AARHUS (Tipsbladet) AGF tog fusen på FC København igen.
For anden gang ud af to kampe i sæsonen slog aarhusianerne de danske mestre, så der nu er ni point, der adskiller de to klubber, hvilket er bekymrende nok i sig selv for FC København, men hvad værre er for Jacob Neestrups mandskab er, at man over halvvejs i sæsonen kan se tre hold være foran sig.
– Ni point er meget, men for mig er det mere alvorligt, at der også er mange point op til nummer to og tre. Hvis vi skulle glippe et mesterskab. FC København spiller altid for at vinde Superligaen, men vi har altså kun vundet 50 procent af Superligaen de sidste 15 år, så hvis det skulle glippe, skal du sørge for at have den næstbedste placering. Og pokalen er ekstremt vigtig for os, siger Jacob Neestrup og tilføjer:

– Vi kommer aldrig til at smide håndklædet i ringen. For nogle år siden var vi otte point bagud, da vi gik på vinterpause og vandt, så vi kommer aldrig til at give op, men det er også klart, at hvis du ikke kan få det bedste, er du nødt til at sætte dig i en situation, hvor du kan tage det næstbedste, pointerer FC Københavns cheftræner, som så AGF tage en fortjent 2-0-sejr.
– Jeg synes, vi har for dårlig kvalitet på bolden i begge halvlege, og det bliver udslagsgivende i forhold til at skabe chancer og at få boldtab, så de kan ligge og løbe nogle ret voldsomme omstillinger på os.
– Vi ender med at tabe fortjent set over 98 minutter, men stadig med nogle situationer i starten af kampen og i anden halvleg, så kunne det have set anderledes ud, hvis det var tippet den anden vej.
– Vi får ikke skabt nok til at retfærdiggøre, at vi skulle have point med, lyder det fra Jacob Neestrup.
AGF fører Superligaen med 37 point, FC Midtjylland har 35 point, mens Brøndby, der har kamp mod Fredericia mandag, har 31 point.
LIVE
LIVE: Store klub på plads til Superliga-brag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Fifa kritiserer transportpriser under
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
MEDIE