Tonsser-jul: Forsvarskæmpe med succes i begge felter

Hver decemberdag frem mod jul præsenterer Tonsser.com i samarbejde med tipsbladet.dk en af dansk fodbolds spændende talenter.



Tipsbladet.dk og Tonsser.com har indgået et samarbejde, der bliver søsat med denne julekalender men som på sigt vil brede sig langt mere ud over de mange danske spændende talenter.

I Tonsser-jul vil der hver dag gemme sig en spændende ung U/17 eller U/19-spiller, som har gjort sig særligt bemærket i efteråret. Der er ikke nødvendigvis tale om de bedste spillere i Danmark på deres position, men spillere der er klar til at tage næste skridt og fortjener anerkendelse for deres præstationer. 

Den 23. og 24. har vi reserveret som julegaver til de danske landshold. 

Hvis der sidder nogle scouts, trænere, klubber og agenter derude. Så er dette julekalenderen I ikke vil gå glip af.

20. december 2014
 

★ Nikolaj Lyngø

★ Midterforsvar, AaB

★ U17-ligaens måske bedste forsvarsspiller?

★ Profil: Se Nikolaj Lyngøs profil på tonsser.com

U17 Drenge Ligaen er tæt ved vinterpausen. Godt nok fører Esbjerg og FC Nordsjælland, men der er ikke mange point ned til Silkeborg, AaB og Brøndby, og de to sidste hold har spillet henholdsvis én og to kampe mindre end ligaens andre hold. Og hos AaB er der da også god grund til at være tilfreds. Efter 13 kampe i efteråret har AaB nemlig ligaens – sammen med BIF – bedste forsvar, og det skyldes ikke mindst de fremragende præstationer fra midterforsvareren Nikolaj Lyngø. 

7 clean sheets i 13 kampe er det blevet til, og det er ikke nogen dårlig statistik. Faktisk er AaB det hold i U17 Ligaen, der har haft flest clean sheets og lukket færrest mål ind pr. kamp, og dette skyldes blandt andre Nikolaj Lyngøs præstationer i midterforsvaret. Det 16-årige talent er 196 cm høj, og har dermed en stor fordel i hovedstødsdueller. 

Men det er ikke kun i forsvaret, han har været god for sit hold. Det er nemlig også blevet til ét mål og tre assists i den anden ende, og dermed er han på en delt fjerdeplads på ligaens assistliste. De gode takter har scoret ham en 2,5-årig kontrakt med AaB, og der kan ikke gå lang tid, før han bliver rykket op. 

 





Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku




LIVE

TransferLIVE: I dialog med Alvaro Arbeloa

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Har talt med Bruno Fernandes om transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Peger på ham som ny Superliga-træner

Infantino i stort forsvar af billetpriser

‘Det er slut’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Succestræner forlader Premier League-klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Tæt på vild Superliga-handel – får option

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Optakt: Mexico – Sydafrika