Lederen stammer fra Tipsbladets fredagsudgave 28. maj 2021.
Der var gået 2.571 dage, siden AaB havde vundet guld via en kedelig kamp i Slagelse og et sidsteminutsmål til FC København i Herning, da Brøndby igen brød FC København og FC Midtjyllands duopol og vandt DM.
Senest Brøndby havde vundet guld, gik Jesper Lindstrøm og Morten Frendrup i børnehave, og siden da har kun AaB (to gange) og FC Nordsjælland taget guldet foran de to store FC-klubber, hvor FC Midtjylland i den grad er blevet en magtfaktor siden første mesterskab i 2015.
Og det var på høje tid og såre fortjent, at Brøndby tog førstepladsen.
Der er mange, der ikke bryder sig om FCK og FCM, hvilket er et selvfølgeligt naturfænomen i fodbold – klubber, der vinder meget, bliver ikke populære hos rivalerne.
Men intet får os danske fodboldfans op af stolene som et Brøndby-mesterskab.
Det gælder både de mange, mange fans og sympatisører, der bare gør Brøndby til noget særligt i dansk fodbold, men også de mindst lige så mange fodboldinteresserede danskere, der håber på alt andet end lykke og fremgang hos de gulblusede.
Det følger med, når man var Danmarks første virkeligt succesrige fuldtidsklub med store præstationer i Europa og herhjemme, og på den måde havde Brøndby-cheftræner Niels Frederiksen så sandelig ret i, at Brøndby er hele Danmarks hold.
Det var forrygende flot arbejde af spillere, ledere og ikke mindst førnævnte Frederiksen, hans assistenter Jesper Sørensen og Martin Retov, og alle de andre omkring holdet.
For jeg står fuldt og fast ved, at Brøndby spiller for spiller ikke havde den bedste trup målt på individuel kvalitet og spidskompetence – den ære tilfalder fortsat FC Midtjylland.
Men Brøndby havde i den grad det bedste hold og sikrede med ro og omtanke, at man fik den berømte ekstra værdi ud af hinanden i et kollektiv, der retfærdigvis også havde medvinden på de tidspunkter, hvor FC Midtjylland var ved at stikke af, eller da nogle efter tre nederlag i 5. til 7. runde begyndte at tvivle på Niels Frederiksen og ideen i at forlænge hans kontrakt til efter 30. juni 2021.
Brøndbys spillere og fans fortjener alt det gode, der kommer til dem nu, både en uge med fest, en fortjent sommerferie (der skal jo ikke Brøndby-spillere til EM) og så en tur i Europa League-gruppespillet eller forhåbentlig endda Champions League, hvis man laver en overraskelse og vipper en af de særdeles dygtige og Europa-erfarne modstandere ud af kvalifikationen i slutningen af august.
Men jeg synes faktisk heller ikke, man behøver hænge så meget med skuffen igen i FC København, FC Midtjylland, AGF og hvor man ellers drømmer om topfodbold i Danmark.
Jo, det er drønirriterende at se den mest omdiskuterede klub i landet vinde ligaen med 61 point i 32 kampe, som ikke er et pointtal, der bør ryste klubber med topambitioner.
Men for variationen og interessens skyld gør det intet, at en klub, der ikke starter med ”FC”, vandt det danske mesterskab, og katastrofen for de to dominerende, rige klubber er trods alt ikke større, end at FC Midtjylland og FC København lige nu er favoritter til at stå med guldet om 12 måneder.
Det gør i det hele taget ikke noget, at denne sæson har vendt lidt rundt på tingene – FC Midtjylland kom i Champions League, Lille vandt Ligue 1 foran PSG, og Juventus smed tronen i Italien og havde så nær også misset Champions League, mens enerådige FC Barcelona og Real Madrid blev snydt af et Atlético Madrid, der var et stykke fra deres bedste niveau i Diego Simeone-æraen.
Som vi, og jeg, også kommer ind på ovre på tipsbladet.dk, giver Brøndbys mesterskab langt fra nogen envejsbillet til at blive del af FCK og FCM’s monopol i Superligaen – selv 200 millioner kroner fra Champions League strækker ikke ret langt, når dine konkurrenter bruger 50-100 millioner kroner mere end dig på spillere alene på én sæson.
Men Brøndbys mesterskab giver noget ilt til ligaen og en tro på, at fodbold-tilværelsen i Superligaen også kan handle om andet og mere end at komme i Top 6 eller overlevelse, og det er slet ikke så tosset endda – heller ikke for dem, der lige nu er indebrændte over Brøndbys guld.

KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
LIVE
LIVE: Dansker turde ikke sparke
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
Pinligt! Danmark brænder på stribe
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Rasmus Højlund har ikke set det før
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Tottenham præsenterer ny træner
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
Italien under massivt pres
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
Sverige skal til VM
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
