Ordet “bestikkelse” blev brugt

Ordet "bestikkelse" blev brugt på Uefa-møde om Fifa-planer, siger den norske fodboldboss Lise Klaveness.



Det er en “meget alvorlig situation” for international fodbold, at Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) har planer om at sælge en andel i forbundets turneringer til private investorer.

Sådan lyder det fra præsidenten for Norges Fodboldforbund (NFF), Lise Klaveness, fredag på et pressemøde, skriver Reuters.

Hendes “klare indtryk” er, at Fifa-præsident Gianni Infantino nu “har mistet en stor del af tilliden”.

Lise Klaveness deltog torsdag i et onlinemøde med de andre medlemslande i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).

– Alle, der talte til mødet, sagde, at det var uacceptabelt. Ordet “bestikkelse” blev brugt. Ikke af os, men af andre, siger hun på pressemødet.

– At bringe eksterne ejere ind i fodboldens kerne er et fremmedelement, og det bør forblive et fremmedelement.

Efterfølgende lød det fra Uefa, at alle 55 medlemslande er klar til at boykotte alle Fifas turneringer, hvis ikke Fifa dropper planerne om at etablere det kommercielle selskab, Fifa Forward Enterprise (FFE).

Lise Klaveness fortæller videre, at Fifas planer kom som en overraskelse for Uefa-landene, hvor kun “meget få” havde hørt om det inden.

Det er ikke første gang, at den norske fodboldpræsident er ude med riven efter Fifa og Gianni Infantino.

I juni sendte det norske fodboldforbund en formel klage til Fifa angående verdensforbundets fredspris.

Klagen blev sendt til Fifas etiske komité for at markere modstanden mod den nyoprettede pris, som blev givet til USA’s præsident, Donald Trump, sidste år.

NFF ønsker at få klarlagt, om Fifa-præsident Gianni Infantino og Fifa har brudt egne etiske retningslinjer vedrørende politisk upartiskhed.

RITZAU





Har hentet en – Albentosa vil shoppe i Superligaen




LIVE

Superliga-LIVE: William Clem raser

Uventet ros: ‘En af de mest komplette spillere’

Jonas Wind hyldes i Portugal

‘Hvorfor skal det være hemmeligt?!’

Stopper i Superliga-klub: Flere løse henvendelser

Stor kamp af Kasper Dolberg

Overrasket Riemer: Han har taget ligaen med storm!



EKSKLUSIVT

Det er slut: ‘Jeg savner Superligaen’

Endnu en europæisk nation trækker støtten

– Han bør aldrig spille for Man Utd igen!

‘Det er ekstremt højt niveau for Superligaen’

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Morten Bruun tror på kæmpe overraskelse af Riemer



EKSKLUSIVT

Atypiske Anosike Ementa nyder kæmpe succes

LIVE: Det sagde Brian Riemer på pressemødet

Kryptisk Brian Riemer: Jeg har truffet et valg

Gravesen revser: ‘Hvor er han henne, AGF?’

Superliga-kometer på U21-landsholdet

Klasseforskel – han var fuldstændig outstanding

Syv FCK-fans dømt for groft overfald på BIF-ansat

FCK er videre i pokalturneringen

Imponeret over Brøndby: ‘Det er en vild statistik’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nævner Bo Henriksen – i spil til stort trænerjob?

Afsløring: Mönchengladbach vil have Brian Priske

Kæmpe Kotarski-brøler i Kroatien

Afvist: Han vil ikke til Panathinaikos

Her kan du se Skovshoved IF mod FC København

Historisk SL-statistik: ‘Er på grænsen til uhørt’

Rystet Tøfting: Jammerligt at se på! 

Don Ø ser frem til FCK-kamp: ‘Fantastisk sjovt’

Her kan du se Elche mod Real Madrid

Soloulykke i Lamborghini – Sterling indrømmer

Brian Priske til storklub? Nu svarer han