Vi begynder lige med et overblik over nøgleposterne i AaB:
* AaB har ingen permanent cheftræner, efter Erik Hamrén i sidste uge blev fyret og midlertidigt erstattet af landsmanden og assistenten Oscar Hiljemark.
* AaB har siden sidste år ikke haft nogen sportschef, efter man afskedigede Inge André Olsen.
* Og nu har AaB heller ikke længere en direktør, efter Thomas Bælum i dag stoppede i jobbet.
Afskeden præsenteres som værende efter gensidig aftale, men man skal ikke kende ret mange mennesker nord for Hobro for ikke at have hørt det hav af rygter, der har været om Bælums snarlige stop.
Nu skete det, ikke specielt overraskende få dage efter de tyske investorers indtog og umiddelbart før et slutspil, hvor AaB skal i en desperat overlevelseskamp begyndende med alt-eller-næsten-intet-opgøret mod AC Horsens på søndag.
I afskeden lægger Thomas Bælum selv vægt på den udvikling, der er sket uden for banen med større sponsorindtægter og flere tilskuere, og nævner også implementeringen af en ny sportslig strategi.
Men indsatsen er altså slået grumme fejl, som det vel allerede stod klart i september med fyringerne af Lars Friis og Inge André Olsen.
AaB ville være fast i Top 4 i Superligaen, sælge spillere hundedyrt og have både lokale men så sandelig også indkøbte Superliga-stjerner, der altså skulle gøre AaB til et fjerde hjul efter disse års økonomiske sværvægtere FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF.
Det var på papiret en udmærket idé, men udførelsen var så katastrofal, at AaB nu i et år har spillet fodbold på nedryknings-niveau, og det med en trup, der måske på papiret er ok, men som kollektiv er Superligaens klart dårligste i denne sæson.
Det er ikke overraskende, at Thomas Bælum stopper.
Med tyske SSE22’s indtog i sidste uge blæser der for alvor nye vinde, og alt tyder på, at tyskerne skal sætte retningen i de kommende uger, hvilket sandsynligvis også indbefatter et ønske om at vælge eller have meget stor indflydelse på, hvem der er direktør og sportschef i klubben.

Fortid i AaB: Thomas Bælum (til venstre) stoppede i dag i Aalborg-klubben, hvor Inge André Olsen var sportschef indtil september 2022.
Og det var vel heller ikke i hverken AaB, de nye medejere eller Bælums egen interesse at holde stædigt fast i et samarbejde efter så megen turbulens og så mange dårlige oplevelser, som der har været de seneste 12-18 måneder – den slags slider og gør det svært, for ikke at sige umuligt, når hele agendaen i AaB og Aalborg nu er genstart og ny, positiv energi.
Intentionerne har været gode, men udførelsen af dyre transfers og en omlægning af strategien for trupsammensætningen med flere udenlandske spillere har overhovedet ikke fungeret, og det løft, man håbede på at give de nordjyske knægte med stærkere impulser og konkurrence udefra, har ikke resulteret i nye Superliga-profiler, der har fået modstanderne til at ryste i bukserne.
Det var Thomas Bælum og den bestyrelse, der gav ham mandatet, hovedansvarlige for, også selvom Inge André Olsen var ansat til at udvælge og hente spillerne, og at forsøge at sælge dem igen.
Derfor var dagens udskiftning ventet og nok også uundgåelig, og nu venter der så det nye AaB en meget vigtig opgave i besættelsen af de nye poster, som man sagtens kunne forestille sig, at de nye tyske medejere har en plan for.
I et interview med Tipsbladet, der udkommer i den trykte avis fredag morgen, taler den tyske gruppes frontfigur Thomas Hitzlsperger om vigtigheden af at få en sportschef på plads, så mon ikke der snart sker mere.
Der er ryddet grundigt op i AaB’s ledelse, og nu venter så en nervepirrende søndag, hvor AaB’s spillere selv kan gøres til at påvirke, om april og maj kommer til at handle om en usandsynlig redningsaktion, eller om man allerede lider skibbrud mod AC Horsens, der ikke er noget frygtindgydende fodboldhold, men som har helt anderledes ro om arbejdet, end de har i AaB.
Læs mere om, hvem der midlertidigt tager over efter Thomas Bælum.
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
TOPNYHED
Chokerende, FCK – den er helt gal
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
Manchester United skuffer efter trænerfyring
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig storkamp i London
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
NYHEDER