SUPERLIGAEN ER heldigvis stadig fuld af fede historier.
Både FCK og FCM tabte deres åbningskampe i mesterskabsspillet, Uwe Rösler har lige lavet en monsterlang kontrakt med AGF til sommeren 2028 – og de cypriotiske dommere var ikke just sommervarme i Odense.
Alligevel synes jeg, at det er svært at komme udenom Brøndby som ugens samtaleemne. Det ligner et brag af en Superligasæson, de er ved at sætte samen.
DET ER I HVERT FALD første gang, at jeg har dem som guldfavoritter i sæsonen. Det er ikke fordi, jeg har talt dem ned, for jeg har tidligere sagt, at det faktisk er Brøndby, der spiller den bedste gang fodbold blandt de tre tophold, men synes ikke de har været favoritter til guldet.
Jeg har også hele tiden været af den overbevisning, at FCK med den voldsomt dyrt sammensatte trup og de mange individuelle kvaliteter ville sætte sig på titlen, men efter søndagens intense derby, så tror jeg mere og mere på Brøndby som dansk mester i år.
JA, DU ER da velkommen til at svine mig til, fordi jeg lige skifter favorit, men man er trods alt nødt til at tage bestik af, hvad man ser på banen – og der kan jeg ikke være andet end imponeret over Brøndby og det arbejde Jesper Sørensen har leveret.
JEG ER HELT med på, at Brøndby IKKE var bedst i Parken. Tværtimod. Jeg sad da også i de døende minutter og tænkte på, at nu skulle Jacob Rasmussen drible ned i hjørnet og vinde de sekunder, så Brøndby kunne tage hjem med et enkelt point.
Det havde jo været et kongeresultat for dem, men i stedet laver Rasmussen sit livs aflevering til Sean Klaiber, der tager et fantastisk løb, mens Elias Jelert igen-igen tager sig en morfar…
Og er det ikke lige præcis dét, der kendertegner mange mestershold. At de lige får vippet kampe, hvor de måske ikke skulle have alverden med fra, til deres egen fordel. Det synes jeg.
TÆNK BARE PÅ sæsonen første kamp mod Silkeborg, hvor det var et mirakel at Brøndby fik point. Eller kampen mod FCM i Brøndby, hvor Heggheim trækker rødt, FCM brænder straffe – og Brøndby kan fejre alle tre point. Eller Vejle-kampen i Brøndby – eller Ohi Omoijuanfos overtidsscoring i Viborg eller….
Den evne kan bringe de blå-gule langt – og den tro, der er på tingene i Brøndby kan også vise sig at være guld værd.
DET SAMME KAN den statistik som FCK vil hade at læse og som kan koste mesterholdet guldet, nemlig oversigten over, hvor mange point man skraber sammen mod de andre top-seks-hold. Her er Brøndby i en klasse for sig.
Før denne runde ser oversigten sådan ud:
- Brøndby: 23 Point
- FCM: 19 point
- FCN: 17 Point
- AGF: 12 point
- FCK: 12 point
- Silkeborg: 8 point
Skræklæsning for FCK, men gudetal for Brøndby! Kan de holde det snit, jamen, så er mesterskabet jo hjemme!
JEG KAN DA HELLER ikke undgå at være dybt imponeret over, at Brøndby ikke har tabt en Superligakamp siden 24. september 2023, hvor FCK vandt 3-2 i Brøndby. Vanvittigt. De seneste 14 kampe har bud på ni sejre, fem uafgjorte og en målscore på imponerende 29-11.
Nu kan Brøndby så heller ikke gemme sig mere. Nu har de favoritværdigheden og dermed vokser presset betydeligt. Nu er det slut med at jage, nu bliver Brøndby jagtet!
NU VIL ALLES ØJNE VÆRE rettet mod Brøndby, men med den ro, der er på de indre linjer og med Jesper Sørensen ved roret, så tror jeg sagtens de kan håndtere det.
Efter at have kendt Jesper Sørensen i mange år, så ved jeg i hvertfald, at han har begge fødder solidt plantet på jorden.
Han taler sjældent i overskrifter eller lade sig rive med, men ligesom min gamle landsholdsanfører René Henriksen, så har han en naturlig autoritet. Man lytter, når han taler – og det vil være vigtigt i den hektiske fase Brøndby går ind i.
I DET HELE TAGET, så viser Brøndbys sæson også, hvor kort der er fra fyring til feteret…
Der var nærmest ikke ende på de kloge hoveder, der efter tre kampe i sæsonen ville have strittet Jesper Sørensen ud.
Den galej var jeg ikke med på, og jeg fornemmede da heller ikke, at han var i reel fare, men nu står han nærmest som kongen af den københavnske vestegn.
JEG SYNES DET er vanvittigt flot, hvad han har præsteret. Skal man finde nogle virkelig succesfulde nedslagspunkter, så ser de sådan ud:
- Jacob Rasmussen som forsvarsgeneral. Det ansvar Jesper Sørensen har lagt på Rasmussens skuldre har den unge centerback løftet upåklageligt. Stærk defensiv og rolig på bolden.
- At flytte Daniel Wass permanent op på midtbanen har givet langt mere ro og kvalitet – og gjort Nicolai Vallys endnu bedre.
- At opfinde Marko Divkovic som venstre wingback er en lille genistreg af Sørensen. Det er bare godt trænerarbejde.
- Den rolle Sean Klaiber har taget – og fået af Jesper Sørensen – er en kæmpegevinst for Brøndby
- Mathias Kvistgaardens udvikling har også været fantastisk. I de 38 kampe, hvor Jesper Sørensen har stået ved roret, har har unge angriber scoret 14 mål og lavet otte assist.
SELVFØLGELIG HAR Jesper Sørensen også haft det nødvendige held.
Han har stort set kunne stille med de samme 11 hver gang – og Brøndbys startopstilling har været den klart nemmeste at forudsige i denne sæson.
Skader og karantæne har i stor stil været holdt for døren – og det er selvfølgelig en kæmpe fordel.
Samtidig, så skal Carsten V. Jensen også have kredit for, at han har givet Jesper Sørensen en stærkere bænk, så han har kunnet ændre kampe som eksempelvis den i Parken, hvor Kvistgaardens fart kommer ind i stedet for Ohis fysik.
At kunne bringe spillere som Radosevic, Kvistgaarden, Bundgaard i spil fra bænken er ikke et dårligt udgangspunkt. Det er ikke i FCK-klassen, men åbenbart godt nok til at ligge nr. et i Superligaen.
I DET HELE TAGET, så er sommerindkøbene af Sean Klaiber, Jacob Rasmussen og Suzuki et lille mesterværk fra ellers udskældte CV’s side.
Sportsdirektøren får formegentlig en travl sommer, men en ting burde han få ryddet af vejen med det samme. Stik da Sean Klaiber en fireårig kontrakt med det samme.
Det kan kun gå for langsomt. Han er 29 år, har udløb næste sommer, men jeg har da aldrig set en spiller indtage Superligaen med så meget kvalitet, autoritet og udstråling fra dag ét som Sean Klaiber. En kæmpe figur på Brøndby-mandskabet.
Sæt i gang, CV!

