Mandag aften var jeg flov over at være FCK-fan

FC København-fan Tobias Lawaetz var mandag aften flov over at være FC København-fan, da klubben havde besøg af AaB i Superligaen. Han beder FC København om at melde ud og tage afstand fra de få fans, der ødelægger det for de mange.



FCK_996x1024Mandag aften var jeg flov over at være FCK fan. Flov over at stå på Sektion 12.

Jeg har aldrig i mit liv været så flov over at være FCK-fan som jeg var i mandags. Pyro på banen, usmagelige bannere og interne kampe tribunerne imellem. Selvom vi vandt sikkert og flot, blev den følelse klart overskygget af den pinlige, pinlige opførsel fra den tribune, jeg selv står på – Sektion 12.

Først og fremmest er det vigtigt for mig at sige, at det jo ikke er hele Sektion 12, der skal stå til regnskab for de tåbelige bannere og farlige pyrokast. Tværtimod er det en lille gruppe fans, der længe har følt sig hævet over klubben, der er ansvarlige for problemerne.

I mandags stod jeg lige bag ved de pinlige, føromtalte bannere, der relativiserer en tragisk katastrofe under en Pearl Jam-koncert og navngiver en bestemt politibetjent, mens man opfordrer hele tribunen til at synge skældsord om politiet.

Helt ærligt.

Tavsheden har været larmende, og man skal grave dybt i en kommentar givet til BT, for at finde klubben overhovedet kommentere det. Helt ærligt FCK – hvorfor tager I ikke afstand?

Tobias Lawaetz
FC København-fan

Det er ærgerligt, åndsvagt og egoistisk, for det fjerner netop fokus fra den legitime kamp, som gruppen retfærdigvis også kæmper. Kampen om, at sanktioner over for fodboldfans på et generelt plan er for hårde. Hvilket min ærlige holdning også er. Men med budskaber som dem i mandags sætter man med kirurgisk præcision den kamp i baggrunden, og bekræfter alle beslutningstageres fordomme. Det er ærlig talt beskæmmende.

Som kommunikator har man et kæmpe ansvar. Både som klub, som tribune, men også jeg selv i denne klumme. Man repræsenterer mere end sig selv, og de ansvarlige på sektionen skal huske, at man tager en hel tribune til indtægt for ens budskaber. En hel tribune, der ikke har en jordisk chance for at se, hvad der står på banerne. Gidseltaget af et mindretals problematiske præferencer.

Men ligeså kan man rette kritik af klubben.

Tavsheden har været larmende, og man skal grave dybt i en kommentar givet til BT, for at finde klubben overhovedet kommentere det. Helt ærligt FCK – hvorfor tager I ikke afstand?

Mandag var et mørkt, mørkt kapitel i historien om FCKs fanscene. Det savner jeg erkendelse af, både fra klub og ansvarlige. En sådan opførsel hører ikke til i FCK, og det ligger da lige til højrebenet at tage afstand fra. Men jeg tvivler på, det kommer.


FCK_996x1024





LIVE

LIVE: Newcastle henter stort talent

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Thomas Frank er favorit til jobbet

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Thomas Delaney er fortid’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Danmark har aldrig haft så mange før

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nu åbner Wind op for fremtiden

Real Madrid – Bayern

Tøfting lægger hånden på kogepladen

FC Nordsjælland – Brøndby IF

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Sporting CP – Arsenal

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Færdig i Manchester City

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Han kan meget vel ende som en lille legende

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Superliga-ekspert i svime over FCK

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC