Det er jo noget nær helligbrøde at sige, vi kan lære noget som helst af Sverige og da især Norge.
Men vi er der, hvor danske klubber, talentudviklere og DBU bør se nordpå og overveje, om en inspirationstur og nogle af lektierne fra de norske klubbers talent- og førsteholdsarbejde ikke er værd at tage til sig.
Erling Haaland og Martin Ødegaard har fået solide stemmetal til Ballon d'Or-kåringen, Alexander Sørloth gør det flot, og Oscar Bobb og Antonio Nusa er ved at bygge flotte karrierer.
Det norske landshold er, trods Ståle Solbakkens ihærdige arbejde, samlet set et niveau under Danmarks, især da nordmændene er overmatchet defensivt i sammenligningen med Danmark, men vi er vel forhåbentlig ud over at tro, landsholdsrangeringer og Nations League-niveauet siger alt om et fodboldland.
Måske mest relevant af alle er Bodø/Glimt, der som lokomotiv med Molde FK i skarp forfølgelse har skabt norske klubhold, der med hjælp af kunstgræsset får gode resultater i Europa.

Det er meget påfaldende at se to små provinsbyer langt mod nord få gode resultater i Europa og sælge spillere vildt dyrt, især for Bodøs vedkommende.
Det minder ikke så lidt om FC Midtjylland, bare med betydeligt færre penge og endnu mere fokus på et totalt integreret spillestil med stor kontrol over kampene, der blandt andet kostede AS Roma og Jose Mourinho det berømte 1-6-nederlag i Nordnorge. Måske Silkeborg IF er den bedre sammenligning med det store fokus på spillestilen.
Her i Danmark ligger det stadig på rygraden af de fleste, at DBU og ungdomslandsholdene styrer talentudviklingen og er afgørende for, om den er succes eller fiasko.
Ude i virkeligheden har det i flere årtier været sådan, at langt, langt det meste af en spillers udvikling handler om, hvad der sker i klubberne.
Det har Superliga-klubberne for længst indset, men det virker til, at der er noget ved den norske brug af kunstgræs, der er med til at fremavle dygtige boldspillere, mens det til gengæld er skidt for forsvarsspillerne, Norge i den grad mangler.
Meget er helt sikkert også tilfældigheder og skyldes den unikke blanding af gener, miljø og ihærdighed, der har gjort Erling Haaland og Martin Ødegaard til to af verdens bedste fodboldspillere.
Men tanken er værd i det mindste at tænke. Hvad nu hvis Danmark kunne få tilsvarende spillere?
Norge er lige nu nummer 11 på UEFA's klubrangliste nogle pladser foran Danmark med Bodø/Glimt a point og på en lige så lovende kurs i Europa League som FC Midtjylland, og den slags succes så tæt på os i en liga, der stadig i bredden slet ikke er lige så god som Superligaen, bør vække til eftertanke.
LIVE
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE