AGF er heldig med katastrofe-trioen i bunden

LYNANALYSE: AGF skal prise sig lykkelig for, at holdene under stregen og FCN har så elendige sæsoner.



OB er Ikke ligefrem noget damplokomotiv i Superligaen.

I anden halvdel af grundspillet var det kun FC Nordsjælland, som OB formåede at vinde over, og søndag vandt fynboerne deres femte ligakamp i sæsonen over samme modstander efter en fin første halvleg, mens FCN truede med at komme tilbage i slutfasen.

OB bevæger sig i den rigtige retning med sejren, ikke så meget på grund af egne store evner som FCN’s elendighed.

For puha, det er grim omgang.

Man slog AGF i slutningen af grundspillet, men ellers har FCN intet vundet, og hvor man i begyndelsen af sæsonen skabte chancer som modvægt til en meget gavmild defensiv, skaber FCN nu alt for lidt.

Også AGF har problemer og spillede en nervepirrende 0-0-kamp mod et Vejle-hold, der lever igen men altså heller ikke er nogen angrebsmaskine – det var lige så meget AGF’s nervøsitet, der gav Vejle muligheder.

I fredagens Tipsbladet havde vi en analyse af de 12 holds grundspil, og det var grum læsning for SønderjyskE og Vejle.

Statistikken bag præstationerne bekræfter indtrykket af, at SønderjyskE og Vejle i størstedelen af sæsonen har spillet på det 1. holdsniveau, de snart ender på, hvis ikke man rammer sejrsstimer, eller FCN helt kollapser og slet ikke vinder igen.

Også AGF skal være glad for, at man har et pænt forspring og to hold i bunden med så skidt et 2021/22, som de har.

Der var nerver på, når Allan Sousa havde kuglen i og omkring straffesparkfeltet, og selvom der også skete lidt den anden retning, er AGF slet ikke samme force uden Kevin Diks og Casper Højer Nielsen til at skabe drev og de gode indlæg til Patrick Mortensen.

Et point og dermed ti point ned til Vejle under stregen var et fint facit for tabellen søndag, hvor den defensive sikkerhed virkede til at være højere prioriteret end i de fem første runder.

Men AGF skal være glad for, at der er så lidt gods i de tre hold i bunden, og faren er ikke drevet over endnu med et Vejle, der ikke spiller godt men trods alt gør kampene tætte og arbejder betydeligt mere for hinanden end i de værste perioder i efteråret.

Hvis VB holder sig i live i tabellen i kampene mod Viborg og OB, venter der et brag hjemme mod FC Nordsjælland 18. april, der til gengæld må være fristet af at hive i nogle taktiske håndtag, når man er det dårligste hold i tabellen siden juli og august.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Chelsea med historiens største PL-underskud

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Rasmus Højlund har ikke set det før

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Kæmpe stjerne besøger København

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Tottenham præsenterer ny træner

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

En historisk katastrofe for Danmark

Skal han med Bo Svensson til FC København?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Undskylder efter italiensk fiasko

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Stor profil glad for Brøndby

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres