Kan I huske Kasper Dolbergs allerførste seniormål?
Fraregnet tre korte Superliga-indhop for Silkeborg IF var det også hans allerførste seniorkamp. Angriberen fra Voel var 18 år gammel og netop rykkede op i førsteholdstruppen i Ajax, da han startede inde i en Champions League-kvalifikationskamp mod PAOK. Dolberg spillede, som om han aldrig havde bestilt andet og dundrede Ajax’ 1-0-mål over stregen efter at have taget et par træk ind i banen.
Dér begyndte en hype, hvis lige vi ikke havde set i Danmark meget længe. Danskerne elskede deres nye stortalent, der fulgte det første mål op med en fremragende sæson i Holland og også fik landsholdsdebut. Dolberg scorede mål, mange af dem virkelig flotte, han havde strålende fysik og teknik, og han virkede fuldstændig upåvirket af sin succes. Han var iskold – og vi elskede ham. Med til historien hører det også, at der måske ikke var så meget andet at glæde sig over i dansk fodbold dengang i Åge Hareides første år som landstræner og oven på Morten Olsens skuffende sidste tid. Danmark havde brug for Dolberg; brug for noget at glæde sig over og håbe på.
Siden gik det, som det er gået med så mange andre fodboldtalenter, danske såvel som udenlandske. Dolberg dykkede. Han blev ikke den nye Elkjær, Zlatan eller Van Basten, som han ellers var blevet sammenlignet med i den første tid. Den første sæson i Ajax var den bedste, han blev ikke købt af en storklub, men skiftede i stedet til Nice, hvor han har gjort det hæderligt, men ikke mere. Og så dalede hypen. Andre talenter kom til og begejstrede – var Jonas Wind måske egentlig ikke et større talent, blev der pippet?
Men lørdag aften var Kasper Dolberg tilbage på sin gamle hjemmebane i Amsterdam. Han var tilbage, punktum. 1-0-målet var klassisk Dolberg; et par træk og så en indlysende inderside over det lange hjørne. Det var som at se den 18-årige Dolberg igen. I det øjeblik lignede han verdens bedste angriber; så nemt så det ud. Kort efter var han ved at score med ydersiden på et indlæg fra Mæhle, som Dolberg så ud til at læst, inden bolden var slået. Og i anden halvleg scorede han så til 2-0 med et stensikkert hug ind i samme mål som dengang mod PAOK. Og lige så opløftende var spillet ude i banen. Han startede med et par boldtab, men siden spillede han sikkert og med hurtige, teknisk flotte førstegangsafleveringer.
Kasper Dolberg spillede mod Wales den kamp, vi havde drømt og håbet om at se ham spille i fem år. Der var endda nok nogen, der havde opgivet tanken, om at det nogensinde skulle blive så godt, som det var denne aften på Johan Cruijff Arena. Denne skribent havde nok, hvis jeg skal være helt ærlig.
Dolbergs historie er både historien om, at vi skal være varsomme med at overdynge vores store talenter med alt for meget pres og hype – men også om, at vi ikke skal opgive dem for tidligt, specielt ikke når de kun er 23 år gamle og indeholder et kæmpestort råmateriale.
Måske Kasper Dolberg nu er tilbage på sporet mod verdensklasse. Måske han aldrig igen kommer til at spille så god og afgørende rolle i en vigtig landskamp. Uanset hvad har han sparket Danmark i en EM-kvartfinale. Det er der ikke mange, der når på en hel karriere.
LIVE
TransferLIVE: Mesterhold overvejer Mika Biereth
NYHEDER
Færdig i dansk klub
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
– Det er ikke rigtig min beslutning
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
AVIS
Storklub har taget kontakt
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
