SÅ SKAL VI have skilt fårene fra bukkene!
Efter at have nærstuderet forårets første runde og det resterende kampprogram, så er jeg klar til at lægge hovedet på blokken.
Her er mit bud på de seks hold, der skal i mesterskabsslutspillet. Så skal du jo heller ikke tænke mere på det…
FØRST SKAL JEG dog lige løfte på hatten for første omgang af Superligaen i 2023. Er du vanvittig for en runde, hvor vi nåede alle ender af Superliga-spektret.
AGF slog AaB i en orkankamp, vi fik to afsindigt dårlige baner i Lyngby og Odense, et FCK-hold, der fik ædt sig ind på FCN – og endelig to forrygende hattrick fra rundens absolut største profiler, nemlig Nicolai Vallys, Brøndby og FCM’s Gustav Isaksen.
Jamen, der er jo ikke noget at sige til, at jeg allerede glæder mig til denne runde.
NU GÆLDER DET så de eftertragtede pladser i top-seks, og med fire runder igen, så vil jeg gerne kalde et vanvittigt tæt ræs om pladserne. Det bliver historisk tæt.
Vi tager dem bare fra toppen:
1. FC NORDSJÆLLAND
Med seks point ned til FCK, så bør Farum-holdet have hånden på førerrattet om fire runder, men det bliver tæt.
Som jeg skrev i fredags, så undervurderer ingen længere FCN og de skal nu vise, hvordan man kører den hjem fra spids.
Kampprogrammet er også godt for FCN med kampe mod OB, Silkeborg, Viborg og Brøndby, så på trods af skuffelsen mod Lyngby, skal FCN kunne stå distancen.
De klagede voldsomt over banen i Lyngby – og den var også pivringe – men nu vender de tilbage til Farum, hvor der ikke er et plastikstrå, der vender forkert, og faktisk, så er tre af deres sidste fire kampe på kunstgræs fordi de møder Silkeborg som en af udekampene. Her kan de i hvertfald ikke klage over underlaget.
Hjemmebanen er stadig kanonstærk med seks sejre, to uafgjorte og et nederlag.
FC Nordsjælland vinder grundspillet, men der vil ikke være seks point ned til FCK – og FCN bliver heller ikke mestre.
2. FC KØBENHAVN
Her har vi det kommende mesterhold! De sidste fire Superligakampe er alle vundet – og det med en målscore på 10-0.
De har tre hjemmekampe ud af de fire, mod AaB, OB og Viborg samt Horsens ude. Det er et kongeprogram for FCK, der i min verden sagtens kan gøre rent bord med 12 point.
Mohammed Daramy lignede i premieren en, der godt kunne blive brandvarm i foråret og i buret står Kamil Grabara. Superligaens klart bedst målmand.
3. VIBORG
Efter et forrygende efterår, så står Viborg og træner Jacob Friis tilbage med et kæmpe problem: Hvem skal udfylde hullet efter Jay-Roy Grot i front?Jo, de har købt brasilianske Renato Junior og portugisiske Paulinho, men de to unge angribere er ikke klar til at forstærke Viborg-offensiven fra dag et – og det kan blive dyrt.
I 4-0-afklapsningen mod FCM skabte man alt for lidt, og Alassane Jatta ligner ikke en mand, der brager ti kasser ind i foråret.
Pointhøsten er dog allerede så flot, at top-tre ikke kommer i fare i grundspillet, men når foråret er slut, så er Viborg sejlet ud af medaljerne.
4. AGF
Ja, ja – her har vi nok lidt af et sats, men jeg kan sagtens se 10 point på kontoen, når de næste fire kampe er spillet. Aarhusianerne har Silkeborg (hjemme), Horsens (hjemme), Randers (ude) og OB (hjemme) – og det er sgu’ et fremragende program, selvom kampen i Randers selvfølgelig altid er svær for AGF.
De kommer til at kæmpe benhårdt med FCM om den placering, men jeg synes der er bund i AGF-mandskabet.
5. FC MIDTJYLLAND
De lander et mulehår efter AGF på grund af et sværere program, men der bør være otte-ni point til midtjyderne, der i hvertfald ikke kan klage over premieren.
Specielt ikke hvis Gustav Isaksen har knækket den målscoringskode, der ellers har været svær for ham. Før hattricket i Viborg, så skal vi helt tilbage til august for at finde en Isaksen-scoring i Superligaen.
Nu ligner Gustav Isaksen ikke en mand uden selvtillid i forvejen, men kampen i Viborg må da have fyldt tanken helt op efter den forrygende præstation.
Træner Albert Capellas har også haft et langt opstartsforløb med FCM-spillerne og det bør også give sig udslag i et bedre udtryk end i efteråret, hvor pointgennemsnittet på 1,35 per kamp nærmest var pinligt ringe.
6. BRØNDBY
Jeg tror på, at 31 point er nok for at komme med i slutspillet. Tallet har været 28 og 29 point de to seneste sæsoner, men i år skal vi højere op, måske 31 point.
Det kræver syv point i fire kampe for Jesper Sørensens tropper, og det tror jeg på. Specielt anden halvleg mod Horsens må have været en kæmpe opmuntring for Brøndby-fansene – og så har man målscorertyper i Nicolai Vallys og Ohi Omoijuanfo.
Til gengæld har Brøndby tre ud af de sidste fire kampe på udebane, nemlig FCM, Lyngby og FCN, mens de tager mod Silkeborg hjemme. Ikke nemt, men de klarer den.
JOKEREN: RANDERS
Randers gik helt i stå i efteråret, og der var heller ikke noget i kampen mod OB i søndags, der får mig til at sige de kommer i slutspillet.
Men skal der være en klub, der er en joker i kampen om slutspillet, så må det være Randers.
Ikke fordi de spiller fremragende, men fordi deres kampprogram ikke ser helt sort ud. Lyngby (hjemme), Viborg (ude), AGF (hjemme) og AaB (ude) kan jo godt give de seks-syv point de skal bruge.Som sagt, så bliver det buldrende tæt, hvor gummiben også kan spille ind.
DET VAR buddene. Så kan I ellers bare slå løs…
Stig Tøfting er Tipsbladets faste kommentator, der hver uge sætter fokus på Superligaen. Her finder du hans første kommentar om FC Nordsjællands mesterskabsdrømme – og hvorfor de ikke går i opfyldelse.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
Tæt på utrolig kamprekord
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut
NYHEDER