AGFs pligt at drømme om guld og Champions League

LEDER: Der er fodboldfeber i Århus, og AGF skal da række ud efter alt, man overhovedet kan få fingre i i de kommende tre uger.



DETTE ER EN LEDER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 12. MAJ 2023

Fire point op, fire runder igen og en søndagskamp mod nummer ét, mens toeren FC København uden målscorere og et decimeret midterforsvar møder Brøndby.

Hvis AGF ikke skal drømme nu, hvornår skal man så tænke på guld i Århus? Naturligvis skal man da række ud efter det, og byen syder og bobler frem mod søndagens topgør mod FC Nordsjælland.

Det er modsætninger, der søndag aften mødes ude i skoven i den sydlige del af byen.

Det er forårets hold AGF mod efterårets hold FC Nordsjælland.

Tænk jer, at AGF i vinterpausen kun var ét mål bedre end AC Horsens på niendepladsen, mens FC Nordsjælland havde overhånden i forhandlingerne med selveste Benfica og fik 75 millioner kroner og en masse saftige klausuler for Andreas Schjelderup.

Og så er det som en omgang ung mod gammel, så mange kender til træning og Old Boys-fodbold.

AGF stiller takket være Jesper Hansen og Patrick Mortensen med Superligaens ældste hold i denne sæson, om end billedet snyder lidt med mange spillere på holdet og i truppen mellem 18 og 25 år.

188875

Og mens FC Nordsjælland er ældre end sædvanlig efter det seneste års relativt mange handler, er man fortsat Superligaens yngste hold målt på sæsonens Superliga-startopstillinger med næsten to års forskel til nummer to på listen, Viborg FF.

FC Nordsjælland er model for mange i udlandet med et veludviklet fodboldakademi i Ghana og snart undervejs i Egypten, mens det overhovedet ikke er det mindste fancy at spille med et hold, der er ældst i rækken, selvom AGF’s trupsammensætning nu ikke ville vække opsigt i de fleste andre lande.

Det, der til gengæld er særdeles moderigtigt, er den evne til at hjælpe hinanden og flytte sig for hinanden, AGF har fundet igen under Uwe Rösler.

Det er ikke et lige så fysisk brutalt hold, som da man i 2020 kunne få selv FCK og FCM’s profiler til at ligge ned og i nogle kampe være kyste.

Til gengæld er man både med bolden og uden bolden godt organiseret, i Mikkel Duelund har man en spiller, der endelig kan forløse dem omkring sig i offensiven, og nu har man altså 90 minutters finale foran sig mod FC Nordsjælland.

Men tænk sig. Fire point op og fire kampe tilbage, herunder de to næste mod de to hold foran AGF i tabellen.

Hvis ikke århusianerne skulle drømme nu, hvis ikke det er legitimt efter et kvart århundredes drillerier med Champions League-ringetoner og andre måder at tale om århusiansk hybris, jamen hvornår skulle det så være?

Gu skal Århus og AGF ej tie stille og lægge sig fladt ned, selvom det cirka er det, man klogelig har gjort i ugen op til kampen for at modere presset.

Ja jeg vil gå så langt som at sige, at det er AGF’s pligt at drømme om guld og Champions League til juli, ellers skal man da finde noget andet at lave.

Op apropos ‘fladt ned’, er jeg dybt imponeret over FC Nordsjælland.

Det har ikke været deres 2023 og bliver det måske heller ikke nu. De lukkede fem mål i Parken ind knap 100 timer før den vigtige 3-2-sejr hjemme i Farum, og det kræver altså rygrad og stål af så ung en flok spillere  at rejse sig på den måde.

FCN klarer sig skidt væk fra eget kunstgræs, og jeg behøver ikke megen fantasi for at se for mig, at topholdet kan falde på halen igen i Århus.
Men mandag gav de sig selv chancen igen, efter alt håb så ud til at være slukket, og mere kunne vi, der skal på stadion i Århus søndag aften, ikke have ønsket os.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

I svime over Morten Hjulmand

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nu dukker første historie op

Skal denne angriber nu til Superligaen?

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Barcelona vandt 7-2

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Presset træner vil rotere mod FCM

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Overraskende U21-trupudtagelse

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Enorme Superliga-talenter udtaget

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Nu forklarer Noah Nartey

Barcelona – Newcastle United

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’