80 mio: Som en mini-Champions League for Brøndby

Brøndby faldt mod overmagten Red Bull Salzburg efter en skidt start, men Europa League kommer til at kaste rigeligt af sig både på og uden for banen.



Det kunne jo næsten ikke gå anderledes, når man husker kampen for otte dage siden.

Red Bull vandt selvfølgelig ikke skudstatistikken med suveræne 29-2 som i kampen i Salzburg, men mindre kan jo gøre det, når man har en mere effektiv dag og lige fra første fløjt får unødigt store gaver af hjemmeholdet Brøndby.

Nu skal Red Bull for tredje sæson i træk spille i Champions League-gruppespillet.

Selv om den dårlige start tog toppen af oplevelsen, var det fedt at se tilskuerne tilbage på Brøndby Stadion på en stor europæisk aften, og på trods af, at Champions League naturligvis var den helt store drøm, også efter første kamp, er der ingen grund til at grave sig ned i dybt hul som spiller, leder og fan fra Brøndby.

Lukas Hradecky og Bayer Leverkusen er blandt de mulige modstandere for Brøndby IF.

Fredag eftermiddag ved 13-tiden er der lodtrækning til Europa League-gruppespillet, og det kan kun blive svært med potentielle modstandere som Leicester, Eintracht Frankfurt, Leverkusen og Olympique Lyon.

Men nøj, hvor bliver det også profitabelt.

Europa League er til denne sæson skåret fra 48 til 32 hold, samtidig med oprettelsen af den 32 hold store Conference League, hvor FC København og Randers FC måske skal spille, alt efter deres resultater torsdag aften.

Det giver et løft af Europa League, så man efterhånden kan nærme sig 80 millioner kroner i indtægter fra et fornuftigt gruppespil med mange tilskuere på stadion.

Ja går det godt, kan man hive endnu flere penge i kassen, mens seks nederlag nok giver lidt mindre.

Det koster selvfølgelig også lidt at afvikle kampene hjemme i Brøndby og rejse på tre udebaneture, men det er pebernødder i forhold til, at gruppespillet kaster af sig for Brøndby.

Så nej, Brøndby IF får ikke i omegnen af 200 millioner kroner i kassen fra Champions League, som FC Midtjylland gjorde for et år siden.

Men 80 millioner kroner skal man så sandelig ikke rynke på næsen af – ja, det er ikke så langt fra de beløb, som AaB, FC København og FC Nordsjælland fik ud af at spille Champions League i 2008, 2010 og 2012.

Sportsligt har Europa League været en god udfordring for danske klubber i de seneste 10 år, og niveauet bliver betragteligt højere i denne sæson med 16 pladser til overvejende svagere hold, der i stedet er flyttet ned i den ny Conference League.

Et møde med Jesper Lindstrøm og Eintracht Frankfurt vil helt sikkert være en spændende og sjov oplevelse, men ud over Frankfurt er der også en række hold, der er rigeligt gode til at begå sig i Champions Leagues gruppespil.

Der er overhængende risiko for et par snittere på udebane.

Men for et Brøndby IF bliver det en god og lærerig oplevelse.

Holdet er blevet mærkbart yngre i denne sæson og ser ud til at fastholde den ungdommelige kurs, også efter et mesterskab og Europa League-gruppespil, og det vil da give især nogle af de yngre spillere noget værdifuld erfaring og fodbolddirektør Carsten V. Jensen noget endnu mere værdifuld Europa-spilletid at henvise til, når priserne på Brøndby-spillere skal skrues endnu højere i vejret næste år end de 50+ millioner kroner, Lindstrøm indbragte.

Det bliver også hårdt og kan koste i Superligaen, som FC Midtjylland vel oplevede med forsinkelse i foråret 2021, hvor de strålende resultater og det høje pointsnit fra 2020 ikke kunne holdes oppe.

Mon ikke cheftræner Niels Frederiksen ønsker sig et par ekstra spillere til truppen og idealopstillingen af Carsten V. Jensen, før vinduet lukker midnat mellem tirsdag og onsdag?

Det ville jeg i hvert fald gøre, hvis jeg var Brøndby-cheftræner og vidste, at jeg selvfølgelig stadig bliver målt på resultater trods den fabelagtigt flotte overpræstation i 2020/21.

Men i det store billede er det luksusproblemer – Brøndby er tilbage i Europa i efteråret for første gang siden 2005, og selvfølgelig er det et løft, som klubben nu skal udnytte maksimalt, også til at hente point og spille en rolle, selv om man også i Europa League kommer op mod overmagten.







LIVE

LIVE: Stort SIF-problem til FCK-kamp

AaB i vildt comeback

Højlund stjæler overskrifter

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

FC København – Silkeborg IF

Jakob Poulsen med dyster melding

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Medie: Alt peger på, at han er færdig



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Spotpris – så billig er Højbjerg

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

FC Midtjylland – Sønderjyske

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Transferpres på Albert Grønbæk

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

‘Hvem fanden ringer man til?’

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

FCK bød på landsholdsmålmand