KOMMENTAR: Ingen vindere i Superliga-konflikt

KOMMENTAR: Som landet ligger, er der kun tabere i trekantsdramaet Viborg FF, AaB og Lars Friis. Derfor siger logikken også, at situationen bliver ordnet inden alt for længe.



Hvem havde gættet, at Superliga-året 2022 ville begynde med dramatik, længe inden den første bold trillede? Og at det ikke ville omhandle en spillertransfer?

Det begyndte, da Martí Cifuentes lavede en aftale med Hammarby, og AaB og den svenske klub begyndte et økonomisk tovtrækkeri om træneren. Det blev løst.

Så ville den nordjyske klub have Thomas Thomasberg som erstatning, hvilket Randers ønskede at tage sig meget dyrt betalt for, og det endte med mudderkast mellem de to klubber – blandt andet kritiserede Randers-boss Søren Pedersen AaB for lækager.

Og da det ikke kunne blive Thomasberg, kastede Inge André Olsen og resten af AaB-ledelsen deres kærlighed på Viborgs Lars Friis, der har gjort det strålende i oprykkerklubben. Friis har benyttet sin opsigelse på et halvt år til at lave en aftale med AaB fra 1. august, hvilket man ikke er synderligt begejstrede for i Viborg.

Her er vi så nu, og lige nu er det en historie uden vindere.

AaB mangler stadig en træner til et forår, hvor klubben er med i medaljekampen. De nuværende assistenter Rasmus Würtz og Oscar Hiljemark mangler den påkrævede P-trænerlicens til at træne resten af foråret. Den mand, man har udset sig til at være løsningen på længere sigt, er låst i Viborg.

Viborg har hevet Lars Friis af træningsbanen. Man vil have en cheftræner, der er 100 procent engageret i Viborg, som sportschef Jesper Fredberg formulerer det. Så man skal have en ny, men samtidig betaler man løn til en, som man ikke bruger til noget.

Og Lars Friis kommer, som situationen er lige nu, ikke til være involveret i hverken Viborgs eller AaB’s spændende forår. Samtidig er han blevet upopulær blandt sin nuværende klubs fans – for dem er Friis’ FC Midtjylland-fortid igen blevet relevant.

Logikken siger, at det ikke er en holdbar situation for nogen, og at den bliver løst inden længe. Alle parter har interesse i, at Lars Friis kommer til Aalborg hurtigst mulig. Det handler kun om økonomien, og her er situationen lige så logisk: Viborg vil have så meget som muligt, og AaB vil betale så lidt, man kan slippe afsted med.

Men det bliver løst. Andet giver ikke mening. Og selv den skøre og uforudsigelige fodboldsport skal trods alt give mening indimellem.





I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’




LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

– Jeg tror de vinder Superligaen

“De havde det bedste transfervindue”

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

AGF – OB

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Stor mystik om Patrick Pentz

Tottenham boykotter Viaplay

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Tæt på en falliterklæring, FCK

Stjernetransfer på plads alligevel



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Han er på vej væk fra AGF

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Per Frimann hylder Brøndby

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

– Mildest talt undervældende

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Mål i Manchester

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF