Cheferne i FCK, FCM og Brøndby må sove dårligt

Superligaen er dybt underholdende, klubberne i midten og bunden er blevet markant bedre, men der er også nogle topklubber, hvor uret efterhånden tikker højt.



ÅRHUS (Tipsbladet): Vi har i mange år haft en uformel øvelse på redaktionen, hvor vi forsøger at forudsige, hvem der vinder vores profiler.

Der er nogle år, hvor det er ret nemt at forudsige (Thomas Delaneys gennembrud, Robert Skovs vilde efterår i 2018), der er andre, hvor der er to eller flere fremragende kandidater.

Og så er der år, hvor man kan finde fejl eller mangler ved samtlige potentielle vindere og sidder tilbage og overvejer, hvem der mon vinder.

Jeg skal ikke påvirke, hvordan kåringen kommer til at forløbe de næste uger, men jeg tør nok godt love, at vi her i efterårssæsonen i 2024 er tættere på sidste scenarie, jeg beskriver, end det første.

Så hvorfor giver jeg mig til at tale om Efterårets Profil, når det nu handler om en ekstremt tæt Superliga-top her halvvejs i sæsonen?

Det gør jeg, fordi det meget godt illustrer, hvordan sæsonen har været indtil videre.

Vi genopfrisker lige:

283164

Foto: Alamy

Efter kampene i weekenden er AGF, FC København og FC Midtjylland a point i Top 3 på 27 point, Silkeborg IF har 25, Randers FC har 24, og Brøndby IF og FC Nordsjælland har hver 23.

Hvis vi kun går ud fra stillingen, er der intet, der forhindrer hvert af de syv hold i at blive danske mestre til maj, og det er tosset at tænke på, at mindst et af holdene skal spille nedrykningsslutspil.

For mig viser det her, at nærmest samtlige hold i Superligaen kan strikke en god kamp sammen, hvor de ikke er topklubberne dybt underlegne og er afhængig af en enkelt heldig kontra eller dødbold for at overraske.

Alle er taktisk forberedt, kan spille angrebsspil, løber for fuld hammer i 90 minutter plus det løse, og bruger alt fra analyse-software til de rette støvler og den rette ernæring og søvn til at stå skarpt.

På den måde skal man være skarp, hvis man er tophold, skarpere end for fem-ti år siden, hvor FC Midtjylland rystede ligaen med at være så meget stærkere på dødbolde end alle andre, og hvor FC Københavns dyre indkøb kunne blæse alle omkuld i andre sæsoner.

Det er slut nu, så nu skal topklubberne finde nye redskaber.

283164

Foto: Alamy

Men der er også noget, der skurrer i øjnene og ørerne, når man ser de tre suverænt rigeste klubber FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF vakle, som de hver især har gjort i denne sæson.

Lige nu er det FC Midtjylland, der sejler og ligner et hold, der kan have et lille bjerg at bestige i vinterpausen, efter man er gået totalt i stå under et bjerg af skader og karantæner og manglende evne til at vinde med flere i øvrigt meget dyrt indkøbte reserver og rotationsspillere.

FCK har det seneste lange stykke tid kun formået at slå Vejle og Sønderjyske i Superligaen, hvilket med garanti ikke er nok til at vinde DM til maj, og Brøndby var teknisk knockout, før man tørrede gulv med FC Midtjylland i en pokalkamp og på MCH Arena.

283164

Foto: Alamy

Jævnbyrdighed er godt og sjovt, men i det her tilfælde dækker det også over, at de tre stærke klubber, især FC Midtjylland og FC København, ikke får det ud af deres stærke spillere og på papiret fantastiske trupper, som de bør.

Det kan måske forklares lige nu med skader og med FCK's vilde udskiftninger i sommer, men de forklaringer er ved at være slidte og dur slet ikke efter nytår.

Jeg ville have en murrende fornemmelse i maven og ofte vågne med et sæt om natten for at notere de flygtige input ned, underbevidstheden boksede med for at løse de store udsving.

For det er det, jeg mener med, at det er svært at regne ud, hvem der skal være Efterårets Profil: Det er ofte udtryk for, at holdene svinger meget, og 1,8 point per kamp her halvvejs i grundspillet, altså før slutspillet begynder og topholdene virkelig bokser løs på hinanden, imponerer ikke mig, og må også bekymre hos titelfavoritterne.





Driller træneren: Vidste du det om Vingegaard?

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Opløftende melding for ‘AC’

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Meget tæt på at hente Pione Sisto

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

– Det vil være fuldstændigt magisk

En kæmpe sejr

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Fælder hård Schmeichel-dom

Helt vild med Oscar Schwartau

‘PC’ rasende over falske historier

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Right to Dream vinder stor pris

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Eriksen ude med hård kritik

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu