NU ER JEG bestemt ikke typen, der bare kaster håndklædet i ringen og kvitter, men når det kommer til at forudsige Superligaen, så er det lige før…
I lang tid holdt jeg på den hest, der hedder FCK, så kom Brøndby ind i billedet og endelig ville FCM også være guldfavorit. Nu? Jamen, nu skal man også have FCN med i ligningen.
Det er jo helt umuligt, men for fanden, hvor er det fedt!
Det er en vanvittig Superligasæson, der udspiller sig for øjenene af os – og der er fede historier både i top og bund.
HVIS VI LIGE leger med resultaterne her i denne weekend, så kan jeg sagtens se, at FCN vinder hjemme over Brøndby, at FCK slår AGF i Parken og FCM besejrer Silkeborg.
Sker det, så får vi denne stilling i toppen:
- Brøndby – 55 point
- FCM – 55 point
- FCK – 52 point
- FCN – 52 point
Fire(!) hold med tre points afstand og med bare fem kampe igen. Det er da sindssygt.
MESTERSKABSSPILLETS STORE positive overraskelse er naturligvis FC Nordsjælland, der er braget afsted fra startboksen med fire sejre ud af fire mulige, og er Superligaens mest formstærke hold set over de seneste ni kampe.
Den fornemme start med fire sejre i slutspillet er der kun to hold, der har præsteret før dem siden strukturen blev indført i 2016/17-sæsonen:
- I sæsonen 2017/18 vandt Brøndby de første seks kampe. Sjovt nok var deres kamp fem i den serie netop mod FCN, der altså kan komme tættere på Brøndbys flotte serie med en sejr over netop de blå/gule søndag.
- I sæsonen 2018/19 vandt FCK de første syv kampe i mesterskabsslutspillet og dermed var mesterskabet afgjort, hvorefter FCK tabte de sidste tre.
NU BLEV BRØNDBY faktisk ikke mestre i 2017/18 på trods af den fantastiske start, men FC Nordsjælland skal da tages dybt seriøst i guldduellen.
De spiller vel den bedste gang fodbold i øjeblikket, tankede en kæmpe gang selvtillid i 98 oktan efter 7-2 sejren over AGF – og så har de en af de varmeste spillere i Superligaen i øjeblikket, nemlig Andreas Schjelderup.
Den lille nordmand er virkeligt vågnet op til dåd og er godt igang med at bevise, hvorfor han blev solgt til Benfica for 112 millioner kroner i sidste sæson.
Sammen med Ibrahim Osman og Marcus Ingvartsen udgør han en virkelig spændende og uforudsigelig offensiv, der er svær at dæmme op for.
FAKTISK BLIVER OPGØRET mellem FCN og Brøndby også duellen mellem de to varmeste spillere i Superligaen.
Andreas Schjelderup Vs. Yuito Suzuki
Jeg synes det er en fornøjelse, at se de to, og der er heller ingen tvivl om, de begge har kæmpe betydning for deres respektive mandskaber.
Når vi kigger på de seneste fem kampe.
Andreas Schjelderup: Fire mål og tre assists ud af FCN’s 14 scoringer.
Yuito Suzuki: Fem mål og fire assists ud af Brøndbys 11 scoringer.
Den duel bliver flødeskum for øjnene. To seværdige spillere, der skal nydes i Superligaen, mens vi kan.
JEG MÅ JO indrømme, at jeg er faldet lidt på røven over Yuito Suzuki, Meget ydmyg, hårdtarbejdende, rolig, godt blik for medspillere, god på bolden, hurtig – og en fornøjelse på en fodboldbane.
Han minder mig faktisk lidt om Mikkel Damsgaard.
Det har krævet noget tilvænning for japaneren, før han blev skarp som et samuraisværd, men jeg husker også, at der var masser af kritik, da han blev hentet, Hvorfor ikke bruge Masterclass-spillere?
Tjae, som jeg sagde dengang, så skal man da også prøve at gå efter spillere med endnu større potentiale og dermed endnu større salg – og det synes jeg Suzuki har bevist, at han har. Genialt set af Carsten V. Jensen!
NÅ, TIL,BAGE til FC Nordsjælland, der lidt under radaren er kravlet til tops på mange af de statistikker, der bliver udarbejdet.
- Flest afslutninger i feltet.
- Flest mål scoret på dødbolde, hvor 10 ud af 15 scoringer er faldet efter hjørnespark. Ikke lige det, jeg normalt forbinder med FCN og dobbelt så mange som FCM. Imponerende.
- Flest succesfulde afleveringer.
- Bedst i boldbesiddelse.
Samtidig, så er FC Nordsjælland det hold, der har fået næstflest point mod de øvrige top-seks-hold. De har nappet 26 mens Brøndby har fået 28 point.
Så selvfølgelig skal FC Nordsjælland tages dybt seriøst – og så kan man stadig ryste på hovedet over, hvor få mennesker, der kigger forbi stadion i Farum.
MEN SOM JEG indledte med, så er der ikke kun i toppen, at der er gang i den. Statistik-Stig har været igang – og tjek lige, hvad han har fundet:
- Vejle: De har haft ni (!) muligheder i sæsonen for at komme over stregen, men har sjasket det væk hver eneste gang. Selv mod Hvidovre kunne man ikke løse den opgave – og så bliver det sgu’ svært at redde sig. Det lykkedes heller ikke mod Lyngby fredag aften, at komme væk fra de to sidste pladser.
- Lyngby regnede med en frelser i David Nielsen og jeg mente også, at det var et perfekt match. Kigger man på David Nielsens sidste 29 kampe som træner, så står han kun noteret for sølle to sejre. Langt fra prangende.
- Silkeborg har ikke vundet i 14 kampe og har en målscore på 8-28. Det er en decideret skrækstatistik for Kent Nielsen og Co. – og langt fra optimalt før en pokalfinale. Mange andre end Kent Nielsen var blevet fyret for sådan en stime.
- OB snupper prisen som Superligaens dårligste hjemmehold efter Hvidovres sejr over Vejle. Tre point i 13 kampe er jammerligt. Nu venter Hvidovre hjemme søndag, så der kommer næppe en større chance for at slette det kedelige nul ud for hjemmebanesejre.
SÅ JO, MASSER af fede historier i Superligaen, og skal vi lige slutte af med FC Nordsjælland, så er de det eneste hold, der kan blive mester på udebane i denne sæson.
Da programudvalget lagde slutspilsprogrammet tog de nemlig de tre tophold, Brøndby, FCM og FCK – og gav dem hjemmebane i sidste kamp, så der kunne holdes en ordentlig guldfest.
Godt tænkt, egentlig, og jeg tror på, at mesterskabet først bliver afgjort i sidste runde, så det er altså op til FC Nordsjælland at ødelægge den gode stemning…

