Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag, og du kan også få det leveret til postkassen. Læs meget mere her.
Én starter i Premier League. Og et par stykker i 2. og 3. bedste række i England.
Danske fans og landsholdet har ingen grund til at ligge søvnløs i bare angst for lutter kæmpenavne fra Wales forud for lørdagens ottendedelsfinale ved EM – ja faktisk har deres enlige Premier League-starter, Ethan Ampadu fra nedrykkeren Sheffield United, karantæne efter et rødt kort mod Italien.
Nationalfølelsen og euforien over landsholdet bruser i Danmark i disse dage, og med en yderst fordelagtig og heldig lodtrækning med det måske svageste tilbageværende hold som lørdagens modstander er der såmænd gode chancer for, at festen fortsætter langt ud på natten mellem lørdag og søndag og videre ind i næste uge forud for en kamp mod enten Holland eller Tjekkiet i Aserbajdsjan.
Wales er naturligvis også båret frem af en stor holdånd og solid opbakning hjemmefra med de flotte 2016-minder om en EM-semifinale i baghovedet, men Gareth Bale og holdet er fem år ældre og et niveau under det habile mandskab, der kastede så meget grus i maskineriet i slutrunden i Frankrig.
Så der er al mulig grund til dansk optimisme og til at få forberedt en hyggelig og sjov lørdag med familie og venner, og skulle landsholdet være så heldig at få Tjekkiet i stedet for Holland i en kvartfinale, er drømmen om en semifinale på Wembley ikke lige så vanvittig, som den så ud efter nederlaget til Belgien.
Danmark har rent statistisk spillet et fint EM, og stemningen og følelserne i Parken har været uovertrufne ved dette EM.
Holland i en kvartfinale og Tyskland eller England i en semifinale har slet og ret endnu flere klassespillere til rådighed end Danmark.
Men alle tre hold har vist betydelige svaghedstegn ved EM og er selvfølgelig ikke usårlige, og fordelingen af hold er særdeles favorabel med noget nær uovervindelige Frankrig, Italien og Belgien ovre i den anden halvdel af knockoutturneringen.
Det er sandsynligvis lutter storhold, der er tilbage på Danmarks vej efter en eventuel sejr over Wales, og det er fuldt berettiget, at syv-otte hold vurderes til at være stærkere. Dem kan landsholdet næppe overvinde.
Men det er så fint at drømme og ride på bølgen, så længe det er muligt, og selvfølgelig skal spillerne presse den her slutrunde for alt, de overhovedet kan.
Så skal vi andre bare have i baghovedet, at en flot sejr over et middelmådigt russisk hold og en gevinst mod Wales ikke er ensbetydende med, at der kan stilles samme resultatkrav til Hjulmands hold, som der kan til dem med Kylian Mbappé, Kevin De Bruyne og Manuel Locatelli på holdkortet.

LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
Danmark og Tjekkiet kæmper om VM-billet
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
Kæmpe stjerne besøger København
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Rasmus Højlund har ikke set det før
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
Melder ud om Kasper Hjulmand
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Skal han med Bo Svensson til FC København?
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
