Det kunne jo næsten ikke gå anderledes, når man husker kampen for otte dage siden.
Red Bull vandt selvfølgelig ikke skudstatistikken med suveræne 29-2 som i kampen i Salzburg, men mindre kan jo gøre det, når man har en mere effektiv dag og lige fra første fløjt får unødigt store gaver af hjemmeholdet Brøndby.
Nu skal Red Bull for tredje sæson i træk spille i Champions League-gruppespillet.
Selv om den dårlige start tog toppen af oplevelsen, var det fedt at se tilskuerne tilbage på Brøndby Stadion på en stor europæisk aften, og på trods af, at Champions League naturligvis var den helt store drøm, også efter første kamp, er der ingen grund til at grave sig ned i dybt hul som spiller, leder og fan fra Brøndby.
Lukas Hradecky og Bayer Leverkusen er blandt de mulige modstandere for Brøndby IF.
Fredag eftermiddag ved 13-tiden er der lodtrækning til Europa League-gruppespillet, og det kan kun blive svært med potentielle modstandere som Leicester, Eintracht Frankfurt, Leverkusen og Olympique Lyon.
Men nøj, hvor bliver det også profitabelt.
Europa League er til denne sæson skåret fra 48 til 32 hold, samtidig med oprettelsen af den 32 hold store Conference League, hvor FC København og Randers FC måske skal spille, alt efter deres resultater torsdag aften.
Det giver et løft af Europa League, så man efterhånden kan nærme sig 80 millioner kroner i indtægter fra et fornuftigt gruppespil med mange tilskuere på stadion.
Ja går det godt, kan man hive endnu flere penge i kassen, mens seks nederlag nok giver lidt mindre.
Det koster selvfølgelig også lidt at afvikle kampene hjemme i Brøndby og rejse på tre udebaneture, men det er pebernødder i forhold til, at gruppespillet kaster af sig for Brøndby.
Så nej, Brøndby IF får ikke i omegnen af 200 millioner kroner i kassen fra Champions League, som FC Midtjylland gjorde for et år siden.
Men 80 millioner kroner skal man så sandelig ikke rynke på næsen af – ja, det er ikke så langt fra de beløb, som AaB, FC København og FC Nordsjælland fik ud af at spille Champions League i 2008, 2010 og 2012.
Sportsligt har Europa League været en god udfordring for danske klubber i de seneste 10 år, og niveauet bliver betragteligt højere i denne sæson med 16 pladser til overvejende svagere hold, der i stedet er flyttet ned i den ny Conference League.
Et møde med Jesper Lindstrøm og Eintracht Frankfurt vil helt sikkert være en spændende og sjov oplevelse, men ud over Frankfurt er der også en række hold, der er rigeligt gode til at begå sig i Champions Leagues gruppespil.
Der er overhængende risiko for et par snittere på udebane.
Men for et Brøndby IF bliver det en god og lærerig oplevelse.
Holdet er blevet mærkbart yngre i denne sæson og ser ud til at fastholde den ungdommelige kurs, også efter et mesterskab og Europa League-gruppespil, og det vil da give især nogle af de yngre spillere noget værdifuld erfaring og fodbolddirektør Carsten V. Jensen noget endnu mere værdifuld Europa-spilletid at henvise til, når priserne på Brøndby-spillere skal skrues endnu højere i vejret næste år end de 50+ millioner kroner, Lindstrøm indbragte.
Det bliver også hårdt og kan koste i Superligaen, som FC Midtjylland vel oplevede med forsinkelse i foråret 2021, hvor de strålende resultater og det høje pointsnit fra 2020 ikke kunne holdes oppe.
Mon ikke cheftræner Niels Frederiksen ønsker sig et par ekstra spillere til truppen og idealopstillingen af Carsten V. Jensen, før vinduet lukker midnat mellem tirsdag og onsdag?
Det ville jeg i hvert fald gøre, hvis jeg var Brøndby-cheftræner og vidste, at jeg selvfølgelig stadig bliver målt på resultater trods den fabelagtigt flotte overpræstation i 2020/21.
Men i det store billede er det luksusproblemer – Brøndby er tilbage i Europa i efteråret for første gang siden 2005, og selvfølgelig er det et løft, som klubben nu skal udnytte maksimalt, også til at hente point og spille en rolle, selv om man også i Europa League kommer op mod overmagten.
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Her er Kamil Wilczek i dag
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
AGF tilbage på førstepladsen
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
Lyngby går alene i front
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
NYHEDER
– Korthuset er væltet
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
Superstjerne er tilbage for Barcelona
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Thomas Frank taler inden derby
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
OPTAKT
Silkeborg IF – AGF
MEDIE
