Der var lagt op til en kæmpe kioskbasker af en nyhed, da Viaplay i programmet ‘Onside’ proklamerede, at de nu kunne fortælle, at Davit Khocholava efter sigende var sendt hjem fra træningslejr da han skulle have brudt FCK's interne retningslinjer.
Mere var der så ikke til den nyhed, som mest af alt gjorde, at man sad tilbage med et stort spørgsmålstegn. Hvorfor var Khocholava sendt hjem? Hvad var historien? Det forekommer mig stadig svært at svare på, men historien understregede i hvert fald mest, at gode fodboldnyheder handler om mere end sensation.
Jeg medgiver: det virker ikke til, at hverken Neestrup, "PC" eller Khocholava selv har en særlig god sag. Men ikke desto mindre er historien om Khocholava maksimalt en halv historie hektisk hentet fra sladderbørsen. Helt ærligt – i hvilket andet medielandskab ville man løbe med en sådan historie?
Med det sagt fejler FCK også, når de ikke forsøger at kontrollere narrativet om historien. Det har forhåbentlig ikke været en stor overraskelse på ledelsesgangene i Parken, at nogle medier valgte at bringe historien.
Tobias LawaetzFC København-fan
Det er ærgerligt, at den så alligevel skal bringes i den form. Helt ærligt; alt for mange fodboldmedier fejler, når de jagter sensationen, i stedet for den gennemførte nyhed.
Den gennemførte nyhed havde netop været interessant.
Alle os FCK-fans vil da gerne vide, hvad der er sket? Vi vil gerne vide, hvilke dynamikker i spillertruppen, der bliver påvirket, og hvordan det stiller Khocholava i fremtiden? Det vil man netop gerne have svar på, frem for det konfliktsøgende forsøg på at fremtvinge en bekræftelse fra Neestrup og "PC".
Med det sagt fejler FCK også, når de ikke forsøger at kontrollere narrativet om historien. Det har forhåbentlig ikke været en stor overraskelse på ledelsesgangene i Parken, at nogle medier valgte at bringe historien.
Man kunne have lukket den selv tidligere, men valgte at tie den halvt ihjel, indtil Viaplay gav den kunstigt åndedræt. I en tabloid klik-sælgende medievirkelighed kommer det her frem, om det så er god journalistik eller ej. Her mest det sidste.
Viaplay rammer ikke bare lidt forbi målet – det er en skævert, der går til indkast.
I fremtiden håber jeg, at medier vil skrive mindre om sladder og sensation og i stedet bruge ressourcerne på gennemarbejdet journalistik.

LIVE
LIVE: ‘Det var tortur!’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Brian Riemer peger på tre årsager
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Snart kan det give rødt kort
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Afvist – Brøndby undrer sig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Bo Svensson skriver Superliga-historie
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
MEDIE