Op til FC Københavns Europa League-kvartfinale mod Manchester United bragte vi en historie om den enorme andel af Danmarks pointhøst, københavnerne har stået for.
Siden FC Midtjylland klarede sig flot i gruppespillet og nåede 1/16-finalen mod selvsamme Manchester United for 4½ år siden, har ingen andre danske hold end FC København været i gruppespillene siden da.
Mandag aften i Köln blev det igen understreget, hvor langt FC København er foran resten af Superligaen i europæisk sammenhæng.
Nuvel, FC Midtjylland og AGF fik ikke chancen for at bevise, hvor de står, men for mig at se var det ret tydeligt, at århusianerne eller midtjyderne næppe havde skabt de samme problemer, som FC København anført af Victor Nelsson, Rasmus Falk, Kalle Johnsson og Carlos Zeca gjorde.
FC København var heldig med ikke at tabe i ordinær spilletid, da Manchester United især i den sidste halve time satte mere pres og tempo på deres spil, men københavnerne kunne ærgre sig over, at Rasmus Falks fortolkning af Crujff&Redondo ikke gav et føringsmål ved Bryan Oviedo, eller at Jens Stage eller Jonas Wind var blevet helt enige i 1. halvleg om, hvem der skulle afslutte på en stor chance på en nedfaldsbold. Heller ikke kendelsen ved Manchester Uniteds straffespark vil danne skole på dommeruddannelserne i de kommende år.
Men i det store billede kunne der selvfølgelig ikke indvendes noget mod United-sejren. Marcus Rashford og Anthony Martial var for hurtige og dygtige for selv en velspillende Victor Nelsson, man kunne se, hvilken klassespiller Paul Pogba er, og Harry Maguire agerede quarterback med den tid, han fik med bolden.
FC Københavns gruppespil var ikke nogen stor oplevelse med en hjælpende fod i sidste runde fra Lugano mod Dynamo Kijev, men en meget flot samlet sejr over Celtic og en tilsvarende fortjent samlet sejr i to kampe over Istanbul BB understregede sammen med Manchester United-kvartfinalen det flotte europæiske niveau, FC København ikke mindst som klub har.
Der er ingen lærepenge, begynderfejl eller benovelse, heller ikke når man møder en af verdens tre største klubber.
FC Midtjylland, AGF og de andre Superliga-klubber har naturligvis muligheden for at vise, at de også kan, men der er godt nok langt vej derop, også på trods af at FC Midtjylland hjemme i Superligaen har fundet en langtidsholdbar model til at udfordre københavnerne.
FC København kan naturligvis ikke spille med nær samme intensitet eller satse så hårdt på samtlige Superliga-kampe, som gør på de europæiske opgør.
Men man får da den tanke, at FC København ikke nødvendigvis behøver resignere til kun at vinde hvert andet mesterskab, når man kan spille i et tempo, som man gjorde mod Manchester United og i Celtic-kampene i begyndelsen af forårssæsonen.
Så er det op til FC Midtjylland og AGF, og senere SønderjyskE, at bevise, at de også kan være med i Europa. Kampene Ludogorets (eller Buducnost) og Honka om et par uger er det perfekte sted at begynde.
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TOPNYHED Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
INTERVIEW
‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Bekymring om Lionel Messi før VM
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
