Danmark kan drømme stort efter god og heldig uge

LEDER: Danmark har muligheder for et stort resultat ved EM-slutrunden.



Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag, og du kan også få det leveret til postkassen. Læs meget mere her.

Én starter i Premier League. Og et par stykker i 2. og 3. bedste række i England.

Danske fans og landsholdet har ingen grund til at ligge søvnløs i bare angst for lutter kæmpenavne fra Wales forud for lørdagens ottendedelsfinale ved EM – ja faktisk har deres enlige Premier League-starter, Ethan Ampadu fra nedrykkeren Sheffield United, karantæne efter et rødt kort mod Italien.

Nationalfølelsen og euforien over landsholdet bruser i Danmark i disse dage, og med en yderst fordelagtig og heldig lodtrækning med det måske svageste tilbageværende hold som lørdagens modstander er der såmænd gode chancer for, at festen fortsætter langt ud på natten mellem lørdag og søndag og videre ind i næste uge forud for en kamp mod enten Holland eller Tjekkiet i Aserbajdsjan.

Wales er naturligvis også båret frem af en stor holdånd og solid opbakning hjemmefra med de flotte 2016-minder om en EM-semifinale i baghovedet, men Gareth Bale og holdet er fem år ældre og et niveau under det habile mandskab, der kastede så meget grus i maskineriet i slutrunden i Frankrig.

Så der er al mulig grund til dansk optimisme og til at få forberedt en hyggelig og sjov lørdag med familie og venner, og skulle landsholdet være så heldig at få Tjekkiet i stedet for Holland i en kvartfinale, er drømmen om en semifinale på Wembley ikke lige så vanvittig, som den så ud efter nederlaget til Belgien.

Danmark har rent statistisk spillet et fint EM, og stemningen og følelserne i Parken har været uovertrufne ved dette EM.

Holland i en kvartfinale og Tyskland eller England i en semifinale har slet og ret endnu flere klassespillere til rådighed end Danmark.

Men alle tre hold har vist betydelige svaghedstegn ved EM og er selvfølgelig ikke usårlige, og fordelingen af hold er særdeles favorabel med noget nær uovervindelige Frankrig, Italien og Belgien ovre i den anden halvdel af knockoutturneringen.

Det er sandsynligvis lutter storhold, der er tilbage på Danmarks vej efter en eventuel sejr over Wales, og det er fuldt berettiget, at syv-otte hold vurderes til at være stærkere. Dem kan landsholdet næppe overvinde.

Men det er så fint at drømme og ride på bølgen, så længe det er muligt, og selvfølgelig skal spillerne presse den her slutrunde for alt, de overhovedet kan.

Så skal vi andre bare have i baghovedet, at en flot sejr over et middelmådigt russisk hold og en gevinst mod Wales ikke er ensbetydende med, at der kan stilles samme resultatkrav til Hjulmands hold, som der kan til dem med Kylian Mbappé, Kevin De Bruyne og Manuel Locatelli på holdkortet.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_25-06-2021_Lands_1udg_1-page-001






Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub teaser

VM-Vækkeuret: Giganternes fald

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Afsløring: Kolding køber stor profil

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Spår rekordtransfer i dette vindue

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Elfenbenskysten – Norge

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb