DETTE ER EN LEDER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 12. MAJ 2023
Fire point op, fire runder igen og en søndagskamp mod nummer ét, mens toeren FC København uden målscorere og et decimeret midterforsvar møder Brøndby.
Hvis AGF ikke skal drømme nu, hvornår skal man så tænke på guld i Århus? Naturligvis skal man da række ud efter det, og byen syder og bobler frem mod søndagens topgør mod FC Nordsjælland.
Det er modsætninger, der søndag aften mødes ude i skoven i den sydlige del af byen.
Det er forårets hold AGF mod efterårets hold FC Nordsjælland.
Tænk jer, at AGF i vinterpausen kun var ét mål bedre end AC Horsens på niendepladsen, mens FC Nordsjælland havde overhånden i forhandlingerne med selveste Benfica og fik 75 millioner kroner og en masse saftige klausuler for Andreas Schjelderup.
Og så er det som en omgang ung mod gammel, så mange kender til træning og Old Boys-fodbold.
AGF stiller takket være Jesper Hansen og Patrick Mortensen med Superligaens ældste hold i denne sæson, om end billedet snyder lidt med mange spillere på holdet og i truppen mellem 18 og 25 år.

Og mens FC Nordsjælland er ældre end sædvanlig efter det seneste års relativt mange handler, er man fortsat Superligaens yngste hold målt på sæsonens Superliga-startopstillinger med næsten to års forskel til nummer to på listen, Viborg FF.
FC Nordsjælland er model for mange i udlandet med et veludviklet fodboldakademi i Ghana og snart undervejs i Egypten, mens det overhovedet ikke er det mindste fancy at spille med et hold, der er ældst i rækken, selvom AGF’s trupsammensætning nu ikke ville vække opsigt i de fleste andre lande.
Det, der til gengæld er særdeles moderigtigt, er den evne til at hjælpe hinanden og flytte sig for hinanden, AGF har fundet igen under Uwe Rösler.
Det er ikke et lige så fysisk brutalt hold, som da man i 2020 kunne få selv FCK og FCM’s profiler til at ligge ned og i nogle kampe være kyste.
Til gengæld er man både med bolden og uden bolden godt organiseret, i Mikkel Duelund har man en spiller, der endelig kan forløse dem omkring sig i offensiven, og nu har man altså 90 minutters finale foran sig mod FC Nordsjælland.
Men tænk sig. Fire point op og fire kampe tilbage, herunder de to næste mod de to hold foran AGF i tabellen.
Hvis ikke århusianerne skulle drømme nu, hvis ikke det er legitimt efter et kvart århundredes drillerier med Champions League-ringetoner og andre måder at tale om århusiansk hybris, jamen hvornår skulle det så være?
Gu skal Århus og AGF ej tie stille og lægge sig fladt ned, selvom det cirka er det, man klogelig har gjort i ugen op til kampen for at modere presset.
Ja jeg vil gå så langt som at sige, at det er AGF’s pligt at drømme om guld og Champions League til juli, ellers skal man da finde noget andet at lave.
Op apropos ‘fladt ned’, er jeg dybt imponeret over FC Nordsjælland.
Det har ikke været deres 2023 og bliver det måske heller ikke nu. De lukkede fem mål i Parken ind knap 100 timer før den vigtige 3-2-sejr hjemme i Farum, og det kræver altså rygrad og stål af så ung en flok spillere at rejse sig på den måde.
FCN klarer sig skidt væk fra eget kunstgræs, og jeg behøver ikke megen fantasi for at se for mig, at topholdet kan falde på halen igen i Århus.
Men mandag gav de sig selv chancen igen, efter alt håb så ud til at være slukket, og mere kunne vi, der skal på stadion i Århus søndag aften, ikke have ønsket os.
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
Eriksen ude med hård kritik
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
NYHEDER
