Transfers: Tålmodigheden forsvinder hos spillerne

Den store fokus på salg betyder, at spillerne i højere grad er utålmodige.



Analysen er fra Tipsbladet fredag

Det har altid været vanskeligt at navigere i fodbold som forretning, fordi sportslig succes og økonomisk omhu ikke altid går hånd i hånd. Utallige er de fodboldklubber, som gennem årene har tabt formuer på at jagte resultater. Men nu har de fleste efterhånden fundet en fidus på transfermarkedet. Driften skal finansieres ved at sælge spillere, og i modsætning til for 15-25 år siden lægger klubberne strategi for det i stedet for bare at håbe på, at en tilfældig klub i udlandet får øje på deres profiler. Man henter spillere med den rette alder og arbejder målrettet på at sælge dem videre. Det har bare den indbyggede risiko, at det kan gå ud over den sportslige succes.

I sommer beskrev vi i Tipsbladet, hvordan FC Midtjylland og SønderjyskE til dels selv var skyld i, at Sory Kaba og Haji Wright strejkede for at komme væk, fordi de var købt med videresalg for øje. Og nu ser vi flere eksempler på, at fodboldklubbernes fokus på salg, salg, salg har dyrket utålmodigheden hos spillerne.

I denne uge sendte Vejle Boldklub profilen Saeid Ezatolahi på leje i Qatar. Det var hans eget ønske at forlade Danmark og VB, som han ankom til i sommeren 2020

På samme tid kom Pedro Ferreira til AaB. Den dygtige midtbanespiller gav i weekenden et interview til lokalavisen Nordjyske, hvor han fortalte om sine planer for at rejse ud. Han understregede imidlertid, at han ikke havde travlt:

”Jeg kan dog sagtens vente til sommer med at tage det næste skridt,” sagde han.

Så det er der, vi er: Nu skal det tilsyneladende regnes som tålmodighed, hvis en 24-årig portugiser er villig til at blive hængende i Danmark to hele sæsoner.

Fænomenet gælder ikke kun unge udlændinge, der helt forståeligt ikke har en naturlig tilknytning til Superligaen eller Danmark. Og det er ikke kun en problematik for bund- eller midterklubber.

”Det føles stadig lidt mærkeligt og ufærdigt, når en dygtig FCK-stamspiller sælges videre med fortjeneste uden at han har vundet et dansk mesterskab,” tweetede den tidligere FC København-direktør Dan Hammer, da Victor Nelsson i sommer blev solgt til Galatasaray efter to sæsoner i klubben.

Hos rivalen ude på Vestegnen nåede Jesper Lindstrøm – livslang Brøndby-supporter – at være fast mand i én sæson, inden han blev solgt til Frankfurt.

Lindstrøm har bevist, at han har kvaliteterne til Bundesligaen. Nelsson har, bortset fra en karantænedag, spillet samtlige ligaminutter i Tyrkiet siden sin ankomst. Både Ezatolahi og Ferreira kan også spille på højere niveau. Så pointen er ikke, at spillerne skifter uden grund. Pointen er, at den nuværende tendens med hurtigere og hurtigere udskiftning strider imod den gamle formel om, at kontinuitet giver succes. Det er i hvert fald ikke vejen til titler at sælge spillere, som man ved fungerer, og erstatte dem med nye, uprøvede kræfter.

Så kære fodboldklubber, skynd jer at vinde en masse kampe, mens I kan. Det kan være, at jeres store profil vil væk i morgen. Eller måske først til sommer, hvis han er den tålmodige type.

Tipsbladet_forside_21januar22







LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Brøndby præsenterer stor profil

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Angriber meldes tæt på

– Et gigantisk problem for Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Kommer til AGF efter monstersæson



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Her kan du se FC København mod Napoli

Dansker bomber løs mod Manchester City

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Dansk klub har ham på radaren

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Norwich har budt på stor dansk profil

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Brøndby vil holde på stjerne

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Voldsom lønnedgang i Brøndby

17-årig starter for FCK mod Napoli

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Højlund roser FC Københavns fans

Tyskere blitzer Nordlondon

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

‘Det er ret let at se’