Hvem havde gættet, at Superliga-året 2022 ville begynde med dramatik, længe inden den første bold trillede? Og at det ikke ville omhandle en spillertransfer?
Det begyndte, da Martí Cifuentes lavede en aftale med Hammarby, og AaB og den svenske klub begyndte et økonomisk tovtrækkeri om træneren. Det blev løst.
Så ville den nordjyske klub have Thomas Thomasberg som erstatning, hvilket Randers ønskede at tage sig meget dyrt betalt for, og det endte med mudderkast mellem de to klubber – blandt andet kritiserede Randers-boss Søren Pedersen AaB for lækager.
Og da det ikke kunne blive Thomasberg, kastede Inge André Olsen og resten af AaB-ledelsen deres kærlighed på Viborgs Lars Friis, der har gjort det strålende i oprykkerklubben. Friis har benyttet sin opsigelse på et halvt år til at lave en aftale med AaB fra 1. august, hvilket man ikke er synderligt begejstrede for i Viborg.
Her er vi så nu, og lige nu er det en historie uden vindere.
AaB mangler stadig en træner til et forår, hvor klubben er med i medaljekampen. De nuværende assistenter Rasmus Würtz og Oscar Hiljemark mangler den påkrævede P-trænerlicens til at træne resten af foråret. Den mand, man har udset sig til at være løsningen på længere sigt, er låst i Viborg.
Viborg har hevet Lars Friis af træningsbanen. Man vil have en cheftræner, der er 100 procent engageret i Viborg, som sportschef Jesper Fredberg formulerer det. Så man skal have en ny, men samtidig betaler man løn til en, som man ikke bruger til noget.
Og Lars Friis kommer, som situationen er lige nu, ikke til være involveret i hverken Viborgs eller AaB’s spændende forår. Samtidig er han blevet upopulær blandt sin nuværende klubs fans – for dem er Friis’ FC Midtjylland-fortid igen blevet relevant.
Logikken siger, at det ikke er en holdbar situation for nogen, og at den bliver løst inden længe. Alle parter har interesse i, at Lars Friis kommer til Aalborg hurtigst mulig. Det handler kun om økonomien, og her er situationen lige så logisk: Viborg vil have så meget som muligt, og AaB vil betale så lidt, man kan slippe afsted med.
Men det bliver løst. Andet giver ikke mening. Og selv den skøre og uforudsigelige fodboldsport skal trods alt give mening indimellem.

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Tour de France-hold lukker og slukker

Medie kalder rygte “sæsonens overraskelse”

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Tvivl om Eriksen: ‘Det er en hemmelighed’

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Vil sprænge banken for Harry Kane

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Silkeborg IF – FC København

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Skader værre end først antaget

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

Nyt vildt Victor Froholdt-rygte

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

Elver bliver hjemme fra VM-test

Ny dansker til United? ‘Amorim elsker ham’

Efter drama: ‘Det er fandeme vigtigt!’

Stor FCK-bet: Profiler ude

Vild kamp venter for Lucas Høgsberg

Stor mystik omkring Emil Højlund

Afsløring: U21-landsholdsspiller gør klar til salg

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Legende revser Højlund-beslutning

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Viktor Claesson siger stop

– Det skal I ikke sige til FCK!

Ærkerivaler gode venner

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Kæmpe forløsning på vej for Magnus Cort og Uno-X

Kæmpe navn kan tage over for Jon Dahl Tomasson

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Fremhæver beslutning: ‘Et signal til hele truppen’

Antonsen i overraskende exit

– Han er på radaren hos de allerstørste

Rasmus Bertelsen trives i Randers FC

Tung topkamp i Paris

Afsløret på video

Holger Rune vinder sikkert

Deler glimrende Christian Eriksen-nyt

Axelsen i drama: ‘Anede ikke hvad jeg skulle gøre’

Axelsen kæmper sig videre

Holger Rune taler ud om dødstrusler

Meget bekymret: ‘Det er drønærgerligt’

Stjerne revser FCK-straf: ‘Det er noget Bullshit!’
