Tøffe hylder SL-boss: Den er ramt lige i røven!

Stig Tøfting er imponeret over den start, som Randers har fået på Superligaen, og meget falder tilbage på sportschef Søren Pedersen, som igen har vist, at han har styr på transfermarkedet.



T__ffeMobil

Jeg skal da lige love for, at vi er blevet forkælet i de to første Superliga-runder! Vi skal 22 år tilbage for at finde en sæson med så mange mål efter 12 kampe, og det boomer med tilskuere på lægterne.

Hele 75.552 af slagsen i runde to, og det er rigtig pænt! Selvfølgelig batter det, at Brøndby og FCK begge spillede hjemme, men så mange tilskuere så tidligt på sæsonen er outstanding! Vi skal tilbage til 2004 for at finde den næstmest besøgte anden runde med 63.000 tilskuere. Lad os da bare køre videre i det spor. Mit bud er, at runde tre bliver endnu mere velbesøgt end den seneste runde, også selv om Brøndby spiller ude. Så er spørgsmålet, om vi får flere mål end de 21 fra sidste runde. Men Superligaen tiltrækker folk, og de vil ud. Det er sgu dejligt at se.

Ellers har de 12 hold fået lov til at vise sig frem et par gange nu, og der er særligt ét hold, som har imponeret mig, nemlig Randers FC. Kæmpe cadeau til deres sæsonstart og måden de har fået gang i de mange nye spillere. Det er eddermaneme ikke nemt at afløse Patrik Carlgren, Lasso Coulibaly, Mohammed Fuseini, Marvin Egho og Mikkel Kallesøe, men Randers og Søren Pedersen har ramt den lige i røven her.

Lad os bare tage dem fra en ende af. I første sejr over Vejle bliver der begået straffe på Florian Danho, og Mohamed Toure kommer ind og laver en assist til 3-2-målet dybt inde i tillægstiden. Senest mod Viborg scorer Danho til 1-0, Florian Campbell til 2-1 og Mohamed Toure til 3-1. Toure er ovenikøbet den første spiller udover Andre Rømer, som har været involveret i mål i sine to første Randers-kampe i de seneste ti år. At Paul Izzo ser fin ud i målet, og Nikolas Dyhr har leveret fra start af på backen, vidner om godt arbejde.

Det her lukker også munden på alle, der snakker om, at nye spillere skal falde til, før de kan bruges. Her har vi nogen, der kommer i gang fra start af! De er hentet, fordi de kan gøre en forskel. Bare se på Campbell. Et lyn med en topfart på 37,2 kilometer i timen der nærmest kan bringe ham i spil til 100 meter-løb ved OL. Det er meget sjældent, at du ser en med den fart, som rent faktisk kan spille fodbold, og nogle gange glemmer de at dreje, men det her virker ikke tosset.

T__ffeMobil

Mohamed Toure har – ligesom de andre nye Randers-spillere- imponeret. Foto: Alamy

Det virker til at have været alfa og omega for Søren Pedersen at hente nogle spillere, der enten har en voldsom fart eller fysik. Coulibaly og Fuseini var lynhurtige med bolden, og hvad gør man så, når man mister noget, der virker? Finder noget nyt, som har de samme evner. Selvfølgelig skal vi passe på med at tale dem alt for meget op, når der kun er spillet to kampe, men tallene taler deres tydelige sprog.

Så jeg er ikke bange for at kåre Randers som en af transfervinduets vindere. De skummer fløden lige nu, og det mærker de. De handler ikke sidst i vinduet, hvor der er spillet en tredjedel af grundspillet. Nej, der er styr på det fra starten af.

Kan de så gøre noget på søndag i Parken? FC København skal da ikke undervurdere dem. Randers har noget af det, som FCK ikke har, nemlig fart. Ingen forventer noget af Randers, og de kan spille fuldstændig frit på den største scene herhjemme. Og så har Randers faktisk gjort det nogenlunde mod FCK i Parken, hvor man har vundet to, spillet en uafgjort og tabt en i de seneste fire Superliga-kampe, hvis man lige ser bort fra den der playoff-kamp i maj. Det er kun FCK's guldkonkurrenter fra FC Midtjylland og Brøndby, som kan matche det.

Lad os nu sige, at Randers slipper fra Parken uden at tabe, så har de Silkeborg og Sønderjyske hjemme i de efterfølgende to runder, og så er det ikke utænkeligt, at de er ubesejret efter fem kampe. Det har de været fire gange før i klubbens historie! I samme periode er det kun lykkedes AGF tre gange…

Nå, jeg kan simpelthen ikke lade med lige at runde VAR og dommerlinjen. Jeg siger det en gang for alle: Nu skal der kraftedeme strammes op! Vi kører altså på femte sæson…

Vi ved, at handsreglerne er i øst og vest, og det kan vi slet ikke styre. Det er IFAB, der laver fodboldloven, og de er tunge at danse med. Men så længe fodboldloven er, som den er, kan vi ikke gå efter dommerne på det punkt.

Men det har ikke en skid med fodboldloven at gøre, når Tobias Bech ikke får et straffespark mod FC Midtjylland, fordi han åbenbart opsøger kontakten med Mads Bech Sørensen og falder for teatralsk. Spol frem til søndag, hvor Viktor Claesson får et straffespark mod AGF efter en duel med Gift Links. Hvis ikke Claesson hopper teatralsk, hvad gør han så? 

T__ffeMobil

Jeg er træt af dommerlinjen, som rykker sig fra kamp til kamp. Foto: Alamy

Jeg savner simpelthen en linje. Hvis du klipper en i feltet, som det skete i AGF, uanset om han træder ind i Mads Bechs bane, så er der straffespark. Punktum! Selvfølgelig skal der ikke fløjtes hver gang, der er en kontakt, men jeg savner en linje, der ikke ændrer sig fra den ene kamp til den anden. Stram op!

Og så slutter jeg lige af med en bøvs omkring Oliver Villadsens skifte væk fra FC Nordsjælland. Jeg var rystet! Jeg var nødt til at læse Tipsbladets artikel tre gange, for jeg skulle være sikker på, om det var 7,5 millioner euro eller 7,5 millioner kroner. Han er jo god, og så kan han også spille til venstre, langt bedre end Elias Jelert der gik for ti gange så meget til Galatasaray. Jeg fik ikke engang fat i, at det var til FC Nürnberg, fordi jeg var i chok over, at FC Nordsjælland nærmest bare forærer ham væk.





I transfermøde med Superliga-klub




LIVE

LIVE: Toptræner færdig i PL-klub til sommer

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Nu reagerer Morten Krogh

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Blæst fuldstændig omkuld



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Voldsom straf til Clement Bischoff

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Laver aftale med Frederik Birk

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Den bedste handel i Superligaen!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Stjerne peger på Højlund

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Salah scorer på Anfield

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Storklub lurer på Superliga-profil

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Storroser dansk super-talent

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne