KOMMENTAR: Ingen vindere i Superliga-konflikt

KOMMENTAR: Som landet ligger, er der kun tabere i trekantsdramaet Viborg FF, AaB og Lars Friis. Derfor siger logikken også, at situationen bliver ordnet inden alt for længe.



Hvem havde gættet, at Superliga-året 2022 ville begynde med dramatik, længe inden den første bold trillede? Og at det ikke ville omhandle en spillertransfer?

Det begyndte, da Martí Cifuentes lavede en aftale med Hammarby, og AaB og den svenske klub begyndte et økonomisk tovtrækkeri om træneren. Det blev løst.

Så ville den nordjyske klub have Thomas Thomasberg som erstatning, hvilket Randers ønskede at tage sig meget dyrt betalt for, og det endte med mudderkast mellem de to klubber – blandt andet kritiserede Randers-boss Søren Pedersen AaB for lækager.

Og da det ikke kunne blive Thomasberg, kastede Inge André Olsen og resten af AaB-ledelsen deres kærlighed på Viborgs Lars Friis, der har gjort det strålende i oprykkerklubben. Friis har benyttet sin opsigelse på et halvt år til at lave en aftale med AaB fra 1. august, hvilket man ikke er synderligt begejstrede for i Viborg.

Her er vi så nu, og lige nu er det en historie uden vindere.

AaB mangler stadig en træner til et forår, hvor klubben er med i medaljekampen. De nuværende assistenter Rasmus Würtz og Oscar Hiljemark mangler den påkrævede P-trænerlicens til at træne resten af foråret. Den mand, man har udset sig til at være løsningen på længere sigt, er låst i Viborg.

Viborg har hevet Lars Friis af træningsbanen. Man vil have en cheftræner, der er 100 procent engageret i Viborg, som sportschef Jesper Fredberg formulerer det. Så man skal have en ny, men samtidig betaler man løn til en, som man ikke bruger til noget.

Og Lars Friis kommer, som situationen er lige nu, ikke til være involveret i hverken Viborgs eller AaB’s spændende forår. Samtidig er han blevet upopulær blandt sin nuværende klubs fans – for dem er Friis’ FC Midtjylland-fortid igen blevet relevant.

Logikken siger, at det ikke er en holdbar situation for nogen, og at den bliver løst inden længe. Alle parter har interesse i, at Lars Friis kommer til Aalborg hurtigst mulig. Det handler kun om økonomien, og her er situationen lige så logisk: Viborg vil have så meget som muligt, og AaB vil betale så lidt, man kan slippe afsted med.

Men det bliver løst. Andet giver ikke mening. Og selv den skøre og uforudsigelige fodboldsport skal trods alt give mening indimellem.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Rasmus Højlund har ikke set det før

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

En historisk katastrofe for Danmark

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Kæmpe stjerne besøger København



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Tottenham præsenterer ny træner

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Skal han med Bo Svensson til FC København?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tullberg revser medier og roser Neestrup

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Undskylder efter italiensk fiasko

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Pinligt! Danmark brænder på stribe

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner