Hvem havde gættet, at Superliga-året 2022 ville begynde med dramatik, længe inden den første bold trillede? Og at det ikke ville omhandle en spillertransfer?
Det begyndte, da Martí Cifuentes lavede en aftale med Hammarby, og AaB og den svenske klub begyndte et økonomisk tovtrækkeri om træneren. Det blev løst.
Så ville den nordjyske klub have Thomas Thomasberg som erstatning, hvilket Randers ønskede at tage sig meget dyrt betalt for, og det endte med mudderkast mellem de to klubber – blandt andet kritiserede Randers-boss Søren Pedersen AaB for lækager.
Og da det ikke kunne blive Thomasberg, kastede Inge André Olsen og resten af AaB-ledelsen deres kærlighed på Viborgs Lars Friis, der har gjort det strålende i oprykkerklubben. Friis har benyttet sin opsigelse på et halvt år til at lave en aftale med AaB fra 1. august, hvilket man ikke er synderligt begejstrede for i Viborg.
Her er vi så nu, og lige nu er det en historie uden vindere.
AaB mangler stadig en træner til et forår, hvor klubben er med i medaljekampen. De nuværende assistenter Rasmus Würtz og Oscar Hiljemark mangler den påkrævede P-trænerlicens til at træne resten af foråret. Den mand, man har udset sig til at være løsningen på længere sigt, er låst i Viborg.
Viborg har hevet Lars Friis af træningsbanen. Man vil have en cheftræner, der er 100 procent engageret i Viborg, som sportschef Jesper Fredberg formulerer det. Så man skal have en ny, men samtidig betaler man løn til en, som man ikke bruger til noget.
Og Lars Friis kommer, som situationen er lige nu, ikke til være involveret i hverken Viborgs eller AaB’s spændende forår. Samtidig er han blevet upopulær blandt sin nuværende klubs fans – for dem er Friis’ FC Midtjylland-fortid igen blevet relevant.
Logikken siger, at det ikke er en holdbar situation for nogen, og at den bliver løst inden længe. Alle parter har interesse i, at Lars Friis kommer til Aalborg hurtigst mulig. Det handler kun om økonomien, og her er situationen lige så logisk: Viborg vil have så meget som muligt, og AaB vil betale så lidt, man kan slippe afsted med.
Men det bliver løst. Andet giver ikke mening. Og selv den skøre og uforudsigelige fodboldsport skal trods alt give mening indimellem.
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Kæmpekøb retur til FC København?
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