– De har ikke en chance for at blive dansk mester

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback
Kære FC København: Hvad venter I på?

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

‘Utilfreds’ Klopp i spil til kæmpe trænerjob

FC Midtjylland bekræfter hærværk

FCM-komet udgik med skade: Her er status

‘Jeg orker næsten ikke at stå og forklare her’

Snød han FCK? Buksa reagerer på omstridt situation

Krise! Det her er jo ikke acceptabelt, Neestrup!

FC Midtjylland tæver FCK og er tilbage i front

Slam! FCM-skurk var sin kongeløn værd i dag!

FCK-spiller blev pillet ud med bukserne nede

Matt O’Riley har lagt stor nedtur bag sig

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Kommenterer rygtet

– Det er en fejl af Jacob Neestrup

Randers prygler AGF

Elendigt! Hvad er der sket, AGF?

Marc Dal Hende skubbet væk: ‘Han er stjernen’

Overfuset af fan: ‘Hvem tager fucking ansvar?’

United lurer på dyr Bundesliga-målmand

Opstillingerne landet – Jacob Neestrup rokerer

Europæiske topklubber lurer på FCK og FCM-stjerner

Målfest: Viborg må nøjes med uafgjort mod Vejle

Lyngby i store problemer: Taber til Sønderjyske

Ekene Chukwuani med kongemål for Brøndby

Wow – han kan blive vild i Superligaen!

Han er fuldstændigt vanvittig!

Slår fast: ‘Perfekt skifte for Højlund’

OB sejrer i målfest

Ancelotti er færdig i Real Madrid – om ni dage

Gav Patrick Pentz vigtig besked inden straffespark

Udfordrer Osorio: Messi kunne finde ud af det

Ramaj-karantæne forlænges – kæmpebøde til FCK

Ser dansker i kæmpeklub: ‘Sindssygt fedt skifte’

Vil forbi Brøndby: Går minimum efter Europa