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

Brøndby må undvære skadet stjerne til derby

Medier fælder dom efter Kasper Hjulmand-debut

– Jeg kan ikke lide Højlund

Brøndby IF – FC København

– Det var en stor overraskelse for mig

Skidt nyt for FCM

Afslører: I dialog med denne klub inden SL-skifte

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

Stor Pione Sisto-overraskelse

LIVE: Brøndby og FC København brager sammen

– Jeg ville til enhver tid vælge Højlund

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

‘Fra dag ét ventede jeg bare på, han blev fyret’

Glad Mads Hermansen forgylder danske klubber

Ny chef i Brøndby: Elsker Oasis – sur på dommerne

– Kasper tog mange ting for personligt

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Tidligere Barcelona-stjerne færdig som 31-årig?

– BIF har en trup med overvægt af dyre spillere

Dansk monstertransfer: Potentialet er stort

Barcelona var en mulighed for Christian Eriksen

Brøndby-stjerne er tvivlsom til FCK-brag

FC Midtjylland henter spændende back

Eriksen ringede til Kjær og Brøndby-legende

Legende: Han er en top, top manager!

‘Dolberg bliver en kæmpe fiasko – skal vi vædde?’

Revser Schmeichel: ‘Det er vanvid’

Lyngby har fået nej fra trænerkandidat

Forsøgte at hente Eriksen til FCK

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Modstandertræner dybt imponeret: Kæmpe transferkup

Særlig detalje: Rasmus Højlund roses i Italien

Her er FC Københavns trup til derby

Kasper Hjulmand vinder vild debut

Han skal dømme Brøndby – FCK

Derfor er Superliga-profil pludselig fraværende

Ny Brøndby-boss jubler: ‘Han er afgørende’

Udlejet FCM’er i drømmedebut – så udgik han skadet

– De har Superligaens bedste trup

Transfers: Han bliver en kæmpe succes i Farum

Tilfreds efter debutsejr: Vi tillod ingenting

Netmasker blafrer i Londonderby

To danske cykelryttere i top 10 i Canada

Randers vender sejrsløs stime mod Sønderjyske

Danskerbrag – Højlund starter mod Hjulmand og co.

Derfor kaldes Superliga-komet for ‘Ghost Town Boy’

Mads Pedersen bliver nummer to

‘Katastrofe’: Dårligt nyt for Manchester United

Udelukket på ubestemt tid

Youssoufa Moukoko hylder Superliga-rival

Chelsea køber Brøndby-bøddel
