80 mio: Som en mini-Champions League for Brøndby

Brøndby faldt mod overmagten Red Bull Salzburg efter en skidt start, men Europa League kommer til at kaste rigeligt af sig både på og uden for banen.



Det kunne jo næsten ikke gå anderledes, når man husker kampen for otte dage siden.

Red Bull vandt selvfølgelig ikke skudstatistikken med suveræne 29-2 som i kampen i Salzburg, men mindre kan jo gøre det, når man har en mere effektiv dag og lige fra første fløjt får unødigt store gaver af hjemmeholdet Brøndby.

Nu skal Red Bull for tredje sæson i træk spille i Champions League-gruppespillet.

Selv om den dårlige start tog toppen af oplevelsen, var det fedt at se tilskuerne tilbage på Brøndby Stadion på en stor europæisk aften, og på trods af, at Champions League naturligvis var den helt store drøm, også efter første kamp, er der ingen grund til at grave sig ned i dybt hul som spiller, leder og fan fra Brøndby.

Lukas Hradecky og Bayer Leverkusen er blandt de mulige modstandere for Brøndby IF.

Fredag eftermiddag ved 13-tiden er der lodtrækning til Europa League-gruppespillet, og det kan kun blive svært med potentielle modstandere som Leicester, Eintracht Frankfurt, Leverkusen og Olympique Lyon.

Men nøj, hvor bliver det også profitabelt.

Europa League er til denne sæson skåret fra 48 til 32 hold, samtidig med oprettelsen af den 32 hold store Conference League, hvor FC København og Randers FC måske skal spille, alt efter deres resultater torsdag aften.

Det giver et løft af Europa League, så man efterhånden kan nærme sig 80 millioner kroner i indtægter fra et fornuftigt gruppespil med mange tilskuere på stadion.

Ja går det godt, kan man hive endnu flere penge i kassen, mens seks nederlag nok giver lidt mindre.

Det koster selvfølgelig også lidt at afvikle kampene hjemme i Brøndby og rejse på tre udebaneture, men det er pebernødder i forhold til, at gruppespillet kaster af sig for Brøndby.

Så nej, Brøndby IF får ikke i omegnen af 200 millioner kroner i kassen fra Champions League, som FC Midtjylland gjorde for et år siden.

Men 80 millioner kroner skal man så sandelig ikke rynke på næsen af – ja, det er ikke så langt fra de beløb, som AaB, FC København og FC Nordsjælland fik ud af at spille Champions League i 2008, 2010 og 2012.

Sportsligt har Europa League været en god udfordring for danske klubber i de seneste 10 år, og niveauet bliver betragteligt højere i denne sæson med 16 pladser til overvejende svagere hold, der i stedet er flyttet ned i den ny Conference League.

Et møde med Jesper Lindstrøm og Eintracht Frankfurt vil helt sikkert være en spændende og sjov oplevelse, men ud over Frankfurt er der også en række hold, der er rigeligt gode til at begå sig i Champions Leagues gruppespil.

Der er overhængende risiko for et par snittere på udebane.

Men for et Brøndby IF bliver det en god og lærerig oplevelse.

Holdet er blevet mærkbart yngre i denne sæson og ser ud til at fastholde den ungdommelige kurs, også efter et mesterskab og Europa League-gruppespil, og det vil da give især nogle af de yngre spillere noget værdifuld erfaring og fodbolddirektør Carsten V. Jensen noget endnu mere værdifuld Europa-spilletid at henvise til, når priserne på Brøndby-spillere skal skrues endnu højere i vejret næste år end de 50+ millioner kroner, Lindstrøm indbragte.

Det bliver også hårdt og kan koste i Superligaen, som FC Midtjylland vel oplevede med forsinkelse i foråret 2021, hvor de strålende resultater og det høje pointsnit fra 2020 ikke kunne holdes oppe.

Mon ikke cheftræner Niels Frederiksen ønsker sig et par ekstra spillere til truppen og idealopstillingen af Carsten V. Jensen, før vinduet lukker midnat mellem tirsdag og onsdag?

Det ville jeg i hvert fald gøre, hvis jeg var Brøndby-cheftræner og vidste, at jeg selvfølgelig stadig bliver målt på resultater trods den fabelagtigt flotte overpræstation i 2020/21.

Men i det store billede er det luksusproblemer – Brøndby er tilbage i Europa i efteråret for første gang siden 2005, og selvfølgelig er det et løft, som klubben nu skal udnytte maksimalt, også til at hente point og spille en rolle, selv om man også i Europa League kommer op mod overmagten.







LIVE

LIVE: Efter Brøndby-ballade: Nu ændrer FCM

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Millionregn over FC Midtjylland

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Emiliano Marcondes færdig i Norwich



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Vejle Boldklub – OB

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Det kommer formentlig til at ske



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Morten Bruun med dyster spådom

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Jubler over ny Brøndby-chef

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

FC København-talent har truffet stor beslutning

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Færdig? Manchester City har udset afløser

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Benhård Brian Riemer-melding

Barcelona – Rayo Vallecano

Håber på FC København-exit

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Brighton – Liverpool

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl