FC Midtjylland spillede sig på fornem vis forbi bulgarske Ludogorets i slutningen af august, hvor det danske mesterhold havde chancerne til mere end en 1-0-sejr i 2. rundekampen i Champions League.
I denne uge venter schweiziske Young Boys, og hvis FC Midtjylland kan slå fredagens sløje nederlag til SønderjyskE ud af hovedet, er det slet ikke så skidt endda kun at møde schweizerne i én kamp i Herning i stedet for at skulle spille en returkamp i Bern, hvor Young Boys udraderer alt og alle på deres kunstgræsbane.
Den europæiske stemning kommer desværre til at mangle på et mennesketomt MCH Arena i Herning, hvor der grundet coronarestriktioner ikke bliver lukket andre ind end spillere, trænere, dommere og behørigt maskeklædte journalister og tv-produktionsfolk.
I kampen i Razgrad viste FC Midtjylland det indlysende faktum, at europæisk erfaring jo ikke alene dikterer en europæisk kamp.
Det langt mere Europa-erfarne Ludogorets-mandskab var sat til vægs fysisk og vel også mentalt, man anede i hvert fald en stor respekt for FC Midtjyllands hurtige kantspillere og fysisk stærke midtbane, der fik Ludogorets til at stille mere defensivt op end vanligt og tog al offensiv kapacitet ud af holdet.
FCM har Europa-erfaring
At der kan være en fordel i at have spillere, der har prøvet at spille europæisk og i gruppespil tidligere er indlysende, og forud for kampen mod Young Boys er det interessant at se, hvad FC Midtjylland egentlig har af erfaring fra de store turneringer.
Og det er faktisk ikke helt ubetydeligt, hvad FC Midtjylland kommer med af erfaring.
Det er stadig meget lidt sammenlignet med onsdagens modstander, hvor størstedelen af spillertruppen var med til Europa League-gruppespillet for et år siden, og klubben har fire europæiske i streg at trække på.
Men helt ligegyldig er FC Midtjyllands europæiske erfaring ikke.
I Champions League har Erik Sviatchenko, Jesper Hansen og belgiske Dion Cools spillet gruppespil. De to danskere spillede hver kamp for Celtic og FC Nordsjælland i de respektive sæsoner, og hvor Jesper Hansen og FCN fik et enkelt point mod Juventus, var Sviatchenko med til et medrivende uafgjorte kampe i begyndelsens af Josep Guardiolas regeringstid i Manchester City og en enkelt uafgjort mod Gladbach, mens det også blev til en 0-7-snitter mod FC Barcelona.
Belgieren Dion Cools fik tre minutter i en 2-2-kamp på Estadio Santiago Bernabéu med Club Brugge for et år siden, og ellers har han fra startopstillingen og som indskifter tabt fem gange til blandt andre FC København, Leicester og AS Monaco.
CL-erfaring

Europa League-erfaring er der straks mere af i FC Midtjylland.
Her har otte mand spillet gruppespil med Erik Sviatchenko og Dion Cools som gengangere ovre fra puljen af folk med Champions League-erfaring.
Erfaringen rækker fra enkelte kampe til Awer Mabil (for FCM tilbage i 2015) og Ronnie Schwartz’ kampe for Guingamp tilbage i 2014 til Alexander Scholz og Pione Sisto, der har spillet en del Europa League-fodbold.
Scholz har været starter i to gruppespil med Lokeren og Standard Liège (Scholz mødte Sisto i efteråret 2016 som Liège-spiller), og Pione Sisto nåede som bekendt helt til Europa League-semifinalerne i 2017, hvor Celta Vigo med lidt mere held havde slået Manchester United ud og mødt puljemodstanderen Ajax i finalen i Sverige.
EL-erfaring
En sjov detalje er, at FC Midtjyllands sydamerikanere alle har spillet Copa Sudamericana, som af status mest er at sammenligne med Europa League, mens Evander har et par kampe i den prestigefyldte Copa Libertadores, den helt store sydamerikanske klubturnering.
Evander har været på banen i Argentina, Bolivia og Chile, og sad på bænken i en kamp i Ecuador, mens Júnior Brumado har været en tur i Uruguay og Bolivia, så lidt har FCM’s brasilianere prøvet, før de kom til Europa og spillede europæisk med FCM mod Rangers for et år siden.
Sydamerika-erfaring
Den helt store post med europæisk (og sydamerikansk) erfaring i FC Midtjylland er ikke overraskende fra kvalifikationskampe.
Her slår 20 spillere i den aktuelle FCM-trup ud, og det var kun Anders Dreyer, der fik sin Europa-debut mod Ludogorets i seneste runde.
I alt har FC Midtjylland-truppen 241 kampe, 17.806 minutter og 23 scoringer af fremvise i de internationale klubturneringer (en mindre del af disse i Sydamerika fra Evander, Paulinho og Júnior Brumado).
Det er stadig en del mindre, end hvad Young Boys har med adskillige spillere omkring 25-30 kampe og Miralem Sulejmani på omkring 80.
Men med ni mand, der har spillet europæiske gruppespil og yderligere tre, der har gjort det samme i Sydamerika, er FC Midtjyllands trup ikke så uerfaren, som den nogle gange bliver gjort til.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
631 millioner kroner
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Medier revser Real Madrid-træner
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
