For mange medier fejler, når de jagter sensationen

Hvad er op og ned i sagen om Davit Khocholava? FC København-fan Tobias Lawaetz blev ikke klogere af Viaplays indslag i programmet 'Onside' søndag, skriver han i denne kommentar.



TBF_Primary_FCK_250x257Der var lagt op til en kæmpe kioskbasker af en nyhed, da Viaplay i programmet ‘Onside’ proklamerede, at de nu kunne fortælle, at Davit Khocholava efter sigende var sendt hjem fra træningslejr da han skulle have brudt FCK's interne retningslinjer.

Mere var der så ikke til den nyhed, som mest af alt gjorde, at man sad tilbage med et stort spørgsmålstegn. Hvorfor var Khocholava sendt hjem? Hvad var historien? Det forekommer mig stadig svært at svare på, men historien understregede i hvert fald mest, at gode fodboldnyheder handler om mere end sensation.

Jeg medgiver: det virker ikke til, at hverken Neestrup, "PC" eller Khocholava selv har en særlig god sag. Men ikke desto mindre er historien om Khocholava maksimalt en halv historie hektisk hentet fra sladderbørsen. Helt ærligt – i hvilket andet medielandskab ville man løbe med en sådan historie?

Med det sagt fejler FCK også, når de ikke forsøger at kontrollere narrativet om historien. Det har forhåbentlig ikke været en stor overraskelse på ledelsesgangene i Parken, at nogle medier valgte at bringe historien.

Tobias Lawaetz
FC København-fan

Det er ærgerligt, at den så alligevel skal bringes i den form. Helt ærligt; alt for mange fodboldmedier fejler, når de jagter sensationen, i stedet for den gennemførte nyhed.

Den gennemførte nyhed havde netop været interessant.

Alle os FCK-fans vil da gerne vide, hvad der er sket? Vi vil gerne vide, hvilke dynamikker i spillertruppen, der bliver påvirket, og hvordan det stiller Khocholava i fremtiden? Det vil man netop gerne have svar på, frem for det konfliktsøgende forsøg på at fremtvinge en bekræftelse fra Neestrup og "PC".

Med det sagt fejler FCK også, når de ikke forsøger at kontrollere narrativet om historien. Det har forhåbentlig ikke været en stor overraskelse på ledelsesgangene i Parken, at nogle medier valgte at bringe historien.

Man kunne have lukket den selv tidligere, men valgte at tie den halvt ihjel, indtil Viaplay gav den kunstigt åndedræt. I en tabloid klik-sælgende medievirkelighed kommer det her frem, om det så er god journalistik eller ej. Her mest det sidste.

Viaplay rammer ikke bare lidt forbi målet – det er en skævert, der går til indkast.

I fremtiden håber jeg, at medier vil skrive mindre om sladder og sensation og i stedet bruge ressourcerne på gennemarbejdet journalistik.

TBF_Primary_FCK_250x257





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Viborg FF – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

FC København – FC Fredericia

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Benhård Brian Riemer-melding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Afslører vild transfer-historie

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Protesterer efter dansk drømmekamp

“Ingen er uerstattelige”

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Topchef får nyt job i FCK

Randers FC – Silkeborg IF



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Messi rammer gyldent tal

Barcelona – Rayo Vallecano

Randers vinder Gudenå-derby

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt