Der var en klog mand, der engang sagde, at det er umuligt at spå om fremtiden, og her får jeg lyst til at tilføje – og Superligaen.
Der har jo været absurd mange skift på kryds og tværs i dette transfervindue, og hvordan er holdenes styrkeforhold overhovedet over for hinanden netop nu?
I forhold til mit eget hold, Silkeborg IF, bemærker jeg, at mange af forandringerne skete tidligt i vinduet og med rettidig omhu, så man kunne komme hurtigt i gang med at spille nogle nye mennesker ind på holdet. Og det giver jo god mening, når man tænker på Kent Nielsens konsekvente fokus på relationer.
Og så synes jeg, at man begynder at se nogle små tegn på finansiel styrke, som vi ikke har været vant til tidligere.
Både Mads Larsen, Jeppe Andersen, Bakiz og Simmelhack har kostet penge, og flere af forstærkningerne har rent faktisk gjort en forskel fra dag et.
Og Mark Brink bliver selvfølgelig et savn, men jeg synes, det er fint at få 10 millioner med et år tilbage af kontrakten, og i min optik har man bestemt gennemført værnepligten, når man har været mere end fire år i trøjen.
Og Alexander Lind var et supersalg. At få mere end 20 millioner for en selvtillidsforladt, målfattig og flyangst angriber er decideret godt købmandskab.
Så jeg er godt tilfreds.
Især fordi det også lige lykkedes at få en rutineret stopper, Thelander, ind ad døren for at styrke vores mest sårbare position.
Og så må Sonne åbenbart finde sig i endnu en periode at skulle opfylde den kontrakt, han selv har skrevet under på.Sådan er livet så uretfærdigt nogle gange.
Men bestemt godkendt herfra. Og forfriskende at vi ikke har skyndt os at sælge Tonni Adamsen, når han nu omsider er begyndt have heldet på sin side (for manden har jo faktisk altid afsluttet fortræffeligt).
Så sagt med et enkelt ord: Godkendt.

LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Verdensstjerner optræder til historisk VM-show
PSG er fransk mester for femte sæson i træk
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
MEDIE