Den 1. juli 1992 blev FC København til, og timingen viste sig at være god.
Parken kom billigt til salg, Brøndby IF vaklede på den økonomiske afgrund efter Interbank-købet, og selvom halvfemserne var FCK’s svageste årti, var kimen til noget stort lagt.
Til august kan man høste den sødeste frugt, succesen FCK har fremavlet: En femte tur i Champions Leagues gruppespil.
14 mesterskaber og samlet ti gange sølv og bronze er et sublimt resultat af en nu 30-årig fodboldklub, men det er i Europa, FCK skiller ud.
De 30 år har budt på kriser.
Økonomiske af slagsen i midten af halvfemserne og på højden af finanskrisen for 12-13 år siden, og sportslige som i 2020/21, hvor målene raslede ind, og FC Midtjylland duftede blod.
Fremtiden er også uafklaret med et kommende stadionprojekt, FCK ikke kan betale selv, og en ny selskabskonstruktion, der minimum på papiret gør det nemmere for en investor at købe sig ind i fodbolddelen, hvis man ikke tænder på ferieboliger og vandlande, eller omvendt.
Men FC København er i en position, de fleste andre i Danmark og fodboldverdenen misunder. En Top 50-placering på UEFA-ranglisten og gode chancer for at sidde tungt på DM og Champions League-pladser også i de kommende år, hvor turneringen bliver lagt fundamentalt om.

Buen er spændt, og det skal den være. FCK har ikke råd til et mellemår med en femteplads som almindelige dødelige i Superligaen, og der er ingen præmier for at bygge noget langsomt og ujævnt op. Der skal bruges penge, der skal være succes omgående, og sådan vil det være altid, med mindre professionel fodbold bliver vendt på hovedet på globalt plan og gør penge, transfers og europæisk succes uvæsentligt.
I disse spalter har jeg efterlyst et endnu større budget til den sportslige afdeling, der spiller med et ungt hold og skal sælge dyrt til udlandet stort set hver sommer.
Men det er stadig en attraktiv position at befinde sig i, og falder resultater og investeringer i klubben heldigt ud, kan man matche de første 30 år i de kommende år.
De udenlandske klubopkøbere, vi fortæller om igen i dagens Tipsbladet med fokus på amerikanerne i Europa, kan ændre ligningen.
FCK var selv i kikkerten for få år siden fra Aston Villas nuværende medejer Wes Edens og et stort investeringsselskab i hovedrollen, samtidig med at en dansk baseret gruppe potentielle investorer også så nærmere på klubben og selskabet bag Parken.
Hvis FC Midtjylland eller Brøndby pludselig kommer på nye hænder og gasser voldsomt op, kan det ændre balancen, men i kampen om den mest attraktive investor står FCK stærkest med den gode plads på Europa-ranglisten.
På banen har FCK en fremragende mulighed til august for at kvalificere sig til Champions League som seedet i sidste kvalifikationsrunde, og en trup af spændende, dyre og unge spillere skal blive bedre, end de var i guldforåret anført af en nogle gange uovervindelig Kamil Grabara.
Ingen siger, det er nemt, men at FCK er tilbage i en så fordelagtig position efter Solbakken-fyringen i 2020 og en uskøn fjerdeplads i 2021 taler for, at der stadig er masser af stjernestunder tilbage i dagens fødselar.

Få Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet fredag 1. juli og hver fredag i det hele taget.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Av, FCK! Her er de værst af alle
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
TOPNYHED