Selvfølgelig kan man tabe en pokalkamp; bare se Brøndby IF’s nederlag til Skagen og Varde, som vittige sjæle på sociale medier påpegede efter FC København 0-3-nederlag til Nykøbing FC.
FC København stillede med reserver onsdag aften på Falster, men det må selvfølgelig aldrig ske alligevel.
Der var fodboldspillere købt ind for tæt på 100 millioner kroner i københavnernes startopstilling, adskillige danske mestre og folk med erfaring fra Champions League og Europa League.
Så selvfølgelig skulle Jess Thorup kunne stole på, at de kunne slå 1. divisions-oprykkeren Nykøbing, der stillede med den 40-årige veteran Lars Pleidrup som venstre back og et hold af spillere med fortid i Superliga-ungdomsafdelinger og divisionerne.
Nederlaget rammer ekstra hårdt, fordi FC København spillede lige så energiforladt, som man gjorde i søndags.
Efter 70 minutters FCK-overtal var der ikke meget at indvende mod FC Midtjyllands sejr, og cheftræner Jess Thorup kom ufrivilligt og nok også uovervejet til at puste til de eksisterende mistanker mod ham, når han talte om spillere tynget af kulissen og med et kommunikations-kiks forsøgte at spore debatten over på Brøndbys dårlige resultater.
Hvorfor i alverden gjorde han det, tænkte mange: Det var vel de færreste, der stod klar med høtyvene efter en enkelt sløj og dårlig kamp mod et forbilledligt kæmpende FC Midtjylland, der bare har haft overhånden mod FC København i de indbyrdes kampe gennem flere år.
Efter 0-3 i pokalen begynder FC Midtjylland-kampen at tage sig anderledes ud.
Måske er det rigtigt, at FCK-spillerne var påvirket af kulissen, altså den Superliga-kamp med flest tilskuere i 15 år?
Måske er der en grund til, at FC København kun har vundet tre af de seneste otte danske mesterskaber?
Måske er det her FC Københavns reelle niveau: Måske er de et hold, der præcis som i sidste sæson har gode perioder, men hvor man så kører lige ned i et hul, tilsyneladende uden at man selv havde ventet det eller forstår det, og hvor man taber kampe klart og fortjent, hvorefter cyklussen gentager sig.
Og hvor mange spillere var det egentlig, FC København missede i transfervinduet, før Ísak Jóhannesson blev købt for et skyhøjt beløb en halv time før deadline?
Tvivlen melder sig efter to så dårlige kampe, og den er helt relevant efter et år med massive udskiftninger for at få FC København tilbage på en kurs, hvor man vinder de fleste danske mesterskaber og i øvrigt også kvalificerer sig oftere til Champions League, end man har gjort hidtil (gruppespil i 2006, 2010, 2013 og 2016).
Så længe FC København har finansieringen, forventer jeg, at FC København på den ene eller anden måde kommer tilbage på sporet og igen begynder at vinde mesterskaber.
Men om det bliver med hele den nuværende besætning, bliver jeg mere og mere i tvivl om.
Jo jo, FC København har kun spillet 360 minutter siden lukningen af transfervinduet, ja, et af nyindkøbene Luther Singh er end ikke klar, fordi han havde så mange problemer med sit pas og efterfølgende åbenbart ikke var klar til kampene mod FCM og Nykøbing, at vi vel kun er få døgn fra Chris&Chokoladefabrikken-territorium.
Men nu er FC København faldet i de her huller igen og igen i et år, siden Ståle Solbakken blev fyret – nærmere to år, hvis vi tæller nedturen siden sommeren 2019 og salgene af Robert Skov og Denis Vavro med.
Hvordan kan man på én uge gå fra habile resultater mod Randers FC og Slovan Bratislava til ikke at komme ud af første gear?
Som sagt. Det kan være, det her bare er FC København fra nu af.
Men det tror jeg ikke, at dem, der betaler for gildet, kan holde til.
Der er ikke råd til at køre ind i flere blindgyder for Jess Thorup og hans bærende spillere.
Siden Solbakken blev fyret, har man vundet 21 ligakampe, tabt otte gange og spillet otte uafgjorte.
Over tid svarer det til, at FC København skal spille andenviolin efter FC Midtjylland i Superligaen.
Og det illustrerer vel meget godt, hvorfor de her resultater skal vendes omgående og to mystiske nederlag på 72 timer i Twillight Zone, med mindre de alvorlige spørgsmål til cheftrænerne og den indkøbsansvarlige sportsdirektør, ja hele projektet, skal begynde at melde sig.
For det er selvfølgelig ikke det, man er lønførende i Superligaen for, så et eller andet giver sig, hvis det her ikke er sæsonen, hvor en form for normaltilstand indfinder sig og FC København vinder et relativt sikkert mesterskab.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Froholdt med vild hæder i Portugal
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
Manchester City vinder FA Cup
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Celtic er mester efter vildt drama
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
OPTAKT
