Den 1. juli 1992 blev FC København til, og timingen viste sig at være god.
Parken kom billigt til salg, Brøndby IF vaklede på den økonomiske afgrund efter Interbank-købet, og selvom halvfemserne var FCK’s svageste årti, var kimen til noget stort lagt.
Til august kan man høste den sødeste frugt, succesen FCK har fremavlet: En femte tur i Champions Leagues gruppespil.
14 mesterskaber og samlet ti gange sølv og bronze er et sublimt resultat af en nu 30-årig fodboldklub, men det er i Europa, FCK skiller ud.
De 30 år har budt på kriser.
Økonomiske af slagsen i midten af halvfemserne og på højden af finanskrisen for 12-13 år siden, og sportslige som i 2020/21, hvor målene raslede ind, og FC Midtjylland duftede blod.
Fremtiden er også uafklaret med et kommende stadionprojekt, FCK ikke kan betale selv, og en ny selskabskonstruktion, der minimum på papiret gør det nemmere for en investor at købe sig ind i fodbolddelen, hvis man ikke tænder på ferieboliger og vandlande, eller omvendt.
Men FC København er i en position, de fleste andre i Danmark og fodboldverdenen misunder. En Top 50-placering på UEFA-ranglisten og gode chancer for at sidde tungt på DM og Champions League-pladser også i de kommende år, hvor turneringen bliver lagt fundamentalt om.

Buen er spændt, og det skal den være. FCK har ikke råd til et mellemår med en femteplads som almindelige dødelige i Superligaen, og der er ingen præmier for at bygge noget langsomt og ujævnt op. Der skal bruges penge, der skal være succes omgående, og sådan vil det være altid, med mindre professionel fodbold bliver vendt på hovedet på globalt plan og gør penge, transfers og europæisk succes uvæsentligt.
I disse spalter har jeg efterlyst et endnu større budget til den sportslige afdeling, der spiller med et ungt hold og skal sælge dyrt til udlandet stort set hver sommer.
Men det er stadig en attraktiv position at befinde sig i, og falder resultater og investeringer i klubben heldigt ud, kan man matche de første 30 år i de kommende år.
De udenlandske klubopkøbere, vi fortæller om igen i dagens Tipsbladet med fokus på amerikanerne i Europa, kan ændre ligningen.
FCK var selv i kikkerten for få år siden fra Aston Villas nuværende medejer Wes Edens og et stort investeringsselskab i hovedrollen, samtidig med at en dansk baseret gruppe potentielle investorer også så nærmere på klubben og selskabet bag Parken.
Hvis FC Midtjylland eller Brøndby pludselig kommer på nye hænder og gasser voldsomt op, kan det ændre balancen, men i kampen om den mest attraktive investor står FCK stærkest med den gode plads på Europa-ranglisten.
På banen har FCK en fremragende mulighed til august for at kvalificere sig til Champions League som seedet i sidste kvalifikationsrunde, og en trup af spændende, dyre og unge spillere skal blive bedre, end de var i guldforåret anført af en nogle gange uovervindelig Kamil Grabara.
Ingen siger, det er nemt, men at FCK er tilbage i en så fordelagtig position efter Solbakken-fyringen i 2020 og en uskøn fjerdeplads i 2021 taler for, at der stadig er masser af stjernestunder tilbage i dagens fødselar.

Få Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet fredag 1. juli og hver fredag i det hele taget.
LIVE
VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’
OPTAKT
Holland – Japan
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
Tyskland – Curacao
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
TV-ekspert chokerer på direkte tv
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
TOPNYHED