Hvor var det dejligt at se Christian Eriksen igen og få bekræftet fra ham selv, at han har det godt. Det interview, som DR bragte tirsdag, har vi ventet længe på.
Samtidig var det klassisk Eriksen, at han virkede en smule forlegen ved al opmærksomheden.
– Det var ikke fordi, jeg ønskede, at folk skulle sende blomster, fordi jeg var død i fem minutter, som han sagde i interviewet med DR.
Min fornemmelse var, at Christian Eriksen talte med DR og gik med til at se bagud, fordi han nu i stedet ønsker at se fremad. Han ville fortælle, at han stadig er aktiv fodboldspiller, og det måtte klubberne og resten af verden gerne få at vide. Han sagde det jo faktisk også selv:
– Det er egentlig derfor, jeg føler, at det er tid til at komme ud og lave et interview, for jeg ved, hvad jeg gerne vil. Jeg vil spille fodbold igen.
Så lad os i denne tekst behandle Christian Eriksen som enhver anden transferfri stjerne. Når sådan nogle går gratis rundt, vil der altid være spekulationer om, hvor de skal spille næste gang. Og det er der også med Eriksen. Internettet er allerede fyldt med dem, også tipsbladet.dk. Lad os spekulere lidt mere her.
Christian Eriksen er en jernmand. Før kollapset i Parken var han næsten aldrig skadet, og han er en seriøs atlet, der passer godt på sin krop og kan løbe solen sort. Det taler for, at han nok skal kunne finde tilbage til sin topform inden for en overskuelig fremtid.
Og jeg tror, at det bliver i Premier League. Flere ting peger i den retning. Der var for eksempel signalværdien i, at Eriksens interview med Danmarks Radio blev suppleret af hans agents, Martin Schoots, snak med BBC.
– At spille i England igen vil helt sikkert føles som at komme hjem for Chris og hans familie, sagde Schoots i sit interview.
Christian Eriksen beviste som Tottenham-spiller, at han kunne være en profil i den engelske liga. Den passer godt til hans kvaliteter som hurtigt opfattende og arbejdsom midtbanespiller. Og der vil også være klubber, som matcher, hvor han befinder sig i karrieren.
Det er en offentlig hemmelighed, at Eriksen drømte om de allerstørste klubber, da han i 2019/20 besluttede sig for at søge videre fra Tottenham – Real Madrid, FC Barcelona, andre klubber i den størrelsesorden. Men det var ikke dem, der ville have ham. Husk på, at Inter stadig ikke var blevet mester, da Eriksen kom dertil i januar 2020, og faktisk spillede i Europa League.
Danskeren fylder 30 i næste måned, og han har ikke spillet fodbold i mere end et halvt år. Lad os være ærlige: Han er ikke blevet mere attraktiv de seneste to år, og derfor er det næppe Champions League-titelkandidaterne, som jagter ham; heller ikke selv om han er gratis.
Men mindre kan gøre det. Og i mellemlejet i England finder man klubber, der gerne vil have spillere i den aldersgruppe, og som også har råd til at betale hans hyre. Det kunne være Tottenham, men det kunne også være West Ham, Wolverhampton, Leicester, Crystal Palace, Aston Villa og så videre. Eriksen vil også være interessant for klubber i de andre store ligaer, men hvis han ikke skriver under med en absolut topklub, er det nok kun i England, han kan få en løn i stil med den, han har været vant til.
Så buddet herfra skal lyde: Christian Eriksens næste klub bliver engelsk.
Og et andet bud: Det kommer til at gå godt. Eriksen er stadig en dygtig fodboldspiller.
LIVE
LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
