Av: Nu skal Danmark lære af Norge

Danmarks landshold er stadig stærkere end Norges, men på en Ballon d'Or-aften får man tanken, at danske klubber måske også skulle se lidt mod Norge efter årtiers inspiration den anden vej.



Det er jo noget nær helligbrøde at sige, vi kan lære noget som helst af Sverige og da især Norge.

Men vi er der, hvor danske klubber, talentudviklere og DBU bør se nordpå og overveje, om en inspirationstur og nogle af lektierne fra de norske klubbers talent- og førsteholdsarbejde ikke er værd at tage til sig.

Erling Haaland og Martin Ødegaard har fået solide stemmetal til Ballon d'Or-kåringen, Alexander Sørloth gør det flot, og Oscar Bobb og Antonio Nusa er ved at bygge flotte karrierer.

Det norske landshold er, trods Ståle Solbakkens ihærdige arbejde, samlet set et niveau under Danmarks, især da nordmændene er overmatchet defensivt i sammenligningen med Danmark, men vi er vel forhåbentlig ud over at tro, landsholdsrangeringer og Nations League-niveauet siger alt om et fodboldland.

Måske mest relevant af alle er Bodø/Glimt, der som lokomotiv med Molde FK i skarp forfølgelse har skabt norske klubhold, der med hjælp af kunstgræsset får gode resultater i Europa.

280704

Ståle Solbakken og Erling Haaland i norsk landsholdstjeneste. Danmarks og Norges landsholdsresultater er ikke det eneste parameter, man bør måle på, mener Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen. Foto: Alamy

Det er meget påfaldende at se to små provinsbyer langt mod nord få gode resultater i Europa og sælge spillere vildt dyrt, især for Bodøs vedkommende.

Det minder ikke så lidt om FC Midtjylland, bare med betydeligt færre penge og endnu mere fokus på et totalt integreret spillestil med stor kontrol over kampene, der blandt andet kostede AS Roma og Jose Mourinho det berømte 1-6-nederlag i Nordnorge. Måske Silkeborg IF er den bedre sammenligning med det store fokus på spillestilen.

Her i Danmark ligger det stadig på rygraden af de fleste, at DBU og ungdomslandsholdene styrer talentudviklingen og er afgørende for, om den er succes eller fiasko.

Ude i virkeligheden har det i flere årtier været sådan, at langt, langt det meste af en spillers udvikling handler om, hvad der sker i klubberne.

Det har Superliga-klubberne for længst indset, men det virker til, at der er noget ved den norske brug af kunstgræs, der er med til at fremavle dygtige boldspillere, mens det til gengæld er skidt for forsvarsspillerne, Norge i den grad mangler.

Meget er helt sikkert også tilfældigheder og skyldes den unikke blanding af gener, miljø og ihærdighed, der har gjort Erling Haaland og Martin Ødegaard til to af verdens bedste fodboldspillere.

Men tanken er værd i det mindste at tænke. Hvad nu hvis Danmark kunne få tilsvarende spillere?

Norge er lige nu nummer 11 på UEFA's klubrangliste nogle pladser foran Danmark med Bodø/Glimt a point og på en lige så lovende kurs i Europa League som FC Midtjylland, og den slags succes så tæt på os i en liga, der stadig i bredden slet ikke er lige så god som Superligaen, bør vække til eftertanke.





LIVE

TransferLIVE: FCN overhalet – misser ny spiller

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Stjerne flirter med Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Jacob Rasmussen i chokskifte

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Froholdt med klar transfermelding

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

– En sindssygt fed følelse

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Kan købes til spotpris

Chok – forlænger med Brøndby

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Premier League-bomber på vej til storklub

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne