AGF er heldig med katastrofe-trioen i bunden

LYNANALYSE: AGF skal prise sig lykkelig for, at holdene under stregen og FCN har så elendige sæsoner.



OB er Ikke ligefrem noget damplokomotiv i Superligaen.

I anden halvdel af grundspillet var det kun FC Nordsjælland, som OB formåede at vinde over, og søndag vandt fynboerne deres femte ligakamp i sæsonen over samme modstander efter en fin første halvleg, mens FCN truede med at komme tilbage i slutfasen.

OB bevæger sig i den rigtige retning med sejren, ikke så meget på grund af egne store evner som FCN’s elendighed.

For puha, det er grim omgang.

Man slog AGF i slutningen af grundspillet, men ellers har FCN intet vundet, og hvor man i begyndelsen af sæsonen skabte chancer som modvægt til en meget gavmild defensiv, skaber FCN nu alt for lidt.

Også AGF har problemer og spillede en nervepirrende 0-0-kamp mod et Vejle-hold, der lever igen men altså heller ikke er nogen angrebsmaskine – det var lige så meget AGF’s nervøsitet, der gav Vejle muligheder.

I fredagens Tipsbladet havde vi en analyse af de 12 holds grundspil, og det var grum læsning for SønderjyskE og Vejle.

Statistikken bag præstationerne bekræfter indtrykket af, at SønderjyskE og Vejle i størstedelen af sæsonen har spillet på det 1. holdsniveau, de snart ender på, hvis ikke man rammer sejrsstimer, eller FCN helt kollapser og slet ikke vinder igen.

Også AGF skal være glad for, at man har et pænt forspring og to hold i bunden med så skidt et 2021/22, som de har.

Der var nerver på, når Allan Sousa havde kuglen i og omkring straffesparkfeltet, og selvom der også skete lidt den anden retning, er AGF slet ikke samme force uden Kevin Diks og Casper Højer Nielsen til at skabe drev og de gode indlæg til Patrick Mortensen.

Et point og dermed ti point ned til Vejle under stregen var et fint facit for tabellen søndag, hvor den defensive sikkerhed virkede til at være højere prioriteret end i de fem første runder.

Men AGF skal være glad for, at der er så lidt gods i de tre hold i bunden, og faren er ikke drevet over endnu med et Vejle, der ikke spiller godt men trods alt gør kampene tætte og arbejder betydeligt mere for hinanden end i de værste perioder i efteråret.

Hvis VB holder sig i live i tabellen i kampene mod Viborg og OB, venter der et brag hjemme mod FC Nordsjælland 18. april, der til gengæld må være fristet af at hive i nogle taktiske håndtag, når man er det dårligste hold i tabellen siden juli og august.





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

Giver to spillere livstidskarantæne

Brian Riemer giver klar besked

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

FC København skriver kontrakt med juvel



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Mileta Rajovic i stor optur

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

AGF tager pis på FC Midtjylland



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

23 røde kort i vanvidskamp

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Real Madrid – Manchester City

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

– Han har måske været lagt lidt på is

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Kæmpe kærlighedserklæring

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Han er Eriksen og co’s nye træner

Melder om voldsom magtkamp i FC København

I svime: Som en ny spiller

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

Froholdt på tavlen i storkamp

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF