Hvor var det dejligt at se Christian Eriksen igen og få bekræftet fra ham selv, at han har det godt. Det interview, som DR bragte tirsdag, har vi ventet længe på.
Samtidig var det klassisk Eriksen, at han virkede en smule forlegen ved al opmærksomheden.
– Det var ikke fordi, jeg ønskede, at folk skulle sende blomster, fordi jeg var død i fem minutter, som han sagde i interviewet med DR.
Min fornemmelse var, at Christian Eriksen talte med DR og gik med til at se bagud, fordi han nu i stedet ønsker at se fremad. Han ville fortælle, at han stadig er aktiv fodboldspiller, og det måtte klubberne og resten af verden gerne få at vide. Han sagde det jo faktisk også selv:
– Det er egentlig derfor, jeg føler, at det er tid til at komme ud og lave et interview, for jeg ved, hvad jeg gerne vil. Jeg vil spille fodbold igen.
Så lad os i denne tekst behandle Christian Eriksen som enhver anden transferfri stjerne. Når sådan nogle går gratis rundt, vil der altid være spekulationer om, hvor de skal spille næste gang. Og det er der også med Eriksen. Internettet er allerede fyldt med dem, også tipsbladet.dk. Lad os spekulere lidt mere her.
Christian Eriksen er en jernmand. Før kollapset i Parken var han næsten aldrig skadet, og han er en seriøs atlet, der passer godt på sin krop og kan løbe solen sort. Det taler for, at han nok skal kunne finde tilbage til sin topform inden for en overskuelig fremtid.
Og jeg tror, at det bliver i Premier League. Flere ting peger i den retning. Der var for eksempel signalværdien i, at Eriksens interview med Danmarks Radio blev suppleret af hans agents, Martin Schoots, snak med BBC.
– At spille i England igen vil helt sikkert føles som at komme hjem for Chris og hans familie, sagde Schoots i sit interview.
Christian Eriksen beviste som Tottenham-spiller, at han kunne være en profil i den engelske liga. Den passer godt til hans kvaliteter som hurtigt opfattende og arbejdsom midtbanespiller. Og der vil også være klubber, som matcher, hvor han befinder sig i karrieren.
Det er en offentlig hemmelighed, at Eriksen drømte om de allerstørste klubber, da han i 2019/20 besluttede sig for at søge videre fra Tottenham – Real Madrid, FC Barcelona, andre klubber i den størrelsesorden. Men det var ikke dem, der ville have ham. Husk på, at Inter stadig ikke var blevet mester, da Eriksen kom dertil i januar 2020, og faktisk spillede i Europa League.
Danskeren fylder 30 i næste måned, og han har ikke spillet fodbold i mere end et halvt år. Lad os være ærlige: Han er ikke blevet mere attraktiv de seneste to år, og derfor er det næppe Champions League-titelkandidaterne, som jagter ham; heller ikke selv om han er gratis.
Men mindre kan gøre det. Og i mellemlejet i England finder man klubber, der gerne vil have spillere i den aldersgruppe, og som også har råd til at betale hans hyre. Det kunne være Tottenham, men det kunne også være West Ham, Wolverhampton, Leicester, Crystal Palace, Aston Villa og så videre. Eriksen vil også være interessant for klubber i de andre store ligaer, men hvis han ikke skriver under med en absolut topklub, er det nok kun i England, han kan få en løn i stil med den, han har været vant til.
Så buddet herfra skal lyde: Christian Eriksens næste klub bliver engelsk.
Og et andet bud: Det kommer til at gå godt. Eriksen er stadig en dygtig fodboldspiller.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Oddset styrtdykker
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Bayern München laver vildt comeback
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Ståle Solbakken overvejede at sige op
