Barnerumper eller veteraner: Så meget Europa-erfaring har FCM-spillerne

Mens Young Boys har været i fem gruppespil på syv sæsoner, er gruppespils-erfaringen hos Europa-ambitiøse FC Midtjylland mere beskeden.



FC Midtjylland spillede sig på fornem vis forbi bulgarske Ludogorets i slutningen af august, hvor det danske mesterhold havde chancerne til mere end en 1-0-sejr i 2. rundekampen i Champions League.

I denne uge venter schweiziske Young Boys, og hvis FC Midtjylland kan slå fredagens sløje nederlag til SønderjyskE ud af hovedet, er det slet ikke så skidt endda kun at møde schweizerne i én kamp i Herning i stedet for at skulle spille en returkamp i Bern, hvor Young Boys udraderer alt og alle på deres kunstgræsbane.

Den europæiske stemning kommer desværre til at mangle på et mennesketomt MCH Arena i Herning, hvor der grundet coronarestriktioner ikke bliver lukket andre ind end spillere, trænere, dommere og behørigt maskeklædte journalister og tv-produktionsfolk.

I kampen i Razgrad viste FC Midtjylland det indlysende faktum, at europæisk erfaring jo ikke alene dikterer en europæisk kamp.

Det langt mere Europa-erfarne Ludogorets-mandskab var sat til vægs fysisk og vel også mentalt, man anede i hvert fald en stor respekt for FC Midtjyllands hurtige kantspillere og fysisk stærke midtbane, der fik Ludogorets til at stille mere defensivt op end vanligt og tog al offensiv kapacitet ud af holdet.

FCM har Europa-erfaring
At der kan være en fordel i at have spillere, der har prøvet at spille europæisk og i gruppespil tidligere er indlysende, og forud for kampen mod Young Boys er det interessant at se, hvad FC Midtjylland egentlig har af erfaring fra de store turneringer.

Og det er faktisk ikke helt ubetydeligt, hvad FC Midtjylland kommer med af erfaring.

Det er stadig meget lidt sammenlignet med onsdagens modstander, hvor størstedelen af spillertruppen var med til Europa League-gruppespillet for et år siden, og klubben har fire europæiske i streg at trække på.

Men helt ligegyldig er FC Midtjyllands europæiske erfaring ikke.

I Champions League har Erik Sviatchenko, Jesper Hansen og belgiske Dion Cools spillet gruppespil. De to danskere spillede hver kamp for Celtic og FC Nordsjælland i de respektive sæsoner, og hvor Jesper Hansen og FCN fik et enkelt point mod Juventus, var Sviatchenko med til et medrivende uafgjorte kampe i begyndelsens af Josep Guardiolas regeringstid i Manchester City og en enkelt uafgjort mod Gladbach, mens det også blev til en 0-7-snitter mod FC Barcelona.

Belgieren Dion Cools fik tre minutter i en 2-2-kamp på Estadio Santiago Bernabéu med Club Brugge for et år siden, og ellers har han fra startopstillingen og som indskifter tabt fem gange til blandt andre FC København, Leicester og AS Monaco.

CL-erfaring

CL-tal-FCM

Europa League-erfaring er der straks mere af i FC Midtjylland.

Her har otte mand spillet gruppespil med Erik Sviatchenko og Dion Cools som gengangere ovre fra puljen af folk med Champions League-erfaring.

Erfaringen rækker fra enkelte kampe til Awer Mabil (for FCM tilbage i 2015) og Ronnie Schwartz’ kampe for Guingamp tilbage i 2014 til Alexander Scholz og Pione Sisto, der har spillet en del Europa League-fodbold.

Scholz har været starter i to gruppespil med Lokeren og Standard Liège (Scholz mødte Sisto i efteråret 2016 som Liège-spiller), og Pione Sisto nåede som bekendt helt til Europa League-semifinalerne i 2017, hvor Celta Vigo med lidt mere held havde slået Manchester United ud og mødt puljemodstanderen Ajax i finalen i Sverige.

EL-erfaring

En sjov detalje er, at FC Midtjyllands sydamerikanere alle har spillet Copa Sudamericana, som af status mest er at sammenligne med Europa League, mens Evander har et par kampe i den prestigefyldte Copa Libertadores, den helt store sydamerikanske klubturnering.

Evander har været på banen i Argentina, Bolivia og Chile, og sad på bænken i en kamp i Ecuador, mens Júnior Brumado har været en tur i Uruguay og Bolivia, så lidt har FCM’s brasilianere prøvet, før de kom til Europa og spillede europæisk med FCM mod Rangers for et år siden.

Sydamerika-erfaring

Den helt store post med europæisk (og sydamerikansk) erfaring i FC Midtjylland er ikke overraskende fra kvalifikationskampe.

Her slår 20 spillere i den aktuelle FCM-trup ud, og det var kun Anders Dreyer, der fik sin Europa-debut mod Ludogorets i seneste runde.

I alt har FC Midtjylland-truppen 241 kampe, 17.806 minutter og 23 scoringer af fremvise i de internationale klubturneringer (en mindre del af disse i Sydamerika fra Evander, Paulinho og Júnior Brumado).

Det er stadig en del mindre, end hvad Young Boys har med adskillige spillere omkring 25-30 kampe og Miralem Sulejmani på omkring 80.

Men med ni mand, der har spillet europæiske gruppespil og yderligere tre, der har gjort det samme i Sydamerika, er FC Midtjyllands trup ikke så uerfaren, som den nogle gange bliver gjort til.





Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?




INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Melder ud om Kasper Hjulmand

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Rasmus Højlund har ikke set det før

FC København afviser konspirationsteori



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Tjekkiet – Danmark

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Stor profil glad for Brøndby

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Ser I med, Brøndby?

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Randers var tæt på – nu er han et monster

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

FC København vil bruge mere data i transfers

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København