Hvem havde gættet, at Superliga-året 2022 ville begynde med dramatik, længe inden den første bold trillede? Og at det ikke ville omhandle en spillertransfer?
Det begyndte, da Martí Cifuentes lavede en aftale med Hammarby, og AaB og den svenske klub begyndte et økonomisk tovtrækkeri om træneren. Det blev løst.
Så ville den nordjyske klub have Thomas Thomasberg som erstatning, hvilket Randers ønskede at tage sig meget dyrt betalt for, og det endte med mudderkast mellem de to klubber – blandt andet kritiserede Randers-boss Søren Pedersen AaB for lækager.
Og da det ikke kunne blive Thomasberg, kastede Inge André Olsen og resten af AaB-ledelsen deres kærlighed på Viborgs Lars Friis, der har gjort det strålende i oprykkerklubben. Friis har benyttet sin opsigelse på et halvt år til at lave en aftale med AaB fra 1. august, hvilket man ikke er synderligt begejstrede for i Viborg.
Her er vi så nu, og lige nu er det en historie uden vindere.
AaB mangler stadig en træner til et forår, hvor klubben er med i medaljekampen. De nuværende assistenter Rasmus Würtz og Oscar Hiljemark mangler den påkrævede P-trænerlicens til at træne resten af foråret. Den mand, man har udset sig til at være løsningen på længere sigt, er låst i Viborg.
Viborg har hevet Lars Friis af træningsbanen. Man vil have en cheftræner, der er 100 procent engageret i Viborg, som sportschef Jesper Fredberg formulerer det. Så man skal have en ny, men samtidig betaler man løn til en, som man ikke bruger til noget.
Og Lars Friis kommer, som situationen er lige nu, ikke til være involveret i hverken Viborgs eller AaB’s spændende forår. Samtidig er han blevet upopulær blandt sin nuværende klubs fans – for dem er Friis’ FC Midtjylland-fortid igen blevet relevant.
Logikken siger, at det ikke er en holdbar situation for nogen, og at den bliver løst inden længe. Alle parter har interesse i, at Lars Friis kommer til Aalborg hurtigst mulig. Det handler kun om økonomien, og her er situationen lige så logisk: Viborg vil have så meget som muligt, og AaB vil betale så lidt, man kan slippe afsted med.
Men det bliver løst. Andet giver ikke mening. Og selv den skøre og uforudsigelige fodboldsport skal trods alt give mening indimellem.
LIVE
LIVE: Brøndby bekræfter transfer
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Dansk træner storroses
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
Reagerer på Brøndby-bombe
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
Langer ud efter trænerlegende
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
Arne Slot dybt frustreret
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
I chok over Manchester United
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
DAGENS SPILFORSLAG
