Onyeka, Sulemana og snart også Daramy og Cajuste skifter Superligaen ud med store udenlandske klubber. Lindstrøm og Nelsson er også røget. Det er ikke tilfældigt, at det er disse spillere, udlandet kigger på, og klubberne smider i udstillingsvinduet.
Coronakrisen har ædt milliarder af omsætningen i europæisk fodbold, og mange steder kradser den økonomiske krise.
Inter, FC Barcelona og Real Madrid er bare toppen af isbjerget, men nogle steder i Europa klarer man sig stadig relativt godt, ikke mindst via transfermarkedet.
Et af de steder er Superligaen.
Når Mohamed Daramy endegyldigt er Ajax-spiller og Jens-Lys Cajuste som ventet bliver solgt for et trecifret millionbeløb, muligvis til Premier League, har fire af de største Superliga-klubber til sammen solgt unge spillere for over 500 millioner kroner.
Frank Onyeka, 23 år gammel central midtbanespiller, skiftede fra FC Midtjylland til Brentford for omkring 75 millioner kroner.
Kamaldeen Sulemana, 19-årig forward fra FC Nordsjælland, kostede Rennes 112 millioner kroner plus 37 millioner kroner ekstra i mulige præstationsklausuler.
Daramy (19 år) kaster nok 100-110 millioner kroner af sig fra Ajax, Cajuste (22 år) sigter FC Midtjylland at få 110 til 130 millioner kroner for, Brøndby solgte Jesper Lindstrøm (21 år) for lidt over 50 millioner kroner, og 22-årige Victor Nelsson kaster cirka 60 millioner kroner af sig til FC København fra Galatasarays kasse.
Det giver i omegnen af 525 millioner kroner for seks spillere før præstationsklausuler, og det fortæller flere interessante ting om Superligaen.
1: Superligaen har spillere, der rent faktisk er interessante for udlandet.
Det kan godt være, at Superligaen får svært ved at holde fast i to kvalifikationspladser til Champions League, men ligaen har her avlet nogle spillere, der er interessante for udlandet.
Coronavirussen gav flaskehals i transfermarkedet i 2020 og har skubbet en handel eller to til denne sommer, men det ændrer ikke på, at udlandet har set noget kvalitet i den danske liga og de unge spillere.
Ajax, Rennes, Frankfurt, Galatasaray og Brentford køber ikke spillere i Danmark for sjov – det er selvfølgelig fordi, de forventer godt spil og ser et potentiale for at gøre de 19- til 23-årige Superliga-profiler endnu bedre, så de kan sælges endnu dyrere om et par år.
2: Det her er årsagen til, Superliga-klubberne taler så meget om talenter.
Det er ikke nødvendigvis de helt unge spillere, der vinder mesterskaber og sikrer europæiske gruppespil for Superliga-klubberne – de gør det i hvert fald ikke alene og uden mere erfarne holdkammerater.
Men det er i den grad de unge, der spytter i kassen på Superliga-klubberne via transfermarkedet, så når nærmest alle Superliga-klubber vil positionere sig som steder, der uddanner dygtige unge spillere, og meget gerne taler højt om det arbejde, er det ikke mindst på grund af storsalg som dem, vi ser denne sommer.
3: Vi kommer til at se endnu flere af disse unge spillere få chancen i Superligaen.
Jeg kan love jer, at både udlandet og ikke mindst direktører, ejere og trænere i dansk klubfodbold lægger mærke til spillersalgene denne sommer fra Superligaen – det behøver de ikke nærværende analyse for selv at få øje på.
Det her kommer til at avle endnu større fokus på at give de unge spillere chancen i Superligaen, og på at få fat i de bedste, mest interessante teenagere.
4: Der kommer nok også flere helt unge udlændinge
At det er tre unge danskere og tre unge udlændinge, der ryger afsted, fortæller også historien om, hvordan man i høj grad allerede har set mod udlandet i klubber som FC Midtjylland og FC Nordsjælland i flere år.
Det er givetvis noget af inspirationen for klubber som SønderjyskE, Vejle, Esbjerg og Fremad Amager, hvor udenlandske ejere både siger, de vil hente unge spillere til, og rent faktisk gør det.
Men det er fortsat topklubberne i Superligaen samt FC Nordsjælland, der har nemmest ved at sælge.
De mange handler får naturligvis sat gang i pengestrømmene i den modstatte retning, hvilket så sent som i dag også har sendt en landsholdsspiller til den danske Superliga – læs mere her
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
AGF mangler flere profiler mod OB
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
Manchester United kan afslutte viral gimmick
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
