Der var en klog mand, der engang sagde, at det er umuligt at spå om fremtiden, og her får jeg lyst til at tilføje – og Superligaen.
Der har jo været absurd mange skift på kryds og tværs i dette transfervindue, og hvordan er holdenes styrkeforhold overhovedet over for hinanden netop nu?
I forhold til mit eget hold, Silkeborg IF, bemærker jeg, at mange af forandringerne skete tidligt i vinduet og med rettidig omhu, så man kunne komme hurtigt i gang med at spille nogle nye mennesker ind på holdet. Og det giver jo god mening, når man tænker på Kent Nielsens konsekvente fokus på relationer.
Og så synes jeg, at man begynder at se nogle små tegn på finansiel styrke, som vi ikke har været vant til tidligere.
Både Mads Larsen, Jeppe Andersen, Bakiz og Simmelhack har kostet penge, og flere af forstærkningerne har rent faktisk gjort en forskel fra dag et.
Og Mark Brink bliver selvfølgelig et savn, men jeg synes, det er fint at få 10 millioner med et år tilbage af kontrakten, og i min optik har man bestemt gennemført værnepligten, når man har været mere end fire år i trøjen.
Og Alexander Lind var et supersalg. At få mere end 20 millioner for en selvtillidsforladt, målfattig og flyangst angriber er decideret godt købmandskab.
Så jeg er godt tilfreds.
Især fordi det også lige lykkedes at få en rutineret stopper, Thelander, ind ad døren for at styrke vores mest sårbare position.
Og så må Sonne åbenbart finde sig i endnu en periode at skulle opfylde den kontrakt, han selv har skrevet under på.Sådan er livet så uretfærdigt nogle gange.
Men bestemt godkendt herfra. Og forfriskende at vi ikke har skyndt os at sælge Tonni Adamsen, når han nu omsider er begyndt have heldet på sin side (for manden har jo faktisk altid afsluttet fortræffeligt).
Så sagt med et enkelt ord: Godkendt.

LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
TRANSFER
Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Spurs-stjerne tager pis på Arsenal
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
MEDIE