SL er tilbage: Derfor skal du gå ud og se fodbold

LEDER: Kom ud og så noget fodbold, nu det er muligt igen, skriver Tipsbladets Sebastian Stanbury.



Lederen er fra Tipsbladets trykte udgave fredag den 18. februar

Min chefredaktør Troels Bager Thøgersen – som nyder en overordentlig velfortjent ferie i denne uge – bruger ofte sin lederplads på alvorlige, vigtige emner. Han ved mere end nogen anden, jeg kender, om fodboldens skyggesider: Qatar og andre staters sportsvaskning, FIFA og UEFA’s armlægning, grådige klubejere og agenter, lyssky transfers og meget andet, og han fortæller ofte jer læsere om det på denne lederplads. Det er godt. Det er sager, som alle os fodboldfans bør være vidende om og opmærksomme på. Men i dag vil jeg altså tillade mig at holde budskabet lidt mere simpelt og let:

Tag til fodbold.

Kan I dufte det? Kan i mærke det i luften? Det er blevet forår. Ja ja, jeg ved godt, at varmegraderne er et stykke fra to cifre, og at der endda varsles storm i weekenden, men forår er det altså. For Superligaen begynder nu, og det er en lige så stærk markør som viben og bøgen. Den springer bare ud en anelse tidligere. Jeg følger lige så intenst med i transfervinduets historier som enhver anden, og jeg nyder at trække i de lange underbukser og stå på sidelinjen til en træningskamp, men det er og bliver sekundært i forhold til det, som det hele handler om: kampene i Superligaen, kampen om det danske mesterskab.

Jeg skal til fodbold i weekenden, og det synes jeg også, at I skal. Det her er ikke bøn eller et opråb på vegne af dansk fodbold. Det er ikke en mission for at forbedre Superligaen som produkt ved at fylde tribunerne med glade fans og farver, så sponsorer og tv-producenter bliver glade og tilfredse. Det er kun en sideeffekt.

Jeg siger det for jeres egen skyld. Jeg siger det, fordi jeg tror, at I får nogle oplevelser.

Livefodbold er noget af det bedste, jeg ved. Jeg kommer helt automatisk til at smile, når jeg nærmer et stadion. Tænk, når man går gennem porten, går man en helt ny kamp i møde. En, som ingen nogensinde har set før, og som man ikke på forhånd kender resultatet af. Alene den uforudsigelighed lokker. Og så er der glæden ved de smukke detaljer på banen, ved de pudsige hændelser, som er en del af ethvert stadionbesøg, og ved fællesskabet. Både det med ens venner og familie, hvis man har dem med, og med den samlede masse af fodboldfans.

Og det er altså noget specielt med en forårspremiere. Når det hele begynder igen efter en lang og mørk vinter. Når vi langt om længe skal se alle nyindkøbene, som vi skrev og læste uendeligt mange artikellinjer om i januar-transfervinduet. Når vi begynder på det afgørende stræk frem mod afgørelsen af mesterskab, medaljer, europæiske pladser, pokalturneringen og nedrykningen.

Når jeg tænker efter, har jeg mange minder netop fra forårspremieren i Superligaen. Jeg var der, da foråret 2002 åbnede med en kamp på Lyngby Stadion mellem Lyngbys amatører og Vejle Boldklub, og hjemmeholdet chokerede alt og alle med en scoring efter ét minut. I 2013 kæmpede Brøndby for at undgå nedrykning, og så gik der sølle otte minutter af premieren mod Randers, før Martin Albrechtsen havde fået et rødt kort. Gæsterne vandt 2-0 – for hjemmeholdets fans var det mismodets dag, for mig var det et bevis på Superligaens stærke følelser og historier.

Året efter var det SønderjyskE, som var i alvorlige problemer, men sønderjyderne åbnede med 4-0 i Slagelse mod FC Vestsjælland, og jeg så med mine egne øjne, da en ny Superliga-stjerne antændtes for at stråle over Danmark for en stund. Rubin Okotie scorede to gange og reddede den sæson SønderjyskE fra at rykke ned. De kunne godt bruge ham nu.

Og hvad med FC København-OB i februar 2019? Robert Skov havde lukket efteråret med en forbløffende målform, og da FCK lige før halvlegsfløjtet fik frispark på en farlig position, kiggede vi alle på hinanden i Parken og spekulerede på, om han kunne fortsætte på den side af nytår. Det kunne han. Frisparket gik i mål, Skov sluttede dagen med et hattrick, og FCK vandt 6-1. Det var et varsel. Robert Skov blev topscorer med historiske 29 mål, FC København tog sit seneste danske mesterskab.

Den slags oplevelser ligger bare og venter. Jeg ved ikke, om den største kommer i Haderslev, Herning, Silkeborg, Farum, København eller Randers. Det ved ingen. Det er det, der er attraktionen.

Tag ud, og find ud af det.

TB_Forside_18feb22





I struben på Thorup: Han er svag og under niveau




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Fælder dom over FCK: 27,2%

Vejle Boldklub – AGF

Viborg FF – FC Nordsjælland

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?

FC Midtjylland – Brøndby IF

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt skænderi i FC København



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Henter kæmpe Superliga-flop



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

I chok: ‘Tragikomisk’

FC Fredericia – Silkeborg IF

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Chokpris på Victor Froholdt

Sønderjyske – OB

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

Lamine Yamal med karrierens første

LIVE: Sidste runde i Superligaens grundspil

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Traditionsklub henter Stephen Odey

Arsenal – Chelsea

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Tilbage efter regelbrud

Farzam: Hans bundniveau var skræmmende

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Leeds kan lege med mod Man City