SÅ SKAL VI have skilt fårene fra bukkene!
Efter at have nærstuderet forårets første runde og det resterende kampprogram, så er jeg klar til at lægge hovedet på blokken.
Her er mit bud på de seks hold, der skal i mesterskabsslutspillet. Så skal du jo heller ikke tænke mere på det…
FØRST SKAL JEG dog lige løfte på hatten for første omgang af Superligaen i 2023. Er du vanvittig for en runde, hvor vi nåede alle ender af Superliga-spektret.
AGF slog AaB i en orkankamp, vi fik to afsindigt dårlige baner i Lyngby og Odense, et FCK-hold, der fik ædt sig ind på FCN – og endelig to forrygende hattrick fra rundens absolut største profiler, nemlig Nicolai Vallys, Brøndby og FCM’s Gustav Isaksen.
Jamen, der er jo ikke noget at sige til, at jeg allerede glæder mig til denne runde.
NU GÆLDER DET så de eftertragtede pladser i top-seks, og med fire runder igen, så vil jeg gerne kalde et vanvittigt tæt ræs om pladserne. Det bliver historisk tæt.
Vi tager dem bare fra toppen:
1. FC NORDSJÆLLAND
Med seks point ned til FCK, så bør Farum-holdet have hånden på førerrattet om fire runder, men det bliver tæt.
Som jeg skrev i fredags, så undervurderer ingen længere FCN og de skal nu vise, hvordan man kører den hjem fra spids.
Kampprogrammet er også godt for FCN med kampe mod OB, Silkeborg, Viborg og Brøndby, så på trods af skuffelsen mod Lyngby, skal FCN kunne stå distancen.
De klagede voldsomt over banen i Lyngby – og den var også pivringe – men nu vender de tilbage til Farum, hvor der ikke er et plastikstrå, der vender forkert, og faktisk, så er tre af deres sidste fire kampe på kunstgræs fordi de møder Silkeborg som en af udekampene. Her kan de i hvertfald ikke klage over underlaget.
Hjemmebanen er stadig kanonstærk med seks sejre, to uafgjorte og et nederlag.
FC Nordsjælland vinder grundspillet, men der vil ikke være seks point ned til FCK – og FCN bliver heller ikke mestre.
2. FC KØBENHAVN
Her har vi det kommende mesterhold! De sidste fire Superligakampe er alle vundet – og det med en målscore på 10-0.
De har tre hjemmekampe ud af de fire, mod AaB, OB og Viborg samt Horsens ude. Det er et kongeprogram for FCK, der i min verden sagtens kan gøre rent bord med 12 point.
Mohammed Daramy lignede i premieren en, der godt kunne blive brandvarm i foråret og i buret står Kamil Grabara. Superligaens klart bedst målmand.
3. VIBORG
Efter et forrygende efterår, så står Viborg og træner Jacob Friis tilbage med et kæmpe problem: Hvem skal udfylde hullet efter Jay-Roy Grot i front?Jo, de har købt brasilianske Renato Junior og portugisiske Paulinho, men de to unge angribere er ikke klar til at forstærke Viborg-offensiven fra dag et – og det kan blive dyrt.
I 4-0-afklapsningen mod FCM skabte man alt for lidt, og Alassane Jatta ligner ikke en mand, der brager ti kasser ind i foråret.
Pointhøsten er dog allerede så flot, at top-tre ikke kommer i fare i grundspillet, men når foråret er slut, så er Viborg sejlet ud af medaljerne.
4. AGF
Ja, ja – her har vi nok lidt af et sats, men jeg kan sagtens se 10 point på kontoen, når de næste fire kampe er spillet. Aarhusianerne har Silkeborg (hjemme), Horsens (hjemme), Randers (ude) og OB (hjemme) – og det er sgu’ et fremragende program, selvom kampen i Randers selvfølgelig altid er svær for AGF.
De kommer til at kæmpe benhårdt med FCM om den placering, men jeg synes der er bund i AGF-mandskabet.
5. FC MIDTJYLLAND
De lander et mulehår efter AGF på grund af et sværere program, men der bør være otte-ni point til midtjyderne, der i hvertfald ikke kan klage over premieren.
Specielt ikke hvis Gustav Isaksen har knækket den målscoringskode, der ellers har været svær for ham. Før hattricket i Viborg, så skal vi helt tilbage til august for at finde en Isaksen-scoring i Superligaen.
Nu ligner Gustav Isaksen ikke en mand uden selvtillid i forvejen, men kampen i Viborg må da have fyldt tanken helt op efter den forrygende præstation.
Træner Albert Capellas har også haft et langt opstartsforløb med FCM-spillerne og det bør også give sig udslag i et bedre udtryk end i efteråret, hvor pointgennemsnittet på 1,35 per kamp nærmest var pinligt ringe.
6. BRØNDBY
Jeg tror på, at 31 point er nok for at komme med i slutspillet. Tallet har været 28 og 29 point de to seneste sæsoner, men i år skal vi højere op, måske 31 point.
Det kræver syv point i fire kampe for Jesper Sørensens tropper, og det tror jeg på. Specielt anden halvleg mod Horsens må have været en kæmpe opmuntring for Brøndby-fansene – og så har man målscorertyper i Nicolai Vallys og Ohi Omoijuanfo.
Til gengæld har Brøndby tre ud af de sidste fire kampe på udebane, nemlig FCM, Lyngby og FCN, mens de tager mod Silkeborg hjemme. Ikke nemt, men de klarer den.
JOKEREN: RANDERS
Randers gik helt i stå i efteråret, og der var heller ikke noget i kampen mod OB i søndags, der får mig til at sige de kommer i slutspillet.
Men skal der være en klub, der er en joker i kampen om slutspillet, så må det være Randers.
Ikke fordi de spiller fremragende, men fordi deres kampprogram ikke ser helt sort ud. Lyngby (hjemme), Viborg (ude), AGF (hjemme) og AaB (ude) kan jo godt give de seks-syv point de skal bruge.Som sagt, så bliver det buldrende tæt, hvor gummiben også kan spille ind.
DET VAR buddene. Så kan I ellers bare slå løs…
Stig Tøfting er Tipsbladets faste kommentator, der hver uge sætter fokus på Superligaen. Her finder du hans første kommentar om FC Nordsjællands mesterskabsdrømme – og hvorfor de ikke går i opfyldelse.
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
TOPNYHED
Chokerende, FCK – den er helt gal
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
Manchester United skuffer efter trænerfyring
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig storkamp i London
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
NYHEDER