Brøndby smider guldet men vinder transferkrigen

ANALYSE: Det vil hæmme Brøndby voldsomt i foråret, hvis man også mister Maxsø, Frendrup og måske Anis Ben Slimane efter Uhre-salget. Men på sigt er det her en sejr for Brøndby og ikke mindst ‘CV’ og Jan Bech Andersen.



Mangt en fodboldinteresseret dansker måtte lige tjekke udløbsdatoen på fredagsslikket og den sukkerfri sodavand, da nyhederne fredag aften tikkede ind i en lind strøm.

Andras Maxsø til Bordeaux på leje nu og frikøb til sommer?

Morten Frendrup til kaosklubben Genoa for kun få millioner kroner mere, end man fik for 27-årige Mikael Uhre fra Philadelphia Union.

Og så minsandten også transferrygter, først rapporteret af BT, om Anis Ben Slimane, midtbanespilleren der i den grad er blomstret op i denne sæson efter en svær guldsæson i skyggen af Jesper Lindstrøm?

Fy for nogle aftentimer, det var for Brøndby-fans, og lørdagens nyheder var ikke meget bedre med udsigt til storm i store dele af landet, der altså truer med at tage tre af de bedste tilbageværende spillere med sig efter denne uges salg af Mikael Uhre over Atlanterhavet.

Lad os lige tage tingene i rækkefølge:

Belært af sidste sommers mislykkede Andreas Maxsø-skifte skal vi lige se handlerne blive gennemført og første afdrag tikke ind på Brøndbys bankkonto, før fortvivlelsen i Brøndby-lejren bliver komplet.

Bliver Maxsø og Frendrup solgt, kan jeg ikke se, hvordan det undgår at slå Brøndby ud af guldkampen i foråret, med mindre Carsten V. Jensen har linet de helt perfekte og køreklare erstatninger op fra dag ét – de to og Uhre var Brøndbys tre vigtigste og bedste spillere i efteråret.

Men jeg tror heller ikke, man har noget at frygte i forhold til at komme i Top 6 eller at synke ned i de første måneders dårlige resultater; der kommer nye folk ind i alle kæder, hvis man sælger nu, og det bliver nok til at styre sikkert i Top 6 og drille de andre hold uden at kunne true FCM og FCK i deres guldkamp.

Så er det uambitiøst at smide guldchancen, som man nok vil gøre ved salg af Andreas Maxsø og Morten Frendrup?

For førstes vedkommende kan det meget vel være ude af Brøndbys hænder uanset hvad – han har haft en frikøbsklausul som rapporteret af Ekstra Bladet, og så er det jo ret svært at sige nej.

Og så er der det strategiske: Det var fedt for Brøndby IF at sælge Jesper Lindstrøm for 50 millioner kroner sidste sommer, det største salg i klubben efter Daniel Aggers skifte til Liverpool for mange år siden.

Men at skyde to, tre eller fire spillere afsted for tocifrede millionbeløb og måske komme et pænt stykke over 100 millioner kroner i transferindtægter for en sæson er på sigt rigtig godt nyt for Brøndby, som fodboldverdenen er skruet sammen i dag.

For Brøndby har i halvandet årti været voldsomt hindret af, at man har været skrækkeligt dårlig til at sælge spillere og især at få store beløb for disse set i forhold til klubbens navn og forbrug.

Med mindre, man lukker typer a la Red Bull eller nogle amerikanske eller russiske oligarker ind som ejere, er man altså bare nødt til at sælge spillere bare for at få driften til at hænge sammen, og får man solgt de her spillere, kommer man et stykke tættere på at kunne konkurrere med FC Midtjylland, FC Nordsjælland og rivalen FC København om at få de helt store beløb for spillere fra den danske liga.

I den perfekte verden rækker man da ud efter guldet i foråret 2022 og venter til sommeren med at sælge, fordi det ikke er sikkert, at man får nogen reel guldmulighed de næste to-tre år.

Men det er også naivt at tro, at man som dansk klub bare kan læne sig tilbage og forlange, at køberne og de fornuftige tilbud kommer, når det passer én selv bedst – det bliver nemmere, når man som FCM, FCK og FCN kan sælge de bedste for både 75 og 100 millioner kroner.

Så jeg forstår frustrationen blandt nogle Brøndby-fans, hvis Maxsø og Frendrup ryger for beløb, man føler er for beskedne, men man kan trøste sig med, at det her bør gøre det lettere for klubben at kræve både 40, 50 og 60 millioner kroner for de bedste folk, når man igen står med et stærkt hold med store individuelle profiler i de kommende år.

Det kan blive surt show her i foråret, og så kan man huske på, hvordan det også så kropumuligt ud dengang i januar for to år siden, hvor Hany Mukhtar, Kamil Wilczek og Dominik Kaiser blev solgt og ingen i kongeriget kunne forestille sig, hvordan Brøndby igen kunne score mål, for slet ikke at tale om at vinde guld.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Hylder Manchester United-stjerne

Han kan blive den næste store profil!



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

AGF og OB var enige om at spille søndag

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

FC Midtjylland – FC København

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Tror på overraskelse i startopstilling

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Superliga-premiere aflyst



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

– Priserne er eksploderet

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Fælder bekymrende dom efter chok

Officielt: Her spilles AGF-OB

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-profil skadet

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’