Lederen er fra Tipsbladets trykte udgave fredag den 18. februar
Min chefredaktør Troels Bager Thøgersen – som nyder en overordentlig velfortjent ferie i denne uge – bruger ofte sin lederplads på alvorlige, vigtige emner. Han ved mere end nogen anden, jeg kender, om fodboldens skyggesider: Qatar og andre staters sportsvaskning, FIFA og UEFA’s armlægning, grådige klubejere og agenter, lyssky transfers og meget andet, og han fortæller ofte jer læsere om det på denne lederplads. Det er godt. Det er sager, som alle os fodboldfans bør være vidende om og opmærksomme på. Men i dag vil jeg altså tillade mig at holde budskabet lidt mere simpelt og let:
Tag til fodbold.
Kan I dufte det? Kan i mærke det i luften? Det er blevet forår. Ja ja, jeg ved godt, at varmegraderne er et stykke fra to cifre, og at der endda varsles storm i weekenden, men forår er det altså. For Superligaen begynder nu, og det er en lige så stærk markør som viben og bøgen. Den springer bare ud en anelse tidligere. Jeg følger lige så intenst med i transfervinduets historier som enhver anden, og jeg nyder at trække i de lange underbukser og stå på sidelinjen til en træningskamp, men det er og bliver sekundært i forhold til det, som det hele handler om: kampene i Superligaen, kampen om det danske mesterskab.
Jeg skal til fodbold i weekenden, og det synes jeg også, at I skal. Det her er ikke bøn eller et opråb på vegne af dansk fodbold. Det er ikke en mission for at forbedre Superligaen som produkt ved at fylde tribunerne med glade fans og farver, så sponsorer og tv-producenter bliver glade og tilfredse. Det er kun en sideeffekt.
Jeg siger det for jeres egen skyld. Jeg siger det, fordi jeg tror, at I får nogle oplevelser.
Livefodbold er noget af det bedste, jeg ved. Jeg kommer helt automatisk til at smile, når jeg nærmer et stadion. Tænk, når man går gennem porten, går man en helt ny kamp i møde. En, som ingen nogensinde har set før, og som man ikke på forhånd kender resultatet af. Alene den uforudsigelighed lokker. Og så er der glæden ved de smukke detaljer på banen, ved de pudsige hændelser, som er en del af ethvert stadionbesøg, og ved fællesskabet. Både det med ens venner og familie, hvis man har dem med, og med den samlede masse af fodboldfans.
Og det er altså noget specielt med en forårspremiere. Når det hele begynder igen efter en lang og mørk vinter. Når vi langt om længe skal se alle nyindkøbene, som vi skrev og læste uendeligt mange artikellinjer om i januar-transfervinduet. Når vi begynder på det afgørende stræk frem mod afgørelsen af mesterskab, medaljer, europæiske pladser, pokalturneringen og nedrykningen.
Når jeg tænker efter, har jeg mange minder netop fra forårspremieren i Superligaen. Jeg var der, da foråret 2002 åbnede med en kamp på Lyngby Stadion mellem Lyngbys amatører og Vejle Boldklub, og hjemmeholdet chokerede alt og alle med en scoring efter ét minut. I 2013 kæmpede Brøndby for at undgå nedrykning, og så gik der sølle otte minutter af premieren mod Randers, før Martin Albrechtsen havde fået et rødt kort. Gæsterne vandt 2-0 – for hjemmeholdets fans var det mismodets dag, for mig var det et bevis på Superligaens stærke følelser og historier.
Året efter var det SønderjyskE, som var i alvorlige problemer, men sønderjyderne åbnede med 4-0 i Slagelse mod FC Vestsjælland, og jeg så med mine egne øjne, da en ny Superliga-stjerne antændtes for at stråle over Danmark for en stund. Rubin Okotie scorede to gange og reddede den sæson SønderjyskE fra at rykke ned. De kunne godt bruge ham nu.
Og hvad med FC København-OB i februar 2019? Robert Skov havde lukket efteråret med en forbløffende målform, og da FCK lige før halvlegsfløjtet fik frispark på en farlig position, kiggede vi alle på hinanden i Parken og spekulerede på, om han kunne fortsætte på den side af nytår. Det kunne han. Frisparket gik i mål, Skov sluttede dagen med et hattrick, og FCK vandt 6-1. Det var et varsel. Robert Skov blev topscorer med historiske 29 mål, FC København tog sit seneste danske mesterskab.
Den slags oplevelser ligger bare og venter. Jeg ved ikke, om den største kommer i Haderslev, Herning, Silkeborg, Farum, København eller Randers. Det ved ingen. Det er det, der er attraktionen.
Tag ud, og find ud af det.

AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
Vild Diant Ramaj-historie
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
I chok over Nicolai Poulsen
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
Kamil Grabara-opslag bemærkes
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
