Tonsser-jul: Forsvarskæmpe med succes i begge felter

Hver decemberdag frem mod jul præsenterer Tonsser.com i samarbejde med tipsbladet.dk en af dansk fodbolds spændende talenter.



Tipsbladet.dk og Tonsser.com har indgået et samarbejde, der bliver søsat med denne julekalender men som på sigt vil brede sig langt mere ud over de mange danske spændende talenter.

I Tonsser-jul vil der hver dag gemme sig en spændende ung U/17 eller U/19-spiller, som har gjort sig særligt bemærket i efteråret. Der er ikke nødvendigvis tale om de bedste spillere i Danmark på deres position, men spillere der er klar til at tage næste skridt og fortjener anerkendelse for deres præstationer. 

Den 23. og 24. har vi reserveret som julegaver til de danske landshold. 

Hvis der sidder nogle scouts, trænere, klubber og agenter derude. Så er dette julekalenderen I ikke vil gå glip af.

20. december 2014
 

★ Nikolaj Lyngø

★ Midterforsvar, AaB

★ U17-ligaens måske bedste forsvarsspiller?

★ Profil: Se Nikolaj Lyngøs profil på tonsser.com

U17 Drenge Ligaen er tæt ved vinterpausen. Godt nok fører Esbjerg og FC Nordsjælland, men der er ikke mange point ned til Silkeborg, AaB og Brøndby, og de to sidste hold har spillet henholdsvis én og to kampe mindre end ligaens andre hold. Og hos AaB er der da også god grund til at være tilfreds. Efter 13 kampe i efteråret har AaB nemlig ligaens – sammen med BIF – bedste forsvar, og det skyldes ikke mindst de fremragende præstationer fra midterforsvareren Nikolaj Lyngø. 

7 clean sheets i 13 kampe er det blevet til, og det er ikke nogen dårlig statistik. Faktisk er AaB det hold i U17 Ligaen, der har haft flest clean sheets og lukket færrest mål ind pr. kamp, og dette skyldes blandt andre Nikolaj Lyngøs præstationer i midterforsvaret. Det 16-årige talent er 196 cm høj, og har dermed en stor fordel i hovedstødsdueller. 

Men det er ikke kun i forsvaret, han har været god for sit hold. Det er nemlig også blevet til ét mål og tre assists i den anden ende, og dermed er han på en delt fjerdeplads på ligaens assistliste. De gode takter har scoret ham en 2,5-årig kontrakt med AaB, og der kan ikke gå lang tid, før han bliver rykket op. 

 







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Danske klubber scorer millioner på VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Danskerne har stor tiltro til Norge

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

De jagter Henrik Meister

Melder ud om fremtiden efter nedrykning



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand