Kan I huske Kasper Dolbergs allerførste seniormål?
Fraregnet tre korte Superliga-indhop for Silkeborg IF var det også hans allerførste seniorkamp. Angriberen fra Voel var 18 år gammel og netop rykkede op i førsteholdstruppen i Ajax, da han startede inde i en Champions League-kvalifikationskamp mod PAOK. Dolberg spillede, som om han aldrig havde bestilt andet og dundrede Ajax’ 1-0-mål over stregen efter at have taget et par træk ind i banen.
Dér begyndte en hype, hvis lige vi ikke havde set i Danmark meget længe. Danskerne elskede deres nye stortalent, der fulgte det første mål op med en fremragende sæson i Holland og også fik landsholdsdebut. Dolberg scorede mål, mange af dem virkelig flotte, han havde strålende fysik og teknik, og han virkede fuldstændig upåvirket af sin succes. Han var iskold – og vi elskede ham. Med til historien hører det også, at der måske ikke var så meget andet at glæde sig over i dansk fodbold dengang i Åge Hareides første år som landstræner og oven på Morten Olsens skuffende sidste tid. Danmark havde brug for Dolberg; brug for noget at glæde sig over og håbe på.
Siden gik det, som det er gået med så mange andre fodboldtalenter, danske såvel som udenlandske. Dolberg dykkede. Han blev ikke den nye Elkjær, Zlatan eller Van Basten, som han ellers var blevet sammenlignet med i den første tid. Den første sæson i Ajax var den bedste, han blev ikke købt af en storklub, men skiftede i stedet til Nice, hvor han har gjort det hæderligt, men ikke mere. Og så dalede hypen. Andre talenter kom til og begejstrede – var Jonas Wind måske egentlig ikke et større talent, blev der pippet?
Men lørdag aften var Kasper Dolberg tilbage på sin gamle hjemmebane i Amsterdam. Han var tilbage, punktum. 1-0-målet var klassisk Dolberg; et par træk og så en indlysende inderside over det lange hjørne. Det var som at se den 18-årige Dolberg igen. I det øjeblik lignede han verdens bedste angriber; så nemt så det ud. Kort efter var han ved at score med ydersiden på et indlæg fra Mæhle, som Dolberg så ud til at læst, inden bolden var slået. Og i anden halvleg scorede han så til 2-0 med et stensikkert hug ind i samme mål som dengang mod PAOK. Og lige så opløftende var spillet ude i banen. Han startede med et par boldtab, men siden spillede han sikkert og med hurtige, teknisk flotte førstegangsafleveringer.
Kasper Dolberg spillede mod Wales den kamp, vi havde drømt og håbet om at se ham spille i fem år. Der var endda nok nogen, der havde opgivet tanken, om at det nogensinde skulle blive så godt, som det var denne aften på Johan Cruijff Arena. Denne skribent havde nok, hvis jeg skal være helt ærlig.
Dolbergs historie er både historien om, at vi skal være varsomme med at overdynge vores store talenter med alt for meget pres og hype – men også om, at vi ikke skal opgive dem for tidligt, specielt ikke når de kun er 23 år gamle og indeholder et kæmpestort råmateriale.
Måske Kasper Dolberg nu er tilbage på sporet mod verdensklasse. Måske han aldrig igen kommer til at spille så god og afgørende rolle i en vigtig landskamp. Uanset hvad har han sparket Danmark i en EM-kvartfinale. Det er der ikke mange, der når på en hel karriere.
Vildt! Dreyer sender San Diego i finalen
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
AGF på rov i Hobro IK
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
NYHEDER
Vender hjem til AaB
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
Randers FC og OB spiller uafgjort
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
‘Tæt på ren elendighed’
BIZART
