Danmarks rigeste fylder 30 år: Skal pinedød i CL

LEDER: FC København fylder fredag 1. juli 30 år. I sin fødselsdagshilsen siger chefredaktør Troels Bager Thøgersen, at det er denne sommer, københavnerne skal slå til og komme i Champions Leagues gruppespil for femte gang.



Den 1. juli 1992 blev FC København til, og timingen viste sig at være god.

Parken kom billigt til salg, Brøndby IF vaklede på den økonomiske afgrund efter Interbank-købet, og selvom halvfemserne var FCK’s svageste årti, var kimen til noget stort lagt.

Til august kan man høste den sødeste frugt, succesen FCK har fremavlet: En femte tur i Champions Leagues gruppespil.

14 mesterskaber og samlet ti gange sølv og bronze er et sublimt resultat af en nu 30-årig fodboldklub, men det er i Europa, FCK skiller ud.

De 30 år har budt på kriser.

Økonomiske af slagsen i midten af halvfemserne og på højden af finanskrisen for 12-13 år siden, og sportslige som i 2020/21, hvor målene raslede ind, og FC Midtjylland duftede blod.

Fremtiden er også uafklaret med et kommende stadionprojekt, FCK ikke kan betale selv, og en ny selskabskonstruktion, der minimum på papiret gør det nemmere for en investor at købe sig ind i fodbolddelen, hvis man ikke tænder på ferieboliger og vandlande, eller omvendt.

Men FC København er i en position, de fleste andre i Danmark og fodboldverdenen misunder. En Top 50-placering på UEFA-ranglisten og gode chancer for at sidde tungt på DM og Champions League-pladser også i de kommende år, hvor turneringen bliver lagt fundamentalt om.

170468

Buen er spændt, og det skal den være. FCK har ikke råd til et mellemår med en femteplads som almindelige dødelige i Superligaen, og der er ingen præmier for at bygge noget langsomt og ujævnt op. Der skal bruges penge, der skal være succes omgående, og sådan vil det være altid, med mindre professionel fodbold bliver vendt på hovedet på globalt plan og gør penge, transfers og europæisk succes uvæsentligt.

I disse spalter har jeg efterlyst et endnu større budget til den sportslige afdeling, der spiller med et ungt hold og skal sælge dyrt til udlandet stort set hver sommer.

Men det er stadig en attraktiv position at befinde sig i, og falder resultater og investeringer i klubben heldigt ud, kan man matche de første 30 år i de kommende år.

De udenlandske klubopkøbere, vi fortæller om igen i dagens Tipsbladet med fokus på amerikanerne i Europa, kan ændre ligningen.

FCK var selv i kikkerten for få år siden fra Aston Villas nuværende medejer Wes Edens og et stort investeringsselskab i hovedrollen, samtidig med at en dansk baseret gruppe potentielle investorer også så nærmere på klubben og selskabet bag Parken.

Hvis FC Midtjylland eller Brøndby pludselig kommer på nye hænder og gasser voldsomt op, kan det ændre balancen, men i kampen om den mest attraktive investor står FCK stærkest med den gode plads på Europa-ranglisten.

På banen har FCK en fremragende mulighed til august for at kvalificere sig til Champions League som seedet i sidste kvalifikationsrunde, og en trup af spændende, dyre og unge spillere skal blive bedre, end de var i guldforåret anført af en nogle gange uovervindelig Kamil Grabara.

Ingen siger, det er nemt, men at FCK er tilbage i en så fordelagtig position efter Solbakken-fyringen i 2020 og en uskøn fjerdeplads i 2021 taler for, at der stadig er masser af stjernestunder tilbage i dagens fødselar.

170468

Få Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet fredag 1. juli og hver fredag i det hele taget.







LIVE

LIVE: Froholdt og Schjelderup forbigået

AGF snubler i guldkampen

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Cooper gav hård og ærlig besked

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Hård kritik af FCM-profil



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

AGF – FC Nordsjælland

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Går det galt, går det rigtig galt!

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

– Det er en katastrofe for Brøndby

Barcelona klager til UEFA

Liverpool – Fulham

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Nu er han tilbage for Brøndby

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Chelsea – Manchester City

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!