KOMMENTAR: Ingen vindere i Superliga-konflikt

KOMMENTAR: Som landet ligger, er der kun tabere i trekantsdramaet Viborg FF, AaB og Lars Friis. Derfor siger logikken også, at situationen bliver ordnet inden alt for længe.



Hvem havde gættet, at Superliga-året 2022 ville begynde med dramatik, længe inden den første bold trillede? Og at det ikke ville omhandle en spillertransfer?

Det begyndte, da Martí Cifuentes lavede en aftale med Hammarby, og AaB og den svenske klub begyndte et økonomisk tovtrækkeri om træneren. Det blev løst.

Så ville den nordjyske klub have Thomas Thomasberg som erstatning, hvilket Randers ønskede at tage sig meget dyrt betalt for, og det endte med mudderkast mellem de to klubber – blandt andet kritiserede Randers-boss Søren Pedersen AaB for lækager.

Og da det ikke kunne blive Thomasberg, kastede Inge André Olsen og resten af AaB-ledelsen deres kærlighed på Viborgs Lars Friis, der har gjort det strålende i oprykkerklubben. Friis har benyttet sin opsigelse på et halvt år til at lave en aftale med AaB fra 1. august, hvilket man ikke er synderligt begejstrede for i Viborg.

Her er vi så nu, og lige nu er det en historie uden vindere.

AaB mangler stadig en træner til et forår, hvor klubben er med i medaljekampen. De nuværende assistenter Rasmus Würtz og Oscar Hiljemark mangler den påkrævede P-trænerlicens til at træne resten af foråret. Den mand, man har udset sig til at være løsningen på længere sigt, er låst i Viborg.

Viborg har hevet Lars Friis af træningsbanen. Man vil have en cheftræner, der er 100 procent engageret i Viborg, som sportschef Jesper Fredberg formulerer det. Så man skal have en ny, men samtidig betaler man løn til en, som man ikke bruger til noget.

Og Lars Friis kommer, som situationen er lige nu, ikke til være involveret i hverken Viborgs eller AaB’s spændende forår. Samtidig er han blevet upopulær blandt sin nuværende klubs fans – for dem er Friis’ FC Midtjylland-fortid igen blevet relevant.

Logikken siger, at det ikke er en holdbar situation for nogen, og at den bliver løst inden længe. Alle parter har interesse i, at Lars Friis kommer til Aalborg hurtigst mulig. Det handler kun om økonomien, og her er situationen lige så logisk: Viborg vil have så meget som muligt, og AaB vil betale så lidt, man kan slippe afsted med.

Men det bliver løst. Andet giver ikke mening. Og selv den skøre og uforudsigelige fodboldsport skal trods alt give mening indimellem.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Storklub jagter FCK-emne

To danske klubber jagter formstærk angriber

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Hemmelig samtale med storklub

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Klubber holder øje med AaB-profil

Åbner for ny rolle i FC København

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Afsløring: Randers køber ny angriber