Av: Nu skal Danmark lære af Norge

Danmarks landshold er stadig stærkere end Norges, men på en Ballon d'Or-aften får man tanken, at danske klubber måske også skulle se lidt mod Norge efter årtiers inspiration den anden vej.



Det er jo noget nær helligbrøde at sige, vi kan lære noget som helst af Sverige og da især Norge.

Men vi er der, hvor danske klubber, talentudviklere og DBU bør se nordpå og overveje, om en inspirationstur og nogle af lektierne fra de norske klubbers talent- og førsteholdsarbejde ikke er værd at tage til sig.

Erling Haaland og Martin Ødegaard har fået solide stemmetal til Ballon d'Or-kåringen, Alexander Sørloth gør det flot, og Oscar Bobb og Antonio Nusa er ved at bygge flotte karrierer.

Det norske landshold er, trods Ståle Solbakkens ihærdige arbejde, samlet set et niveau under Danmarks, især da nordmændene er overmatchet defensivt i sammenligningen med Danmark, men vi er vel forhåbentlig ud over at tro, landsholdsrangeringer og Nations League-niveauet siger alt om et fodboldland.

Måske mest relevant af alle er Bodø/Glimt, der som lokomotiv med Molde FK i skarp forfølgelse har skabt norske klubhold, der med hjælp af kunstgræsset får gode resultater i Europa.

280704

Ståle Solbakken og Erling Haaland i norsk landsholdstjeneste. Danmarks og Norges landsholdsresultater er ikke det eneste parameter, man bør måle på, mener Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen. Foto: Alamy

Det er meget påfaldende at se to små provinsbyer langt mod nord få gode resultater i Europa og sælge spillere vildt dyrt, især for Bodøs vedkommende.

Det minder ikke så lidt om FC Midtjylland, bare med betydeligt færre penge og endnu mere fokus på et totalt integreret spillestil med stor kontrol over kampene, der blandt andet kostede AS Roma og Jose Mourinho det berømte 1-6-nederlag i Nordnorge. Måske Silkeborg IF er den bedre sammenligning med det store fokus på spillestilen.

Her i Danmark ligger det stadig på rygraden af de fleste, at DBU og ungdomslandsholdene styrer talentudviklingen og er afgørende for, om den er succes eller fiasko.

Ude i virkeligheden har det i flere årtier været sådan, at langt, langt det meste af en spillers udvikling handler om, hvad der sker i klubberne.

Det har Superliga-klubberne for længst indset, men det virker til, at der er noget ved den norske brug af kunstgræs, der er med til at fremavle dygtige boldspillere, mens det til gengæld er skidt for forsvarsspillerne, Norge i den grad mangler.

Meget er helt sikkert også tilfældigheder og skyldes den unikke blanding af gener, miljø og ihærdighed, der har gjort Erling Haaland og Martin Ødegaard til to af verdens bedste fodboldspillere.

Men tanken er værd i det mindste at tænke. Hvad nu hvis Danmark kunne få tilsvarende spillere?

Norge er lige nu nummer 11 på UEFA's klubrangliste nogle pladser foran Danmark med Bodø/Glimt a point og på en lige så lovende kurs i Europa League som FC Midtjylland, og den slags succes så tæt på os i en liga, der stadig i bredden slet ikke er lige så god som Superligaen, bør vække til eftertanke.





LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Mere aktivitet på vej i FC København

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Rekordtransfer?

Hemmelig samtale med storklub

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Chokskifte?

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Ruben Amorim gjorde det aldrig

– Det er meget svært for Nørgaard

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

FBI Boston fælder dansk rigmand

Dyr dansk bomber til Everton?

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Stor profil skifter til FC København

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen