Danmark kan drømme stort efter god og heldig uge

LEDER: Danmark har muligheder for et stort resultat ved EM-slutrunden.



Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag, og du kan også få det leveret til postkassen. Læs meget mere her.

Én starter i Premier League. Og et par stykker i 2. og 3. bedste række i England.

Danske fans og landsholdet har ingen grund til at ligge søvnløs i bare angst for lutter kæmpenavne fra Wales forud for lørdagens ottendedelsfinale ved EM – ja faktisk har deres enlige Premier League-starter, Ethan Ampadu fra nedrykkeren Sheffield United, karantæne efter et rødt kort mod Italien.

Nationalfølelsen og euforien over landsholdet bruser i Danmark i disse dage, og med en yderst fordelagtig og heldig lodtrækning med det måske svageste tilbageværende hold som lørdagens modstander er der såmænd gode chancer for, at festen fortsætter langt ud på natten mellem lørdag og søndag og videre ind i næste uge forud for en kamp mod enten Holland eller Tjekkiet i Aserbajdsjan.

Wales er naturligvis også båret frem af en stor holdånd og solid opbakning hjemmefra med de flotte 2016-minder om en EM-semifinale i baghovedet, men Gareth Bale og holdet er fem år ældre og et niveau under det habile mandskab, der kastede så meget grus i maskineriet i slutrunden i Frankrig.

Så der er al mulig grund til dansk optimisme og til at få forberedt en hyggelig og sjov lørdag med familie og venner, og skulle landsholdet være så heldig at få Tjekkiet i stedet for Holland i en kvartfinale, er drømmen om en semifinale på Wembley ikke lige så vanvittig, som den så ud efter nederlaget til Belgien.

Danmark har rent statistisk spillet et fint EM, og stemningen og følelserne i Parken har været uovertrufne ved dette EM.

Holland i en kvartfinale og Tyskland eller England i en semifinale har slet og ret endnu flere klassespillere til rådighed end Danmark.

Men alle tre hold har vist betydelige svaghedstegn ved EM og er selvfølgelig ikke usårlige, og fordelingen af hold er særdeles favorabel med noget nær uovervindelige Frankrig, Italien og Belgien ovre i den anden halvdel af knockoutturneringen.

Det er sandsynligvis lutter storhold, der er tilbage på Danmarks vej efter en eventuel sejr over Wales, og det er fuldt berettiget, at syv-otte hold vurderes til at være stærkere. Dem kan landsholdet næppe overvinde.

Men det er så fint at drømme og ride på bølgen, så længe det er muligt, og selvfølgelig skal spillerne presse den her slutrunde for alt, de overhovedet kan.

Så skal vi andre bare have i baghovedet, at en flot sejr over et middelmådigt russisk hold og en gevinst mod Wales ikke er ensbetydende med, at der kan stilles samme resultatkrav til Hjulmands hold, som der kan til dem med Kylian Mbappé, Kevin De Bruyne og Manuel Locatelli på holdkortet.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_25-06-2021_Lands_1udg_1-page-001





Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Medie med dyster Dorgu-melding

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Topscorer færdig

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Legende med chokmelding

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

‘Sur over Brøndby-transfer’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Stort medie fremhæver FCM-flop

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

– Jeg var stiktosset

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Her er prisen på Skov Olsen

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Stor skuffelse

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte