Lad os begynde med begyndelsen, hvilket i dette tilfælde for AGF’s vedkommende er de tidlige, kølige dage i begyndelsen af februar 2021.
Mathias Jørgensen blev hentet på leje i New York Red Bulls og tilsvarende tilknyttet Bubacarr Sanneh og Daniel Arzani fra Anderlecht og Manchester City som lejesvende for forårssæsonen, så op til forårspremieren var der ikke mange, der savnede de nu solgte Magnus Kaastrup og Nicklas Helenius, der var taget til Lyngby og Silkeborg.
Og stillingen, den var en fryd at kigge på i Århus.
Sølle tre point var der op til de to tophold FC Midtjylland og Brøndby IF, og selvom FCM havde været i Champions League og tydeligvis havde det højeste topniveau af alle i rækken, blev man ikke længere betragtet (kun) som fuldstændig vanvittig, hvis man forestillede sig AGF i Champions League-kvalifikationen i sommeren 2021, hvor nummer ét og to fra Superligaen skulle deltage.
Patrick Mortensen scorede løs, AGF's defensiv var solid, og det var generelt svært at være pessimistisk.
AGF toppede simpelthen i mål per kamp i Superligaen i det efterår, selvom Mustapha Bundu var blevet solgt til Anderlecht, og styrmanden Mustafa Amini ikke havde været nogen faktor for århusianerne siden tiden før coronapausen.
Fast forward til det tilsvarende punkt i denne sæson, 13 spillerunder, som der er afviklet nu i Superliga-sæsonen 2021/22, og statistikken bliver helt anderledes dyster for århusianerne, når vi ser på kalenderåret 2021.
Det er en rutsjetur, der vil noget; selv nedrykkerne AC Horsens og Lyngby, og den nuværende sæsons så problemramte bundprop Vejle har formået at score flere mål per kamp i Superligaen i 2021, end AGF har.
Det er mildest talt en bekymrende situation for århusianerne.
I september så det ud til, at nedturen var vendt, men en trist oktober med en enkelt sejr over ligeledes formramte AaB kulminerede onsdag aften med en usammenhængende og dårlig kamp mod SønderjyskE, der uden at imponere vandt 2-0 i pokalkampen i Århus efter forlænget spilletid.
Det er indlysende, at noget skal ændre sig, der fornemmede man da også tydeligt på cheftræner David Nielsen i det efterfølgende tv-interview.
Der skal scores nogle flere mål, og de mulige forklaringer står i kø.
Hvorfor sker der ikke mere offensivt, når man brugte over 20 millioner kroner på Mikael Anderson og David Kurminowski i transfervinduet, for ikke at nævne den hjemvendte lejespiller Mustapha Bundu og backen Erik Kahl, der, skal det retfærdigvis siges, har vist lovende takter?
Hvad er det helt nøjagtigt, David Nielsen og trænerteamet vil med skiftene mellem 4-3-3, formationer med tremandsforsvar, og den offensive chanceskabelse og udnyttelse, hvor begge dele slet ikke er i nærheden af niveauet fra 2019/20 og 2020/21?
Patrick Mortensen har ikke haft heldet med sig foran mål i denne sæson. Vender hans og AGF-offensivens skarphed tilbage?
Og hvad med den så dygtige topscorer Patrick Mortensen, der kun har scoret en enkelt gang i sæsonen? Servicen mangler helt klart, men er det kun derfor?
Er det afskeden med Rubén Sélles og Lars Friis som assistenttrænere, der har skylden?
Hvorfor virker det til, at de offensive spillere ikke har idéerne eller det sidste touch, når chancerne skal skabes eller afsluttes?
AGF-direktør Jacob Nielsen (til venstre) og sportschef Stig Inge Bjørnebye har haft meget at diskutere, siden nordmanden tog over som sportschef tidligere på året.
Løsningen, eller i hvert fald som minimum nogle bedre resultater, skal på bordet i de kommende fire uger, hvor man møder OB, FC Midtjylland, FC København og Silkeborg IF i Superligaen.
Det er tre Top 6-hold, der følger efter OB, et fynsk hold der ligesom AGF desperat forsøger at få slået døren ind til selvsamme bedste halvdel af rækken.
Er det de gammelkendte dyder med meget direkte spil, der tjente AGF så godt fra 2019 og halvandet år frem, hvor det blev til bronze og en fjerdeplads?
Eller er det en anden formel, der skal til, nu hvor hele 2021, ikke bare korte perioder, har budt på ét beskedent mål for hver af de 32 Superliga-kampe?
Det er store spørgsmål, de må tumle med i trænerlokalet på Fredensvang frem mod mandagens OB-kamp.
AGF er stadig et helt, helt andet sted, end man var før den optur, der for alvor tog fart i 2018 og 2019, men det er ikke rart, hvis man ligger tættere på nedrykningsstregen end Top 6 før en lang vinterpause.
Læs videre her, hvor David Nielsen efter pokalnederlaget til SønderjyskE fortælle om, hvad man vil tage fat på spillemæssigt i AGF.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
Tæt på utrolig kamprekord
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
TOPNYHED