Tonsser-Talent: Mød Oliver Nick Lassen

Tonsser og Tipsbladet.dk er vilde med talenter og derfor bringer vi løbende fokus på nogle af de mange talenter der render rundt i de danske klubber. Denne uge har vi stillet 5 skarpe til Oliver Nick Lassen, højrekant på HB Køges U17-hold.



HB Køge har haft det svært i U17-ligaen i denne sæson og ligger med to runder igen på en tredjesidsteplads. Vi har talt med Oliver Nick Lassen om holdets præstationer og hans egen rolle. Næste opgave er d. 6. juni mod Esbjerg i egen hule, hvor de har det klart bedst og har hentet 18 af deres i alt 23 point.
 
Hvad synes du om din og holdets sæson indtil videre og hvad er jeres mål?
-Vi har været det overraskende hold i ligaen, med godt spil og gåpåmod. Vi er mere processorienterede end resultatsorienterede. Ikke fordi vi går ind til kampen for at tabe, men vi vil vinde på vores egen måde. Jeg mener personligt, at vi godt kunne have høstet flere point, end hvad vi har.
 
 
Beskriv dig selv som fodboldspiller
– Det lader jeg andre om, men hvis jeg skulle beskrive mig selv, så ville jeg sige at mine spidskompetencer er min hurtighed, mit blik for mine medspillere og andre muligheder. Jeg er driblestærk og har gode tekniske færdigheder. Mine svagheder er at jeg kan til tider stille for store krav til mig selv og mine medspillere. Jeg arbejder hårdt på, at få mere fysik på kroppen, så jeg kan fastholde mine skadesfrie perioder.
 
Hvem har været et idol eller en inspirationskilde for dig og hvordan?
– Jeg har ikke rigtig noget idol, men jeg nyder at se folk som giver det ekstra for at få succes. Min inspirationskilde kommer fra Lukas Lerager, som spiller for Viborg FF. Lukas er min søsters kæreste og jeg har fået muligheden for at se, hvordan man arbejder som professionel og hvordan man skal forholde sig til forskellige situationer. Han har også lært mig, hvor stort og udfordrende springet er fra ungdomsbold til seniorbold.
 
Hvad er det bedste råd du har fået som fodboldspiller og hvem gav dig det?
– Jeg lever ud fra citatet fra Kevin Durant: “Hard work beats talent, when talent doesn’t work hard”
 

Hvad drømmer du om i fremtiden som fodboldspiller?
– Jeg drømmer om, at kunne leve af det jeg elsker allermest. Jeg drømmer om at blive professionel og så har jeg en masse delmål efter det.
 
 
U17-Ligaen er gået ind i den afgørende fase, og hvis du vil følge med i hvordan Oliver Lassen og HB Køge klarer de sidste par kampe, kan du med fordel hente Tonsser-app’en i App Store.




Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Fem bud på Brøndbys nye træner

De er tilbage i Premier League

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Forhandler med storklub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Værste i 16 år

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

FC København kan få Jens Stage-millioner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM