Analysen er fra Tipsbladet fredag
Det har altid været vanskeligt at navigere i fodbold som forretning, fordi sportslig succes og økonomisk omhu ikke altid går hånd i hånd. Utallige er de fodboldklubber, som gennem årene har tabt formuer på at jagte resultater. Men nu har de fleste efterhånden fundet en fidus på transfermarkedet. Driften skal finansieres ved at sælge spillere, og i modsætning til for 15-25 år siden lægger klubberne strategi for det i stedet for bare at håbe på, at en tilfældig klub i udlandet får øje på deres profiler. Man henter spillere med den rette alder og arbejder målrettet på at sælge dem videre. Det har bare den indbyggede risiko, at det kan gå ud over den sportslige succes.
I sommer beskrev vi i Tipsbladet, hvordan FC Midtjylland og SønderjyskE til dels selv var skyld i, at Sory Kaba og Haji Wright strejkede for at komme væk, fordi de var købt med videresalg for øje. Og nu ser vi flere eksempler på, at fodboldklubbernes fokus på salg, salg, salg har dyrket utålmodigheden hos spillerne.
I denne uge sendte Vejle Boldklub profilen Saeid Ezatolahi på leje i Qatar. Det var hans eget ønske at forlade Danmark og VB, som han ankom til i sommeren 2020
På samme tid kom Pedro Ferreira til AaB. Den dygtige midtbanespiller gav i weekenden et interview til lokalavisen Nordjyske, hvor han fortalte om sine planer for at rejse ud. Han understregede imidlertid, at han ikke havde travlt:
”Jeg kan dog sagtens vente til sommer med at tage det næste skridt,” sagde han.
Så det er der, vi er: Nu skal det tilsyneladende regnes som tålmodighed, hvis en 24-årig portugiser er villig til at blive hængende i Danmark to hele sæsoner.
Fænomenet gælder ikke kun unge udlændinge, der helt forståeligt ikke har en naturlig tilknytning til Superligaen eller Danmark. Og det er ikke kun en problematik for bund- eller midterklubber.
”Det føles stadig lidt mærkeligt og ufærdigt, når en dygtig FCK-stamspiller sælges videre med fortjeneste uden at han har vundet et dansk mesterskab,” tweetede den tidligere FC København-direktør Dan Hammer, da Victor Nelsson i sommer blev solgt til Galatasaray efter to sæsoner i klubben.
Hos rivalen ude på Vestegnen nåede Jesper Lindstrøm – livslang Brøndby-supporter – at være fast mand i én sæson, inden han blev solgt til Frankfurt.
Lindstrøm har bevist, at han har kvaliteterne til Bundesligaen. Nelsson har, bortset fra en karantænedag, spillet samtlige ligaminutter i Tyrkiet siden sin ankomst. Både Ezatolahi og Ferreira kan også spille på højere niveau. Så pointen er ikke, at spillerne skifter uden grund. Pointen er, at den nuværende tendens med hurtigere og hurtigere udskiftning strider imod den gamle formel om, at kontinuitet giver succes. Det er i hvert fald ikke vejen til titler at sælge spillere, som man ved fungerer, og erstatte dem med nye, uprøvede kræfter.
Så kære fodboldklubber, skynd jer at vinde en masse kampe, mens I kan. Det kan være, at jeres store profil vil væk i morgen. Eller måske først til sommer, hvis han er den tålmodige type.

LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
– Det er et møghold!
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
Her begynder næste sæson i Superligaen
Danske stjerner kan være fortid
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
EKSPERT
