
Jeg skal da lige love for, at vi er blevet forkælet i de to første Superliga-runder! Vi skal 22 år tilbage for at finde en sæson med så mange mål efter 12 kampe, og det boomer med tilskuere på lægterne.
Hele 75.552 af slagsen i runde to, og det er rigtig pænt! Selvfølgelig batter det, at Brøndby og FCK begge spillede hjemme, men så mange tilskuere så tidligt på sæsonen er outstanding! Vi skal tilbage til 2004 for at finde den næstmest besøgte anden runde med 63.000 tilskuere. Lad os da bare køre videre i det spor. Mit bud er, at runde tre bliver endnu mere velbesøgt end den seneste runde, også selv om Brøndby spiller ude. Så er spørgsmålet, om vi får flere mål end de 21 fra sidste runde. Men Superligaen tiltrækker folk, og de vil ud. Det er sgu dejligt at se.
Ellers har de 12 hold fået lov til at vise sig frem et par gange nu, og der er særligt ét hold, som har imponeret mig, nemlig Randers FC. Kæmpe cadeau til deres sæsonstart og måden de har fået gang i de mange nye spillere. Det er eddermaneme ikke nemt at afløse Patrik Carlgren, Lasso Coulibaly, Mohammed Fuseini, Marvin Egho og Mikkel Kallesøe, men Randers og Søren Pedersen har ramt den lige i røven her.
Lad os bare tage dem fra en ende af. I første sejr over Vejle bliver der begået straffe på Florian Danho, og Mohamed Toure kommer ind og laver en assist til 3-2-målet dybt inde i tillægstiden. Senest mod Viborg scorer Danho til 1-0, Florian Campbell til 2-1 og Mohamed Toure til 3-1. Toure er ovenikøbet den første spiller udover Andre Rømer, som har været involveret i mål i sine to første Randers-kampe i de seneste ti år. At Paul Izzo ser fin ud i målet, og Nikolas Dyhr har leveret fra start af på backen, vidner om godt arbejde.
Det her lukker også munden på alle, der snakker om, at nye spillere skal falde til, før de kan bruges. Her har vi nogen, der kommer i gang fra start af! De er hentet, fordi de kan gøre en forskel. Bare se på Campbell. Et lyn med en topfart på 37,2 kilometer i timen der nærmest kan bringe ham i spil til 100 meter-løb ved OL. Det er meget sjældent, at du ser en med den fart, som rent faktisk kan spille fodbold, og nogle gange glemmer de at dreje, men det her virker ikke tosset.

Det virker til at have været alfa og omega for Søren Pedersen at hente nogle spillere, der enten har en voldsom fart eller fysik. Coulibaly og Fuseini var lynhurtige med bolden, og hvad gør man så, når man mister noget, der virker? Finder noget nyt, som har de samme evner. Selvfølgelig skal vi passe på med at tale dem alt for meget op, når der kun er spillet to kampe, men tallene taler deres tydelige sprog.
Så jeg er ikke bange for at kåre Randers som en af transfervinduets vindere. De skummer fløden lige nu, og det mærker de. De handler ikke sidst i vinduet, hvor der er spillet en tredjedel af grundspillet. Nej, der er styr på det fra starten af.
Kan de så gøre noget på søndag i Parken? FC København skal da ikke undervurdere dem. Randers har noget af det, som FCK ikke har, nemlig fart. Ingen forventer noget af Randers, og de kan spille fuldstændig frit på den største scene herhjemme. Og så har Randers faktisk gjort det nogenlunde mod FCK i Parken, hvor man har vundet to, spillet en uafgjort og tabt en i de seneste fire Superliga-kampe, hvis man lige ser bort fra den der playoff-kamp i maj. Det er kun FCK's guldkonkurrenter fra FC Midtjylland og Brøndby, som kan matche det.
Lad os nu sige, at Randers slipper fra Parken uden at tabe, så har de Silkeborg og Sønderjyske hjemme i de efterfølgende to runder, og så er det ikke utænkeligt, at de er ubesejret efter fem kampe. Det har de været fire gange før i klubbens historie! I samme periode er det kun lykkedes AGF tre gange…
Nå, jeg kan simpelthen ikke lade med lige at runde VAR og dommerlinjen. Jeg siger det en gang for alle: Nu skal der kraftedeme strammes op! Vi kører altså på femte sæson…
Vi ved, at handsreglerne er i øst og vest, og det kan vi slet ikke styre. Det er IFAB, der laver fodboldloven, og de er tunge at danse med. Men så længe fodboldloven er, som den er, kan vi ikke gå efter dommerne på det punkt.
Men det har ikke en skid med fodboldloven at gøre, når Tobias Bech ikke får et straffespark mod FC Midtjylland, fordi han åbenbart opsøger kontakten med Mads Bech Sørensen og falder for teatralsk. Spol frem til søndag, hvor Viktor Claesson får et straffespark mod AGF efter en duel med Gift Links. Hvis ikke Claesson hopper teatralsk, hvad gør han så?

Jeg savner simpelthen en linje. Hvis du klipper en i feltet, som det skete i AGF, uanset om han træder ind i Mads Bechs bane, så er der straffespark. Punktum! Selvfølgelig skal der ikke fløjtes hver gang, der er en kontakt, men jeg savner en linje, der ikke ændrer sig fra den ene kamp til den anden. Stram op!
Og så slutter jeg lige af med en bøvs omkring Oliver Villadsens skifte væk fra FC Nordsjælland. Jeg var rystet! Jeg var nødt til at læse Tipsbladets artikel tre gange, for jeg skulle være sikker på, om det var 7,5 millioner euro eller 7,5 millioner kroner. Han er jo god, og så kan han også spille til venstre, langt bedre end Elias Jelert der gik for ti gange så meget til Galatasaray. Jeg fik ikke engang fat i, at det var til FC Nürnberg, fordi jeg var i chok over, at FC Nordsjælland nærmest bare forærer ham væk.
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Kæmpe stjerne besøger København
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
Tottenham præsenterer ny træner
Skal han med Bo Svensson til FC København?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
Rasmus Højlund har ikke set det før
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Italien under massivt pres
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
Melder ud om Kasper Hjulmand
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
INTERVIEW