Mandag aften var jeg flov over at være FCK-fan

FC København-fan Tobias Lawaetz var mandag aften flov over at være FC København-fan, da klubben havde besøg af AaB i Superligaen. Han beder FC København om at melde ud og tage afstand fra de få fans, der ødelægger det for de mange.



FCK_996x1024Mandag aften var jeg flov over at være FCK fan. Flov over at stå på Sektion 12.

Jeg har aldrig i mit liv været så flov over at være FCK-fan som jeg var i mandags. Pyro på banen, usmagelige bannere og interne kampe tribunerne imellem. Selvom vi vandt sikkert og flot, blev den følelse klart overskygget af den pinlige, pinlige opførsel fra den tribune, jeg selv står på – Sektion 12.

Først og fremmest er det vigtigt for mig at sige, at det jo ikke er hele Sektion 12, der skal stå til regnskab for de tåbelige bannere og farlige pyrokast. Tværtimod er det en lille gruppe fans, der længe har følt sig hævet over klubben, der er ansvarlige for problemerne.

I mandags stod jeg lige bag ved de pinlige, føromtalte bannere, der relativiserer en tragisk katastrofe under en Pearl Jam-koncert og navngiver en bestemt politibetjent, mens man opfordrer hele tribunen til at synge skældsord om politiet.

Helt ærligt.

Tavsheden har været larmende, og man skal grave dybt i en kommentar givet til BT, for at finde klubben overhovedet kommentere det. Helt ærligt FCK – hvorfor tager I ikke afstand?

Tobias Lawaetz
FC København-fan

Det er ærgerligt, åndsvagt og egoistisk, for det fjerner netop fokus fra den legitime kamp, som gruppen retfærdigvis også kæmper. Kampen om, at sanktioner over for fodboldfans på et generelt plan er for hårde. Hvilket min ærlige holdning også er. Men med budskaber som dem i mandags sætter man med kirurgisk præcision den kamp i baggrunden, og bekræfter alle beslutningstageres fordomme. Det er ærlig talt beskæmmende.

Som kommunikator har man et kæmpe ansvar. Både som klub, som tribune, men også jeg selv i denne klumme. Man repræsenterer mere end sig selv, og de ansvarlige på sektionen skal huske, at man tager en hel tribune til indtægt for ens budskaber. En hel tribune, der ikke har en jordisk chance for at se, hvad der står på banerne. Gidseltaget af et mindretals problematiske præferencer.

Men ligeså kan man rette kritik af klubben.

Tavsheden har været larmende, og man skal grave dybt i en kommentar givet til BT, for at finde klubben overhovedet kommentere det. Helt ærligt FCK – hvorfor tager I ikke afstand?

Mandag var et mørkt, mørkt kapitel i historien om FCKs fanscene. Det savner jeg erkendelse af, både fra klub og ansvarlige. En sådan opførsel hører ikke til i FCK, og det ligger da lige til højrebenet at tage afstand fra. Men jeg tvivler på, det kommer.


FCK_996x1024



FCK-boss kan snart præsentere noget

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Peter Schmeichel taget på sengen

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Dansk bomber med vildt mål i England

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mareridt for FC Augsburg

Mohamed Daramy vender tilbage

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Gigantisk nedslagtning

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Bach Bak i svime over Uhre

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Går langt ned i løn

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Galiciere kan vinde i Andalusien

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Arsenal ansætter dansk toptræner

Rangers rundbarberer Dons igen