Transferstatus: Det er et supersalg

Hvordan er Silkeborg IF kommet ud af transfervinduet? Ifølge Fanklubbens Jesper Koerstz Jensen er det sagt med et godt jysk ord godkendt, hvad man har foretaget sig i Søhøjlandet i løbet af transfervinduet.



Silkeborg_250x257Der var en klog mand, der engang sagde, at det er umuligt at spå om fremtiden, og her får jeg lyst til at tilføje – og Superligaen.

Der har jo været absurd mange skift på kryds og tværs i dette transfervindue, og hvordan er holdenes styrkeforhold overhovedet over for hinanden netop nu?

I forhold til mit eget hold, Silkeborg IF, bemærker jeg, at mange af forandringerne skete tidligt i vinduet og med rettidig omhu, så man kunne komme hurtigt i gang med at spille nogle nye mennesker ind på holdet. Og det giver jo god mening, når man tænker på Kent Nielsens konsekvente fokus på relationer.

Og så synes jeg, at man begynder at se nogle små tegn på finansiel styrke, som vi ikke har været vant til tidligere.

Både Mads Larsen, Jeppe Andersen, Bakiz og Simmelhack har kostet penge, og flere af forstærkningerne har rent faktisk gjort en forskel fra dag et.

Og Mark Brink bliver selvfølgelig et savn, men jeg synes, det er fint at få 10 millioner med et år tilbage af kontrakten, og i min optik har man bestemt gennemført værnepligten, når man har været mere end fire år i trøjen.

Og Alexander Lind var et supersalg. At få mere end 20 millioner for en selvtillidsforladt, målfattig og flyangst angriber er decideret godt købmandskab.

Så jeg er godt tilfreds.

Især fordi det også lige lykkedes at få en rutineret stopper, Thelander, ind ad døren for at styrke vores mest sårbare position.

Og så må Sonne åbenbart finde sig i endnu en periode at skulle opfylde den kontrakt, han selv har skrevet under på.Sådan er livet så uretfærdigt nogle gange.

Men bestemt godkendt herfra. Og forfriskende at vi ikke har skyndt os at sælge Tonni Adamsen, når han nu omsider er begyndt have heldet på sin side (for manden har jo faktisk altid afsluttet fortræffeligt).

Så sagt med et enkelt ord: Godkendt.     

Silkeborg_250x257





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Lewandowski forlader FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Teaser for ny AGF-aftale

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Arsenal – Burnley

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Så er det officielt

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr