Kylian Mbappé er en vaskeægte fodboldspiller, som sagtens tåler sammenligning med nogle af de bedste angribere i spillets historie.
Han har alt. En perfekt teknik, acceleration og fart som en sprinter til OL, balance og styrke som en NFL-spiller, et brag af et skud, alt sammen behersket af en fodboldforståelse, der ikke viger meget tilbage fra eks-holdkammeraten Lionel Messis.
Føj til, at han holder til alle de tæsk, modstanderne giver ham, og du har en spiller, alle er nødt til at sætte dobbelt overfrakke på for ikke at blive ydmyget.
Det er ikke så mærkeligt endda, at fænomenet Mbappé er endt med indirekte at få så megen magt og være så efterstræbt, at det går negativt ud over fodboldspilleren.
24 år gammel og et statsanliggende. Frankrigs præsident Emmanuel Macron har flere gange involveret sig i forwardens karriere. Qatars emir har gennem sin ven og forlængede arm Nasser Al-Khelaifi kæmpet som en høg for at holde Mbappé i Qatars klub PSG minimum indtil efter VM.
Og nu blander Saudi-Arabien sig så via klubben Al-Hilal, der byder sig til som løsning på den strid, der flammer mellem PSG og Mbappé med Real Madrid ventende i kulissen.
Lidt baggrund: Tidligere på sommeren meddelte Mbappé til PSG, at han ikke vil forlænge kontrakten efter dens udløb 30. juni 2024, og Mbappé-lejren fik den skriftlige meddelelse lækket til franske medier først.
PSG er så rasende, at man har givet superstjernen indtil mandag 31. juli til at forlænge, ellers bliver han solgt.
Mistanken er, at Mbappé efter en årelang flirt med Real Madrid allerede reelt har en aftale med den spanske superklub, selvom det strider mod reglerne.
Den parisiske klub vil forsøge at presse Mbappé ud, om nødvendigt ved at bænke ham, og så håbe på, at Real Madrid vil betale for at købe Mbappé her og nu, eller at den unge franskmand hopper på en etårig aftale med Al-Hilal, der bare for det vil gøre Mbappé til den dyreste spiller nogensinde til 2,2 milliarder kroner.
Se det er jo luksus-problemer, der her er tale om, men det er ikke desto mindre et problem for fodboldspilleren Kylian Mbappé.
Hvordan kan en så enestående fodboldspiller ende med at blive låst i en dårlig situation, der forvandler hans karriere til så meget mere end spørgsmålet om, hvad der er bedst for ham sportsligt?
Mbappé er vel blevet så attraktiv, at han reelt er uden for rækkevidde af de bedste klubber i England og FC Bayern, selvom han ville have bedre af at spille der end i Paris, hvor han også har vænnet sig til at sætte resten af holdet.
Der har Erling Haaland og hans rådgivere trods deres utallige mangler valgt rigtigt ved at prioritere det sportslige, i stedet for at nordmanden som Mbappé og dennes følge nærmest skulle have ubegrænset magt i en ny klub.
Måske var det uundgåeligt, da teenageren efter en utrolig sæson i Monaco blev lejet og solgt til PSG. Den klub og dens ejer Qatar forvandler alt til politik og har brugt Mbappé og holdkammeraterne til politisk vinding, og så følger det naturligt, at Mbappé spiller det samme spil:
Men det er træls at se på: Træls at den bedste spiller i verden ud over Haaland fylder mere som brik og som politisk aktør, end han gør på banen.
Jeg håber, han ender i Real Madrid, der stadig er en fodboldklub trods Florentino Pérez’ på mange måder farlige og egoistiske misbrug af brandet Real Madrid.
Eller at han pludselig ser lyset og rykker til England, hvor ingen er større end klubben.
Lige nu har Kylian Mbappé og hans følge låst ham inde i et gyldent fængsel, der kan gøre ham til den bedst betalte fodboldspiller nogensinde, men som også spiller hasard med hans sportslige muligheder.
Jeg bliver trist af at se grådigheden omkring Mbappé, og det her er endnu et dystert øjeblik i fodboldhistorien, hvor en spiller, der så tydeligt har penge nok til de næste generationer i familien, er fristet af de ekstra milliarder fra grusomme diktaturer i Qatar og Saudi-Arabien alene for pengenes og magtens skyld.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
NYHEDER
OB straffer angriber
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Sepp Piontek er død
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften