Når FC København og Ståle Solbakken åbner Champions League-sæsonen mod de dobbelte italienske mestre handler det ikke alene om at lukke ned for Andrea Pirlos afleveringer frem mod angrebsduoen Vucinic og Tevez.
Det handler i lige så høj grad om noget så uvant på europæiske breddegrader som at spille over for et tre-mands forsvar med de muligheder og udfordringer, som det giver. I Superligaen er det kun SønderjyskE, der ikke fast spiller med fire mand i den bagerste kæde – og enkelte vil sikkert hævde, at Lars Søndergaards udvalgte forsvarer sig med fem frem for tre i bagkæden!
Derudover har Kasper Hjulmand i Farum eksperimenteret med tre mand i forsvaret i den danske fedtfattige udgave af FC Barcelona, hvor Pep Guardiola også har praktiseret tre-mands forsvaret. For Hjulmand og Guardiola har tankerne om kun at forsvare sig med tre mand i udgangspunktet handlet om at have spillerne i de rette positioner, når holdet bygger spillet op og lige så vel om at have spillerne positioneret rigtigt i de tilfælde, at holdet skulle miste bolden.
Også Guardiolas taktiske mentor, Marcelo Bielsa, spillede undertiden med tre mand i bagkæden både i Bilbao og som chilensk landstræner, men han havde først og fremmest er et numerisk udgangspunkt for sit valg af forsvarsformation. Derfor spillede Chile med fire mand i bagerste led, da de mødte Danmark med tre mand fremme i træningskamp i Brøndby tilbage i august 2009. For Bielsa ønskede altid at være en spiller i overtal i forhold sine modstandere tæt på eget mål.
Og i det konservative England reddede Wigan forrige sæson Premier League-livet, da den nuværende Everton-manager – og spanier! – Roberto Martinez som en del af sin overlevelsesplan valgte at spille med tre i stedet for de vanlige fire forsvarsspillere. Men uanset eksperimenterne og succeshistorierne, så holder langt de fleste trænere i fodbold-Europa fast i den klassiske fire-kæde bagude.
I Italien synes de ”nye” forsvarstanker dog for alvor at have fået fat. Således satser otte mandskaber i den 20 hold store Serie A nu på tre mand i forsvaret. Ud over Juventus gælder det Inter, Fiorentina, Udinese, Sampdoria, Parma, Torino og Livorno.
Spørgsmålet er så, om tre-mands forsvaret er på vej til at blive fodboldens nyeste sort eller om det bare er gammel vin, der er hældt i drikkedunkene?
For tre-mands forsvaret er langt fra nyt. Tænk bare på det danske landsholds gennembrud og gyldne periode 20-25 år tilbage, mens Borussia Dortmund – som det seneste hold i øvrigt – vandt Champions League anno 1997 med tre mand i forsvaret og med netop Juventus som modstanderen i finalen i München.
Til forskel fra 90’er-udgaven opererer Barzagli, Bonucci og Chiellini i Juventus og andre tre-mands forsvar i dag ud fra zoneprincipper. De er ikke mandsorienterede, som det var tilfældet i Jürgen Kohler, Matthias Sammer og Martin Krees fælles Dortmund-fortid.
Og for Juventus-træner Antonio Conto giver tre-mands forsvaret nogle klare fordele. Ikke alene sikrer en ekstra midterforsvarer, at Juventus er stærke i den centrale forsvarszone og over for modstandernes indlæg. De tre forsvarer giver også en gevinst i det i moderne fodbold så berygtede omstillingsspil.
Her vil Juventus altid have tre spillere bag ethvert boldtab, mens der ofte kan være tale om blot to spillere for traditionelle fire-mands forsvar, når backerne forlader kæden og går højt i offensivens tjeneste. Den slags ubalancer får FC København øjensynligt svært ved at fange Juventus i.
I stedet må Ståle Solbakken og Co. først og fremmest satse på at skabe gennembrud på kanterne via konstellationerne Bengtsson-Jørgensen og Jacobsen-Bolanos, for mens Bianconeri forsvarer sig med en sekser-blok centralt bestående af det nævnte tre-mands forsvar og med trioen Pogba, Pirlo og Vidal foran sig, så er det meget overladt til Lichtsteiner og Asamoah at dække siderne af i holdets vanlige 3-3-2-2 system.
Derfor vil Juventus-spillerne også forsøge at presse spillet ind mod midten, når FCK har bolden. Og lykkes Conte & Co. med den taktik i sine Champions League-kampe, så kan La Vecchia Signora være på vej til at blive det næste hold med et tre-mands forsvar til at vinde pokalen med de store ører.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
FANKLUBBEN
‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Tullberg tror på overraskelsen
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
Sænker prisen mod Midtjylland
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
