Vi begynder lige med et overblik over nøgleposterne i AaB:
* AaB har ingen permanent cheftræner, efter Erik Hamrén i sidste uge blev fyret og midlertidigt erstattet af landsmanden og assistenten Oscar Hiljemark.
* AaB har siden sidste år ikke haft nogen sportschef, efter man afskedigede Inge André Olsen.
* Og nu har AaB heller ikke længere en direktør, efter Thomas Bælum i dag stoppede i jobbet.
Afskeden præsenteres som værende efter gensidig aftale, men man skal ikke kende ret mange mennesker nord for Hobro for ikke at have hørt det hav af rygter, der har været om Bælums snarlige stop.
Nu skete det, ikke specielt overraskende få dage efter de tyske investorers indtog og umiddelbart før et slutspil, hvor AaB skal i en desperat overlevelseskamp begyndende med alt-eller-næsten-intet-opgøret mod AC Horsens på søndag.
I afskeden lægger Thomas Bælum selv vægt på den udvikling, der er sket uden for banen med større sponsorindtægter og flere tilskuere, og nævner også implementeringen af en ny sportslig strategi.
Men indsatsen er altså slået grumme fejl, som det vel allerede stod klart i september med fyringerne af Lars Friis og Inge André Olsen.
AaB ville være fast i Top 4 i Superligaen, sælge spillere hundedyrt og have både lokale men så sandelig også indkøbte Superliga-stjerner, der altså skulle gøre AaB til et fjerde hjul efter disse års økonomiske sværvægtere FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF.
Det var på papiret en udmærket idé, men udførelsen var så katastrofal, at AaB nu i et år har spillet fodbold på nedryknings-niveau, og det med en trup, der måske på papiret er ok, men som kollektiv er Superligaens klart dårligste i denne sæson.
Det er ikke overraskende, at Thomas Bælum stopper.
Med tyske SSE22’s indtog i sidste uge blæser der for alvor nye vinde, og alt tyder på, at tyskerne skal sætte retningen i de kommende uger, hvilket sandsynligvis også indbefatter et ønske om at vælge eller have meget stor indflydelse på, hvem der er direktør og sportschef i klubben.

Fortid i AaB: Thomas Bælum (til venstre) stoppede i dag i Aalborg-klubben, hvor Inge André Olsen var sportschef indtil september 2022.
Og det var vel heller ikke i hverken AaB, de nye medejere eller Bælums egen interesse at holde stædigt fast i et samarbejde efter så megen turbulens og så mange dårlige oplevelser, som der har været de seneste 12-18 måneder – den slags slider og gør det svært, for ikke at sige umuligt, når hele agendaen i AaB og Aalborg nu er genstart og ny, positiv energi.
Intentionerne har været gode, men udførelsen af dyre transfers og en omlægning af strategien for trupsammensætningen med flere udenlandske spillere har overhovedet ikke fungeret, og det løft, man håbede på at give de nordjyske knægte med stærkere impulser og konkurrence udefra, har ikke resulteret i nye Superliga-profiler, der har fået modstanderne til at ryste i bukserne.
Det var Thomas Bælum og den bestyrelse, der gav ham mandatet, hovedansvarlige for, også selvom Inge André Olsen var ansat til at udvælge og hente spillerne, og at forsøge at sælge dem igen.
Derfor var dagens udskiftning ventet og nok også uundgåelig, og nu venter der så det nye AaB en meget vigtig opgave i besættelsen af de nye poster, som man sagtens kunne forestille sig, at de nye tyske medejere har en plan for.
I et interview med Tipsbladet, der udkommer i den trykte avis fredag morgen, taler den tyske gruppes frontfigur Thomas Hitzlsperger om vigtigheden af at få en sportschef på plads, så mon ikke der snart sker mere.
Der er ryddet grundigt op i AaB’s ledelse, og nu venter så en nervepirrende søndag, hvor AaB’s spillere selv kan gøres til at påvirke, om april og maj kommer til at handle om en usandsynlig redningsaktion, eller om man allerede lider skibbrud mod AC Horsens, der ikke er noget frygtindgydende fodboldhold, men som har helt anderledes ro om arbejdet, end de har i AaB.
Læs mere om, hvem der midlertidigt tager over efter Thomas Bælum.
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
Medie: Betaler 11 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
AVIS
Ingen kontakt med AGF
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
Engelsk dominans i toppen af Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
LIVE: FCK taber i Barcelona
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
FCK færdige i Champions League
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
NYHEDER
Færdig i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
EKSKLUSIVT