80 mio: Som en mini-Champions League for Brøndby

Brøndby faldt mod overmagten Red Bull Salzburg efter en skidt start, men Europa League kommer til at kaste rigeligt af sig både på og uden for banen.



Det kunne jo næsten ikke gå anderledes, når man husker kampen for otte dage siden.

Red Bull vandt selvfølgelig ikke skudstatistikken med suveræne 29-2 som i kampen i Salzburg, men mindre kan jo gøre det, når man har en mere effektiv dag og lige fra første fløjt får unødigt store gaver af hjemmeholdet Brøndby.

Nu skal Red Bull for tredje sæson i træk spille i Champions League-gruppespillet.

Selv om den dårlige start tog toppen af oplevelsen, var det fedt at se tilskuerne tilbage på Brøndby Stadion på en stor europæisk aften, og på trods af, at Champions League naturligvis var den helt store drøm, også efter første kamp, er der ingen grund til at grave sig ned i dybt hul som spiller, leder og fan fra Brøndby.

Lukas Hradecky og Bayer Leverkusen er blandt de mulige modstandere for Brøndby IF.

Fredag eftermiddag ved 13-tiden er der lodtrækning til Europa League-gruppespillet, og det kan kun blive svært med potentielle modstandere som Leicester, Eintracht Frankfurt, Leverkusen og Olympique Lyon.

Men nøj, hvor bliver det også profitabelt.

Europa League er til denne sæson skåret fra 48 til 32 hold, samtidig med oprettelsen af den 32 hold store Conference League, hvor FC København og Randers FC måske skal spille, alt efter deres resultater torsdag aften.

Det giver et løft af Europa League, så man efterhånden kan nærme sig 80 millioner kroner i indtægter fra et fornuftigt gruppespil med mange tilskuere på stadion.

Ja går det godt, kan man hive endnu flere penge i kassen, mens seks nederlag nok giver lidt mindre.

Det koster selvfølgelig også lidt at afvikle kampene hjemme i Brøndby og rejse på tre udebaneture, men det er pebernødder i forhold til, at gruppespillet kaster af sig for Brøndby.

Så nej, Brøndby IF får ikke i omegnen af 200 millioner kroner i kassen fra Champions League, som FC Midtjylland gjorde for et år siden.

Men 80 millioner kroner skal man så sandelig ikke rynke på næsen af – ja, det er ikke så langt fra de beløb, som AaB, FC København og FC Nordsjælland fik ud af at spille Champions League i 2008, 2010 og 2012.

Sportsligt har Europa League været en god udfordring for danske klubber i de seneste 10 år, og niveauet bliver betragteligt højere i denne sæson med 16 pladser til overvejende svagere hold, der i stedet er flyttet ned i den ny Conference League.

Et møde med Jesper Lindstrøm og Eintracht Frankfurt vil helt sikkert være en spændende og sjov oplevelse, men ud over Frankfurt er der også en række hold, der er rigeligt gode til at begå sig i Champions Leagues gruppespil.

Der er overhængende risiko for et par snittere på udebane.

Men for et Brøndby IF bliver det en god og lærerig oplevelse.

Holdet er blevet mærkbart yngre i denne sæson og ser ud til at fastholde den ungdommelige kurs, også efter et mesterskab og Europa League-gruppespil, og det vil da give især nogle af de yngre spillere noget værdifuld erfaring og fodbolddirektør Carsten V. Jensen noget endnu mere værdifuld Europa-spilletid at henvise til, når priserne på Brøndby-spillere skal skrues endnu højere i vejret næste år end de 50+ millioner kroner, Lindstrøm indbragte.

Det bliver også hårdt og kan koste i Superligaen, som FC Midtjylland vel oplevede med forsinkelse i foråret 2021, hvor de strålende resultater og det høje pointsnit fra 2020 ikke kunne holdes oppe.

Mon ikke cheftræner Niels Frederiksen ønsker sig et par ekstra spillere til truppen og idealopstillingen af Carsten V. Jensen, før vinduet lukker midnat mellem tirsdag og onsdag?

Det ville jeg i hvert fald gøre, hvis jeg var Brøndby-cheftræner og vidste, at jeg selvfølgelig stadig bliver målt på resultater trods den fabelagtigt flotte overpræstation i 2020/21.

Men i det store billede er det luksusproblemer – Brøndby er tilbage i Europa i efteråret for første gang siden 2005, og selvfølgelig er det et løft, som klubben nu skal udnytte maksimalt, også til at hente point og spille en rolle, selv om man også i Europa League kommer op mod overmagten.





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Rasmus Højlund i massiv modvind

Her er forklaringen på hans FC København-fravær



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bombe – Superliga-klub nævnes

FCM ansætter ny topboss

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

– Der får David at vide, at han er fyret

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

‘Tottenham er i overhængende fare’

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Mexico kommer med markant melding om VM

Bayern tromler sig videre

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Mourinho tog røven på Zeca

Farzam: Presset er kolossalt på FC København



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Deler nyt om fremtiden

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Optakt: Newcastle – Manchester City

Chido Obi nomineret til pris

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Nu svarer David Nielsen

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace