Det er jo noget nær helligbrøde at sige, vi kan lære noget som helst af Sverige og da især Norge.
Men vi er der, hvor danske klubber, talentudviklere og DBU bør se nordpå og overveje, om en inspirationstur og nogle af lektierne fra de norske klubbers talent- og førsteholdsarbejde ikke er værd at tage til sig.
Erling Haaland og Martin Ødegaard har fået solide stemmetal til Ballon d'Or-kåringen, Alexander Sørloth gør det flot, og Oscar Bobb og Antonio Nusa er ved at bygge flotte karrierer.
Det norske landshold er, trods Ståle Solbakkens ihærdige arbejde, samlet set et niveau under Danmarks, især da nordmændene er overmatchet defensivt i sammenligningen med Danmark, men vi er vel forhåbentlig ud over at tro, landsholdsrangeringer og Nations League-niveauet siger alt om et fodboldland.
Måske mest relevant af alle er Bodø/Glimt, der som lokomotiv med Molde FK i skarp forfølgelse har skabt norske klubhold, der med hjælp af kunstgræsset får gode resultater i Europa.

Det er meget påfaldende at se to små provinsbyer langt mod nord få gode resultater i Europa og sælge spillere vildt dyrt, især for Bodøs vedkommende.
Det minder ikke så lidt om FC Midtjylland, bare med betydeligt færre penge og endnu mere fokus på et totalt integreret spillestil med stor kontrol over kampene, der blandt andet kostede AS Roma og Jose Mourinho det berømte 1-6-nederlag i Nordnorge. Måske Silkeborg IF er den bedre sammenligning med det store fokus på spillestilen.
Her i Danmark ligger det stadig på rygraden af de fleste, at DBU og ungdomslandsholdene styrer talentudviklingen og er afgørende for, om den er succes eller fiasko.
Ude i virkeligheden har det i flere årtier været sådan, at langt, langt det meste af en spillers udvikling handler om, hvad der sker i klubberne.
Det har Superliga-klubberne for længst indset, men det virker til, at der er noget ved den norske brug af kunstgræs, der er med til at fremavle dygtige boldspillere, mens det til gengæld er skidt for forsvarsspillerne, Norge i den grad mangler.
Meget er helt sikkert også tilfældigheder og skyldes den unikke blanding af gener, miljø og ihærdighed, der har gjort Erling Haaland og Martin Ødegaard til to af verdens bedste fodboldspillere.
Men tanken er værd i det mindste at tænke. Hvad nu hvis Danmark kunne få tilsvarende spillere?
Norge er lige nu nummer 11 på UEFA's klubrangliste nogle pladser foran Danmark med Bodø/Glimt a point og på en lige så lovende kurs i Europa League som FC Midtjylland, og den slags succes så tæt på os i en liga, der stadig i bredden slet ikke er lige så god som Superligaen, bør vække til eftertanke.
LIVE
LIVE: To Real Madrid-transfers på plads
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Rasmus Højlund har ikke set det før
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
Melder ud om Kasper Hjulmand
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Skal han med Bo Svensson til FC København?
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Stor profil glad for Brøndby
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Ser I med, Brøndby?
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København