31-årige Gareth Bale startede i 10 af Tottenhams 38 ligakampe i den forgangne sæson.
Holdkammeraten Ben Davies startede 14 gange.
Den ét år yngre Aaron Ramsey nåede op på 13 Serie A-starter for et skuffende Juventus-mandskab, og Daniel James i Manchester United havde 11 starter i Premier League.
Jeg skriver det ikke for at nedgøre Wales, der har et fint og stærkt fællesskab på banen og tilsyneladende også en god kemi mellem spillerne, der udstråler, at de virkelig gerne vil landsholdstrøjen, og at de vil gøre alt for at skabe ny eufori, som da de i 2016 nåede semifinalen ved EM.
Men det kan heller ikke nytte noget at tale det her Wales-hold op til mere, end det er: Spillere, der har meget svært ved at komme fast i startopstillingen i deres store klubber, og hvor flere af starterne faktisk også bøvler gevaldigt med at komme på i Championship.
Det er bare noget helt andet end et dansk hold og en dansk trup, der for nærmest alle andre end Frederik Rønnows vedkommende spiller fast til daglig, altovervejende i klubber i bedste række i Europas fem største ligaer.
Det siger vel alt, at Wales’ heroiske og i øvrigt ganske fine keeper Danny Ward er reserve for Kasper Schmeichel og ikke har spillet én eneste Premier League-kamp for Leicester i sine tre sæsoner i klubben.
Kasper Schmeichel og Gareth Bale i forbindelse med en kamp mellem Danmark og Wales i 2018. (Foto: Michael Steele/Getty Images)
Wales er det hold, der har indkasseret næsflest afslutninger ved EM – 59 mod Danmarks 12, som placerer danskerne på en delt førsteplads med Spanien og Italien.
Tilsvarende hedder den 58-27 i afslutninger i Danmarks favør over Wales, og selvom det naturligvis ikke siger tilnærmelsesvis alt og i høj grad afspejler kampbilledet i holdenes tre opgør hver, er styrkeforholdet klart til Danmarks fordel på forhånd.
Dem skal Danmark slå
Det fantastiske sammenhold efter Christian Eriksens uhyggelige kollaps og alle begivenhederne i timerne og dagene efter har allerede gjort Danmark til turneringens hold for mange, både her til lands og i udlandet.
Men som både spillere og trænere, og flere af mine kolleger især før Rusland-kampen fremførte, skal Danmarks landshold nu også vurderes på det, der sker inde for banen, og det gælder selvfølgelig i 100 procents udstrækning også lørdagens Wales-kamp.
At det var forrygende flot at rejse sig efter UEFA’s unfair behandling af Danmark (og Finland) ændrer dermed ikke på, at landsholdet naturligvis skal nedkæmpe Wales, når man er så heldig at få en sådan modstander i en ottendedelsfinale.
Waliserne har et bedre hold end Rusland og Finland, men faktisk ikke med en ret stor margin, hvis man spørger mig.
Når gruppe-etteren Belgien får de forsvarende mestre Portugal og den foreløbige EM-topscorer Cristiano Ronaldo (fem mål, utroligt!), skal man simpelthen gribe chancen, når man får det hold, der for mig at se er det svageste tilbageværende i turneringen. Ja, det svageste, bag Ukraine, Schweiz og Tjekkiet.
I 2018 slog Danmark Wales 2-1 og 2-0 i Nations League. (Foto: Stuart Franklin/Getty Images)
Nok en gang bliver det spændende at se, om Danmark stiller i 3-4-3 eller i den 4-3-3-formation, man lagde ud med mod Finland. Fristelsen til sidstnævnte må være stor, efter 3-4-3 ikke rigtig fungerede mod et dybtliggende russisk mandskab i 1. halvleg af mandagens kamp, men omvendt kan det også virke hårdt at ændre på en opstilling, der i sidste ende vandt 4-1.
Men med det gode backspil fra Joakim Mæhle og Daniel Wass, og Pierre-Emile Højbjerg i storform sammen med en velspillende Andreas Christensen og en Mikkel Damsgaard, der sagtens kunne hive endnu en genistreg op af studenterhuen, kan man sagtens se Danmark vinde uanset talkombinationen fra start.
Sammenholdet og de store oplevelser i Parken kan ingen tage fra landsholdet og fansene.
Men sportsligt vil det være en gedigen skuffelse ikke at vippe Wales ud, hvis kampen ellers forløber bare nogenlunde normalt uden røde kort eller vanvittige dommer- eller VAR-kendelser.
Bemærk, at der ikke er nogen, der taler om en walk-over, storsejr eller en kamp, der kan tages på 80 procent.
Men nu skal man leve op til en favoritværdighed, og som holdet har rejst sig mod Belgien og Rusland, er der ingen grund til at forvente andet end en dansk sejr i Amsterdam.
Se Tipsbladet.dk’s optakt til kampen her.
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
TOPNYHED
Dansker bomber løs mod Manchester City
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
Her kan du se FC København mod Napoli
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
INTERVIEW
Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub
AVIS
Club Brugge-spiller skifter til dansk klub
INTERVIEW
Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’
Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne
NYHEDER
