“Kæmpe skuffelse” var overskriften efter FCN og FCMs kamikazekamp i Farum mandag aften. Mediernes overskrift – men også spillernes, ifølge Thomas Thomasberg. Og selvfølgelig er professionelle sportsfolk skuffede, når de ikke vinder. FCN mistede muligheden for at blive mester efter et sensationelt slutspil, og FC Midtjylland mistede muligheden for at kunne afgøre egen skæbne.
Var jeg skuffet? Helt ærligt; Nej.
FC Midtjylland var klare underdogs i begge udekampe i Parken og i Farum. Bookmakerne gav vel FCM mellem 20 og 25 procents chance for sejr i begge kampe; Det mest sandsynlige scenarium var, hvis man skal tro dem, der trods alt lever af at udbyde væddemål på kampene, at vi ville tabe begge opgør. Som resultaterne ellers flaskede sig, havde 0 point i runde 30 og 31 givet følgende stilling mandag aften:
BIF 62 point (31 kampe)
FCK 61 point (30)
FCN 59 point (31)
FCM 58 point (31)
Altså et scenarium, hvor FC Midtjylland ville være tvunget til sejr på hjemmebane mod Silkeborg for overhovedet at være i spil til bronze og den for Europa livsvigtige playoff kamp – og selv med den sejr alligevel havne med aben og fjerdepladsen, hvis FCN vandt i Parken i sidste runde.
Det var den afgrund, som vi superpessimister kiggede ned i inden kampen i Parken torsdag.
Måske har AGF alligevel besluttet sig for ikke at tangere rekorden som det dårligste hold i slutspillets historie? AGF har hentet fem point i slutspillet indtil videre. Kun én gang før har et hold fået så få point i slutspillet.
Thomas Schouv JakobsenFC Midtjylland-fan
Det blev til en sejr i Parken, og det blev til et point i Farum. Og da FCK tirsdag tabte i Aarhus, viste dét point sig at være vigtigere end først antaget, da det jo sikrede en top to-placering inden sidste runde. Ikke uvæsentligt, for ingen sejre er sikre i mesterskabsspillet, og slet ikke mod Silkeborg, der kan gå 14 kampe uden at vinde, for så pludselig at sprudle og køre en stensikker sejr hjem. Tro mig, jeg så det selv.
En tredjeplads havde været skuffende, fjerdepladsen en decideret katastrofe. På den baggrund giver det simpelthen ikke mening for mig at være sådan rigtig for alvor skuffet over forløbet i de sidste runder af mesterskabsspillet. Det kunne have gået meget, meget værre.
Tværtimod skal vi FC Midtjylland-fans glæde os: Vi har stadig muligheden for at opnå noget i dette års Superliga. Det ultimative. Mesterskabet. Og med FCKs uventede nederlag og de fire points afstand inden sidste runde, er vi på søndag i en for fodboldklubber ekstremt sjælden situation – vi har alt at vinde. Ret beset vil et nederlag ikke have nogen sportslig konsekvens. Det vil gøre ondt på selvforståelsen og de 11.000 tilskuere på stadion og alle dem hjemme i stuen. Men i tabellen vil det være ligegyldigt. Der kommer ingen og overhaler os.
Mod Silkeborg behøver vi altså ikke skamride flosklen om at fokusere på at opnå i stedet for at undgå – for der er simpelthen ikke rigtig noget at undgå. Vi kan spille frit. Vi kan give den alt. På tribunen og på banen og vise, at den 0-3-kamp på plastikken var en fejl.
Og hvem ved… Måske har AGF alligevel besluttet sig for ikke at tangere rekorden som det dårligste hold i slutspillets historie? AGF har hentet fem point i slutspillet indtil videre. Kun én gang før har et hold fået så få point i slutspillet.
Hvem var det, siger du? Åh, det var såmænd bare Horsens i sæsonen 2017/18. Den sæson er der måske nogen, der husker endnu?

TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
På vej til storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
AVIS
Stopper alle forhandlinger
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
Pibekoncert til Thomas Frank
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
EKSKLUSIVT
