For mange medier fejler, når de jagter sensationen

Hvad er op og ned i sagen om Davit Khocholava? FC København-fan Tobias Lawaetz blev ikke klogere af Viaplays indslag i programmet 'Onside' søndag, skriver han i denne kommentar.



TBF_Primary_FCK_250x257Der var lagt op til en kæmpe kioskbasker af en nyhed, da Viaplay i programmet ‘Onside’ proklamerede, at de nu kunne fortælle, at Davit Khocholava efter sigende var sendt hjem fra træningslejr da han skulle have brudt FCK's interne retningslinjer.

Mere var der så ikke til den nyhed, som mest af alt gjorde, at man sad tilbage med et stort spørgsmålstegn. Hvorfor var Khocholava sendt hjem? Hvad var historien? Det forekommer mig stadig svært at svare på, men historien understregede i hvert fald mest, at gode fodboldnyheder handler om mere end sensation.

Jeg medgiver: det virker ikke til, at hverken Neestrup, "PC" eller Khocholava selv har en særlig god sag. Men ikke desto mindre er historien om Khocholava maksimalt en halv historie hektisk hentet fra sladderbørsen. Helt ærligt – i hvilket andet medielandskab ville man løbe med en sådan historie?

Med det sagt fejler FCK også, når de ikke forsøger at kontrollere narrativet om historien. Det har forhåbentlig ikke været en stor overraskelse på ledelsesgangene i Parken, at nogle medier valgte at bringe historien.

Tobias Lawaetz
FC København-fan

Det er ærgerligt, at den så alligevel skal bringes i den form. Helt ærligt; alt for mange fodboldmedier fejler, når de jagter sensationen, i stedet for den gennemførte nyhed.

Den gennemførte nyhed havde netop været interessant.

Alle os FCK-fans vil da gerne vide, hvad der er sket? Vi vil gerne vide, hvilke dynamikker i spillertruppen, der bliver påvirket, og hvordan det stiller Khocholava i fremtiden? Det vil man netop gerne have svar på, frem for det konfliktsøgende forsøg på at fremtvinge en bekræftelse fra Neestrup og "PC".

Med det sagt fejler FCK også, når de ikke forsøger at kontrollere narrativet om historien. Det har forhåbentlig ikke været en stor overraskelse på ledelsesgangene i Parken, at nogle medier valgte at bringe historien.

Man kunne have lukket den selv tidligere, men valgte at tie den halvt ihjel, indtil Viaplay gav den kunstigt åndedræt. I en tabloid klik-sælgende medievirkelighed kommer det her frem, om det så er god journalistik eller ej. Her mest det sidste.

Viaplay rammer ikke bare lidt forbi målet – det er en skævert, der går til indkast.

I fremtiden håber jeg, at medier vil skrive mindre om sladder og sensation og i stedet bruge ressourcerne på gennemarbejdet journalistik.

TBF_Primary_FCK_250x257







LIVE

LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Sænker prisen mod Midtjylland

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Fem bud på David Nielsens afløser



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

10 spillere nægtet indrejse til USA

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Giver to spillere livstidskarantæne

David Nielsen har sagt op

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

AGF tager pis på FC Midtjylland

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Brian Riemer giver klar besked

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

FC København skriver kontrakt med juvel

23 røde kort i vanvidskamp

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Mileta Rajovic i stor optur

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

I forhandlinger med Nartey

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’