Kan I huske Kasper Dolbergs allerførste seniormål?
Fraregnet tre korte Superliga-indhop for Silkeborg IF var det også hans allerførste seniorkamp. Angriberen fra Voel var 18 år gammel og netop rykkede op i førsteholdstruppen i Ajax, da han startede inde i en Champions League-kvalifikationskamp mod PAOK. Dolberg spillede, som om han aldrig havde bestilt andet og dundrede Ajax’ 1-0-mål over stregen efter at have taget et par træk ind i banen.
Dér begyndte en hype, hvis lige vi ikke havde set i Danmark meget længe. Danskerne elskede deres nye stortalent, der fulgte det første mål op med en fremragende sæson i Holland og også fik landsholdsdebut. Dolberg scorede mål, mange af dem virkelig flotte, han havde strålende fysik og teknik, og han virkede fuldstændig upåvirket af sin succes. Han var iskold – og vi elskede ham. Med til historien hører det også, at der måske ikke var så meget andet at glæde sig over i dansk fodbold dengang i Åge Hareides første år som landstræner og oven på Morten Olsens skuffende sidste tid. Danmark havde brug for Dolberg; brug for noget at glæde sig over og håbe på.
Siden gik det, som det er gået med så mange andre fodboldtalenter, danske såvel som udenlandske. Dolberg dykkede. Han blev ikke den nye Elkjær, Zlatan eller Van Basten, som han ellers var blevet sammenlignet med i den første tid. Den første sæson i Ajax var den bedste, han blev ikke købt af en storklub, men skiftede i stedet til Nice, hvor han har gjort det hæderligt, men ikke mere. Og så dalede hypen. Andre talenter kom til og begejstrede – var Jonas Wind måske egentlig ikke et større talent, blev der pippet?
Men lørdag aften var Kasper Dolberg tilbage på sin gamle hjemmebane i Amsterdam. Han var tilbage, punktum. 1-0-målet var klassisk Dolberg; et par træk og så en indlysende inderside over det lange hjørne. Det var som at se den 18-årige Dolberg igen. I det øjeblik lignede han verdens bedste angriber; så nemt så det ud. Kort efter var han ved at score med ydersiden på et indlæg fra Mæhle, som Dolberg så ud til at læst, inden bolden var slået. Og i anden halvleg scorede han så til 2-0 med et stensikkert hug ind i samme mål som dengang mod PAOK. Og lige så opløftende var spillet ude i banen. Han startede med et par boldtab, men siden spillede han sikkert og med hurtige, teknisk flotte førstegangsafleveringer.
Kasper Dolberg spillede mod Wales den kamp, vi havde drømt og håbet om at se ham spille i fem år. Der var endda nok nogen, der havde opgivet tanken, om at det nogensinde skulle blive så godt, som det var denne aften på Johan Cruijff Arena. Denne skribent havde nok, hvis jeg skal være helt ærlig.
Dolbergs historie er både historien om, at vi skal være varsomme med at overdynge vores store talenter med alt for meget pres og hype – men også om, at vi ikke skal opgive dem for tidligt, specielt ikke når de kun er 23 år gamle og indeholder et kæmpestort råmateriale.
Måske Kasper Dolberg nu er tilbage på sporet mod verdensklasse. Måske han aldrig igen kommer til at spille så god og afgørende rolle i en vigtig landskamp. Uanset hvad har han sparket Danmark i en EM-kvartfinale. Det er der ikke mange, der når på en hel karriere.
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
Supercomputer: Værste nogensinde!
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
NYHEDER
Benhård transfermelding
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TIPSBLADET SPECIAL
