Før guldbrag: Vi FC Midtjylland-fans skal glæde os

FC Midtjylland kan ikke længere selv afgøre, om man skal blive dansk mester. Alligevel er FCM-fan Thomas Schouv Jakobsen ikke skuffet. Tipsbladet giver mikrofonen til Fanklubbens FCM-repræsentant, der har et enkelt spørgsmål til AGF.



“Kæmpe skuffelse” var overskriften efter FCN og FCMs kamikazekamp i Farum mandag aften. Mediernes overskrift – men også spillernes, ifølge Thomas Thomasberg. Og selvfølgelig er professionelle sportsfolk skuffede, når de ikke vinder. FCN mistede muligheden for at blive mester efter et sensationelt slutspil, og FC Midtjylland mistede muligheden for at kunne afgøre egen skæbne.

Var jeg skuffet? Helt ærligt; Nej.

FC Midtjylland var klare underdogs i begge udekampe i Parken og i Farum. Bookmakerne gav vel FCM mellem 20 og 25 procents chance for sejr i begge kampe; Det mest sandsynlige scenarium var, hvis man skal tro dem, der trods alt lever af at udbyde væddemål på kampene, at vi ville tabe begge opgør. Som resultaterne ellers flaskede sig, havde 0 point i runde 30 og 31 givet følgende stilling mandag aften:

BIF 62 point (31 kampe)
FCK 61 point (30)
FCN 59 point (31)
FCM 58 point (31)

Altså et scenarium, hvor FC Midtjylland ville være tvunget til sejr på hjemmebane mod Silkeborg for overhovedet at være i spil til bronze og den for Europa livsvigtige playoff kamp – og selv med den sejr alligevel havne med aben og fjerdepladsen, hvis FCN vandt i Parken i sidste runde.

Det var den afgrund, som vi superpessimister kiggede ned i inden kampen i Parken torsdag.

Måske har AGF alligevel besluttet sig for ikke at tangere rekorden som det dårligste hold i slutspillets historie? AGF har hentet fem point i slutspillet indtil videre. Kun én gang før har et hold fået så få point i slutspillet.

Thomas Schouv Jakobsen
FC Midtjylland-fan

Det blev til en sejr i Parken, og det blev til et point i Farum. Og da FCK tirsdag tabte i Aarhus, viste dét point sig at være vigtigere end først antaget, da det jo sikrede en top to-placering inden sidste runde. Ikke uvæsentligt, for ingen sejre er sikre i mesterskabsspillet, og slet ikke mod Silkeborg, der kan gå 14 kampe uden at vinde, for så pludselig at sprudle og køre en stensikker sejr hjem. Tro mig, jeg så det selv.

En tredjeplads havde været skuffende, fjerdepladsen en decideret katastrofe. På den baggrund giver det simpelthen ikke mening for mig at være sådan rigtig for alvor skuffet over forløbet i de sidste runder af mesterskabsspillet. Det kunne have gået meget, meget værre.

Tværtimod skal vi FC Midtjylland-fans glæde os: Vi har stadig muligheden for at opnå noget i dette års Superliga. Det ultimative. Mesterskabet. Og med FCKs uventede nederlag og de fire points afstand inden sidste runde, er vi på søndag i en for fodboldklubber ekstremt sjælden situation – vi har alt at vinde. Ret beset vil et nederlag ikke have nogen sportslig konsekvens. Det vil gøre ondt på selvforståelsen og de 11.000 tilskuere på stadion og alle dem hjemme i stuen. Men i tabellen vil det være ligegyldigt. Der kommer ingen og overhaler os.

Mod Silkeborg behøver vi altså ikke skamride flosklen om at fokusere på at opnå i stedet for at undgå – for der er simpelthen ikke rigtig noget at undgå. Vi kan spille frit. Vi kan give den alt. På tribunen og på banen og vise, at den 0-3-kamp på plastikken var en fejl.

Og hvem ved… Måske har AGF alligevel besluttet sig for ikke at tangere rekorden som det dårligste hold i slutspillets historie? AGF har hentet fem point i slutspillet indtil videre. Kun én gang før har et hold fået så få point i slutspillet.

Hvem var det, siger du? Åh, det var såmænd bare Horsens i sæsonen 2017/18. Den sæson er der måske nogen, der husker endnu?

Schouv_Jakobsen_Thomas2





Skidt nyt for Frederik Rønnow?



LIVE

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær


Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Mileta Rajovic smadrer transferrekord 

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Vallys er åben for BIF-forlængelse

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji



Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Officielt: FC København henter Suzuki

Bekræfter interesse

De henter Christian Gytkjær

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia



FC København henter stortalent i Malmö FF

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

På vej til Superligaen? 

HSV-boss: Han er her om et par dage

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Arsenal køber Christian Nørgaard

Prisen styrtdykker

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Vil af med dansk keeper

Danmarksmester i at spotte andres talenter



Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’