Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag, og du kan også få det leveret til postkassen. Læs meget mere her.
Én starter i Premier League. Og et par stykker i 2. og 3. bedste række i England.
Danske fans og landsholdet har ingen grund til at ligge søvnløs i bare angst for lutter kæmpenavne fra Wales forud for lørdagens ottendedelsfinale ved EM – ja faktisk har deres enlige Premier League-starter, Ethan Ampadu fra nedrykkeren Sheffield United, karantæne efter et rødt kort mod Italien.
Nationalfølelsen og euforien over landsholdet bruser i Danmark i disse dage, og med en yderst fordelagtig og heldig lodtrækning med det måske svageste tilbageværende hold som lørdagens modstander er der såmænd gode chancer for, at festen fortsætter langt ud på natten mellem lørdag og søndag og videre ind i næste uge forud for en kamp mod enten Holland eller Tjekkiet i Aserbajdsjan.
Wales er naturligvis også båret frem af en stor holdånd og solid opbakning hjemmefra med de flotte 2016-minder om en EM-semifinale i baghovedet, men Gareth Bale og holdet er fem år ældre og et niveau under det habile mandskab, der kastede så meget grus i maskineriet i slutrunden i Frankrig.
Så der er al mulig grund til dansk optimisme og til at få forberedt en hyggelig og sjov lørdag med familie og venner, og skulle landsholdet være så heldig at få Tjekkiet i stedet for Holland i en kvartfinale, er drømmen om en semifinale på Wembley ikke lige så vanvittig, som den så ud efter nederlaget til Belgien.
Danmark har rent statistisk spillet et fint EM, og stemningen og følelserne i Parken har været uovertrufne ved dette EM.
Holland i en kvartfinale og Tyskland eller England i en semifinale har slet og ret endnu flere klassespillere til rådighed end Danmark.
Men alle tre hold har vist betydelige svaghedstegn ved EM og er selvfølgelig ikke usårlige, og fordelingen af hold er særdeles favorabel med noget nær uovervindelige Frankrig, Italien og Belgien ovre i den anden halvdel af knockoutturneringen.
Det er sandsynligvis lutter storhold, der er tilbage på Danmarks vej efter en eventuel sejr over Wales, og det er fuldt berettiget, at syv-otte hold vurderes til at være stærkere. Dem kan landsholdet næppe overvinde.
Men det er så fint at drømme og ride på bølgen, så længe det er muligt, og selvfølgelig skal spillerne presse den her slutrunde for alt, de overhovedet kan.
Så skal vi andre bare have i baghovedet, at en flot sejr over et middelmådigt russisk hold og en gevinst mod Wales ikke er ensbetydende med, at der kan stilles samme resultatkrav til Hjulmands hold, som der kan til dem med Kylian Mbappé, Kevin De Bruyne og Manuel Locatelli på holdkortet.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Andreas Christensen afviste Danmark

FC Midtjylland – Viborg FF

LIVE: FCK – Bayer Leverkusen

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

OB – FC Fredericia

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

– En stor beslutning

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Vild udtalelse blusser op i Italien

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Elkjær jubler over Frank

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Chikaneret i 90 minutter

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Ikke sket i 8 år

Holdt på stor hemmelighed

– Det bliver skamredet

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku
