Vi er nogle fodboldromantikere, der synes, at sporten i dag er blevet for kold og kynisk og pengefiksereret. Men selv jeg synes, at FC Midtjyllands køb af Jonas Lössl for et lille år siden var for romantisk.
Lige før nytår blev Jonas Lössl præsenteret på en halvårig lejeaftale i Brentford. Og nu har han så givet et interview til TV 2, hvor han fortæller, at han opererer med forskellige muligheder til sommer. Direkte adspurgt om FC Midtjylland er en af dem, svarer målmanden helt kort: Nej.
– Det var et match, da vi skrev under i januar 2021, men jeg føler ikke, at de gensidige forventninger, vi havde til hinanden, er blevet opfyldt, og derfor drager jeg nu videre i min karriere. Jeg ville have elsket at slutte, hvor det hele startede. Det var derfor jeg vendte hjem, mens jeg stadig følte, at jeg kunne bidrage med noget både på og uden for banen, men eventyret skulle ikke slutte sådan i denne omgang, uddyber han i TV 2-interviewet.
Så skævt er klub og spiller altså gået af hinanden, selv om Lössl har kontrakt til 2025, og det understreger for mig, at FC Midtjylland aldrig burde have hentet ham hjem i februar 2021.
Jonas Lössl er en udmærket keeper. Det er ikke der, problemet ligger. Men FC Midtjylland havde slet ikke brug for ham. Klubben rådede i forvejen over Jesper Hansen, der godt en måned i forvejen havde været det yderste af en målmandshandske fra at snuppe Det Gyldne Bur fra Kalle Johnsson. Her i 2021 blev han endnu engang nummer to i Tipsbladets traditionsrige kåring. Trods sine nu 36 år havde Jesper Hansen så rigeligt niveau til at fortsætte i FCM.
Og i kulissen lurede så unge Elías Ólafsson, som havde imponeret på lejeophold i Aarhus Fremad og FC Fredericia. Ham havde FC Midtjylland længe erklæret, at man regnede med som fremtidens mand – så hvorfor var det nødvendigt at hente en 32-årig keeper, når man havde et stort talent i starten af 20’erne?
Havde FC Midtjylland undladt at hente Jonas Lössl, havde man undgået det målmandsfnidder, som har præget hele 2021. Midtjyderne var sluppet for forårets spekulationer, om hvorvidt Lössl overtog pladsen i målet, fordi han var et stjerneindkøb og ikke nødvendigvis den bedste målmand. Og efterårets målmandsdebat var også blevet anderledes. Det kan sagtens være, at også Jesper Hansen og Ólafsson havde udkæmpet en tæt kamp om en plads i buret, men den havde sandsynligvis været mindre bitter. Jeg kan da godt forstå, at Jonas Lössl var skuffet over at blive hentet hjem til Danmark og så blive sat af holdet til fordel for en 21-årig.
Sandheden er nok, at FC Midtjylland aldrig havde købt en ny keeper sidste vinter, hvis ikke det havde været Jonas Lössl. Man forelskede sig i tanken om, at den første akademispiller, der kom på kontrakt i klubben, skulle tilbage og slutte, hvor det hele startede.
Det er typisk FC Midtjylland, som altid dygtigt har dyrket fortællingen om sig selv. Når man ikke har så lang en historie, er man ofte endnu mere forhippet på at hype den, man nu engang har, og det er FC Midtjylland et godt eksempel på. Derfor taler midtjyderne også om, at tidligere akademispillere skal hjem til klubben og videregive den kultur, de selv er rundet af.
Og derfor var tanken om Jonas Lössl i målet på MCH Arena en fristelse, som lederne i FC Midtjylland ikke kunne sige nej til – men det burde de have gjort. For det førte ikke til sportslig fremgang, og med Lössls seneste kommentarer in mente kan vi konstatere, at der ikke er noget romantisk over kærlighed, som dør.
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
AVIS
Ingen kontakt med AGF
LIVE: FCK taber i Barcelona
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
Medie: Betaler 11 millioner kroner
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
Engelsk dominans i toppen af Champions League
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
FCK færdige i Champions League
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
TOPNYHED
Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
NYHEDER
Færdig i dansk klub
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
NYHEDER
– Det er ikke rigtig min beslutning
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
NYHEDER
