Selvfølgelig kan man tabe en pokalkamp; bare se Brøndby IF’s nederlag til Skagen og Varde, som vittige sjæle på sociale medier påpegede efter FC København 0-3-nederlag til Nykøbing FC.
FC København stillede med reserver onsdag aften på Falster, men det må selvfølgelig aldrig ske alligevel.
Der var fodboldspillere købt ind for tæt på 100 millioner kroner i københavnernes startopstilling, adskillige danske mestre og folk med erfaring fra Champions League og Europa League.
Så selvfølgelig skulle Jess Thorup kunne stole på, at de kunne slå 1. divisions-oprykkeren Nykøbing, der stillede med den 40-årige veteran Lars Pleidrup som venstre back og et hold af spillere med fortid i Superliga-ungdomsafdelinger og divisionerne.
Nederlaget rammer ekstra hårdt, fordi FC København spillede lige så energiforladt, som man gjorde i søndags.
Efter 70 minutters FCK-overtal var der ikke meget at indvende mod FC Midtjyllands sejr, og cheftræner Jess Thorup kom ufrivilligt og nok også uovervejet til at puste til de eksisterende mistanker mod ham, når han talte om spillere tynget af kulissen og med et kommunikations-kiks forsøgte at spore debatten over på Brøndbys dårlige resultater.
Hvorfor i alverden gjorde han det, tænkte mange: Det var vel de færreste, der stod klar med høtyvene efter en enkelt sløj og dårlig kamp mod et forbilledligt kæmpende FC Midtjylland, der bare har haft overhånden mod FC København i de indbyrdes kampe gennem flere år.
Efter 0-3 i pokalen begynder FC Midtjylland-kampen at tage sig anderledes ud.
Måske er det rigtigt, at FCK-spillerne var påvirket af kulissen, altså den Superliga-kamp med flest tilskuere i 15 år?
Måske er der en grund til, at FC København kun har vundet tre af de seneste otte danske mesterskaber?
Måske er det her FC Københavns reelle niveau: Måske er de et hold, der præcis som i sidste sæson har gode perioder, men hvor man så kører lige ned i et hul, tilsyneladende uden at man selv havde ventet det eller forstår det, og hvor man taber kampe klart og fortjent, hvorefter cyklussen gentager sig.
Og hvor mange spillere var det egentlig, FC København missede i transfervinduet, før Ísak Jóhannesson blev købt for et skyhøjt beløb en halv time før deadline?
Tvivlen melder sig efter to så dårlige kampe, og den er helt relevant efter et år med massive udskiftninger for at få FC København tilbage på en kurs, hvor man vinder de fleste danske mesterskaber og i øvrigt også kvalificerer sig oftere til Champions League, end man har gjort hidtil (gruppespil i 2006, 2010, 2013 og 2016).
Så længe FC København har finansieringen, forventer jeg, at FC København på den ene eller anden måde kommer tilbage på sporet og igen begynder at vinde mesterskaber.
Men om det bliver med hele den nuværende besætning, bliver jeg mere og mere i tvivl om.
Jo jo, FC København har kun spillet 360 minutter siden lukningen af transfervinduet, ja, et af nyindkøbene Luther Singh er end ikke klar, fordi han havde så mange problemer med sit pas og efterfølgende åbenbart ikke var klar til kampene mod FCM og Nykøbing, at vi vel kun er få døgn fra Chris&Chokoladefabrikken-territorium.
Men nu er FC København faldet i de her huller igen og igen i et år, siden Ståle Solbakken blev fyret – nærmere to år, hvis vi tæller nedturen siden sommeren 2019 og salgene af Robert Skov og Denis Vavro med.
Hvordan kan man på én uge gå fra habile resultater mod Randers FC og Slovan Bratislava til ikke at komme ud af første gear?
Som sagt. Det kan være, det her bare er FC København fra nu af.
Men det tror jeg ikke, at dem, der betaler for gildet, kan holde til.
Der er ikke råd til at køre ind i flere blindgyder for Jess Thorup og hans bærende spillere.
Siden Solbakken blev fyret, har man vundet 21 ligakampe, tabt otte gange og spillet otte uafgjorte.
Over tid svarer det til, at FC København skal spille andenviolin efter FC Midtjylland i Superligaen.
Og det illustrerer vel meget godt, hvorfor de her resultater skal vendes omgående og to mystiske nederlag på 72 timer i Twillight Zone, med mindre de alvorlige spørgsmål til cheftrænerne og den indkøbsansvarlige sportsdirektør, ja hele projektet, skal begynde at melde sig.
For det er selvfølgelig ikke det, man er lønførende i Superligaen for, så et eller andet giver sig, hvis det her ikke er sæsonen, hvor en form for normaltilstand indfinder sig og FC København vinder et relativt sikkert mesterskab.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
Liverpool – West Ham United
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
‘Han er tilgivet’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
‘Jeg hadede verden’
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Legender tager afsked med Sepp Piontek
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
