72 timers nedtur: Måske er FCK bare ikke bedre?

ANALYSE: I sidste uge stod FCK med muligheden for at slå et hul på fem point til FC Midtjylland. Men efter 72 rædsomme timer melder gammel tvivl om træneren, truppen og retningen sig igen.



Selvfølgelig kan man tabe en pokalkamp; bare se Brøndby IF’s nederlag til Skagen og Varde, som vittige sjæle på sociale medier påpegede efter FC København 0-3-nederlag til Nykøbing FC.

FC København stillede med reserver onsdag aften på Falster, men det må selvfølgelig aldrig ske alligevel.

Der var fodboldspillere købt ind for tæt på 100 millioner kroner i københavnernes startopstilling, adskillige danske mestre og folk med erfaring fra Champions League og Europa League.

Så selvfølgelig skulle Jess Thorup kunne stole på, at de kunne slå 1. divisions-oprykkeren Nykøbing, der stillede med den 40-årige veteran Lars Pleidrup som venstre back og et hold af spillere med fortid i Superliga-ungdomsafdelinger og divisionerne.

Nederlaget rammer ekstra hårdt, fordi FC København spillede lige så energiforladt, som man gjorde i søndags.

Efter 70 minutters FCK-overtal var der ikke meget at indvende mod FC Midtjyllands sejr, og cheftræner Jess Thorup kom ufrivilligt og nok også uovervejet til at puste til de eksisterende mistanker mod ham, når han talte om spillere tynget af kulissen og med et kommunikations-kiks forsøgte at spore debatten over på Brøndbys dårlige resultater.

Hvorfor i alverden gjorde han det, tænkte mange: Det var vel de færreste, der stod klar med høtyvene efter en enkelt sløj og dårlig kamp mod et forbilledligt kæmpende FC Midtjylland, der bare har haft overhånden mod FC København i de indbyrdes kampe gennem flere år.

Efter 0-3 i pokalen begynder FC Midtjylland-kampen at tage sig anderledes ud.

Måske er det rigtigt, at FCK-spillerne var påvirket af kulissen, altså den Superliga-kamp med flest tilskuere i 15 år?

Måske er der en grund til, at FC København kun har vundet tre af de seneste otte danske mesterskaber?

Måske er det her FC Københavns reelle niveau: Måske er de et hold, der præcis som i sidste sæson har gode perioder, men hvor man så kører lige ned i et hul, tilsyneladende uden at man selv havde ventet det eller forstår det, og hvor man taber kampe klart og fortjent, hvorefter cyklussen gentager sig.

Og hvor mange spillere var det egentlig, FC København missede i transfervinduet, før Ísak Jóhannesson blev købt for et skyhøjt beløb en halv time før deadline?

Tvivlen melder sig efter to så dårlige kampe, og den er helt relevant efter et år med massive udskiftninger for at få FC København tilbage på en kurs, hvor man vinder de fleste danske mesterskaber og i øvrigt også kvalificerer sig oftere til Champions League, end man har gjort hidtil (gruppespil i 2006, 2010, 2013 og 2016).

Så længe FC København har finansieringen, forventer jeg, at FC København på den ene eller anden måde kommer tilbage på sporet og igen begynder at vinde mesterskaber.

Men om det bliver med hele den nuværende besætning, bliver jeg mere og mere i tvivl om.

Jo jo, FC København har kun spillet 360 minutter siden lukningen af transfervinduet, ja, et af nyindkøbene Luther Singh er end ikke klar, fordi han havde så mange problemer med sit pas og efterfølgende åbenbart ikke var klar til kampene mod FCM og Nykøbing, at vi vel kun er få døgn fra Chris&Chokoladefabrikken-territorium.

Men nu er FC København faldet i de her huller igen og igen i et år, siden Ståle Solbakken blev fyret – nærmere to år, hvis vi tæller nedturen siden sommeren 2019 og salgene af Robert Skov og Denis Vavro med.

Hvordan kan man på én uge gå fra habile resultater mod Randers FC og Slovan Bratislava til ikke at komme ud af første gear?

Som sagt. Det kan være, det her bare er FC København fra nu af.

Men det tror jeg ikke, at dem, der betaler for gildet, kan holde til.

Der er ikke råd til at køre ind i flere blindgyder for Jess Thorup og hans bærende spillere.

Siden Solbakken blev fyret, har man vundet 21 ligakampe, tabt otte gange og spillet otte uafgjorte.

Over tid svarer det til, at FC København skal spille andenviolin efter FC Midtjylland i Superligaen.

Og det illustrerer vel meget godt, hvorfor de her resultater skal vendes omgående og to mystiske nederlag på 72 timer i Twillight Zone, med mindre de alvorlige spørgsmål til cheftrænerne og den indkøbsansvarlige sportsdirektør, ja hele projektet, skal begynde at melde sig.

For det er selvfølgelig ikke det, man er lønførende i Superligaen for, så et eller andet giver sig, hvis det her ikke er sæsonen, hvor en form for normaltilstand indfinder sig og FC København vinder et relativt sikkert mesterskab.







LIVE

TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Kontramelding om transfer

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Rekordtransfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dyr dansk bomber til Everton?

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

– Det er meget svært for Nørgaard

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

FC København tjente millioner tirsdag aften

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Brøndby-transfer glippet

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Store ord om Roony Bardghji

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Forventer mudderkrig mod FCM

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Tricky Trees tryller i Portugal

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’