
SUPERLIGAEN ER stadig gaven, der bliver ved med at give. Der er masser at tale om – og derfor har jeg taget en overflyvning af vores fantastiske Superliga. Så spænd hjælmen og tag med…
MÅLTEKNOLOGI
Jamen, det er fandme da en falliterklæring, at en tilskuer på Aarhus Stadion var den eneste, der kunne dokumentere, at bolden fra Frederik Tingager var over stregen i AGF’s kamp mod OB. Dommerne, VAR eller TV kunne i hvertfald ikke
Kan vi virkelig ikke gøre det bedre? I håndbold og ishockey kan de sgu’ da godt finde ud af, at sætte et kamera op i målet og de har da vist langt færre penge at gøre godt med end fodboldverdenen.
Jeg taler ikke nødvendigvis om decideret mållinje-teknologi, som åbenbart er rasende dyrt, men så smut da en tur i Power og køb et kamera. Så kan det godt være, at det ikke kan bruges hver gang, at det ikke fanger alle vinkler, men så brug det da, når det kan lade sig gøre. Bedre end ingenting.
Nu bliver Divisionsforeningen jo selv producent og broadcaster af Superligaen fra næste sæson, så helt oplagt, at de får smidt nogle kameraer ind i målet og gør det til en del af VAR-setuppet.
Sæt i gang!
SILKEBORG
To point i de seneste otte kampe og nederlag i de seneste fem! Det er det sørgelige resultat for Silkeborg, der er inde i en næsten endeløs nedtur. Det er jo et lille mirakel, at de stadig er i top-seks og faktisk favoritter til at snuppe en plads med to kampe igen.
Det er kun en blændende sæsonstart, der gør, at de holder røven over vandskorpen.
Forklaring? Ja, i forhold til åbningen af sæsonen er der skiftet en del i forsvaret, der bestemt heller ikke virker dirkefrit. Kun Oliver Sonne er genganger fra sæsonpremieren i juli mod Brøndby.
Ja, de solgte Tobias Salquist i februar, men han alene er ikke forklaringen. De seneste fire kampe han var med til endte med to nederlag og to uafgjorte, så nedturen var begyndt, inden han forsvandt.
Silkeborg kan stadig selv afgøre det, men både Viborg og Randers kan indhente Kent Nielsens tropper.
AGF
Det virker til, at angsten for at tabe igen er blevet stærkere end lysten til at vinde!
Aarhusianerne har ganske vist sikret sig en top-seks-placering, men det skriger til himlen, hvor ringe de er til at score i åbent spil.
- Halvdelen af AGF’s mål er scoret på dødbolde.
- AGF er det hold, der afslutter femtemest i Superligaen, men scorer femte-færrest mål.
- AGF er det hold, der er næstdårligst til at skabe det, der går under betegnelsen ‘store chancer’.
Så min konklusion er egentlig klar: Det er ikke antallet af afslutninger, der er problemet, men kvaliteten. Eksempelvis har AGF afsluttet 100 gange udenfor feltet, men kun scoret to gange! Brøndby har også scoret to mål fra distancen, men på bare halvdelen af forsøgene.
Det siger mig også, at AGF ikke spiller chancerne store nok og tager for mange forkerte beslutninger.
Fodbold skal ikke altid være raketvidenskab og i AGF’s tilfælde, så er der i ihverfald to veje til at få scoret nogle kasser:
- Meget få mål bliver scoret udenfor feltet, så få da kuglen ind, hvor det er farligt.
- Slå nogle indlæg – og sørg for, at der er andre end Patrick Mortensen til at modtage dem. Eller få fat i den andenbold, der kan blive til en chance.
Hvis AGF sætter Silkeborg igang på søndag, og FCN som forventet får seks point i deres to sidste grundspilskampe, så er der ikke meget tilbage for AGF at spille for i Superligaen. Det er der så til gengæld i pokalturneringen.
Overordnet, så har AGF klaret sig lidt bedre end samme tidspunkt på sæsonen sidste år. Allerede klar til mesterskabsslutspillet, et point mere, et mål mere scoret, så på de store linjer er der ikke noget at beklage sig over, men lige nu er AGF bare for bovlamme.
LYNGBY
‘’Det er f….. Lyngby Boldklub’!
Jeg skal da lige love for, at David Nielsen gav den fuld pedal i den video, hvor han taler – eller råber – til spillerne i Lyngby.
Jeg ved ikke om jeg skal grine eller græde, men tænker nok bare mest ‘slap dog af, mand!’
Nå, fedt for Superligaen – og sikkert også Lyngby – at karismatiske David Nielsen er tilbage som træner. Det skal nok blive sjovt, og jeg glæder mig allerede til at dele studie med Lyngby-træneren.
Det ændrer dog ikke det faktum, at Lyngby pludselig er en del af nedrykningskampen og David Nielsen får vel den sværest mulige debutkamp, nemlig FCK i Parken.
Her skal der altså mere end 1100 gange ‘fucking’ til for at få point…
FC KØBENHAVN
Som forventet et farvel til Champions League – og derfor fuld fokus på Superligaen.
Både FCK-spillerne og Jacob Neestrup har også brug for at sende et klart signal til fans, FCM, Brøndby og omverdenen efter det skuffende nederlag til FCM – og altså endnu et 3-1 nederlag til Manchester City.
De har brug for at blæse Lyngby ud af banen søndag – og jeg kan ikke se, hvorfor det ikke skulle ske.
Neestrup sparede klart nogle spillere mod City fordi han også godt ved, at Superligaen er rugbrødet før man kan spise med i Champions League.
Jeg kan 100 procent forstå ham. Victor Claesson er skadet – og skulle han satse med Falk og Diogo Goncalves for måske at rende ind i endnu en skade eller to? Selvfølgelig ikke. Kravet er DM-guld, så selvfølgelig kigger han fremad.
Det kommer til at gå ud over Lyngby, hvis da ellers Kamil Grabara får sat en stopper for det gavehumør han har været i…
VEJLE-OB
En kongekamp på søndag! Hvem kunne have forudset, at Vejle ville være et af de tre mest formstærke hold på dette tidspunkt, kun overgået af FCM og Brøndby, hvis man tager de seneste seks kampe, hvor Vejle er ubesejret og kun har lukket to mål ind.
Sådan en defensiv rykker man altså ikke ned på, og min pil peger da også på, at Vejle klarer frisag.
I 25-årige Nathan Trott har man også en af Superligaens bedste målmand. West Ham kan udnytte deres klausul til at forlænge med ham, men hvis ikke det sker, så må han være en eftertragtet herre.
Hvorfor skulle FCK, som jo mister Kamil Grabara, eller Brøndby, hvis de ikke kan holde på Patrick Pentz, ikke være interesseret interesseret i Trott?
Den sidder da lige i handsken!
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
Her kan du se FC København mod Napoli
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
TOPNYHED
Dansker bomber løs mod Manchester City
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
INTERVIEW
Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub
AVIS
Club Brugge-spiller skifter til dansk klub
INTERVIEW
Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’
Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere blitzer Nordlondon
EKSKLUSIVT