KOMMENTAR: Ingen vindere i Superliga-konflikt

KOMMENTAR: Som landet ligger, er der kun tabere i trekantsdramaet Viborg FF, AaB og Lars Friis. Derfor siger logikken også, at situationen bliver ordnet inden alt for længe.



Hvem havde gættet, at Superliga-året 2022 ville begynde med dramatik, længe inden den første bold trillede? Og at det ikke ville omhandle en spillertransfer?

Det begyndte, da Martí Cifuentes lavede en aftale med Hammarby, og AaB og den svenske klub begyndte et økonomisk tovtrækkeri om træneren. Det blev løst.

Så ville den nordjyske klub have Thomas Thomasberg som erstatning, hvilket Randers ønskede at tage sig meget dyrt betalt for, og det endte med mudderkast mellem de to klubber – blandt andet kritiserede Randers-boss Søren Pedersen AaB for lækager.

Og da det ikke kunne blive Thomasberg, kastede Inge André Olsen og resten af AaB-ledelsen deres kærlighed på Viborgs Lars Friis, der har gjort det strålende i oprykkerklubben. Friis har benyttet sin opsigelse på et halvt år til at lave en aftale med AaB fra 1. august, hvilket man ikke er synderligt begejstrede for i Viborg.

Her er vi så nu, og lige nu er det en historie uden vindere.

AaB mangler stadig en træner til et forår, hvor klubben er med i medaljekampen. De nuværende assistenter Rasmus Würtz og Oscar Hiljemark mangler den påkrævede P-trænerlicens til at træne resten af foråret. Den mand, man har udset sig til at være løsningen på længere sigt, er låst i Viborg.

Viborg har hevet Lars Friis af træningsbanen. Man vil have en cheftræner, der er 100 procent engageret i Viborg, som sportschef Jesper Fredberg formulerer det. Så man skal have en ny, men samtidig betaler man løn til en, som man ikke bruger til noget.

Og Lars Friis kommer, som situationen er lige nu, ikke til være involveret i hverken Viborgs eller AaB’s spændende forår. Samtidig er han blevet upopulær blandt sin nuværende klubs fans – for dem er Friis’ FC Midtjylland-fortid igen blevet relevant.

Logikken siger, at det ikke er en holdbar situation for nogen, og at den bliver løst inden længe. Alle parter har interesse i, at Lars Friis kommer til Aalborg hurtigst mulig. Det handler kun om økonomien, og her er situationen lige så logisk: Viborg vil have så meget som muligt, og AaB vil betale så lidt, man kan slippe afsted med.

Men det bliver løst. Andet giver ikke mening. Og selv den skøre og uforudsigelige fodboldsport skal trods alt give mening indimellem.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Stor dramatik: Liverpool slår Everton



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Så brænder hele København ned’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Fyrer landstræner to måneder før VM

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Fik blackout på Brøndby Stadion

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nedtur for Højlund og Napoli

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Steve Cooper storroser stjerne

Helt vild med Brøndby-profil

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Det er aldrig sket før

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

‘Det drømmer alle om’