Analysen er fra Tipsbladet fredag
Det har altid været vanskeligt at navigere i fodbold som forretning, fordi sportslig succes og økonomisk omhu ikke altid går hånd i hånd. Utallige er de fodboldklubber, som gennem årene har tabt formuer på at jagte resultater. Men nu har de fleste efterhånden fundet en fidus på transfermarkedet. Driften skal finansieres ved at sælge spillere, og i modsætning til for 15-25 år siden lægger klubberne strategi for det i stedet for bare at håbe på, at en tilfældig klub i udlandet får øje på deres profiler. Man henter spillere med den rette alder og arbejder målrettet på at sælge dem videre. Det har bare den indbyggede risiko, at det kan gå ud over den sportslige succes.
I sommer beskrev vi i Tipsbladet, hvordan FC Midtjylland og SønderjyskE til dels selv var skyld i, at Sory Kaba og Haji Wright strejkede for at komme væk, fordi de var købt med videresalg for øje. Og nu ser vi flere eksempler på, at fodboldklubbernes fokus på salg, salg, salg har dyrket utålmodigheden hos spillerne.
I denne uge sendte Vejle Boldklub profilen Saeid Ezatolahi på leje i Qatar. Det var hans eget ønske at forlade Danmark og VB, som han ankom til i sommeren 2020
På samme tid kom Pedro Ferreira til AaB. Den dygtige midtbanespiller gav i weekenden et interview til lokalavisen Nordjyske, hvor han fortalte om sine planer for at rejse ud. Han understregede imidlertid, at han ikke havde travlt:
”Jeg kan dog sagtens vente til sommer med at tage det næste skridt,” sagde han.
Så det er der, vi er: Nu skal det tilsyneladende regnes som tålmodighed, hvis en 24-årig portugiser er villig til at blive hængende i Danmark to hele sæsoner.
Fænomenet gælder ikke kun unge udlændinge, der helt forståeligt ikke har en naturlig tilknytning til Superligaen eller Danmark. Og det er ikke kun en problematik for bund- eller midterklubber.
”Det føles stadig lidt mærkeligt og ufærdigt, når en dygtig FCK-stamspiller sælges videre med fortjeneste uden at han har vundet et dansk mesterskab,” tweetede den tidligere FC København-direktør Dan Hammer, da Victor Nelsson i sommer blev solgt til Galatasaray efter to sæsoner i klubben.
Hos rivalen ude på Vestegnen nåede Jesper Lindstrøm – livslang Brøndby-supporter – at være fast mand i én sæson, inden han blev solgt til Frankfurt.
Lindstrøm har bevist, at han har kvaliteterne til Bundesligaen. Nelsson har, bortset fra en karantænedag, spillet samtlige ligaminutter i Tyrkiet siden sin ankomst. Både Ezatolahi og Ferreira kan også spille på højere niveau. Så pointen er ikke, at spillerne skifter uden grund. Pointen er, at den nuværende tendens med hurtigere og hurtigere udskiftning strider imod den gamle formel om, at kontinuitet giver succes. Det er i hvert fald ikke vejen til titler at sælge spillere, som man ved fungerer, og erstatte dem med nye, uprøvede kræfter.
Så kære fodboldklubber, skynd jer at vinde en masse kampe, mens I kan. Det kan være, at jeres store profil vil væk i morgen. Eller måske først til sommer, hvis han er den tålmodige type.

LIVE
TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
NYHEDER
– Vi er pressede
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
NYHEDER
Topscorer færdig
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
HELT VILDT
– De lignede lort!
Legende med chokmelding
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
‘Sur over Brøndby-transfer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
HELT VILDT
To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’
DAGENS SPILFORSLAG
Døsig danskerdyst i Deutschland
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
HELT VILDT
