– Der er mange skridt, der er nødvendige at tage, før de kan gøre det, og de [Barcelona] ved, hvad de skridt er.
Ligaforeningen La Ligas præsident Javier Tebas skal ikke beskyldes for at være sky eller genert, når han udtaler sig, og da han i slutningen af marts blev spurgt om udsigterne til en Barcelona-handel med Erling Haaland eller Kylian Mbappé, vidste han lige nøjagtigt, hvilket signal han sendte med ovenstående citat.
Mandag fortalte den catalanske sportsavis Sport, at hvis sæsonen begyndte i dag, kunne FC Barcelona ikke registrere Andreas Christensen på grund af dårlig økonomi, og blandt andre Daily Mail i Storbritannien tog historien videre og vurderede, at det udstillede FC Barcelonas problemer med at handle spillere denne sommer.

Budskabet om økonomiske problemer i FC Barcelona er nok ikke upopulært i Storbritannien efter Barcas kapring af Andreas Christensen i Chelsea.
Og det er da interessant nok, men det nytter ikke noget at tro, at Andreas Christensens skifte til FC Barcelona dermed er i fare, eller at der er tale om en højdramatisk situation.
Jeg har som chefredaktør flere gange kritiseret FC Barcelonas ledelse i vores ugentlige blad om fredagen, i disse spalter og på videoer, fordi både den nuværende ledelse anført af Joan Laporta men så sandelig også forgængeren Josep Bartomeu har spillet hasard med FC Barcelonas økonomi og ikke mindst uafhængighed.
Hvis FC Barcelona var en normal virksomhed, ville mange advarselslamper blinke rødt, og en luftsirene ville hyle til skræk og advarsel.
Men FC Barcelona er ikke en normal virksomhed. FC Barcelona er FC Barcelona.
Så Joan Laporta og hans folk får med stor sandsynlighed fikset mere langfristet finansiering end de store milliardlån, man lige nu har, og finansiering af det storstilede byggeprojekt Espai Barca, hvor man mod at fraskrive sig en del af indtægterne i de kommende årtier får langt stærkere rammer.
Er det sundt og bæredygtigt? Måske ikke, men FC Barcelona er altså ikke ved at brase sammen, som La Liga og især Javier Tebas gerne vil signalere.

La Liga-boss Javier Tebas er ikke bange for at lægge sig ud med FC Barcelona og Real Madrid.
La Liga har en interesse i, at Barcelona igen begynder bare nogenlunde at overholde licensregler og får skåret i udgifterne.
Men ligaforeningen har også en interesse i, at FC Barcelona og deres rivaler, og i denne sammenhæng politiske samarbejdspartnere, Real Madrid samt Athletic Club, underskriver en storstilet finansieringsaftale forhandlet på plads af La Liga, der mod en betaling på 15 milliarder kroner giver kapitalfonden CVC Capital Partners 8,2 procent af et selskab, hvor La Liga og klubberne placerer medie- og sponsorrettighederne til turneringen de næste 50 år.
Og det er i det lys, mandagens meldinger om tvivl om Andreas Christensen i FC Barcelona skal ses.
Da Lionel Messi sidste sommer stoppede i FC Barcelona, sagde Javier Tebas direkte, at La Liga havde godkendt Messis afviste Barcelona-kontrakt, hvis klubben havde underskrevet den kollektive CVC-aftale.
Vi så dansen igen i januar, hvor der blev sået stor tvivl om, hvorvidt Ferran Torres og Pierre-Emerick Aubameyang overhovedet kunne få lov at blive registreret, og mon ikke vi også kommer til at høre mere i de kommende uger fra Spanien om, hvor faretruende FC Barcelonas situation er, og at det da umuligt kan lade sig gøre at få registreret Andreas Christensen og Franck Kessié.
Det er mere end naivt at tro, at danskeren fra Chelsea og ivorianeren fra AC Milan i sidste ende ikke får lov at spille for FC Barcelona.
Det bliver ikke nødvendigvis noget kønt forløb, for hverken Joan Laporta, Javier Tebas eller deres løjtnanten holder sig tilbage fra at kaste med mudder.
Men La Liga har selvfølgelig ikke i sidste ende råd til politisk at spænde ben for landets næststørste klub, der skal spille Champions League og er et fuldstændig altafgørende ben i ligaens strategiske arbejde.
Så det bliver løst – og så må vi leve med, at der bliver grædt en krokodilletåre og løjet en løgn i ny og næ hen over sommeren.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Medier jubler over USA’s nedtur
OPTAKT
Schweiz – Colombia
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
OPTAKT
Argentina – Egypten
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT
