Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag, og du kan også få det leveret til postkassen. Læs meget mere her.
Én starter i Premier League. Og et par stykker i 2. og 3. bedste række i England.
Danske fans og landsholdet har ingen grund til at ligge søvnløs i bare angst for lutter kæmpenavne fra Wales forud for lørdagens ottendedelsfinale ved EM – ja faktisk har deres enlige Premier League-starter, Ethan Ampadu fra nedrykkeren Sheffield United, karantæne efter et rødt kort mod Italien.
Nationalfølelsen og euforien over landsholdet bruser i Danmark i disse dage, og med en yderst fordelagtig og heldig lodtrækning med det måske svageste tilbageværende hold som lørdagens modstander er der såmænd gode chancer for, at festen fortsætter langt ud på natten mellem lørdag og søndag og videre ind i næste uge forud for en kamp mod enten Holland eller Tjekkiet i Aserbajdsjan.
Wales er naturligvis også båret frem af en stor holdånd og solid opbakning hjemmefra med de flotte 2016-minder om en EM-semifinale i baghovedet, men Gareth Bale og holdet er fem år ældre og et niveau under det habile mandskab, der kastede så meget grus i maskineriet i slutrunden i Frankrig.
Så der er al mulig grund til dansk optimisme og til at få forberedt en hyggelig og sjov lørdag med familie og venner, og skulle landsholdet være så heldig at få Tjekkiet i stedet for Holland i en kvartfinale, er drømmen om en semifinale på Wembley ikke lige så vanvittig, som den så ud efter nederlaget til Belgien.
Danmark har rent statistisk spillet et fint EM, og stemningen og følelserne i Parken har været uovertrufne ved dette EM.
Holland i en kvartfinale og Tyskland eller England i en semifinale har slet og ret endnu flere klassespillere til rådighed end Danmark.
Men alle tre hold har vist betydelige svaghedstegn ved EM og er selvfølgelig ikke usårlige, og fordelingen af hold er særdeles favorabel med noget nær uovervindelige Frankrig, Italien og Belgien ovre i den anden halvdel af knockoutturneringen.
Det er sandsynligvis lutter storhold, der er tilbage på Danmarks vej efter en eventuel sejr over Wales, og det er fuldt berettiget, at syv-otte hold vurderes til at være stærkere. Dem kan landsholdet næppe overvinde.
Men det er så fint at drømme og ride på bølgen, så længe det er muligt, og selvfølgelig skal spillerne presse den her slutrunde for alt, de overhovedet kan.
Så skal vi andre bare have i baghovedet, at en flot sejr over et middelmådigt russisk hold og en gevinst mod Wales ikke er ensbetydende med, at der kan stilles samme resultatkrav til Hjulmands hold, som der kan til dem med Kylian Mbappé, Kevin De Bruyne og Manuel Locatelli på holdkortet.

TOPNYHED Han er også færdig i FC København
Melder ud om Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
AVIS
Klar på chokskifte
Sendt hjem fra FC København-træning
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
Vild stime før Danmark-brag
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
Ser I med, Brøndby?
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Joakim Mæhle åbner op
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
