Den 1. juli 1992 blev FC København til, og timingen viste sig at være god.
Parken kom billigt til salg, Brøndby IF vaklede på den økonomiske afgrund efter Interbank-købet, og selvom halvfemserne var FCK’s svageste årti, var kimen til noget stort lagt.
Til august kan man høste den sødeste frugt, succesen FCK har fremavlet: En femte tur i Champions Leagues gruppespil.
14 mesterskaber og samlet ti gange sølv og bronze er et sublimt resultat af en nu 30-årig fodboldklub, men det er i Europa, FCK skiller ud.
De 30 år har budt på kriser.
Økonomiske af slagsen i midten af halvfemserne og på højden af finanskrisen for 12-13 år siden, og sportslige som i 2020/21, hvor målene raslede ind, og FC Midtjylland duftede blod.
Fremtiden er også uafklaret med et kommende stadionprojekt, FCK ikke kan betale selv, og en ny selskabskonstruktion, der minimum på papiret gør det nemmere for en investor at købe sig ind i fodbolddelen, hvis man ikke tænder på ferieboliger og vandlande, eller omvendt.
Men FC København er i en position, de fleste andre i Danmark og fodboldverdenen misunder. En Top 50-placering på UEFA-ranglisten og gode chancer for at sidde tungt på DM og Champions League-pladser også i de kommende år, hvor turneringen bliver lagt fundamentalt om.
Buen er spændt, og det skal den være. FCK har ikke råd til et mellemår med en femteplads som almindelige dødelige i Superligaen, og der er ingen præmier for at bygge noget langsomt og ujævnt op. Der skal bruges penge, der skal være succes omgående, og sådan vil det være altid, med mindre professionel fodbold bliver vendt på hovedet på globalt plan og gør penge, transfers og europæisk succes uvæsentligt.
I disse spalter har jeg efterlyst et endnu større budget til den sportslige afdeling, der spiller med et ungt hold og skal sælge dyrt til udlandet stort set hver sommer.
Men det er stadig en attraktiv position at befinde sig i, og falder resultater og investeringer i klubben heldigt ud, kan man matche de første 30 år i de kommende år.
De udenlandske klubopkøbere, vi fortæller om igen i dagens Tipsbladet med fokus på amerikanerne i Europa, kan ændre ligningen.
FCK var selv i kikkerten for få år siden fra Aston Villas nuværende medejer Wes Edens og et stort investeringsselskab i hovedrollen, samtidig med at en dansk baseret gruppe potentielle investorer også så nærmere på klubben og selskabet bag Parken.
Hvis FC Midtjylland eller Brøndby pludselig kommer på nye hænder og gasser voldsomt op, kan det ændre balancen, men i kampen om den mest attraktive investor står FCK stærkest med den gode plads på Europa-ranglisten.
På banen har FCK en fremragende mulighed til august for at kvalificere sig til Champions League som seedet i sidste kvalifikationsrunde, og en trup af spændende, dyre og unge spillere skal blive bedre, end de var i guldforåret anført af en nogle gange uovervindelig Kamil Grabara.
Ingen siger, det er nemt, men at FCK er tilbage i en så fordelagtig position efter Solbakken-fyringen i 2020 og en uskøn fjerdeplads i 2021 taler for, at der stadig er masser af stjernestunder tilbage i dagens fødselar.
Få Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet fredag 1. juli og hver fredag i det hele taget.

TransferLIVE: Vil have både Højlund og Kristiansen

Sønderjyske – AGF

Hansi Flick måber over Roony Bardghji

Ingen er større favorit end Brøndby

Her kigger Brøndby efter forstærkninger

David Nielsen står fast: Der kommer ikke en dag

Villadsen: ‘FCK har aldrig været en klub for mig’

Striden fortsætter – Hjulmand ønsker stort skifte

Supercomputer: De brager op i Superligaen!

Afsløring: FC Midtjylland udlejer topscorer

Lønkongen Braithwaite – så meget tjener han

I svime over FCK: Tæt på en magtdemonstration

Eriksen-transfer er logisk

– Det værste var købet af Mathias Zanka Jørgensen

Afsløring: Trods enighed – FCMs kæmpekøb kollapset

Blæst bagover af FC Midtjyllands kongetransfer

Slemme bank til Niels F: ‘En bekymrende situation’

– Jeg har åbnet døren for Brøndby-spillere

Nu kommenterer Kasper Schmeichel på fremtiden

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

– Jeg har hørt historierne om Grabara

Tæt på Brøndby-exit?

Flest danskere håber FCK og Brøndby taber

Marcus Rashford tæt på FC Barcelona

Richmond Gyamfi på blokken i dansk klub

Nu skyder faren med skarpt mod FC København

Dal Hende afslører to glippede kæmpetransfers

Vejle Boldklub – Randers FC

Marc Dal Hende i chokskifte: Det er SÅ fantastisk

Ophæver med FC Midtjylland – på plads i ny klub

Thomas Frank i tvivl: Står foran stor beslutning

‘Er glad for jeg ikke er der mere’

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

Reagerer på Rajovic-transfer: Et fupnummer

Ivan Prelec: Derfor er jeg tilbage i Vejle

Monsterhandel på plads – så meget betaler United

Afsløring: Nye bud på Jalal – han vil til Viborg

Superligadommere jubler

Pinligt! Erik ten Hag banket af U20-hold i debut

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Raser efter danskerrygter: I ved ingenting!

Jonas Vingegaard: Derfor har jeg stadig håb

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Duft af mål i Buenos Aires

FCK-problem gentager sig: Det er for dårligt

FC København vinder Superliga-åbner i stort drama

FCK snydt? Viborg foran på straffescoring

Utilfreds i FC København? Flere scenarier i spil

Bekymret for Superliga-klub: En uheldig situation

Afsløring: Mjällby køber Jeppe Kjær

FCK-profil er klar – nye navne starter

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Hård kritik af Jon Dahl

Sådan vandt FCK over Viborg

Brøndby forfremmer stortalent