Vi er nogle fodboldromantikere, der synes, at sporten i dag er blevet for kold og kynisk og pengefiksereret. Men selv jeg synes, at FC Midtjyllands køb af Jonas Lössl for et lille år siden var for romantisk.
Lige før nytår blev Jonas Lössl præsenteret på en halvårig lejeaftale i Brentford. Og nu har han så givet et interview til TV 2, hvor han fortæller, at han opererer med forskellige muligheder til sommer. Direkte adspurgt om FC Midtjylland er en af dem, svarer målmanden helt kort: Nej.
– Det var et match, da vi skrev under i januar 2021, men jeg føler ikke, at de gensidige forventninger, vi havde til hinanden, er blevet opfyldt, og derfor drager jeg nu videre i min karriere. Jeg ville have elsket at slutte, hvor det hele startede. Det var derfor jeg vendte hjem, mens jeg stadig følte, at jeg kunne bidrage med noget både på og uden for banen, men eventyret skulle ikke slutte sådan i denne omgang, uddyber han i TV 2-interviewet.
Så skævt er klub og spiller altså gået af hinanden, selv om Lössl har kontrakt til 2025, og det understreger for mig, at FC Midtjylland aldrig burde have hentet ham hjem i februar 2021.
Jonas Lössl er en udmærket keeper. Det er ikke der, problemet ligger. Men FC Midtjylland havde slet ikke brug for ham. Klubben rådede i forvejen over Jesper Hansen, der godt en måned i forvejen havde været det yderste af en målmandshandske fra at snuppe Det Gyldne Bur fra Kalle Johnsson. Her i 2021 blev han endnu engang nummer to i Tipsbladets traditionsrige kåring. Trods sine nu 36 år havde Jesper Hansen så rigeligt niveau til at fortsætte i FCM.
Og i kulissen lurede så unge Elías Ólafsson, som havde imponeret på lejeophold i Aarhus Fremad og FC Fredericia. Ham havde FC Midtjylland længe erklæret, at man regnede med som fremtidens mand – så hvorfor var det nødvendigt at hente en 32-årig keeper, når man havde et stort talent i starten af 20’erne?
Havde FC Midtjylland undladt at hente Jonas Lössl, havde man undgået det målmandsfnidder, som har præget hele 2021. Midtjyderne var sluppet for forårets spekulationer, om hvorvidt Lössl overtog pladsen i målet, fordi han var et stjerneindkøb og ikke nødvendigvis den bedste målmand. Og efterårets målmandsdebat var også blevet anderledes. Det kan sagtens være, at også Jesper Hansen og Ólafsson havde udkæmpet en tæt kamp om en plads i buret, men den havde sandsynligvis været mindre bitter. Jeg kan da godt forstå, at Jonas Lössl var skuffet over at blive hentet hjem til Danmark og så blive sat af holdet til fordel for en 21-årig.
Sandheden er nok, at FC Midtjylland aldrig havde købt en ny keeper sidste vinter, hvis ikke det havde været Jonas Lössl. Man forelskede sig i tanken om, at den første akademispiller, der kom på kontrakt i klubben, skulle tilbage og slutte, hvor det hele startede.
Det er typisk FC Midtjylland, som altid dygtigt har dyrket fortællingen om sig selv. Når man ikke har så lang en historie, er man ofte endnu mere forhippet på at hype den, man nu engang har, og det er FC Midtjylland et godt eksempel på. Derfor taler midtjyderne også om, at tidligere akademispillere skal hjem til klubben og videregive den kultur, de selv er rundet af.
Og derfor var tanken om Jonas Lössl i målet på MCH Arena en fristelse, som lederne i FC Midtjylland ikke kunne sige nej til – men det burde de have gjort. For det førte ikke til sportslig fremgang, og med Lössls seneste kommentarer in mente kan vi konstatere, at der ikke er noget romantisk over kærlighed, som dør.
LIVE
TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
