– Bliver trist af at se grådigheden omkring Mbappé

LEDER: Det er ikke rart at følge spillet om Kylian Mbappés fremtid, mener chefredaktørens for Tipsbladets trykte udgave, Troels Bager Thøgersen.



Kylian Mbappé er en vaskeægte fodboldspiller, som sagtens tåler sammenligning med nogle af de bedste angribere i spillets historie.

Han har alt. En perfekt teknik, acceleration og fart som en sprinter til OL, balance og styrke som en NFL-spiller, et brag af et skud, alt sammen behersket af en fodboldforståelse, der ikke viger meget tilbage fra eks-holdkammeraten Lionel Messis.

Føj til, at han holder til alle de tæsk, modstanderne giver ham, og du har en spiller, alle er nødt til at sætte dobbelt overfrakke på for ikke at blive ydmyget.

Det er ikke så mærkeligt endda, at fænomenet Mbappé er endt med indirekte at få så megen magt og være så efterstræbt, at det går negativt ud over fodboldspilleren.

24 år gammel og et statsanliggende. Frankrigs præsident Emmanuel Macron har flere gange involveret sig i forwardens karriere. Qatars emir har gennem sin ven og forlængede arm Nasser Al-Khelaifi kæmpet som en høg for at holde Mbappé i Qatars klub PSG minimum indtil efter VM.

Og nu blander Saudi-Arabien sig så via klubben Al-Hilal, der byder sig til som løsning på den strid, der flammer mellem PSG og Mbappé med Real Madrid ventende i kulissen.

Lidt baggrund: Tidligere på sommeren meddelte Mbappé til PSG, at han ikke vil forlænge kontrakten efter dens udløb 30. juni 2024, og Mbappé-lejren fik den skriftlige meddelelse lækket til franske medier først.

PSG er så rasende, at man har givet superstjernen indtil mandag 31. juli til at forlænge, ellers bliver han solgt.

Mistanken er, at Mbappé efter en årelang flirt med Real Madrid allerede reelt har en aftale med den spanske superklub, selvom det strider mod reglerne.

Den parisiske klub vil forsøge at presse Mbappé ud, om nødvendigt ved at bænke ham, og så håbe på, at Real Madrid vil betale for at købe Mbappé her og nu, eller at den unge franskmand hopper på en etårig aftale med Al-Hilal, der bare for det vil gøre Mbappé til den dyreste spiller nogensinde til 2,2 milliarder kroner.

Se det er jo luksus-problemer, der her er tale om, men det er ikke desto mindre et problem for fodboldspilleren Kylian Mbappé.

Hvordan kan en så enestående fodboldspiller ende med at blive låst i en dårlig situation, der forvandler hans karriere til så meget mere end spørgsmålet om, hvad der er bedst for ham sportsligt?

Mbappé er vel blevet så attraktiv, at han reelt er uden for rækkevidde af de bedste klubber i England og FC Bayern, selvom han ville have bedre af at spille der end i Paris, hvor han også har vænnet sig til at sætte resten af holdet.

Der har Erling Haaland og hans rådgivere trods deres utallige mangler valgt rigtigt ved at prioritere det sportslige, i stedet for at nordmanden som Mbappé og dennes følge nærmest skulle have ubegrænset magt i en ny klub.

Måske var det uundgåeligt, da teenageren efter en utrolig sæson i Monaco blev lejet og solgt til PSG. Den klub og dens ejer Qatar forvandler alt til politik og har brugt Mbappé og holdkammeraterne til politisk vinding, og så følger det naturligt, at Mbappé spiller det samme spil:

Men det er træls at se på: Træls at den bedste spiller i verden ud over Haaland fylder mere som brik og som politisk aktør, end han gør på banen.

Jeg håber, han ender i Real Madrid, der stadig er en fodboldklub trods Florentino Pérez’ på mange måder farlige og egoistiske misbrug af brandet Real Madrid.

Eller at han pludselig ser lyset og rykker til England, hvor ingen er større end klubben.

Lige nu har Kylian Mbappé og hans følge låst ham inde i et gyldent fængsel, der kan gøre ham til den bedst betalte fodboldspiller nogensinde, men som også spiller hasard med hans sportslige muligheder.

Jeg bliver trist af at se grådigheden omkring Mbappé, og det her er endnu et dystert øjeblik i fodboldhistorien, hvor en spiller, der så tydeligt har penge nok til de næste generationer i familien, er fristet af de ekstra milliarder fra grusomme diktaturer i Qatar og Saudi-Arabien alene for pengenes og magtens skyld.





Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Dybt skuffet og trist

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Frank reddet i døende sekunder

Dansk landsholdsspiller vende hjem

– Brøndby er chanceløse

Nu er han gratis – på vej til OB?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

FC København-profil ude med sygdom

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Storklub meldes interesseret

Thorups afløser stopper efter fem måneder

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Har I tabt sutten, Brøndby?

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’