Kan I huske Kasper Dolbergs allerførste seniormål?
Fraregnet tre korte Superliga-indhop for Silkeborg IF var det også hans allerførste seniorkamp. Angriberen fra Voel var 18 år gammel og netop rykkede op i førsteholdstruppen i Ajax, da han startede inde i en Champions League-kvalifikationskamp mod PAOK. Dolberg spillede, som om han aldrig havde bestilt andet og dundrede Ajax’ 1-0-mål over stregen efter at have taget et par træk ind i banen.
Dér begyndte en hype, hvis lige vi ikke havde set i Danmark meget længe. Danskerne elskede deres nye stortalent, der fulgte det første mål op med en fremragende sæson i Holland og også fik landsholdsdebut. Dolberg scorede mål, mange af dem virkelig flotte, han havde strålende fysik og teknik, og han virkede fuldstændig upåvirket af sin succes. Han var iskold – og vi elskede ham. Med til historien hører det også, at der måske ikke var så meget andet at glæde sig over i dansk fodbold dengang i Åge Hareides første år som landstræner og oven på Morten Olsens skuffende sidste tid. Danmark havde brug for Dolberg; brug for noget at glæde sig over og håbe på.
Siden gik det, som det er gået med så mange andre fodboldtalenter, danske såvel som udenlandske. Dolberg dykkede. Han blev ikke den nye Elkjær, Zlatan eller Van Basten, som han ellers var blevet sammenlignet med i den første tid. Den første sæson i Ajax var den bedste, han blev ikke købt af en storklub, men skiftede i stedet til Nice, hvor han har gjort det hæderligt, men ikke mere. Og så dalede hypen. Andre talenter kom til og begejstrede – var Jonas Wind måske egentlig ikke et større talent, blev der pippet?
Men lørdag aften var Kasper Dolberg tilbage på sin gamle hjemmebane i Amsterdam. Han var tilbage, punktum. 1-0-målet var klassisk Dolberg; et par træk og så en indlysende inderside over det lange hjørne. Det var som at se den 18-årige Dolberg igen. I det øjeblik lignede han verdens bedste angriber; så nemt så det ud. Kort efter var han ved at score med ydersiden på et indlæg fra Mæhle, som Dolberg så ud til at læst, inden bolden var slået. Og i anden halvleg scorede han så til 2-0 med et stensikkert hug ind i samme mål som dengang mod PAOK. Og lige så opløftende var spillet ude i banen. Han startede med et par boldtab, men siden spillede han sikkert og med hurtige, teknisk flotte førstegangsafleveringer.
Kasper Dolberg spillede mod Wales den kamp, vi havde drømt og håbet om at se ham spille i fem år. Der var endda nok nogen, der havde opgivet tanken, om at det nogensinde skulle blive så godt, som det var denne aften på Johan Cruijff Arena. Denne skribent havde nok, hvis jeg skal være helt ærlig.
Dolbergs historie er både historien om, at vi skal være varsomme med at overdynge vores store talenter med alt for meget pres og hype – men også om, at vi ikke skal opgive dem for tidligt, specielt ikke når de kun er 23 år gamle og indeholder et kæmpestort råmateriale.
Måske Kasper Dolberg nu er tilbage på sporet mod verdensklasse. Måske han aldrig igen kommer til at spille så god og afgørende rolle i en vigtig landskamp. Uanset hvad har han sparket Danmark i en EM-kvartfinale. Det er der ikke mange, der når på en hel karriere.
LIVE
TransferLIVE: Færdig
Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag
TOPNYHED
Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse
På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
HELT VILDT
Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby
NYHEDER
Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
KARAKTERER
Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
AVIS
Ingen kontakt med AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile
Medie: Betaler 11 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
HELT VILDT
Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
LIVE: FCK taber i Barcelona
NYHEDER
Dadason: ‘Min telefon er blown up’
NYHEDER
Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring
NYHEDER
Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt
DAGENS SPILFORSLAG
Brugbar pointdeling i Herning
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
Engelsk dominans i toppen af Champions League
FCK færdige i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
