Brøndby smider guldet men vinder transferkrigen

ANALYSE: Det vil hæmme Brøndby voldsomt i foråret, hvis man også mister Maxsø, Frendrup og måske Anis Ben Slimane efter Uhre-salget. Men på sigt er det her en sejr for Brøndby og ikke mindst ‘CV’ og Jan Bech Andersen.



Mangt en fodboldinteresseret dansker måtte lige tjekke udløbsdatoen på fredagsslikket og den sukkerfri sodavand, da nyhederne fredag aften tikkede ind i en lind strøm.

Andras Maxsø til Bordeaux på leje nu og frikøb til sommer?

Morten Frendrup til kaosklubben Genoa for kun få millioner kroner mere, end man fik for 27-årige Mikael Uhre fra Philadelphia Union.

Og så minsandten også transferrygter, først rapporteret af BT, om Anis Ben Slimane, midtbanespilleren der i den grad er blomstret op i denne sæson efter en svær guldsæson i skyggen af Jesper Lindstrøm?

Fy for nogle aftentimer, det var for Brøndby-fans, og lørdagens nyheder var ikke meget bedre med udsigt til storm i store dele af landet, der altså truer med at tage tre af de bedste tilbageværende spillere med sig efter denne uges salg af Mikael Uhre over Atlanterhavet.

Lad os lige tage tingene i rækkefølge:

Belært af sidste sommers mislykkede Andreas Maxsø-skifte skal vi lige se handlerne blive gennemført og første afdrag tikke ind på Brøndbys bankkonto, før fortvivlelsen i Brøndby-lejren bliver komplet.

Bliver Maxsø og Frendrup solgt, kan jeg ikke se, hvordan det undgår at slå Brøndby ud af guldkampen i foråret, med mindre Carsten V. Jensen har linet de helt perfekte og køreklare erstatninger op fra dag ét – de to og Uhre var Brøndbys tre vigtigste og bedste spillere i efteråret.

Men jeg tror heller ikke, man har noget at frygte i forhold til at komme i Top 6 eller at synke ned i de første måneders dårlige resultater; der kommer nye folk ind i alle kæder, hvis man sælger nu, og det bliver nok til at styre sikkert i Top 6 og drille de andre hold uden at kunne true FCM og FCK i deres guldkamp.

Så er det uambitiøst at smide guldchancen, som man nok vil gøre ved salg af Andreas Maxsø og Morten Frendrup?

For førstes vedkommende kan det meget vel være ude af Brøndbys hænder uanset hvad – han har haft en frikøbsklausul som rapporteret af Ekstra Bladet, og så er det jo ret svært at sige nej.

Og så er der det strategiske: Det var fedt for Brøndby IF at sælge Jesper Lindstrøm for 50 millioner kroner sidste sommer, det største salg i klubben efter Daniel Aggers skifte til Liverpool for mange år siden.

Men at skyde to, tre eller fire spillere afsted for tocifrede millionbeløb og måske komme et pænt stykke over 100 millioner kroner i transferindtægter for en sæson er på sigt rigtig godt nyt for Brøndby, som fodboldverdenen er skruet sammen i dag.

For Brøndby har i halvandet årti været voldsomt hindret af, at man har været skrækkeligt dårlig til at sælge spillere og især at få store beløb for disse set i forhold til klubbens navn og forbrug.

Med mindre, man lukker typer a la Red Bull eller nogle amerikanske eller russiske oligarker ind som ejere, er man altså bare nødt til at sælge spillere bare for at få driften til at hænge sammen, og får man solgt de her spillere, kommer man et stykke tættere på at kunne konkurrere med FC Midtjylland, FC Nordsjælland og rivalen FC København om at få de helt store beløb for spillere fra den danske liga.

I den perfekte verden rækker man da ud efter guldet i foråret 2022 og venter til sommeren med at sælge, fordi det ikke er sikkert, at man får nogen reel guldmulighed de næste to-tre år.

Men det er også naivt at tro, at man som dansk klub bare kan læne sig tilbage og forlange, at køberne og de fornuftige tilbud kommer, når det passer én selv bedst – det bliver nemmere, når man som FCM, FCK og FCN kan sælge de bedste for både 75 og 100 millioner kroner.

Så jeg forstår frustrationen blandt nogle Brøndby-fans, hvis Maxsø og Frendrup ryger for beløb, man føler er for beskedne, men man kan trøste sig med, at det her bør gøre det lettere for klubben at kræve både 40, 50 og 60 millioner kroner for de bedste folk, når man igen står med et stærkt hold med store individuelle profiler i de kommende år.

Det kan blive surt show her i foråret, og så kan man huske på, hvordan det også så kropumuligt ud dengang i januar for to år siden, hvor Hany Mukhtar, Kamil Wilczek og Dominik Kaiser blev solgt og ingen i kongeriget kunne forestille sig, hvordan Brøndby igen kunne score mål, for slet ikke at tale om at vinde guld.







TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Sigter 32 personer for matchfixing

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Philip Billing tabte kæben

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Helt på røven over Victor Froholdt

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danmark – Nordmakedonien

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Riemer melder stjerne klar

LIVE: Gigantisk underskud



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Divisionsforeningen med markant udmelding

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Nu flytter anfører til Danmark

Klar besked til danske debutanter

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Av, FCK! Her er de værst af alle

Kæmpe nyhed i udlandet

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

I chok over Steve Cooper-historie

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Det har hjemsøgt Højbjerg

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!