Mandag aften var jeg flov over at være FCK-fan

FC København-fan Tobias Lawaetz var mandag aften flov over at være FC København-fan, da klubben havde besøg af AaB i Superligaen. Han beder FC København om at melde ud og tage afstand fra de få fans, der ødelægger det for de mange.



FCK_996x1024Mandag aften var jeg flov over at være FCK fan. Flov over at stå på Sektion 12.

Jeg har aldrig i mit liv været så flov over at være FCK-fan som jeg var i mandags. Pyro på banen, usmagelige bannere og interne kampe tribunerne imellem. Selvom vi vandt sikkert og flot, blev den følelse klart overskygget af den pinlige, pinlige opførsel fra den tribune, jeg selv står på – Sektion 12.

Først og fremmest er det vigtigt for mig at sige, at det jo ikke er hele Sektion 12, der skal stå til regnskab for de tåbelige bannere og farlige pyrokast. Tværtimod er det en lille gruppe fans, der længe har følt sig hævet over klubben, der er ansvarlige for problemerne.

I mandags stod jeg lige bag ved de pinlige, føromtalte bannere, der relativiserer en tragisk katastrofe under en Pearl Jam-koncert og navngiver en bestemt politibetjent, mens man opfordrer hele tribunen til at synge skældsord om politiet.

Helt ærligt.

Tavsheden har været larmende, og man skal grave dybt i en kommentar givet til BT, for at finde klubben overhovedet kommentere det. Helt ærligt FCK – hvorfor tager I ikke afstand?

Tobias Lawaetz
FC København-fan

Det er ærgerligt, åndsvagt og egoistisk, for det fjerner netop fokus fra den legitime kamp, som gruppen retfærdigvis også kæmper. Kampen om, at sanktioner over for fodboldfans på et generelt plan er for hårde. Hvilket min ærlige holdning også er. Men med budskaber som dem i mandags sætter man med kirurgisk præcision den kamp i baggrunden, og bekræfter alle beslutningstageres fordomme. Det er ærlig talt beskæmmende.

Som kommunikator har man et kæmpe ansvar. Både som klub, som tribune, men også jeg selv i denne klumme. Man repræsenterer mere end sig selv, og de ansvarlige på sektionen skal huske, at man tager en hel tribune til indtægt for ens budskaber. En hel tribune, der ikke har en jordisk chance for at se, hvad der står på banerne. Gidseltaget af et mindretals problematiske præferencer.

Men ligeså kan man rette kritik af klubben.

Tavsheden har været larmende, og man skal grave dybt i en kommentar givet til BT, for at finde klubben overhovedet kommentere det. Helt ærligt FCK – hvorfor tager I ikke afstand?

Mandag var et mørkt, mørkt kapitel i historien om FCKs fanscene. Det savner jeg erkendelse af, både fra klub og ansvarlige. En sådan opførsel hører ikke til i FCK, og det ligger da lige til højrebenet at tage afstand fra. Men jeg tvivler på, det kommer.


FCK_996x1024





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

FC Midtjylland – AGF

Riemer reagerer på stor landsholdschok



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Den største genistreg i Superligaen?

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Ny storklub jagter Roony Bardghji



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Nedtur for Højlund og Napoli

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Steve Cooper storroser stjerne

‘Så brænder hele København ned’

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

FCN vinder brag om bronzemedaljer



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Kæmpe Silkeborg-kollaps

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Få mål i Herning

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads