,

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Real Madrid er i kontakt med sin og José Mourinhos tidligere spiller Michael Essien for at hente referencer på Caleb Yirenkyi. FC Nordsjælland vil have historisk meget for den ghanesiske VM-spiller, der er prissat til 30 millioner euro, 225 millioner kroner. Det kan Tipsbladet afsløre.



Superligaen har aldrig solgt til mægtige Real Madrid, men det kan der blive lavet om på denne sommer.

Tipsbladet kan afsløre, at verdens største klub overvejer at købe FC Nordsjælland-stjernen Caleb Yirenkyi, som klubben spørger efter referencer på.

Det er efterhånden en offentlig hemmelighed, at kongeklubbens næste cheftræner igen bliver selveste José Mourinho, og portugiseren har som bekendt haft den nuværende FC Nordsjælland-player coach Michael Essien i tiden hos Chelsea.

Essien har også selv spillet for den spanske storklub tilbage i 2013. Netop Michael Essien har Real Madrid ifølge Tipsbladets oplysninger spurgt om referencer på Caleb Yirenkyi.

Den ghanesiske landsholdsspiller er i øjeblikket af sted til VM, hvor han skal vise sig frem på den helt store scene, men det er altså ikke sikkert, at han kommer tilbage til de danske baner, for selv om prisen på ham er historisk høj for en Superliga-spiller, nemlig 30 millioner euro, 225 millioner kroner, er det ingen sag for Real Madrid.

FC Porto prøvede et røverkøb
Den spanske klub er bare små detaljer fra at hente endnu en stjerne i Liverpool-spilleren Ibrahima Konaté, og det interessante ved den transfer er, at han ligesom Caleb Yirenkyi bliver repræsenteret af agentvirksomheden CAA Stellar. Det er derfor helt naturligt, at muligheden for at hente Superliga-stjernen også bliver drøftet i samme ombæring.

FC Nordsjælland er bevidste om Caleb Yirenkyis tårnhøje værdi, og i vinter kunne Tipsbladet afsløre, at klubben afviste en Premier League-klubs bud på 18 millioner euro, 135 millioner kroner, på den 20-årige midtbanespiller.

Siden er interessen bare vokset, og for en uge siden kunne Tipsbladet løfte sløret for, at FC Porto var villige til at betale mere end 20 millioner euro, 150 millioner kroner, for at købe ham inden VM, hvor prisen kan ende med at eksplodere endnu mere, men beskeden var, at FC Nordsjælland ikke ville lytte til bud under 30 millioner euro, 225 millioner kroner.

For i kulissen lurer flere pengestærke Premier League-klubber, og når Real Madrid også melder sig på banen, er det altså kun de største af de største, som kan være med.

Riget ser ham direkte i en top fem-liga
Da fodbolddirektør Alexander Riget i vinter besøgte podcasten Transferguru, lagde han da heller ikke skjul på, at stjerneskuddet nok skulle fyres af denne sommer til en top fem-liga.

– Caleb er ved at have spillet rigtig mange kampe, og vi har lagt nogle planer med ham, så det kunne godt blive et sommersalg, fordi han har etableret sig som en af de bedste midtbanespillere i Superligaen, selv om jeg dog vil sige, at han har set en lille smule træt ud hen mod slutningen.

– Han er enormt moden. Vi har været enige om, at han ikke har behov for et mellemskridt i en hollandsk subtopklub eller bunden af Bundesligaen. Han er klar, synes vi, til at rykke direkte til en top fem-liga og også et stykke deropad, lød det fra Alexander Riget.

Et stykke deropad er Real Madrid i hvert fald. Det findes ikke større.





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

OB henter forsvarstalent i Brøndby

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Udeladt – kan slet ikke spille

‘De har haft det værste transfervindue’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Han er VM’s bedste spiller

Randers FC – Silkeborg IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Viborg FF – OB