Hvor var det dejligt at se Christian Eriksen igen og få bekræftet fra ham selv, at han har det godt. Det interview, som DR bragte tirsdag, har vi ventet længe på.
Samtidig var det klassisk Eriksen, at han virkede en smule forlegen ved al opmærksomheden.
– Det var ikke fordi, jeg ønskede, at folk skulle sende blomster, fordi jeg var død i fem minutter, som han sagde i interviewet med DR.
Min fornemmelse var, at Christian Eriksen talte med DR og gik med til at se bagud, fordi han nu i stedet ønsker at se fremad. Han ville fortælle, at han stadig er aktiv fodboldspiller, og det måtte klubberne og resten af verden gerne få at vide. Han sagde det jo faktisk også selv:
– Det er egentlig derfor, jeg føler, at det er tid til at komme ud og lave et interview, for jeg ved, hvad jeg gerne vil. Jeg vil spille fodbold igen.
Så lad os i denne tekst behandle Christian Eriksen som enhver anden transferfri stjerne. Når sådan nogle går gratis rundt, vil der altid være spekulationer om, hvor de skal spille næste gang. Og det er der også med Eriksen. Internettet er allerede fyldt med dem, også tipsbladet.dk. Lad os spekulere lidt mere her.
Christian Eriksen er en jernmand. Før kollapset i Parken var han næsten aldrig skadet, og han er en seriøs atlet, der passer godt på sin krop og kan løbe solen sort. Det taler for, at han nok skal kunne finde tilbage til sin topform inden for en overskuelig fremtid.
Og jeg tror, at det bliver i Premier League. Flere ting peger i den retning. Der var for eksempel signalværdien i, at Eriksens interview med Danmarks Radio blev suppleret af hans agents, Martin Schoots, snak med BBC.
– At spille i England igen vil helt sikkert føles som at komme hjem for Chris og hans familie, sagde Schoots i sit interview.
Christian Eriksen beviste som Tottenham-spiller, at han kunne være en profil i den engelske liga. Den passer godt til hans kvaliteter som hurtigt opfattende og arbejdsom midtbanespiller. Og der vil også være klubber, som matcher, hvor han befinder sig i karrieren.
Det er en offentlig hemmelighed, at Eriksen drømte om de allerstørste klubber, da han i 2019/20 besluttede sig for at søge videre fra Tottenham – Real Madrid, FC Barcelona, andre klubber i den størrelsesorden. Men det var ikke dem, der ville have ham. Husk på, at Inter stadig ikke var blevet mester, da Eriksen kom dertil i januar 2020, og faktisk spillede i Europa League.
Danskeren fylder 30 i næste måned, og han har ikke spillet fodbold i mere end et halvt år. Lad os være ærlige: Han er ikke blevet mere attraktiv de seneste to år, og derfor er det næppe Champions League-titelkandidaterne, som jagter ham; heller ikke selv om han er gratis.
Men mindre kan gøre det. Og i mellemlejet i England finder man klubber, der gerne vil have spillere i den aldersgruppe, og som også har råd til at betale hans hyre. Det kunne være Tottenham, men det kunne også være West Ham, Wolverhampton, Leicester, Crystal Palace, Aston Villa og så videre. Eriksen vil også være interessant for klubber i de andre store ligaer, men hvis han ikke skriver under med en absolut topklub, er det nok kun i England, han kan få en løn i stil med den, han har været vant til.
Så buddet herfra skal lyde: Christian Eriksens næste klub bliver engelsk.
Og et andet bud: Det kommer til at gå godt. Eriksen er stadig en dygtig fodboldspiller.
LIVE
TransferLIVE: Her er ‘VK’s nye klub
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT
PC afslører: Sådan pressede vi prisen op
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
OPTAKT
Spanien – Belgien
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
Bekræfter dansk kæmpetransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
TIPSBLADET SPECIAL
