Det kunne jo næsten ikke gå anderledes, når man husker kampen for otte dage siden.
Red Bull vandt selvfølgelig ikke skudstatistikken med suveræne 29-2 som i kampen i Salzburg, men mindre kan jo gøre det, når man har en mere effektiv dag og lige fra første fløjt får unødigt store gaver af hjemmeholdet Brøndby.
Nu skal Red Bull for tredje sæson i træk spille i Champions League-gruppespillet.
Selv om den dårlige start tog toppen af oplevelsen, var det fedt at se tilskuerne tilbage på Brøndby Stadion på en stor europæisk aften, og på trods af, at Champions League naturligvis var den helt store drøm, også efter første kamp, er der ingen grund til at grave sig ned i dybt hul som spiller, leder og fan fra Brøndby.
Lukas Hradecky og Bayer Leverkusen er blandt de mulige modstandere for Brøndby IF.
Fredag eftermiddag ved 13-tiden er der lodtrækning til Europa League-gruppespillet, og det kan kun blive svært med potentielle modstandere som Leicester, Eintracht Frankfurt, Leverkusen og Olympique Lyon.
Men nøj, hvor bliver det også profitabelt.
Europa League er til denne sæson skåret fra 48 til 32 hold, samtidig med oprettelsen af den 32 hold store Conference League, hvor FC København og Randers FC måske skal spille, alt efter deres resultater torsdag aften.
Det giver et løft af Europa League, så man efterhånden kan nærme sig 80 millioner kroner i indtægter fra et fornuftigt gruppespil med mange tilskuere på stadion.
Ja går det godt, kan man hive endnu flere penge i kassen, mens seks nederlag nok giver lidt mindre.
Det koster selvfølgelig også lidt at afvikle kampene hjemme i Brøndby og rejse på tre udebaneture, men det er pebernødder i forhold til, at gruppespillet kaster af sig for Brøndby.
Så nej, Brøndby IF får ikke i omegnen af 200 millioner kroner i kassen fra Champions League, som FC Midtjylland gjorde for et år siden.
Men 80 millioner kroner skal man så sandelig ikke rynke på næsen af – ja, det er ikke så langt fra de beløb, som AaB, FC København og FC Nordsjælland fik ud af at spille Champions League i 2008, 2010 og 2012.
Sportsligt har Europa League været en god udfordring for danske klubber i de seneste 10 år, og niveauet bliver betragteligt højere i denne sæson med 16 pladser til overvejende svagere hold, der i stedet er flyttet ned i den ny Conference League.
Et møde med Jesper Lindstrøm og Eintracht Frankfurt vil helt sikkert være en spændende og sjov oplevelse, men ud over Frankfurt er der også en række hold, der er rigeligt gode til at begå sig i Champions Leagues gruppespil.
Der er overhængende risiko for et par snittere på udebane.
Men for et Brøndby IF bliver det en god og lærerig oplevelse.
Holdet er blevet mærkbart yngre i denne sæson og ser ud til at fastholde den ungdommelige kurs, også efter et mesterskab og Europa League-gruppespil, og det vil da give især nogle af de yngre spillere noget værdifuld erfaring og fodbolddirektør Carsten V. Jensen noget endnu mere værdifuld Europa-spilletid at henvise til, når priserne på Brøndby-spillere skal skrues endnu højere i vejret næste år end de 50+ millioner kroner, Lindstrøm indbragte.
Det bliver også hårdt og kan koste i Superligaen, som FC Midtjylland vel oplevede med forsinkelse i foråret 2021, hvor de strålende resultater og det høje pointsnit fra 2020 ikke kunne holdes oppe.
Mon ikke cheftræner Niels Frederiksen ønsker sig et par ekstra spillere til truppen og idealopstillingen af Carsten V. Jensen, før vinduet lukker midnat mellem tirsdag og onsdag?
Det ville jeg i hvert fald gøre, hvis jeg var Brøndby-cheftræner og vidste, at jeg selvfølgelig stadig bliver målt på resultater trods den fabelagtigt flotte overpræstation i 2020/21.
Men i det store billede er det luksusproblemer – Brøndby er tilbage i Europa i efteråret for første gang siden 2005, og selvfølgelig er det et løft, som klubben nu skal udnytte maksimalt, også til at hente point og spille en rolle, selv om man også i Europa League kommer op mod overmagten.
LIVE
LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
INTERVIEW
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
AaB i vildt comeback
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
NYHEDER
