talent, blev der pippet?
Men lørdag aften var Kasper Dolberg tilbage på sin gamle hjemmebane i Amsterdam. Han var tilbage, punktum. 1-0-målet var klassisk Dolberg; et par træk og så en indlysende inderside over det lange hjørne. Det var som at se den 18-årige Dolberg igen. I det øjeblik lignede han verdens bedste angriber; så nemt så det ud. Kort efter var han ved at score med ydersiden på et indlæg fra Mæhle, som Dolberg så ud til at læst, inden bolden var slået. Og i anden halvleg scorede han så til 2-0 med et stensikkert hug ind i samme mål som dengang mod PAOK. Og lige så opløftende var spillet ude i banen. Han startede med et par boldtab, men siden spillede han sikkert og med hurtige, teknisk flotte førstegangsafleveringer.
Kasper Dolberg spillede mod Wales den kamp, vi havde drømt og håbet om at se ham spille i fem år. Der var endda nok nogen, der havde opgivet tanken, om at det nogensinde skulle blive så godt, som det var denne aften på Johan Cruijff Arena. Denne skribent havde nok, hvis jeg skal være helt ærlig.
Dolbergs historie er både historien om, at vi skal være varsomme med at overdynge vores store talenter med alt for meget pres og hype – men også om, at vi ikke skal opgive dem for tidligt, specielt ikke når de kun er 23 år gamle og indeholder et kæmpestort råmateriale.
Måske Kasper Dolberg nu er tilbage på sporet mod verdensklasse. Måske han aldrig igen kommer til at spille så god og afgørende rolle i en vigtig landskamp. Uanset hvad har han sparket Danmark i en EM-kvartfinale. Det er der ikke mange, der når på en hel karriere.
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
– Den her sidder dybt i sjælen
Her er Kamil Wilczek i dag
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
Lyngby går alene i front
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
AGF tilbage på førstepladsen
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
NYHEDER
– Korthuset er væltet
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Superstjerne er tilbage for Barcelona
Thomas Frank taler inden derby
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
