AGF er heldig med katastrofe-trioen i bunden

LYNANALYSE: AGF skal prise sig lykkelig for, at holdene under stregen og FCN har så elendige sæsoner.



OB er Ikke ligefrem noget damplokomotiv i Superligaen.

I anden halvdel af grundspillet var det kun FC Nordsjælland, som OB formåede at vinde over, og søndag vandt fynboerne deres femte ligakamp i sæsonen over samme modstander efter en fin første halvleg, mens FCN truede med at komme tilbage i slutfasen.

OB bevæger sig i den rigtige retning med sejren, ikke så meget på grund af egne store evner som FCN’s elendighed.

For puha, det er grim omgang.

Man slog AGF i slutningen af grundspillet, men ellers har FCN intet vundet, og hvor man i begyndelsen af sæsonen skabte chancer som modvægt til en meget gavmild defensiv, skaber FCN nu alt for lidt.

Også AGF har problemer og spillede en nervepirrende 0-0-kamp mod et Vejle-hold, der lever igen men altså heller ikke er nogen angrebsmaskine – det var lige så meget AGF’s nervøsitet, der gav Vejle muligheder.

I fredagens Tipsbladet havde vi en analyse af de 12 holds grundspil, og det var grum læsning for SønderjyskE og Vejle.

Statistikken bag præstationerne bekræfter indtrykket af, at SønderjyskE og Vejle i størstedelen af sæsonen har spillet på det 1. holdsniveau, de snart ender på, hvis ikke man rammer sejrsstimer, eller FCN helt kollapser og slet ikke vinder igen.

Også AGF skal være glad for, at man har et pænt forspring og to hold i bunden med så skidt et 2021/22, som de har.

Der var nerver på, når Allan Sousa havde kuglen i og omkring straffesparkfeltet, og selvom der også skete lidt den anden retning, er AGF slet ikke samme force uden Kevin Diks og Casper Højer Nielsen til at skabe drev og de gode indlæg til Patrick Mortensen.

Et point og dermed ti point ned til Vejle under stregen var et fint facit for tabellen søndag, hvor den defensive sikkerhed virkede til at være højere prioriteret end i de fem første runder.

Men AGF skal være glad for, at der er så lidt gods i de tre hold i bunden, og faren er ikke drevet over endnu med et Vejle, der ikke spiller godt men trods alt gør kampene tætte og arbejder betydeligt mere for hinanden end i de værste perioder i efteråret.

Hvis VB holder sig i live i tabellen i kampene mod Viborg og OB, venter der et brag hjemme mod FC Nordsjælland 18. april, der til gengæld må være fristet af at hive i nogle taktiske håndtag, når man er det dårligste hold i tabellen siden juli og august.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Peger på ham som ny Superliga-træner

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

‘Det er slut’

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Optakt: Mexico – Sydafrika

Bud på 1,12 milliard afvist

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Supercomputer: De vinder VM

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

FCK henter svensk talent

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

OB jagter tidligere Superliga-profil