Kronik: Hjerteklubben dummer sig igen og igen

Kønt er FC Bayern Münchens tætte parløb med Qatar ikke, skriver Lars Werge i en kronik, hvor han ærgrer sig over den tyske storklub beslutning.



AF LARS WERGE

At holde med en fodboldklub rummer elementer af vanvid. Ugengældt kærlighed og utaknemmelighed i rigt mål.

Jeg ved det, for jeg holder med Vejle Boldklub på en måde, der ikke kan forklares – bortset måske fra med en klinisk diagnose.

Som fan er man villig til i det lange løb at se bort fra fejltrin, selvmål og nedrykninger. Man lever og ånder for klubtrøjen, uanset om den bæres af en spiller, der knap kan stave til klubbens navn, og man tilgiver næsten alt.

Når ens klub bliver købt af udenlandske ”forretningsfolk” med dunkle forbindelser – som fremlagt i pressen flere gange – gør det bestemt også forholdet til en prøvelse. Det er vanskeligt at forsvare og ganske vanskeligt at forklare til andre.

Men jeg holder ved.

Udover VB har jeg en forkærlighed for FC Bayern München, og man kan sige, at jeg her i rigt mål får positivt afkast på den sportslige front, idet sydtyskernes pokalskab bare vokser og vokser i disse år; ovenikøbet som resultatet af besnærende og underholdende fodboldspil.

Men også i dét forhold er der torne på rosenstilkene, og forleden blev de endog meget synlige.

I en håndfuld år har én af Bayern Münchens store sponsorer været Qatar Airways. Diktaturstatens nationale flyselskab ”pryder” spillertrøjen hos de tyske rekordmestre, og klubben har flere gange været på træningslejr og ophold hos de kommende VM-værter.

Til gengæld for de gentagne knæfald for emirerne modtager Bayern-ledelsen mange millioner, og dermed kan den tilnærmelsesvis holde trit med særligt de engelske storklubbers amokløb.

Kønt er det ikke. Og jeg har både forståelse for, at fanfraktioner har lavet ”tifos” og demonstreret på stadion mod Qatar Airways, og jeg bakker op om, at fans ønskede at aftvinge klubbens ledelse et ordentligt svar på deres kritik på generalforsamlingen forleden.

Derfor var det chokerende og ydmygende for min opbakning til FC Bayern München at se, hvordan ledelsen negligerede protesterne. Flere videoklip og liveblogs bevidner dette fra generalforsamlingen torsdag (25/11).

Det er horribelt at være vidne til. Ikke mindst fordi det drejer sig om en tysk fodboldklub, fordi i Tyskland gælder ”50+1” – en regel, der sikrer, at en fodboldklub ikke kan blive overtaget af udefra kommende ejere, men at majoriteten af ejerandelen skal ligge på moderklubbens hænder.

Det er hensigten, at dette skal afspejle klubbens værdier og ikke en (udenlands) ejers fokus på profit eller profilering for enhver pris. Det er en god regel. Jeg kunne personligt godt tænke mig, at den samme regel var gældende i Danmark i en eller anden udformning.

Men den tonedøvhed, som ledelsen – med den gamle målmand Oliver Kahn, der er blevet bestyrelsesformand, i spidsen – gav til kende på generalforsamlingen, betyder, at fans af Bayern München føler sig trådt på og gjort til grin.

Hvad værre er: Man er blevet gjort til grin på værdier og holdninger.

Ingen betvivler, at Bayern München er en sundt drevet klub, der år efter år både er med i toppen af verdensfodbolden og samtidig har overskud på driften.

Når man vælger at fortsætte samarbejdet med det blodige styre i Qatar – og det nationale luftfartsselskab kan ikke ses som andet end statens forlængede arm – uden at ville lytte til de fans, der protesterer mere og mere højlydt, så dummer man sig.

Det er tankevækkende, at det er en fodboldklubs mange tilhængere, der skal give klubledelsen et virkelighedsnært kursus i omdømmepleje og interessevaretagelse. Men det er også et tegn i tiden, at den slags ”oprør fra græsrødderne” givetvis vil blive mere og mere udbredt.

Læren må være, at når ens hjerteklub dummer sig, må man som fodboldfan være forpligtet til at gøre opmærksom på det. Klubben på sin side bør til gengæld tage dialogen, for uden fans og en forankring i en klubs værdier ender det alene i overflade og profitmaksimering.

Derfor er mit juleønske, at Bayern Münchens ledelse lægger øret til jorden og tager ved lære. Opsiger aftalen med Qatar Airways og viser det mod udenfor banen, som vores helte Robert Lewandowski og Manuel Neuer så ofte viser på banen.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

– Det var en skuffelse

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

LIVE: FC København – Viborg FF

Her kan du se FC København mod Viborg FF

DBU erkender fejl i Superliga-kamp



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Afslører “useriøst bud” fra FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Nægtet Brøndby-skifte

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Mohamed Salah forhandler med ny klub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Dansk målsluger skifter til topklub

Forventer kæmpe jobtilbud

‘Ronaldo vinder kampen’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Thomas Frank fyret

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring