Tonsser-jul: Forsvarskæmpe med succes i begge felter

Hver decemberdag frem mod jul præsenterer Tonsser.com i samarbejde med tipsbladet.dk en af dansk fodbolds spændende talenter.



Tipsbladet.dk og Tonsser.com har indgået et samarbejde, der bliver søsat med denne julekalender men som på sigt vil brede sig langt mere ud over de mange danske spændende talenter.

I Tonsser-jul vil der hver dag gemme sig en spændende ung U/17 eller U/19-spiller, som har gjort sig særligt bemærket i efteråret. Der er ikke nødvendigvis tale om de bedste spillere i Danmark på deres position, men spillere der er klar til at tage næste skridt og fortjener anerkendelse for deres præstationer. 

Den 23. og 24. har vi reserveret som julegaver til de danske landshold. 

Hvis der sidder nogle scouts, trænere, klubber og agenter derude. Så er dette julekalenderen I ikke vil gå glip af.

20. december 2014
 

★ Nikolaj Lyngø

★ Midterforsvar, AaB

★ U17-ligaens måske bedste forsvarsspiller?

★ Profil: Se Nikolaj Lyngøs profil på tonsser.com

U17 Drenge Ligaen er tæt ved vinterpausen. Godt nok fører Esbjerg og FC Nordsjælland, men der er ikke mange point ned til Silkeborg, AaB og Brøndby, og de to sidste hold har spillet henholdsvis én og to kampe mindre end ligaens andre hold. Og hos AaB er der da også god grund til at være tilfreds. Efter 13 kampe i efteråret har AaB nemlig ligaens – sammen med BIF – bedste forsvar, og det skyldes ikke mindst de fremragende præstationer fra midterforsvareren Nikolaj Lyngø. 

7 clean sheets i 13 kampe er det blevet til, og det er ikke nogen dårlig statistik. Faktisk er AaB det hold i U17 Ligaen, der har haft flest clean sheets og lukket færrest mål ind pr. kamp, og dette skyldes blandt andre Nikolaj Lyngøs præstationer i midterforsvaret. Det 16-årige talent er 196 cm høj, og har dermed en stor fordel i hovedstødsdueller. 

Men det er ikke kun i forsvaret, han har været god for sit hold. Det er nemlig også blevet til ét mål og tre assists i den anden ende, og dermed er han på en delt fjerdeplads på ligaens assistliste. De gode takter har scoret ham en 2,5-årig kontrakt med AaB, og der kan ikke gå lang tid, før han bliver rykket op. 

 





Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

USA får drømmestart på VM

Spottet i København

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Stolt over dansk transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

AGF køber ham

Han tager hjem fra VM

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Christian Eriksen havde advaret os’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Elias Jelert færdig

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Overraskende melding om Oliver Christensen

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Brøndby henter Alexander Drexel

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Qatar – Schweiz