BRØNDBY (Tipsbladet): Olti Hyseni er snart ny mand i Brøndby.
Men venstre wing er ikke den eneste position, Brøndby gerne vil styrke sig på.
Julius Ohnesorge har ikke lagt skjul på, at højre back også er en position, man er i markedet efter.
Men en forstærkning til den position har lidt længere udsigter, fortæller fodbolddirektør Julius Ohnesorge
– Der bliver lagt et stort arbejde på den position. Markedet er også ved at åbne sig op, og der opstår nye muligheder. Vi har sagt meget klart, at det er en position, vi ønsker at styrke, MEN vi skal også være påpasselige med at balancere tilgange og afgange. Så vi kan ikke bare hente, hente og hente spillere; vi er også nødt til at skære fra.
– Men nogle gange, hvis markedet åbner sig på en position eller for en spiller, så skal man slå til. Man kan ikke bare vente, for så mister man kvalitet. Men der er helt sikkert også et ønske om at arbejde på afgangssiden og skabe balance.
– Vi har et langt vindue, som vi prøver at manøvrere og navigere os igennem. Det betyder altså ikke, at vi henter tre spillere mere nu, så vi har en trup på over 30 man, men at vi også prøver at få nogle spillere videre fra truppen.
Christopher Olivier fra Stuttgart et navn, der er dukket op. Det lader til, at Stuttgart vil se, hvordan han udvikler sig i opstarten. Kan du sige lidt om ham og hans situation?
– Jeg er ikke stor fan af at kommentere på spillere fra andre klubber. Det er en spiller, vi kender rigtig godt. Den tyske 3. Liga eller 2. Bundesliga er et meget interessant marked. Så det er bestemt en, vi følger, men lige nu er det ikke noget, der sker inden for den nærmeste fremtid. Det er status lige nu.
– Så vi er åbne over for at kigge på mange forskellige højre backer. Men igen, på papiret har vi stadig to højre backer i truppen med Oliver Villadsen og Sean Klaiber, og andre der kan dække positionen. Så vi har mængden lige nu, og vi skal balancere tilgange og afgange – også ud fra et økonomisk synspunkt, siger Julius Ohnesorge.
Som Tipsbladet tidligere har beskrevet, er Brøndby så godt som enige med Stuttgart om en aftale, men den tyske klub vil først se den østrigske back an, da han måske kan få en rolle på Bundesliga-holdet i den kommende sæson.
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Denne FCK-kamp er historisk’
NYHEDER
Don Ø vil have sin aske spredt ud over Parken
TOPNYHED
Stort medie præsenterer Thomas Frank
NYHEDER
Kæmpe fejl? ‘Kan blive rigtig dyrt for FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM snyder AGF for kæmpe målmandstalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: 2. divisionsklub afviser bud fra Lecce
Nævner pludselig Allan Simonsen i gigatransfer
LIVE
TransferLIVE: ‘FCK kunne kalde ham tilbage’
FANKLUBBEN
De betaler prisen for dårlige transfervinduer
Rekordkøb fra FCK: ‘Billigt!’
NYHEDER
– Bliver Tullberg fyret, hvis FCM taber den kamp?
MEDIE
‘Topkandidat’ – storklub vil have Mæhle
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub byder på Lucas From
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Kaldes en kæmpe byrde: Klar på skifte til Danmark
TOPNYHED
I FCK-fryseren: Situationen bliver værre og værre
TOPNYHED
– Brøndby kunne godt bruge FCM’s reserver
I chok over Mike Tullberg-udtalelse
MEDIE
Her er German Onugkhas nye klub
TOPNYHED
De køber rettighederne til FCK-kamp
MEDIER
Skriver under i dag – dansker tager til Tyskland
FCK er rejst uden syg Bo Svensson
TRANSFER
På vej til Danmark? Han beslutter sig i denne uge
Dommerekspert: Hvorfor fik Frøkjær særbehandling?
Overraskende FCK-transfer: Det er en gamechanger
Her kan du se Atletico Madrid mod Malaga
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 4. runde
EKSKLUSIVT
Dyr FCM-spiller søger væk: Lejeaftale mest i spil
AVIS
Derfor kollapsede Jamal Musiala igen
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Han er en gamechanger’
INTERVIEW
Fremlægger transferplanen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Hvad er det, han taler om?
NYHEDER