Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag, og du kan også få det leveret til postkassen. Læs meget mere her.
Én starter i Premier League. Og et par stykker i 2. og 3. bedste række i England.
Danske fans og landsholdet har ingen grund til at ligge søvnløs i bare angst for lutter kæmpenavne fra Wales forud for lørdagens ottendedelsfinale ved EM – ja faktisk har deres enlige Premier League-starter, Ethan Ampadu fra nedrykkeren Sheffield United, karantæne efter et rødt kort mod Italien.
Nationalfølelsen og euforien over landsholdet bruser i Danmark i disse dage, og med en yderst fordelagtig og heldig lodtrækning med det måske svageste tilbageværende hold som lørdagens modstander er der såmænd gode chancer for, at festen fortsætter langt ud på natten mellem lørdag og søndag og videre ind i næste uge forud for en kamp mod enten Holland eller Tjekkiet i Aserbajdsjan.
Wales er naturligvis også båret frem af en stor holdånd og solid opbakning hjemmefra med de flotte 2016-minder om en EM-semifinale i baghovedet, men Gareth Bale og holdet er fem år ældre og et niveau under det habile mandskab, der kastede så meget grus i maskineriet i slutrunden i Frankrig.
Så der er al mulig grund til dansk optimisme og til at få forberedt en hyggelig og sjov lørdag med familie og venner, og skulle landsholdet være så heldig at få Tjekkiet i stedet for Holland i en kvartfinale, er drømmen om en semifinale på Wembley ikke lige så vanvittig, som den så ud efter nederlaget til Belgien.
Danmark har rent statistisk spillet et fint EM, og stemningen og følelserne i Parken har været uovertrufne ved dette EM.
Holland i en kvartfinale og Tyskland eller England i en semifinale har slet og ret endnu flere klassespillere til rådighed end Danmark.
Men alle tre hold har vist betydelige svaghedstegn ved EM og er selvfølgelig ikke usårlige, og fordelingen af hold er særdeles favorabel med noget nær uovervindelige Frankrig, Italien og Belgien ovre i den anden halvdel af knockoutturneringen.
Det er sandsynligvis lutter storhold, der er tilbage på Danmarks vej efter en eventuel sejr over Wales, og det er fuldt berettiget, at syv-otte hold vurderes til at være stærkere. Dem kan landsholdet næppe overvinde.
Men det er så fint at drømme og ride på bølgen, så længe det er muligt, og selvfølgelig skal spillerne presse den her slutrunde for alt, de overhovedet kan.
Så skal vi andre bare have i baghovedet, at en flot sejr over et middelmådigt russisk hold og en gevinst mod Wales ikke er ensbetydende med, at der kan stilles samme resultatkrav til Hjulmands hold, som der kan til dem med Kylian Mbappé, Kevin De Bruyne og Manuel Locatelli på holdkortet.

LIVE
LIVE: Fuld opbakning
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
AVIS
Interessant afsløring
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
Kevin Diks skriver historie
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
NYHEDER
