Av: Nu skal Danmark lære af Norge

Danmarks landshold er stadig stærkere end Norges, men på en Ballon d'Or-aften får man tanken, at danske klubber måske også skulle se lidt mod Norge efter årtiers inspiration den anden vej.



Det er jo noget nær helligbrøde at sige, vi kan lære noget som helst af Sverige og da især Norge.

Men vi er der, hvor danske klubber, talentudviklere og DBU bør se nordpå og overveje, om en inspirationstur og nogle af lektierne fra de norske klubbers talent- og førsteholdsarbejde ikke er værd at tage til sig.

Erling Haaland og Martin Ødegaard har fået solide stemmetal til Ballon d'Or-kåringen, Alexander Sørloth gør det flot, og Oscar Bobb og Antonio Nusa er ved at bygge flotte karrierer.

Det norske landshold er, trods Ståle Solbakkens ihærdige arbejde, samlet set et niveau under Danmarks, især da nordmændene er overmatchet defensivt i sammenligningen med Danmark, men vi er vel forhåbentlig ud over at tro, landsholdsrangeringer og Nations League-niveauet siger alt om et fodboldland.

Måske mest relevant af alle er Bodø/Glimt, der som lokomotiv med Molde FK i skarp forfølgelse har skabt norske klubhold, der med hjælp af kunstgræsset får gode resultater i Europa.

280704

Ståle Solbakken og Erling Haaland i norsk landsholdstjeneste. Danmarks og Norges landsholdsresultater er ikke det eneste parameter, man bør måle på, mener Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen. Foto: Alamy

Det er meget påfaldende at se to små provinsbyer langt mod nord få gode resultater i Europa og sælge spillere vildt dyrt, især for Bodøs vedkommende.

Det minder ikke så lidt om FC Midtjylland, bare med betydeligt færre penge og endnu mere fokus på et totalt integreret spillestil med stor kontrol over kampene, der blandt andet kostede AS Roma og Jose Mourinho det berømte 1-6-nederlag i Nordnorge. Måske Silkeborg IF er den bedre sammenligning med det store fokus på spillestilen.

Her i Danmark ligger det stadig på rygraden af de fleste, at DBU og ungdomslandsholdene styrer talentudviklingen og er afgørende for, om den er succes eller fiasko.

Ude i virkeligheden har det i flere årtier været sådan, at langt, langt det meste af en spillers udvikling handler om, hvad der sker i klubberne.

Det har Superliga-klubberne for længst indset, men det virker til, at der er noget ved den norske brug af kunstgræs, der er med til at fremavle dygtige boldspillere, mens det til gengæld er skidt for forsvarsspillerne, Norge i den grad mangler.

Meget er helt sikkert også tilfældigheder og skyldes den unikke blanding af gener, miljø og ihærdighed, der har gjort Erling Haaland og Martin Ødegaard til to af verdens bedste fodboldspillere.

Men tanken er værd i det mindste at tænke. Hvad nu hvis Danmark kunne få tilsvarende spillere?

Norge er lige nu nummer 11 på UEFA's klubrangliste nogle pladser foran Danmark med Bodø/Glimt a point og på en lige så lovende kurs i Europa League som FC Midtjylland, og den slags succes så tæt på os i en liga, der stadig i bredden slet ikke er lige så god som Superligaen, bør vække til eftertanke.






Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

FC København-fans raser

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Chokpris på Victor Froholdt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Voldsomt skænderi i FC København

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Henter kæmpe Superliga-flop

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

‘Jeg er fucking irriteret’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

– Jeg skammer mig ind i helvede

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Ikke det kønneste – men drama fik vi

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Boro deprimerer Blues

Superliga-træner enormt stolt

Arsenal vinder London-derby

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

FC København misser top seks

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp