Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Der er interesse for stopperen, der rygtes til FCK, melder klubbossen.



FC København er en af mange klubber, der er interesseret i den engelske forsvarsspiller Michael Parker fra Örgryte IS. 

Det kunne transferjournalisten Rudy Galetti i hvert fald melde onsdag, hvor han også nævnte, at klubber som Sunderland, Newcastle, Brentford, Sturm Graz og RB Salzburg holder øje med den 21-årige stopper. 

Tipsbladet har været i kontakt med Pontus Farnerud, der er sportsdirektør i Örgryte IS, og han er fåmælt om historien. 

– Jeg har ingen kommentarer om Michael, udover at der er interesse, men intet konkret på nuværende tidspunkt, skriver Pontus Farnerud i en SMS til Tipsbladet. 

21-årige Michael Parker kom til Örgryte i starten af 2026, hvor den svenske klub hentede ham i West Bromwich. Siden er det blevet til 13 kampe – og det har altså været så imponerende, at han allerede kan være på vej videre. 

Ironisk nok blev Michael Parker hentet ind til blandt andet at afløse en FC København-spiller i Örgryte. I efteråret var Waylon Renecke udlejet fra “løverne” til den svenske klub og imponerede i sådan en grad, at svenskerne var interesserede i at forlænge opholdet. Det skete ikke, og i stedet hentede man altså nyt blod til forsvaret.

FC Københavns cheftræner Bo Svensson har selv meldt ud, at man jagter en ny mand til forsvaret, efter at Mathias Zanka Jørgensen er stoppet i klubben. I øjeblikket råder man over Junnosuke Suzuki, Gabriel Pereira og Pantelis Hatzidiakos til midterforsvaret, mens nyerhvervelsen Felix Beijmo også kan spille der. 





LIVE

TransferLIVE: Enig med stjerne – koster 450 mio.

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Jess Thorup fyret

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Benhård kritik af Danmark

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Kasper Hjulmand fyret

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Vildt transferrygte skydes ned

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham