Der var lagt op til en kæmpe kioskbasker af en nyhed, da Viaplay i programmet ‘Onside’ proklamerede, at de nu kunne fortælle, at Davit Khocholava efter sigende var sendt hjem fra træningslejr da han skulle have brudt FCK's interne retningslinjer.
Mere var der så ikke til den nyhed, som mest af alt gjorde, at man sad tilbage med et stort spørgsmålstegn. Hvorfor var Khocholava sendt hjem? Hvad var historien? Det forekommer mig stadig svært at svare på, men historien understregede i hvert fald mest, at gode fodboldnyheder handler om mere end sensation.
Jeg medgiver: det virker ikke til, at hverken Neestrup, "PC" eller Khocholava selv har en særlig god sag. Men ikke desto mindre er historien om Khocholava maksimalt en halv historie hektisk hentet fra sladderbørsen. Helt ærligt – i hvilket andet medielandskab ville man løbe med en sådan historie?
Med det sagt fejler FCK også, når de ikke forsøger at kontrollere narrativet om historien. Det har forhåbentlig ikke været en stor overraskelse på ledelsesgangene i Parken, at nogle medier valgte at bringe historien.
Tobias LawaetzFC København-fan
Det er ærgerligt, at den så alligevel skal bringes i den form. Helt ærligt; alt for mange fodboldmedier fejler, når de jagter sensationen, i stedet for den gennemførte nyhed.
Den gennemførte nyhed havde netop været interessant.
Alle os FCK-fans vil da gerne vide, hvad der er sket? Vi vil gerne vide, hvilke dynamikker i spillertruppen, der bliver påvirket, og hvordan det stiller Khocholava i fremtiden? Det vil man netop gerne have svar på, frem for det konfliktsøgende forsøg på at fremtvinge en bekræftelse fra Neestrup og "PC".
Med det sagt fejler FCK også, når de ikke forsøger at kontrollere narrativet om historien. Det har forhåbentlig ikke været en stor overraskelse på ledelsesgangene i Parken, at nogle medier valgte at bringe historien.
Man kunne have lukket den selv tidligere, men valgte at tie den halvt ihjel, indtil Viaplay gav den kunstigt åndedræt. I en tabloid klik-sælgende medievirkelighed kommer det her frem, om det så er god journalistik eller ej. Her mest det sidste.
Viaplay rammer ikke bare lidt forbi målet – det er en skævert, der går til indkast.
I fremtiden håber jeg, at medier vil skrive mindre om sladder og sensation og i stedet bruge ressourcerne på gennemarbejdet journalistik.

LIVE
TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Sådan kommer Danmark til VM
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
Rekorddyr lejeaftale
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’
TRANSFERPLAN