Der var lagt op til en kæmpe kioskbasker af en nyhed, da Viaplay i programmet ‘Onside’ proklamerede, at de nu kunne fortælle, at Davit Khocholava efter sigende var sendt hjem fra træningslejr da han skulle have brudt FCK's interne retningslinjer.
Mere var der så ikke til den nyhed, som mest af alt gjorde, at man sad tilbage med et stort spørgsmålstegn. Hvorfor var Khocholava sendt hjem? Hvad var historien? Det forekommer mig stadig svært at svare på, men historien understregede i hvert fald mest, at gode fodboldnyheder handler om mere end sensation.
Jeg medgiver: det virker ikke til, at hverken Neestrup, "PC" eller Khocholava selv har en særlig god sag. Men ikke desto mindre er historien om Khocholava maksimalt en halv historie hektisk hentet fra sladderbørsen. Helt ærligt – i hvilket andet medielandskab ville man løbe med en sådan historie?
Med det sagt fejler FCK også, når de ikke forsøger at kontrollere narrativet om historien. Det har forhåbentlig ikke været en stor overraskelse på ledelsesgangene i Parken, at nogle medier valgte at bringe historien.
Tobias LawaetzFC København-fan
Det er ærgerligt, at den så alligevel skal bringes i den form. Helt ærligt; alt for mange fodboldmedier fejler, når de jagter sensationen, i stedet for den gennemførte nyhed.
Den gennemførte nyhed havde netop været interessant.
Alle os FCK-fans vil da gerne vide, hvad der er sket? Vi vil gerne vide, hvilke dynamikker i spillertruppen, der bliver påvirket, og hvordan det stiller Khocholava i fremtiden? Det vil man netop gerne have svar på, frem for det konfliktsøgende forsøg på at fremtvinge en bekræftelse fra Neestrup og "PC".
Med det sagt fejler FCK også, når de ikke forsøger at kontrollere narrativet om historien. Det har forhåbentlig ikke været en stor overraskelse på ledelsesgangene i Parken, at nogle medier valgte at bringe historien.
Man kunne have lukket den selv tidligere, men valgte at tie den halvt ihjel, indtil Viaplay gav den kunstigt åndedræt. I en tabloid klik-sælgende medievirkelighed kommer det her frem, om det så er god journalistik eller ej. Her mest det sidste.
Viaplay rammer ikke bare lidt forbi målet – det er en skævert, der går til indkast.
I fremtiden håber jeg, at medier vil skrive mindre om sladder og sensation og i stedet bruge ressourcerne på gennemarbejdet journalistik.

TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
Forlænger med to Superliga-talenter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
City-ejer sælger klub
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
Benhård transfermelding
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
LIGE NU