Brøndby smider guldet men vinder transferkrigen

ANALYSE: Det vil hæmme Brøndby voldsomt i foråret, hvis man også mister Maxsø, Frendrup og måske Anis Ben Slimane efter Uhre-salget. Men på sigt er det her en sejr for Brøndby og ikke mindst ‘CV’ og Jan Bech Andersen.



Mangt en fodboldinteresseret dansker måtte lige tjekke udløbsdatoen på fredagsslikket og den sukkerfri sodavand, da nyhederne fredag aften tikkede ind i en lind strøm.

Andras Maxsø til Bordeaux på leje nu og frikøb til sommer?

Morten Frendrup til kaosklubben Genoa for kun få millioner kroner mere, end man fik for 27-årige Mikael Uhre fra Philadelphia Union.

Og så minsandten også transferrygter, først rapporteret af BT, om Anis Ben Slimane, midtbanespilleren der i den grad er blomstret op i denne sæson efter en svær guldsæson i skyggen af Jesper Lindstrøm?

Fy for nogle aftentimer, det var for Brøndby-fans, og lørdagens nyheder var ikke meget bedre med udsigt til storm i store dele af landet, der altså truer med at tage tre af de bedste tilbageværende spillere med sig efter denne uges salg af Mikael Uhre over Atlanterhavet.

Lad os lige tage tingene i rækkefølge:

Belært af sidste sommers mislykkede Andreas Maxsø-skifte skal vi lige se handlerne blive gennemført og første afdrag tikke ind på Brøndbys bankkonto, før fortvivlelsen i Brøndby-lejren bliver komplet.

Bliver Maxsø og Frendrup solgt, kan jeg ikke se, hvordan det undgår at slå Brøndby ud af guldkampen i foråret, med mindre Carsten V. Jensen har linet de helt perfekte og køreklare erstatninger op fra dag ét – de to og Uhre var Brøndbys tre vigtigste og bedste spillere i efteråret.

Men jeg tror heller ikke, man har noget at frygte i forhold til at komme i Top 6 eller at synke ned i de første måneders dårlige resultater; der kommer nye folk ind i alle kæder, hvis man sælger nu, og det bliver nok til at styre sikkert i Top 6 og drille de andre hold uden at kunne true FCM og FCK i deres guldkamp.

Så er det uambitiøst at smide guldchancen, som man nok vil gøre ved salg af Andreas Maxsø og Morten Frendrup?

For førstes vedkommende kan det meget vel være ude af Brøndbys hænder uanset hvad – han har haft en frikøbsklausul som rapporteret af Ekstra Bladet, og så er det jo ret svært at sige nej.

Og så er der det strategiske: Det var fedt for Brøndby IF at sælge Jesper Lindstrøm for 50 millioner kroner sidste sommer, det største salg i klubben efter Daniel Aggers skifte til Liverpool for mange år siden.

Men at skyde to, tre eller fire spillere afsted for tocifrede millionbeløb og måske komme et pænt stykke over 100 millioner kroner i transferindtægter for en sæson er på sigt rigtig godt nyt for Brøndby, som fodboldverdenen er skruet sammen i dag.

For Brøndby har i halvandet årti været voldsomt hindret af, at man har været skrækkeligt dårlig til at sælge spillere og især at få store beløb for disse set i forhold til klubbens navn og forbrug.

Med mindre, man lukker typer a la Red Bull eller nogle amerikanske eller russiske oligarker ind som ejere, er man altså bare nødt til at sælge spillere bare for at få driften til at hænge sammen, og får man solgt de her spillere, kommer man et stykke tættere på at kunne konkurrere med FC Midtjylland, FC Nordsjælland og rivalen FC København om at få de helt store beløb for spillere fra den danske liga.

I den perfekte verden rækker man da ud efter guldet i foråret 2022 og venter til sommeren med at sælge, fordi det ikke er sikkert, at man får nogen reel guldmulighed de næste to-tre år.

Men det er også naivt at tro, at man som dansk klub bare kan læne sig tilbage og forlange, at køberne og de fornuftige tilbud kommer, når det passer én selv bedst – det bliver nemmere, når man som FCM, FCK og FCN kan sælge de bedste for både 75 og 100 millioner kroner.

Så jeg forstår frustrationen blandt nogle Brøndby-fans, hvis Maxsø og Frendrup ryger for beløb, man føler er for beskedne, men man kan trøste sig med, at det her bør gøre det lettere for klubben at kræve både 40, 50 og 60 millioner kroner for de bedste folk, når man igen står med et stærkt hold med store individuelle profiler i de kommende år.

Det kan blive surt show her i foråret, og så kan man huske på, hvordan det også så kropumuligt ud dengang i januar for to år siden, hvor Hany Mukhtar, Kamil Wilczek og Dominik Kaiser blev solgt og ingen i kongeriget kunne forestille sig, hvordan Brøndby igen kunne score mål, for slet ikke at tale om at vinde guld.





‘Det har irriteret mig helt vildt’




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Jakob Poulsen maner til ro

Thomas Frank er favorit til jobbet

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Sejr sender AGF på guldkurs

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Verdensstjerne roser Højlund

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Han kan meget vel ende som en lille legende

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Færdig i Manchester City

FC Nordsjælland – Brøndby IF

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Kasper Dolberg i choktransfer?

Simeone fatter det ikke

Superliga-ekspert i svime over FCK

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Juventus tager vigtig skalp

Langer ud efter Superliga-stjerne

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Blandt dette årtusindes bedste

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger