31-årige Gareth Bale startede i 10 af Tottenhams 38 ligakampe i den forgangne sæson.
Holdkammeraten Ben Davies startede 14 gange.
Den ét år yngre Aaron Ramsey nåede op på 13 Serie A-starter for et skuffende Juventus-mandskab, og Daniel James i Manchester United havde 11 starter i Premier League.
Jeg skriver det ikke for at nedgøre Wales, der har et fint og stærkt fællesskab på banen og tilsyneladende også en god kemi mellem spillerne, der udstråler, at de virkelig gerne vil landsholdstrøjen, og at de vil gøre alt for at skabe ny eufori, som da de i 2016 nåede semifinalen ved EM.
Men det kan heller ikke nytte noget at tale det her Wales-hold op til mere, end det er: Spillere, der har meget svært ved at komme fast i startopstillingen i deres store klubber, og hvor flere af starterne faktisk også bøvler gevaldigt med at komme på i Championship.
Det er bare noget helt andet end et dansk hold og en dansk trup, der for nærmest alle andre end Frederik Rønnows vedkommende spiller fast til daglig, altovervejende i klubber i bedste række i Europas fem største ligaer.
Det siger vel alt, at Wales’ heroiske og i øvrigt ganske fine keeper Danny Ward er reserve for Kasper Schmeichel og ikke har spillet én eneste Premier League-kamp for Leicester i sine tre sæsoner i klubben.
Kasper Schmeichel og Gareth Bale i forbindelse med en kamp mellem Danmark og Wales i 2018. (Foto: Michael Steele/Getty Images)
Wales er det hold, der har indkasseret næsflest afslutninger ved EM – 59 mod Danmarks 12, som placerer danskerne på en delt førsteplads med Spanien og Italien.
Tilsvarende hedder den 58-27 i afslutninger i Danmarks favør over Wales, og selvom det naturligvis ikke siger tilnærmelsesvis alt og i høj grad afspejler kampbilledet i holdenes tre opgør hver, er styrkeforholdet klart til Danmarks fordel på forhånd.
Dem skal Danmark slå
Det fantastiske sammenhold efter Christian Eriksens uhyggelige kollaps og alle begivenhederne i timerne og dagene efter har allerede gjort Danmark til turneringens hold for mange, både her til lands og i udlandet.
Men som både spillere og trænere, og flere af mine kolleger især før Rusland-kampen fremførte, skal Danmarks landshold nu også vurderes på det, der sker inde for banen, og det gælder selvfølgelig i 100 procents udstrækning også lørdagens Wales-kamp.
At det var forrygende flot at rejse sig efter UEFA’s unfair behandling af Danmark (og Finland) ændrer dermed ikke på, at landsholdet naturligvis skal nedkæmpe Wales, når man er så heldig at få en sådan modstander i en ottendedelsfinale.
Waliserne har et bedre hold end Rusland og Finland, men faktisk ikke med en ret stor margin, hvis man spørger mig.
Når gruppe-etteren Belgien får de forsvarende mestre Portugal og den foreløbige EM-topscorer Cristiano Ronaldo (fem mål, utroligt!), skal man simpelthen gribe chancen, når man får det hold, der for mig at se er det svageste tilbageværende i turneringen. Ja, det svageste, bag Ukraine, Schweiz og Tjekkiet.
I 2018 slog Danmark Wales 2-1 og 2-0 i Nations League. (Foto: Stuart Franklin/Getty Images)
Nok en gang bliver det spændende at se, om Danmark stiller i 3-4-3 eller i den 4-3-3-formation, man lagde ud med mod Finland. Fristelsen til sidstnævnte må være stor, efter 3-4-3 ikke rigtig fungerede mod et dybtliggende russisk mandskab i 1. halvleg af mandagens kamp, men omvendt kan det også virke hårdt at ændre på en opstilling, der i sidste ende vandt 4-1.
Men med det gode backspil fra Joakim Mæhle og Daniel Wass, og Pierre-Emile Højbjerg i storform sammen med en velspillende Andreas Christensen og en Mikkel Damsgaard, der sagtens kunne hive endnu en genistreg op af studenterhuen, kan man sagtens se Danmark vinde uanset talkombinationen fra start.
Sammenholdet og de store oplevelser i Parken kan ingen tage fra landsholdet og fansene.
Men sportsligt vil det være en gedigen skuffelse ikke at vippe Wales ud, hvis kampen ellers forløber bare nogenlunde normalt uden røde kort eller vanvittige dommer- eller VAR-kendelser.
Bemærk, at der ikke er nogen, der taler om en walk-over, storsejr eller en kamp, der kan tages på 80 procent.
Men nu skal man leve op til en favoritværdighed, og som holdet har rejst sig mod Belgien og Rusland, er der ingen grund til at forvente andet end en dansk sejr i Amsterdam.
Se Tipsbladet.dk’s optakt til kampen her.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Brasiliansk VM-mavepuster
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Afslører dansk toptræners millionløn
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
STORT INTERVIEW
