FC Nordsjælland skulle bruge samtlige minutter af søndagens hjemmekamp mod Randers FC for at hente sæsonens første sejr i Superligaen.
Først dybt i tillægstiden lykkedes det Runar Norheim at udnytte en af hjemmeholdets mange chancer og sørge for en sejr på 1-0.
Holdet fra Farum står derfor med fire point efter to kampe, mens kronjyderne fortsat er på udkig efter sæsonens første store succesoplevelse.
Omvendt rider FC Nordsjælland videre på bølgen efter storsejren i kvalifikationen til Conference League tidligere på ugen.
Nordsjællænderne er ofte toneangivende på kunstgræsset i Farum, og ikke uventet tog de boldsikre værter initiativet fra start.
Hjemmeholdet lagde et godt tryk og fik bolden over stregen, da Runar Norheim serverede bolden for wingbackkollegaen Juho Lähteenmäki. Desværre for FC Nordsjælland havde Norheim forinden sneget sig i offsideposition.
Randers stod imod det værste pres og kom selv til en god mulighed på en omstilling, men Elies Mahmouds afslutning manglede både præcision og kraft.
Generelt var udeholdet dog sjældne gæster i feltet. Når FC Nordsjællands profiler kombinerede hurtigt langs jorden, førte det omvendt til flere gode chancer.
Problemet var bare, at hverken Ibrahim Adel, Mark Brink eller Prince Amoako Junior formåede at dirigere læderet det sidste stykke i kassen.
Mønsteret fortsatte efter pausen med flere gode muligheder til FC Nordsjælland, som dominerede på alle de væsentlige parametre.
Men ud af det blå var det pludselig tæt på en utrolig scoring i den anden ende. Mike Themsen ramte med et imponerende langskud sammenføjningen mellem overligger og stolpe, og kort efter formøblede Mohamed Sankoh en friløber.
Holdene havde kurs mod en pointdeling, men fem minutter før tid fik Runar Norheim en enorm chance ved bageste stolpe.
På forunderlig vis sendte han imidlertid bolden uden om fjerneste stolpe. I tillægstiden fik nordmanden igen muligheden, men brændte fra tæt hold på Randers-keeper Jannich Storch.
Alligevel blev nordmanden helten. I kampens sidste aktion pandede han et indlæg fra Tobias Salquist i nettet og sikrede værterne tre point.
RITZAU
LIVE
LIVE: ‘Føles lidt som at spille 11 mod 12’
TIPSBLADETS DOM
Et sort hul for FC København – fornærmende ringe
TIPSBLADETS DOM
Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko kalder FCM-transfer ‘perfekt’
TOPNYHED
Dommerekspert med opråb til Brøndby-spiller
TOPNYHED
Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket
Danskerklub tæt på sensationelt mesterskab
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
TOPNYHED
FCK-direktør afslører: Det er helt vanvittig dyrt
TOPNYHED
Avis blæst bagover af Jacob Bruun Larsen
TOPNYHED
Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’
EKSKLUSIVT
‘FC Midtjylland? Det er lidt synd for dem’
INTERVIEW
Føler sig bortdømt på Brøndby Stadion
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed
Buhråb preller af på Man City i sejr på Anfield
TOPNYHED
Bendtner: Der skal være en meget hård straf!
Gustav Isaksen på tavlen
INTERVIEW
Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
NYHEDER
Yussuf Poulsen med stort hint om fremtiden
Skarpe Viborg fortsætter opturen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Uenig med Mølby: Det fungerer jo ikke!
‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’
TIPSBLADETS DOM
På ét punkt er den mand af en anden verden!
FC København bekræfter transfer
Brøndby bryder trist stime med storsejr
EKSKLUSIVT
‘Et scoop for Superligaen – han er et monster’
INTERVIEW
– Sker det, får Brøndby et nyrehug
TRANSFER
BIF-flop på rampen: Har ambitioner om noget større
EKSKLUSIVT
FCK skal i kvartfinalen: Ellers en stor skuffelse
– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!
TOPNYHED