BIF, AaB & FCM: Et vildt våbenkapløb i Superligaen

LEDER: Brøndby IF, FC Midtjylland og AaB går med alvorlige overvejelser om, hvem der skal eje de respektive Superliga-klubber. Jagten på en ny ejer kan både give et kæmpe boost og ende i nogle af de problemer, klubber har oplevet efter overtagelser af udenlandske investorer.



DENNE LEDER BLEV FØRST BRAGT I TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 23. SEPTEMBER

Det er noget af et våbenkapløb, der er i gang i Superligaen, og der er ingen garanti for, at det er klubberne selv, der bestemmer deres skæbne.

I begyndelsen af ugen kom det frem, at Brøndby så småt nærmer sig et salg, hvor amerikanske David Blitzer vil tage over som hovedaktionær for Jan Bech Andersen, der dog stadig vil have en mindre aktiepost.

Det kom dagen efter Ekstra Bladets udmærkede historie om, at Matthew Benham er klar til at drosle ned i FC Midtjylland, hvor Anders Holch Povlsen i vores bog ligner den klare favorit til at overtage styringen.

FC København er ved at rykke i en position, hvor man nemmere kan sælge fodboldklubben eller en del af den til en ny medinvestor, især efter man i denne uge fortalte, at Lalandia-delen af Parken Sport & Entertainment også er til salg, og man skal ikke få et chok, hvis også Randers, Lyngby og Silkeborg dukker op på markedet igen. 

Det er nærmest halvdelen af Superligaen, der er på markedet for opkøb, og timingen er ikke så mærkelig endda.

Ude i Europa er der langt om længe kommet klarhed over de nye Financial Fair Play-regler, der fremover skal regulere europæisk fodbold.

Der er også udsigt til store stigninger i præmiepengene i de europæiske turneringer fra om små to år, og selvom verdensøkonomien er både usikker og i alvorlig risiko for at glide over i noget a la en ny finanskrise, ser fodbold indtil videre ud til at gå fri af de helt store problemer.

Den afklaring er medvirkende til, at der kan opstå flere handler i det kommende år eller to.

Men der er også specifikke årsager til, at FC Midtjylland og Brøndby IF meget vel kan være på andre hænder om 6-12 måneder.

I Brøndby er Jan Bech Andersen parat til at lade andre bære klubben videre og endnu højere op, end man kom med det overraskende DM i 2021.

Læs: Brøndby-ejeren er klar til, at andre skal betale regningerne og stå på mål for klubben, både når det går godt og det går skidt.

I FC Midtjylland ser det unægtelig ud til, at hjerteklubben Brentford er løbet med Matthew Benhams opmærksomhed, og andet ville da næsten også være mystisk, når man ejer et Premier League-hold med masser af medvind.

Midtjyderne vil helt sikkert gerne beholde Benham og den viden, der ligger i Benhams analysefirma Smartodds og samarbejdet med Brentford.

Men med et nyt, lækkert træningsanlæg på vej skal man have en ejer, der er helt og aldeles dedikeret til FC Midtjylland, og det kunne man få i Anders Holch Povlsen og hans ligeledes stærke organisation.

Og for at fuldende en uge med maksimalt fuld fart på nyhedsstrømmen i Superligaen, sagde AaB onsdag farvel til sportsdirektør Inge André Olsen en uge efter, Lars Friis røg som cheftræner, hvorefter man senere onsdag formiddag meddelte, at man igen er begyndt at undersøge muligheden for at sælge klubben helt eller delvist til en eller flere udenlandske investorer.

Hvor det for Brøndby og FC Midtjylland handler om at have penge nok til at spille med om mesterskabet og at holde trit med FC København, handler AaB’s overvejelse af en udenlandsk investor reelt om at hænge på det lag af klubber, der ligger efter FCK, FCM og Brøndby.

Det får vi naturligvis ikke AaB til at sige – drømmen skal være medaljer og Europa, men lige nu skal man bare undgå nedrykning og finde en måde at betale regningerne.

Overvejelserne i Brøndby og AaB vækker store følelser. Hvor FC Midtjylland i over ti år har været på udenlandske hænder, i øvrigt som en af de tidlige klubber uden for britisk fodbold, har Brøndby og AaB aldrig været det, og sporene skræmmer forståeligt nok.

Bare i Danmark har SønderjyskE, Esbjerg fB, Fremad Amager, Næstved og Vendsyssel FF dykket mærkbart efter udenlandske overtagelser.

Og selv om der også er gode historier, og større klubber som Brøndby IF og AaB kan tiltrække investorer i en anden vægtklasse end klubber nær bunden af Superligaen og i 1. Division, skræmmer sporene.

Bliver man underordnet en klub i en større liga i Europa?

Er der penge til driften? Interesserer den nye ejer sig for klubben efter det første år eller to, hvis succesen ikke kommer med det samme?

Vi må bare konstatere, at tålmodigheden i mange tilfælde har vist sig at være kort hos udenlandske investorer, hvis vi ikke taler en klub med medlemskort til Champions League.

Det har været to vilde uger i Superligaen med to trænerfyringer og åbningen for nye ejere i tre klubber, og fortsættelsen bliver endnu mere interessant.





AGF tager pis på FC Midtjylland




LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Brian Riemer giver klar besked

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

23 røde kort i vanvidskamp

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

I svime: Som en ny spiller



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Vil have ham væk fra FC København

– Han har måske været lagt lidt på is

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Rasmus Højlund i massiv modvind

I chok: Har aldrig set lignende

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Kæmpe kærlighedserklæring

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Alpha retter hård kritik

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

Froholdt på tavlen i storkamp

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Han er Eriksen og co’s nye træner

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på