Mandag aften var jeg flov over at være FCK-fan

FC København-fan Tobias Lawaetz var mandag aften flov over at være FC København-fan, da klubben havde besøg af AaB i Superligaen. Han beder FC København om at melde ud og tage afstand fra de få fans, der ødelægger det for de mange.



FCK_996x1024Mandag aften var jeg flov over at være FCK fan. Flov over at stå på Sektion 12.

Jeg har aldrig i mit liv været så flov over at være FCK-fan som jeg var i mandags. Pyro på banen, usmagelige bannere og interne kampe tribunerne imellem. Selvom vi vandt sikkert og flot, blev den følelse klart overskygget af den pinlige, pinlige opførsel fra den tribune, jeg selv står på – Sektion 12.

Først og fremmest er det vigtigt for mig at sige, at det jo ikke er hele Sektion 12, der skal stå til regnskab for de tåbelige bannere og farlige pyrokast. Tværtimod er det en lille gruppe fans, der længe har følt sig hævet over klubben, der er ansvarlige for problemerne.

I mandags stod jeg lige bag ved de pinlige, føromtalte bannere, der relativiserer en tragisk katastrofe under en Pearl Jam-koncert og navngiver en bestemt politibetjent, mens man opfordrer hele tribunen til at synge skældsord om politiet.

Helt ærligt.

Tavsheden har været larmende, og man skal grave dybt i en kommentar givet til BT, for at finde klubben overhovedet kommentere det. Helt ærligt FCK – hvorfor tager I ikke afstand?

Tobias Lawaetz
FC København-fan

Det er ærgerligt, åndsvagt og egoistisk, for det fjerner netop fokus fra den legitime kamp, som gruppen retfærdigvis også kæmper. Kampen om, at sanktioner over for fodboldfans på et generelt plan er for hårde. Hvilket min ærlige holdning også er. Men med budskaber som dem i mandags sætter man med kirurgisk præcision den kamp i baggrunden, og bekræfter alle beslutningstageres fordomme. Det er ærlig talt beskæmmende.

Som kommunikator har man et kæmpe ansvar. Både som klub, som tribune, men også jeg selv i denne klumme. Man repræsenterer mere end sig selv, og de ansvarlige på sektionen skal huske, at man tager en hel tribune til indtægt for ens budskaber. En hel tribune, der ikke har en jordisk chance for at se, hvad der står på banerne. Gidseltaget af et mindretals problematiske præferencer.

Men ligeså kan man rette kritik af klubben.

Tavsheden har været larmende, og man skal grave dybt i en kommentar givet til BT, for at finde klubben overhovedet kommentere det. Helt ærligt FCK – hvorfor tager I ikke afstand?

Mandag var et mørkt, mørkt kapitel i historien om FCKs fanscene. Det savner jeg erkendelse af, både fra klub og ansvarlige. En sådan opførsel hører ikke til i FCK, og det ligger da lige til højrebenet at tage afstand fra. Men jeg tvivler på, det kommer.


FCK_996x1024



– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Han erstatter Bo Henriksen

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Patrick Da Silva idømt fængsel

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fyringstruet: – Han har to kampe

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Nu er han gratis – på vej til OB?

Dybt skuffet og trist

Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

– Brøndby er chanceløse

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser