Bær over med en århusianer: Det ligner bronze

Med fare for hån og ydmygelse gætter Tipsbladet Prints chefredaktør på en omgang bronze til AGF, når Superligaen er spillet færdig om små to måneder.



Ja ja, jeg ved det, alle i fans eller løst fodboldinteresserede i Viborg, Randers, Herning, Aalborg og resten af Jylland og Danmark.

Send gif’er til mig på Twitter med Champions League-hymnen, skaf Lionel Messis kontaktoplysninger til Stig Inge Bjørnebye og vis os skitserne til et nyt stadion ude i Marselisborgskovene, der rammer mellem Camp Nou og Kim Jong-Uns paradestadion i Pyongyang i kapacitet.

Når man taber 0-1 på Brøndby Stadion til et hjemmehold, der vel uanset søndagens resultat har vist sig at være medaljeslutspillets svageste, i hvert fald hvis disciplinen er at være en sammentømret enhed med et klart taktisk koncept og ikke en halvvåd teenagedrøm fra Football Manager, bør man som århusianer ikke begynde at fable om metal.

Men det er, hvad jeg gør, fuldt bevidst om risikoen for hybris, når det gælder et hold, der for 11 måneder siden kun var et par spillerunder fra at rykke ned i 1. Division.

Sk__rmbillede_2023-04-17_090437

AGF sad på søndagens kamp på Brøndby StadionKilde: Superliga.dk

Det bliver tæt.

Viborg FF er på 40 point, AGF har 39, Randers er på 36 før aftenens kamp mod FC Nordsjælland, Brøndby IF har 33 men er i min bog også klar outsider, med  mindre noget klikker for de gulblusede her og nu, efter de blev spillet ud af banen i 2. halvleg mod AGF.

AGF har efterladt point på banen i de første tre runder, hvor man burde have vundet over Randers (1-1) og i det mindste have fået ét point mod Brøndby, men langt om længe er chanceskabelsen ved at være der på Uwe Röslers hold.

Kalkulen er egentlig meget simpel: Bliver AGF ved med at skabe chancer, som man har gjort hidtil, er der gode chancer for at drille FC København og FC Nordsjælland, som man hver møde to gange i de næste fem runder med en Viborg-kamp i midten. Og så skal man naturligvis feje gulv med Randers og Brøndby i de to sidste spillerunder.

Det er noget møg, at man står med fire point fra de tre første kampe i stedet for syv eller ni, men jeg tror altså ikke, de to guldkandidater slipper helskindet fra deres to møder med århusianerne, når hverken FC København eller FC Nordsjælland spiller lige så overbevisende, som de har gjort tidligere på sæsonen.

Stærkt hold
Forvandlingen er bemærkelsesværdig.

Sk__rmbillede_2023-04-17_090437

Seks ligamål scorede Patrick Mortensen i sidste sæson, hvor forventningen var, at han i sommeren 2022 ville skifte til udlandet. Nu er han Superliga-topscorer med 13 mål i de første 25 runder.

Syv af 11 startere mod Brøndby var også med AGF sidste forår, hvor Superligaen kun skulle have været et par runder længere (tænk 14-holds Superliga), for at man var rykket ned i 1. Division.

Uwe Rösler har fundet nøglen til at gøre Gift Links til en effektiv Superliga-spiller, Tobias Mølgaard viser, at der var så meget mere end overlevelseskamp i ham, svenskerne Felix Beijmo og Kevin Yakob illustrerer, at det stadig kan give mening for ambitiøse Superliga-klubber at plukke de bedste spillere i resten af Skandinavien, før de ryger længere sydpå i Europa.

Patrick Mortensen burde have scoret i hvert fald ét mål i Brøndby men er blevet genfødt på flotteste vis i denne sæson og ligner en kommende Superliga-topscorer, og i målet viser Jesper Hansen sig igen frem som en af Superligaens bedste målmænd.

Yann Aurel Bisseck bliver solgt til sommer, selvom de seneste kampe bestemt ikke har været hans bedste, og så venter der sportschef Stig Inge Bjørnebye en interessant forhandling med Dinamo Kijev om Mikkel Duelund, der formelt har kontrakt med ukrainerne i næste sæson grundet en særlig FIFA-sanktioneret forlængelse, men som tydeligvis gerne vil spille i Århus.

Det her hold skal ud at jagte bronzen, selvom de fire point i de første tre runder er lidt en bét, og med fare for at må gå med Champions League-hymnen som ufrivillig ringetone, begynder det her hold i sportslig styrke at minde om det, der en overgang gjorde sig til i guldkampen i coronaåret 2020.





LIVE

LIVE: Stort SIF-problem til FCK-kamp

Højlund stjæler overskrifter

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Medie: Alt peger på, at han er færdig

FC København – Silkeborg IF

Jakob Poulsen med dyster melding

Spotpris – så billig er Højbjerg

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

FC Midtjylland – Sønderjyske

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Transferpres på Albert Grønbæk

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

FCK bød på landsholdsmålmand

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

‘Hvem fanden ringer man til?’

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen