
SÅ HAR DETEKTIV Tøffe været i arkiverne – og jeg havde fuldstændig ret i min formodning!
Aldrig nogensinde før har top-tre i Superligaen siden starten i 1991 været så tæt efter 18 runder.
Brøndby, FCK og FCM ligger med et points forskel, så det er på mange måder en historisk Superligasæson, vi har gang i.
Skal man finde noget, der var vildere efter 18 runder, så er det måske i 2000/01, hvor Brøndby, Silkeborg, Viborg, Lyngby, FCK, FCM lå med bare tre points forskel.
I DEN ANDEN ENDE kan vi også sagtens ende med en historisk Superligasæson.
Det er aldrig sket, at begge oprykkere er rykket ud, men med Hvidovre isoleret i bunden og Vejle, der kan risikere, at hullet op til redning bliver hele syv point i denne runde, så er det bestemt ikke utænkeligt at de begge siger farvel til Superligaen.
Men det stopper ikke dér. Jeg er fuldstændig sikker på, at tilskuerrekorden med 10.289 i snit per kamp fra sidste sæson bliver slået i år. Tallet er lige nu 9836 og vi mangler stadig de to slutspil med masser på spil.
OB melder udsolgt til kampen mod Brøndby, både FCK og AGF er tæt på at gøre det samme, mens storkampen i Herning på fredag også har røde lygter.
Klubberne leverer tilmed det ene overskud efter det andet, så det er sgu’ svært at være ret kritisk overfor Superligaen.
Jesper Sørensen var en tilfreds mand. Foto: Imago
ER DET VERDENS bedste fodbold? Nej! Kunne det være bedre, ja sagtens, men det er vores Superliga – og jeg er kæmpe fan!
Er jeg så bare blevet en gammel, rund og blød mand? Ja, det siger vægten åbenbart, men bare vent til næste uge, hvor jeg tager fløjshandskerne af.
Jeg har allerede en del emner noteret i min lille sorte bog….
SELVFØLGELIG ER DET den tilspidsede guldkamp, der er mest interessant. FC København, der stadig er min favorit til guldet, kom godt fra land i premieren med en 3-0-sejr i Silkeborg. Ikke altid et let sted at spille, så absolut godkendt første Superligakamp i foråret fra FCK.
Det der stod klarest for mig i åbningsrunden, var dog Brøndbys heroiske sejr over de andre guldbejlere fra FC Midtjylland. Det er ikke hver dag, at man får en sejr hevet i land med en mand i undertal i mere end 80 minutter og hvor modstanderne oven i købet får et straffespark.
Det kunne Brøndby, og det må give dem et gigantisk boost i guldduellen. Jeg må også sige, at Brøndby skal tages virkelig seriøst i guldkampen. Selvfølgelig er det svært at bedømme i sådan en type kamp, men de 17 minutter, hvor de blå-gule var fuldtallige spillede de aldeles fremragende.
SPECIELT MIDTBANEN med Vallys, Greve og Wass var flyvende. Stærke boldspillere, der flytter sig godt for hinanden, har god indbyrdes forståelse og finder de åbne rum hos modstanderne.
Ikke mindst Mathias Greve nyder virkelig godt af, at Daniel Wass er kommet permanent op på midtbanen. Det er i hvertfald ikke den ringeste midtbane i Superligaen – og ja, på en god dag måske den bedste.
JEG SÅ VEL også et lille minigennembrud fra Suzuki, der viste, at han havde et gear mere…
Han skal nok blev en udfordring for modstanderne, og han kom da også til at par gigantiske chancer mod FC Midtjylland, men slutproduktet manglede. Får han styr på det, så bliver han rigtig giftig.
Trods overtal kunne FCM ikke besejre Brøndby. Foto: Imago
NU TAGER BRØNDBY til Odense med et ordentlig skud selvtillid og med den gode nyhed, at midtstopper Frederik Alves Ibsen og Mathias Kvistgaarden er klar igen.
Tilmed møder de et hold, der ikke har vundet en eneste kamp på hjemmebane i denne sæson, hvor kun Hvidovre på eget græs er ringere end OB.
Ikke mindst tilbagekomsten af Kvistgaarden giver Brøndby-bænken noget mere tyngde, for er der ét sted, hvor Brøndby er tyndere en konkurrenterne i toppen, så er det krudtet på bænken og dermed muligheden for at ændre kampe.
KIGGER JEG PÅ FCK, så er min påstand, at de kunne skifte syv mand og ikke blive nævneværdigt ringere, men det kan Brøndby slet ikke.
Så skal Brøndby spille med om guldet når vi rammer midten af maj, så skal de undgå alt for mange skader og karantænedage.
Ja, jeg vil jo påstå, at Brøndby skal kunne stille med start-eleveren plus minus en mand eller to i ni ud af ti kampe før guldet er realistisk.
Men det ændrer ikke på, at jeg tager Brøndby dybt seriøst som titelbejler. Jeg synes det er et fremragende hold, men tvivler lidt på bredden i truppen.
HVAD SÅ MED FCM? Ja, de fik jo to gaver med Heggheims udvisning og et straffespark, men pakkede ingen af dem ud. Sådan bliver man jo ikke mester!
Det ændrer selvfølgelig ikke på, at de stadig er med i titelracet, men effektiviteten skal voldsomt i vejret, hvis der skal være champagnesprøjt på heden.
Heller ikke hér ser jeg samme bredde på bænken som i FC København.
Selv da FC Midtjylland skulle bruge et mål i Brøndby valgte Thomas Thomasberg at sætte en forsvarspiller ind og bruge ham i angrebet selvom man har hentet Alhaji Kamara i Randers? Jamen, hvorfor fanden hente ham, hvis man ikke vil bruge ham i sådan en situation.
NÅ, LAD OS SÅ komme i gang med weekendens runde. Nu skiftede de tre tophold plads allerede efter første runde i foråret – og mon ikke vi vil se det flere gange i løbet af de næste par runder? Jeg tror det!
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
Færdig i Manchester City
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
Superliga-ekspert i svime over FCK
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER