Kronik: Hjerteklubben dummer sig igen og igen

Kønt er FC Bayern Münchens tætte parløb med Qatar ikke, skriver Lars Werge i en kronik, hvor han ærgrer sig over den tyske storklub beslutning.



AF LARS WERGE

At holde med en fodboldklub rummer elementer af vanvid. Ugengældt kærlighed og utaknemmelighed i rigt mål.

Jeg ved det, for jeg holder med Vejle Boldklub på en måde, der ikke kan forklares – bortset måske fra med en klinisk diagnose.

Som fan er man villig til i det lange løb at se bort fra fejltrin, selvmål og nedrykninger. Man lever og ånder for klubtrøjen, uanset om den bæres af en spiller, der knap kan stave til klubbens navn, og man tilgiver næsten alt.

Når ens klub bliver købt af udenlandske ”forretningsfolk” med dunkle forbindelser – som fremlagt i pressen flere gange – gør det bestemt også forholdet til en prøvelse. Det er vanskeligt at forsvare og ganske vanskeligt at forklare til andre.

Men jeg holder ved.

Udover VB har jeg en forkærlighed for FC Bayern München, og man kan sige, at jeg her i rigt mål får positivt afkast på den sportslige front, idet sydtyskernes pokalskab bare vokser og vokser i disse år; ovenikøbet som resultatet af besnærende og underholdende fodboldspil.

Men også i dét forhold er der torne på rosenstilkene, og forleden blev de endog meget synlige.

I en håndfuld år har én af Bayern Münchens store sponsorer været Qatar Airways. Diktaturstatens nationale flyselskab ”pryder” spillertrøjen hos de tyske rekordmestre, og klubben har flere gange været på træningslejr og ophold hos de kommende VM-værter.

Til gengæld for de gentagne knæfald for emirerne modtager Bayern-ledelsen mange millioner, og dermed kan den tilnærmelsesvis holde trit med særligt de engelske storklubbers amokløb.

Kønt er det ikke. Og jeg har både forståelse for, at fanfraktioner har lavet ”tifos” og demonstreret på stadion mod Qatar Airways, og jeg bakker op om, at fans ønskede at aftvinge klubbens ledelse et ordentligt svar på deres kritik på generalforsamlingen forleden.

Derfor var det chokerende og ydmygende for min opbakning til FC Bayern München at se, hvordan ledelsen negligerede protesterne. Flere videoklip og liveblogs bevidner dette fra generalforsamlingen torsdag (25/11).

Det er horribelt at være vidne til. Ikke mindst fordi det drejer sig om en tysk fodboldklub, fordi i Tyskland gælder ”50+1” – en regel, der sikrer, at en fodboldklub ikke kan blive overtaget af udefra kommende ejere, men at majoriteten af ejerandelen skal ligge på moderklubbens hænder.

Det er hensigten, at dette skal afspejle klubbens værdier og ikke en (udenlands) ejers fokus på profit eller profilering for enhver pris. Det er en god regel. Jeg kunne personligt godt tænke mig, at den samme regel var gældende i Danmark i en eller anden udformning.

Men den tonedøvhed, som ledelsen – med den gamle målmand Oliver Kahn, der er blevet bestyrelsesformand, i spidsen – gav til kende på generalforsamlingen, betyder, at fans af Bayern München føler sig trådt på og gjort til grin.

Hvad værre er: Man er blevet gjort til grin på værdier og holdninger.

Ingen betvivler, at Bayern München er en sundt drevet klub, der år efter år både er med i toppen af verdensfodbolden og samtidig har overskud på driften.

Når man vælger at fortsætte samarbejdet med det blodige styre i Qatar – og det nationale luftfartsselskab kan ikke ses som andet end statens forlængede arm – uden at ville lytte til de fans, der protesterer mere og mere højlydt, så dummer man sig.

Det er tankevækkende, at det er en fodboldklubs mange tilhængere, der skal give klubledelsen et virkelighedsnært kursus i omdømmepleje og interessevaretagelse. Men det er også et tegn i tiden, at den slags ”oprør fra græsrødderne” givetvis vil blive mere og mere udbredt.

Læren må være, at når ens hjerteklub dummer sig, må man som fodboldfan være forpligtet til at gøre opmærksom på det. Klubben på sin side bør til gengæld tage dialogen, for uden fans og en forankring i en klubs værdier ender det alene i overflade og profitmaksimering.

Derfor er mit juleønske, at Bayern Münchens ledelse lægger øret til jorden og tager ved lære. Opsiger aftalen med Qatar Airways og viser det mod udenfor banen, som vores helte Robert Lewandowski og Manuel Neuer så ofte viser på banen.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FC København-spiller udtaget til VM

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Spaniens premierminister forsvarer Yamal

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

LIVE: Slutfløjt i Parken

Raser: Det er latterligt!

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu