
JEG VAR SGU’ stadig lidt sur og skuffet over FCM, da jeg satte fødderne på dansk grund igen efter turen til Bratislava. Så jeg er jo nødt til at lukke dampen ud…
Det var en kongemulighed for at komme i Champions League-ligaspillet. Det blev kaldt en drømmelodtrækning for FCM – og jeg er enig.
Det var en mulighed FC Midtjylland kunne og burde have grebet.
DET VAR EGENTLIG IKKE fordi Thomas Thomasberg og Claus Steinlein snakkede alt for meget udenom, men jeg gider ikke høre om uheld og fire stolpeskud. Nej, FCM var bare ikke dygtige og kloge nok i de afgørende situationer.
Det gælder både kampene i Herning og Bratislava. Færdig, slut!
De havde alle muligheder, men kendte ikke deres besøgelsestid, og så gjorde de Slovan Bratislava alt, alt for gode.
Hver eneste gang kampen var præget af fart, pres og nærkampe, så var FCM bedst.
Første halvleg var jo ren søvngængerfodbold, hvor de 300 medrejsende FCM-fans knoklede hårdere i varmen end spillerne på banen…
Ahmen, vi kan jo ikke spille aggressivt i 90 minutter, vil de nok sige – og nej, det er heller ikke det jeg beder om, man at blive så passive som man var ved alle Bratislavas tre mål er utilgiveligt.
SELVFØLGELIG SKAL de jo ikke have lov til at sparke fra kanten af feltet som Tonic gjorde ved 2-2-målet. Jamen, for h…. kom nu frem til ham!
Ja, det er udenfor feltet, men altså vi taler jo ikke mere end en halv meters penge – og det skal man selvfølgelig ikke have lov til.
Det skal en forsvarsstyrmand have tjek på, men hvem styrer egentlig det forsvar. Mads Bech Sørensen? Ikke i min verden. Diao? I hvert fald ikke endnu.
HAVDE DER VÆRET styr på den del, så var det heller ikke Martinez, der burde ende som bageste mand ved Tolic’ første scoring – eller Brynhildsen, der skulle tage sig af Barseghyan, da han scorede det afgørende mål til 3-2.
I begge tilfælde var der syv-otte FCM-spillere og kun tre-fire spillere fra Bratislava.
SELVFØLGELIG ER HELE FCM-organisationen skuffet – og det skal de være.
Der er brugt mere end 250 millioner kroner på spillere indenfor et år, og der er vel næppe tvivl om, at jo længere tid de får, jo bedre bliver de som hold, men mod Bratislava var FCM ikke skarpe nok. Hverken i tanke eller handling.
JEG KUNNE også læse i min indbakke, at jeg åbenbart havde været (for) hård ved FCM i kommenteringen af kampen. Nå, nå – jeg ønsker kun det bedste for danske hold i Europa, men jeg vil forbeholde mig rettet til at kritisere det, der skal kritiseres.
Hvis fansene ikke kan tåle, at høre kritik af deres hold, så må de hellere slå over på TV2…
MEN, MEN, MEN – TAG nu bare de lussinger og kom videre, FCM. Vend den anden kind til.
Verden går jo ikke under, og fodboldverdenen er jo heldigvis også sådan indrettet, at lige rundt om hjørnet efter et nederlag, så venter der en ny kamp med mulighed for revanche.
Og for FCM venter der et hav af kampe. De går ind til et efterår med Europa League, Superliga og pokalturnering, hvilket betyder, at de bortset fra i landskamppauserne skal spille cirka hver tredje dag!
Der er altså masser af mulighed for revanche og som spiller er det jo fantastisk. Jeg synes da selv, at det var noget sjovere at spille kampe end at træne – og det er jo lige præcis det som FCM-spillerne får mulighed for.
DER ER INGEN tvivl om, at FCM har virkelig mange dygtige individuelle spillere.
Aral Simsir blev rost flere steder efter kampen, men jeg var sgu’ ikke så imponeret. Ja, det er et sindssygt flot mål fra hans fødder, men der er også nogle dele i spillet, hvor han klart skal forbedre sig.
Knægten abejder jo stort set ikke baglæns – og han er altså hverken Cristiano Ronaldo eller Lionel Messi! Selv i Manchester City arbejder alle mand altså for holdet, men der er ikke meget hjælp at hente hos Simsir, der også skal dosere sin driblinger rigtigt.
INGEN TVIVL OM, AT han er teknisk dygtig, men det er også tydeligt, at han godt VED, at han kan noget specielt. Det er også ok, hvis man samtidig arbejder for holdet.
Han kan bare kigge over på den modsatte kant, hvor Dario Osorio arbejder som en hest begge veje. Det er klasse!
Måske Franculino også lige kunne få et arbejdsprøvningskursus.
Altså, ingen tvivl om, at han er et kæmpe talent, der allerede er vital for FCM, men jeg har hele tiden fornemmelsen af, at han prøver at slippe så nemt om det som muligt. Kunne han GÅ hen til bolden og nå den på den måde, så ville han gøre det…
Jeg kunne godt tænke mig, at han prøvede at skrue op for intensiteten, At han gjorde sine ting med endnu mere fart og energi. Det tror jeg ville gøre ham endnu farligere.
NU VENTER SÅ et topopgør mod Silkeborg på deres kunstbane søndag, så FCM skal hurtig have rystet skuffelsen af sig, for Silkeborg er godt spillende – og på deres bane kan de fleste hold få øerne i maskinen.
Sagen med FC Midtjylland er jo også den, at selvom nederlaget til Slovan Bratislava var det første siden april, så har jeg endnu ikke set midtjyderne spille en hel god kamp i denne sæson.
Og præcis som det er med FCK, så er det jo et meget godt udgangspunkt for at vinde en kamp, at man spiller en ordentlig og god gang fodbold, men over 90 minutter er det altså stadig ikke lykkedes for FCM.
Det bør give lige så store panderynker som den missede Champions League-mulighed!
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Spottet i København
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
AGF køber ham
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
USA får drømmestart på VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
Elias Jelert færdig
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
NYHEDER