Den 1. juli 1992 blev FC København til, og timingen viste sig at være god.
Parken kom billigt til salg, Brøndby IF vaklede på den økonomiske afgrund efter Interbank-købet, og selvom halvfemserne var FCK’s svageste årti, var kimen til noget stort lagt.
Til august kan man høste den sødeste frugt, succesen FCK har fremavlet: En femte tur i Champions Leagues gruppespil.
14 mesterskaber og samlet ti gange sølv og bronze er et sublimt resultat af en nu 30-årig fodboldklub, men det er i Europa, FCK skiller ud.
De 30 år har budt på kriser.
Økonomiske af slagsen i midten af halvfemserne og på højden af finanskrisen for 12-13 år siden, og sportslige som i 2020/21, hvor målene raslede ind, og FC Midtjylland duftede blod.
Fremtiden er også uafklaret med et kommende stadionprojekt, FCK ikke kan betale selv, og en ny selskabskonstruktion, der minimum på papiret gør det nemmere for en investor at købe sig ind i fodbolddelen, hvis man ikke tænder på ferieboliger og vandlande, eller omvendt.
Men FC København er i en position, de fleste andre i Danmark og fodboldverdenen misunder. En Top 50-placering på UEFA-ranglisten og gode chancer for at sidde tungt på DM og Champions League-pladser også i de kommende år, hvor turneringen bliver lagt fundamentalt om.

Buen er spændt, og det skal den være. FCK har ikke råd til et mellemår med en femteplads som almindelige dødelige i Superligaen, og der er ingen præmier for at bygge noget langsomt og ujævnt op. Der skal bruges penge, der skal være succes omgående, og sådan vil det være altid, med mindre professionel fodbold bliver vendt på hovedet på globalt plan og gør penge, transfers og europæisk succes uvæsentligt.
I disse spalter har jeg efterlyst et endnu større budget til den sportslige afdeling, der spiller med et ungt hold og skal sælge dyrt til udlandet stort set hver sommer.
Men det er stadig en attraktiv position at befinde sig i, og falder resultater og investeringer i klubben heldigt ud, kan man matche de første 30 år i de kommende år.
De udenlandske klubopkøbere, vi fortæller om igen i dagens Tipsbladet med fokus på amerikanerne i Europa, kan ændre ligningen.
FCK var selv i kikkerten for få år siden fra Aston Villas nuværende medejer Wes Edens og et stort investeringsselskab i hovedrollen, samtidig med at en dansk baseret gruppe potentielle investorer også så nærmere på klubben og selskabet bag Parken.
Hvis FC Midtjylland eller Brøndby pludselig kommer på nye hænder og gasser voldsomt op, kan det ændre balancen, men i kampen om den mest attraktive investor står FCK stærkest med den gode plads på Europa-ranglisten.
På banen har FCK en fremragende mulighed til august for at kvalificere sig til Champions League som seedet i sidste kvalifikationsrunde, og en trup af spændende, dyre og unge spillere skal blive bedre, end de var i guldforåret anført af en nogle gange uovervindelig Kamil Grabara.
Ingen siger, det er nemt, men at FCK er tilbage i en så fordelagtig position efter Solbakken-fyringen i 2020 og en uskøn fjerdeplads i 2021 taler for, at der stadig er masser af stjernestunder tilbage i dagens fødselar.

Få Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet fredag 1. juli og hver fredag i det hele taget.
LIVE
LIVE: Froholdt og Schjelderup forbigået
AGF snubler i guldkampen
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
Barcelona klager til UEFA
OPTAKT
Liverpool – Fulham
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER